עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

פגיעה במבנה של כרומוזום 3

מחבר: 09/01/2022 09:23

כרומוזום 3 בגוף האדם מכיל כ-1900 גנים חשובים, והנו אחד מ-23 זוגות כרומוזומים שבגוף האדם. עותק אחד של הכרומוזום מגיע מהאם והעותק השני מהאב, וכך נוצר זוג 1 מתוך 23 כאמור.

שינויים במבנה של כרומוזום 3 עלולים להיות בעלי השפעות מורכבות ביותר על גוף האדם, כאשר חלק ניכר מאותם שינויים אפשריים ניתן לאבחן כבר בשלב העוברי, באמצעות בדיקות גנטיות זמינות.

נכון למועד כתיבת שורות אלו, מדע הרפואה מכיר עשרות מחלות ופגיעות משמעותיות אשר עלולות להגרם בשל שינויים במבנה של כרומוזום 3, כאשר רובם אינם תורשתיים.

בסקירה המפורטת שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר, ביחד עם מומחה בתחום הרפואה, אודות תפקידו של כרומוזום 3 בגוף האדם, הסיבות האפשריות לפגיעה במבנה של הכרומוזום וחשוב מכל, הדרכים לאבחן פגיעה אפשרית בכרומוזום 3 כבר בתחילת ההריון, על מנת לאפשר להורים לקבל החלטה מושכלת לגבי ניהול ההריון, בכפוף לכך שיבינו את ההשלכות האפשריות של הפגיעה המאובחנת בכרומוזום.

נדגיש כבר עתה כי בכל מקרה של אבחון פוסט לידתי של פגיעה במבנהו של כרומוזום 3 יש לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני.

הגנטיקה של הכרומוזום השלישי בגודלו

המאה ה-20 היתה נקודת מפנה בחקר הביולוגיה והרפואה, כאשר לראשונה הצלחנו להבין מהם גנים ומה הקשר שלהם למולקולת ה-DNA. הבנו מדוע תכונות ומחלות מסויימות עוברות בתורשה במשפחה, בעוד שמחלות אחרות יכולות להופיע ללא רקע משפחתי.

הצלחנו לאפיין אינספור מוטציות שגורמות למחלות גנטיות ויתרה מכך, לזהות ולאבחן אותן מראש בזוגות שמתכננים להיכנס להריון או כבר בשלבי ההריון הראשוניים ובכך למנוע מחלות גנטיות קשות בתינוק.

ואולי הדבר המדהים מכל הוא שהיום הרופאים מצליחים לרפא מחלות גנטיות מסויימות באמצעות החלפה של מקטעי DNA פגומים במקטעים תקינים. מדובר בתחום שנמצא בחיתולים ויש לו משמעויות אתיות מרחיקות לכת, אך אין בכלל ספק כי העתיד טומן בחובו חדשנות רבה בתחום זה.

בעולם המערבי ובישראל בפרט, כמעט כל זוג שמתכנן להיכנס להריון מבצע בדיקות סקר גנטיות לפני ההריון. מאחר שישראל היא מדינה קטנה ורבים מאזרחיה מגיעים ממוצא משותף, ישנן מחלות גנטיות שנמצאות בשכיחות גבוהה יחסית באוכלוסיה.

למרבה המזל, כיום ניתן לאתר נשאות לגנים פגומים שגורמים למחלות תורשתיות כבר לפני ההריון. כמו כן, רוב המחלות הגנטיות הן נדירות ועוברות בצורת תורשה רצסיבית.

במצב זה, גם האב וגם האם צריכים להיות נשאים של גן פגום על מנת שהמחלה תבוא לידי ביטוי בצאצא. לכן, ברוב המקרים גם אם אחד ההורים נשא של מחלה, הילד נולד בריא לחלוטין.

כ-23 אלף גנים פרוסים על פני 23 זוגות כרומוזומים, שממוספרים מ-1 עד 22 לפי גודלם, כאשר הכרומוזום ה-23, שהוא כרומוזום המין, מסומן באות X או Y.

כרומוזום מספר 1 הוא הכרומוזום הגדול ביותר, עם כ-240 מיליון בסיסי DNA, בעוד שכרומוזום 22 הוא הקטן ביותר עם כ-40 מיליון בסיסי DNA. כרומוזום מספר 3 מכיל 200 מיליון בסיסי דנ"א ולא פחות מ-1900 גנים.

רוב רובם של הגנים הכרחי לצורך תפקוד תקין של הגוף ובמקרים מסויימים מוטציות גנטיות, חלקן תורשתיות וחלקן חדשות, עלולות לגרום למחלות גנטיות.

מחלות הנגרמות בשל פגיעה בכרומוזום 3

אחת המחלות היותר מוכרות שנגרמות ממוטציה בכרומוזום 3 היא תסמונת וון-היפל לינדאו, הידועה גם בשם אנגיואדמה צרבלו-רשתית משפחתית.

מדובר במחלה יחסית נדירה, עם שכיחות של 1 ל-36,000 איש, שמופיעה לראשונה בגיל 26 בממוצע. המחלה נגרמת ממוטציה בגן VHL.

גן זה הוא גן מדכא סרטן (tumor suppressor gene) כלומר הוא עוזר למנגנוני הבקרה התאיים למנוע מהתא לצאת מידי שליטה ולהשתכפל בצורה לא מבוקרת, מה שגורם ליצירת גידול סרטני.

לכן, כאשר הגן נפגע נוצרים גידולים וציסטות בצורה מפוזרת בגוף, כאשר חלק מהגידולים הנם גידולים סרטניים וחלק הנם שפירים. גידול אופייני למחלה נקרא המנגיובלסטומה, ולמרות שהוא גידול שפיר הוא יכול להיות מסוכן ולגרום לתסמינים קשים.

הגידול מופיע במוח ובחוט השדרה ויכול לגרום לכאבי ראש, הקאות, חולשה ואטקסיה או חוסר קואורדינציה של השרירים. גידולים מסוג זה גם יכולים להופיע בעיניים ולהביא עד כדי עיוורון. גידולים נוספים במחלה יכולים להופיע בלבלב ובכליות, ולהתפתח להיות סרטן בכליה.

גידול נוסף שבא עם התסמונת נקרא פאוכרומוציטומה, שהנו גידול בבלוטת האדרנל. מאחר שהתסמונת יכולה לגרום לסבל רב למי שלוקה בה, חשוב לאבחן אותה מוקדם ככל הניתן על מנת להימנע מסיבוכים.

מאחר שמדובר במחלה תורשתית ניתן לאתר אותה כבר בבדיקות סקר גנטיות לפני ההריון וכן באמצעות בדיקות גנטיות במהלך ההריון כדוגמאת בדיקת סיסי שליה או ניקור מי שפיר.

מחלה נוספת המקושרת לגידולים היא תסמונת לינץ', המכונה גם תסמונת HNPCC, ומתבטאת בשכיחות יתר של סרטן, בעיקר במעי הגס, ברחם ובשחלות בנשים וכן באיברים נוספים.

אנשים עם התסמונת בעלי סיכון של 80% לחלות בסרטן המעי הגס במהלך החיים וסיכון של 60% לחלות בסרטן הרחם. מאחר שהסרטן יכול להופיע כבר בגיל צעיר, מומלץ לאנשים עם התסמונת לבצע בדיקות סקר מגיל צעיר, זאת אומרת שיש לבצע קולנוסקופיה כל שנה-שנתיים ומעקב גניקולוגי בתדירות דומה.

לרוב סיפור משפחתי לממאירות בגיל צעיר של המעי או הרחם ידליק נורה אדומה ובמקרה זה רצוי לבדוק נשאות לתסמונת. התסמונת נובעת מפגם במנגנוני תיקון ה-DNA של התא ויכולה להיגרם ממוטציות מגנים שונים, ביניהם גן MLH1 שנמצא על כרומוזום 3 ואחראי לכ-40% מהמקרים.

מחלת וון-היפל לינדאו ולינץ' אלה תסמונות העוברות בתורשה. במחלות כאלה לרוב יש פגיעה בגן ספציפי כתוצאה ממוטציה נקודתית בגן או משינוי קטן יחסית באורך הגן, והמוטציה עוברת מדור לדור.

ישנן מחלות שלא עוברות בתורשה ונגרמות ממוטציות חדשות דה-נובו. מוטציות אלה מופיעות לראשונה בתא הביצית או הזרע של ההורים, או לחילופין בעת ההתפתחות העוברית המוקדמת.

במקרים רבים מדובר במוטציות שמתאפיינות בהכפלה או מחיקה של מקטעי DNA גדולים, מאות אלפי ואף מיליוני בסיסי דנ"א. כתוצאה מכך, מספר גנים עשויים להיפגע ועלולה להיגרם פגיעה רב מערכתית בגוף.

דוגמה לתסמונת הנגרמת ממוטציה כזו היא תסמונת חסר של הזרוע הקצרה של כרומוזום 3 או 3p deletion syndrome. התסמונת נגרמת ממחיקה של מקטע DNA, שיכול לנוע בין 150 אלף ל-11 מיליון בסיסי DNA ולחלוש על בין 4 ל-71 גנים.

בהתאם לגודל ולמיקום המוטציה, כך גם אופי ועוצמת התסמינים משתנים בין אדם לאדם. ילדים הלוקים בתסמונת סובלים ממוגבלות שכלית התפתחותית, עם עיכוב בדיבור ובהליכה.

חלקם סובלים מהפרעה טורדנית כפייתית (OCD) וחלקם נמצאים על הספקטרום האוטיסטי ולכן סובלים מבעיות בתקשורת ובקיום של אינטרקציה חברתית. המראה של הילדים גם עשוי להיות ייחודי, עם קומה נמוכה, ראש קטן, לסת קטנה, עפעפיים נפולות, מבנה אוזניים ואף חריג ועיניים מרוחקות זו מזו.

שתי תסמונות נוספות הנגרמות ממוטציות דה-נובו אלה תסמונת חסר מזערי ותסמונת הכפלה מזערית ב-3q29, שזהו איזור בזרוע הארוכה של כרומוזום 3.

מאחר שבשתי התסמונות אותו איזור נפגע, הן מתאפיינות בתסמינים דומים זה לזה. הילדים עם התסמונת לעתים חסרי תסמינים, אך במרבית המקרים הם סובלים מתופעות של עיכוב התפתחותי ומוגבלות שכלית. כמו כן, הם יכולים לסבול מאוטיזם וממגגוון הפרעות נפשיות כגון חרדה, הפרעה דו-קוטבית וסכיזופרניה.

חשוב להדגיש כי ניתן לאבחן מחיקה / הכפלה מזערית בזרוע הארוכה של כרומוזום 3 באזור 3q29 באמצעות בדיקת מי שפיר לצ'יפ גנטי בזמן ההריון.

תסמונות מוכרות ופגיעות אפשריות נוספות הקשורות בכרומוזום 3:

 • לוקמיה מיאלואידית חריפה - סרטן של שורת התאים המיאלודים, האחראית לייצור כדוריות הדם הלבנות
 • אלקפטונוריה - חסר מולד באנזים החיוני לפירוק חומצות האמינו טירוזין ופנילאלנין
 • אטרנספרינמיה - היעדר תורשתי של טרנספרין ופגיעה בתאי הדם האדומים
 • תסמונת ברוגדה - מחלה גנטית המאופיינת בתרשים א.ק.ג. לא תקין ורמת סיכון גבוהה למוות כתוצאה של הפרעת קצב קטלנית
 • המנגיומה מחילתית - גידול העשוי מסבך כלי דם שעשוי לסכן חיים
 • שארקו-מארי-טות - או אטרופיה שרירית פרונאלית היא מחלה גנטית שקשורה למערכת העצבים ההיקפית
 • קופרופורפיריה תורשתית - מחלה נדירה מאד שגורמת להתקפים נוירולוגיים חריפים וחולפים שעלולים אף לסכן חיים
 • תסמונת דנדי-וולקר - היא קבוצה נדירה של מומים מולדים בהתפתחות המוח. ניתן לקרוא עוד על התסמונת כאן
 • מחלת היילי-היילי - תסמונת גנטית שגורמת להופעת שלפוחיות על פני העור
 • תסמונת QT מוארך - הנה מחלה גנטית הגורמת לתופעות של אי-סדירות במערכת החשמלית של הלב
 • מיוטוניה דיסטרופית - מחלת ניוון שרירים תורשתית קשה ביותר, עליה ניתן לקרוא בהרחבה כאן
 • פורפיריה - מחלה כרונית בעלת התקפים, הנגרמים בשל שימוש בסוגי תרופות, חשיפה לשמש, שתיית אלכוהול, רעב או מפתוגנים
 • רטיניטיס פיגמנטוזה - הנה מחלת עיניים גנטית ניוונית של הרשתית הפוגעת קשות בשדה הראיה של החולה
 • תסמונת ורדנבורג - מחלה גנטית נדירה המאופיינת בחרשות, בעיות פיגמנטציה ושינויים במבנה הפנים
 • קסרודרמה פיגמנטוזום XP - הנה מחלה תורשתית רצסיבית שהחולים בה רגישים מאד לקרינת UV ונמצאים בסיכון מוגבר לסרטן העור
 • תסמונת סטיקלר - כינוי למכוון של הפרעות גנטיות נדירות בעלות הסתמנויות מגוונות ביותר
 • תסמונת דה מורסייה - מחלה גנטית נדירה שבה מופיעים ליקויים במבנה המוח ובין היתר עצבי ראיה לא מפותחים

ועוד עשרות מחלות ופגיעות גנטיות נוספות.

אפשר לאבחן את הפגיעה בכרומוזום כבר בהריון!

חלק ניכר מהפגיעות האפשריות במבנה של הכרומוזום השלישי בגודלו ניתנות לאבחון מוקדם באמצעות בדיקת סיסי שליה / ניקור מי שפיר לצ'יפ גנטי כבר בשלבים הראשונים של ההריון. אשה שתעבור את הבדיקה תוכל להבטיח לעצמה שקט נפשי במידת האפשר, ככל שהדבר נוגע לאבחון מוקדם של מאות ואלפי מוטציות גנטיות משמעותיות, ובין השאר כאלו הנגרמות בשל פגיעה בכרומוזום 3.

מתפקידו של רופא הנשים שמלווה כל אשה בהריון להסביר לפרטים וליידע אותה לגבי האפשרות לעבור בדיקת מי שפיר, הגם שהמדובר על אשה צעירה ובריאה, שהיא ובעלה עברו בדיקות סקר גנטי בלא כל ממצא משמעותי והגם שכל בדיקות מעקב ההריון השגרתיות שלה תקינות לחלוטין.

בדיקת מי שפיר לצ'יפ גנטי תאבחן בדיוק ניכר גם מוטציות חדשות De-Novo, שאינן תורשתיות ואינן קשורות לגיל האם בזמן ההריון, ובין השאר גם עשרות פגיעות שונות במבנה של כרומוזום 3 כפי שהסברנו באריכות. חשוב שכל אשה בהריון תכיר את העובדות ותקבל הסבר מפורט בנושא מהרופא שלה, על מנת שתוכל לקבל החלטה מושכלת וחשובה לגבי ניהול ההריון שלה.

אבחון הפגיעה בכרומוזום רק לאחר הלידה

בכל שנה נולדים בישראל מאות ילדים עם פגיעות גנטיות משמעותיות, הנובעות בשל שינויים כרומוזומליים שלא אובחנו בזמן ההריון, למרות שאת חלקם הגדול היה ניתן לאבחן כאמור, לו האם ההריונית היתה מופנה לביצוע בדיקות גנטיות.

ישנן שתי סיבות עיקריות למצבים קשים אלה. הסיבה הראשונה הנה שההורים שמעו מהרופא שליווה את מעקב ההריון את ההסבר על החשיבות הרבה שבביצוע בדיקות גנטיות, ובחרו שלא לבצע את הבדיקות בהתאם לצו מצפונם. הסיבה השניה הנה שההורים לא שמעו מהרופא המלווה את ההריון כל הסבר ולא ידעו שניתן לבצע בדיקות גנטיות כאמור.

במקרה השני, בו נולד ילד [או ילדה] שיאובחן עם פגיעה בכרומוזום 3 שגורמת לבעיות תפקודיות / בריאותיות משמעותיות, תקום להורים הזכות להגיש תביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית, ולו בשל העובדה שהרופא שליווה את ההריון מנע מהם כל אפשרות לקבל החלטה מושכלת וקריטית לגבי ניהול ההריון, בכך שלא הסביר על הבדיקות הגנטיות שהיו זמינות עבורם כבר בתחילת ההריון.

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מייצג מאות משפחות, הורים לילדים שבגופם אובחנה מוטציה גנטית משמעותית רק לאחר הלידה, בשל העובדה שהרופא "חסך" מהם את המידע החשוב אודות האפשרות לעבור בדיקות גנטיות בהריון.

אם זה המצב בו את/ה נמצא/ת, ניתן לפנות אלינו להתייעצות אישית עם עורך דין.

תשובות לשאלות: עורכי הדין שלנו עונים

לאורך השנים האחרונות פנו למשרדנו מאות הורים לילדים שאובחנו רק לאחר הלידה עם שינויים כרומוזומליים משמעותיים, בבשקה לבדוק ולהעריך האם באפשרותם להגיש תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית.

בחלק מהמקרים, השאלות והנושאים שעולים בשיחות עם ההורים דומים ומשותפים למשפחות רבות, ולכן בחרנו להציג באתר תשובות מפורטות כפי שניתנו לשאלות [אנוניומיות] של הורים, כפי שניתנו על ידי עורכי הדין שלנו, במקרים של פגיעות כרומוזומליות בכלל ובדגש על פגיעות במבנה של כרומוזום 3 בפרט.

בהריון השלישי עשיתי שתי סקירות מערכות ואת כל הבדיקות ששלחו אותי אליהם. הלידה היתה תקינה. בגיל שנה וחצי הבנו שלילד יש עיכוב התפתחותי. בבדיקת MRI מוח גילו שיש לו מום מסוג דנדי וולקר ובבדיקת צ'יפ גנטי גילו שינוי בכרומוזום 3 באזור 3q24.3. אני לא מבינה איך בסקירות לא גילו את הבעיה במוח ואת הבעיה הגנטית. האם יש עילה לתביעת רשלנות רפואית?

המום המוחי מסוג Dandy Walker Malformation מאופיין בדרך כלל בפגיעה בחדר הרביעי במוח וכן פגיעה בצרבלום ובוורמיס במוח. המום דנדי וולקר הנו מום מולד וניתן לאבחן אותו באמצעות סקירת מערכות ראויה הכוללת גם את חדרי המוח כנדרש.

בשנים האחרונות התברר כי יש מספר שינויים גנטיים אשר מופיעים בשכיחות גבוהה אצל אנשים עם המום המוחי דנדי וולקר וביניהם גם השינוי הגנטי 3q24.3 deletion, שינוי זה ניתן לאיתור באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי במי שפיר.

שינויים גנטיים נוספים הידועים כעלולים לגרום למום המוחי דנדי וולקר הם 6p25 ,13q32.2 ו–9p duplication.

במקרה שלכם נראה כי אבחון המום המוחי דנדי וולקר הוחמץ בסקירות המערכות יתכן בשל התרשלות בביצוע הסקירה, אם יש בידכם דיסקים של הסקירות כדאי מאד לשמור אותם היטב וכן להעתיק אותם להתקן זיכרון.

ללא קשר לסקירת המערכות, את השינוי הגנטי 3q24.3 ניתן היה לאבחן כבר בתחילת ההריון באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי במי שפיר, כאשר הרופא שביצע את מעקב ההריון חייב היה להסביר לך על האפשרות לבצע את הבדיקה בהריון גם אם היית בת פחות מ–35 בעת הכניסה להריון.

אם הרופא שליווה את ההריון כאמור, לא הסביר עד כמה חשוב לעשות בדיקת מי שפיר בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, במקרה הספציפי שלכם, סביר שניתן יהיה לבסס עילה חזקה לתביעת פיצויים בסכומים גבוהים מאד.

לאחר הריון תקין נולד לנו בן שבגיל שנה אובחן עם עיכוב התפתחותי ואוטיזם, שנגרמים בגלל בעיה גנטית מסוג הכפלה מזערית בזרוע הארוכה של כרומוזום 3 במיקום 3q29. עשו גם לנו ההורים בדיקת צ'יפ גנטי שיצאה תקינה וכל הבדיקות הגנטיות שעשיתי בתחילת ההריון היו תקינות. האם זה שרק לילד יש בעיה גנטית ולא להורים אומר שלא ניתן היה לגלות את הבעיה בהריון?

התשובה שלילית - ניתן היה לגלות את הבעיה הגנטית של בנכם כבר בהריון, למרות שהיא אינה תורשתית ככל הנראה ולא עברה מההורים.

הבדיקות הגנטיות שנערכות לאם בתחילת ההריון המכונות בדיקות סקר כוללות בדיקת נשאות של האם לתסמונת איקס שביר, SMA, CF ועוד מחלות לפי מוצא בני הזוג. מדובר על מחלות גנטיות נפוצות אשר האם עלולה להיות נשאית להן ומומלץ לשלול אפשרות זאת לפני ההריון או בתחילתו, בכל מקרה ובהתאם למוצא של ההורים.

בדיקות סקר תקינות אינן שוללות לחלוטין אפשרות של בעיה גנטית בעובר בניגוד לאמונה הרווחת אצל חלק מהנשים.

במהלך יצירת העובר בהריון עלולים להתרחש בחומר הגנטי שלו, המצוי בכרומוזומים, שינויים חדשים או מוטציות "טריות" של מחיקה או הכפלה, שאינן תורשתיות.

את השינויים הגנטיים הללו בעובר ניתן לגלות כבר בתחילת ההריון בעזרת בדיקת צ'יפ גנטי במי השפיר, בדיקה שכל רופא נשים חייב להסביר על חשיבותה הרבה, לכל אשה בהריון וללא יוצא מן הכלל.

במקרה שלכם, אילו היתה מתבצעת בדיקת צ'יפ גנטי בהריון ניתן היה לגלות את השינוי בכרומוזום 3 של העובר, 3q29 micro duplication syndrome, אשר עיכוב התפתחותי ואוטיזם הם בין התופעות הקליניות השכיחות שנגרמות בגינו.

אם הרופא שביצע את מעקב ההיריון לא הסביר לך על האפשרות לבצע בדיקת צ'יפ גנטי ניתן להגיש תביעת רשלנות רפואית, שיכולה להביא לפיצוי בסכומים של מיליוני שקלים.

לאחר אבחון של מוטציה גנטית אצל ילד לאחר הלידה מתבקשים בדרך כלל גם ההורים במסגרת הייעוץ הגנטי לבצע בדיקת צ'יפ גנטי כדי לבדוק אם המוטציה הגנטית שהתגלתה אצל הילד היא חדשה, כלומר לא מורשת מאחד ההורים, או שמא אצל אחד ההורים יש מוטציה גנטית זהה.

העובדה שאצל שני ההורים אין מוטציה גנטית זהה למוטציה של הילד אין בה כדי להשפיע על אפשרות אבחון הבעיה הגנטית עוד בהריון.

בהריון השני, בגיל 30, עשיתי את כל הבדיקות כולל סקירות נערכות באופן פרטי. בסקירה השניה הרופא אמר שהיקף הראש מעט גדול וביקש שאגיע לבדיקה נוספת כעבור שבועיים שלדבריו היתה תקינה. לא הציעו לי לבצע בדיקת מי שפיר ונאמר לי כספר פעמים שהכל תקין ואין סיבה לדאוג. לאחר הלידה מדדו את ראש התינוק והוא היה גדול יחסית ותווי הפנים נראו מעט חריגים (דיסמורפיים). בגיל חצי שנה עשינו יעוץ גנטי ובדיקות גנטיות עקב איחור בהתפתחות והתברר שלילד יש חסר בכרומוזום 3 – 3p deletion. הילד כיום בן 4 ויש לו עיכוב התפתחותי ושינויים בפנים. רציתי לשמוע מה דעתכם?

מחיקה של חומר גנטי מקצה הזרוע הקצרה של כרומוזום 3 הנה סינדרום מוכר, נדיר יחסית, אשר ידוע בשמות  p partial monosomy syndrome3 וכן monosomy 3p. מחיקה זו של המידע הגנטי מזרוע p של כרומוזום 3 עלולה לגרום לעיכוב התפתחותי, קשיים במוטוריקה הגסה והעדינה, מומי לב, היקף ראש גדול או מקרוצפליה, תווי פנים ייחודיים הכוללים קו שיער גבוה, גשר אף קטן ועוד.

את השינוי הגנטי בכרומוזום 3 ניתן לאבחן ללא כל קושי בבדיקת צ'יפ גנטי לילד אשר מתבצעת בבדיקת דם פשוטה מדמו של הילד.

את אותה בדיקת הצ'יפ הגנטי ניתן לבצע גם בהריון, על מנת לאתר שינוים בכרומוזומים של העובר וזאת באמצעות בדיקת סיסי שליה או ניקור מי שפיר כבר בחודשי ההריון הראשונים.

מאחר והשינויים הללו בגנטיקה של העובר עלולים להתרחש אצל כל אישה הרה בכל גיל חובה על הרופא אשר מבצע את מעקב ההריון להסביר לכל אישה על האפשרות לבצע בדיקת מי שפיר הכוללת בדיקת צ'יפ גנטי CMA.

המשמעות של מוטציה גנטית מסוג 3p deletion היתה מוכרת היטב גם בעת ההריון שלך, לפני כחמש שנים, וכך גם החובה להסביר ולהציע לכל אישה את האפשרות לבצע בדיקת צ'יפ גנטי בהריון ולכן נראה שאם הסבר זה לא ניתן לך בהריון יש עילה לתביעת רשלנות רפואית.

למשמעות היקף הראש החריג של העובר בהריון יתייחס המומחה הרפואי שיערוך חוות דעת במקרה זה לצורך הגשת תביעה, אולם בכל מקרה, גם אם היה מדובר בממצא שאינו חריג עדיין, מוטלת היתה חובה על הרופא להציע לך בדיקת מי שפיר הכוללת צ'יפ גנטי בשל ממצא כאמור.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי אישי

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24