סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

נולד/ה לך ילד/ה עם מום בלב מסוג TGA?

מחבר: 24/08/2020 11:29

TGA או Transposition of Great Arteries הנו מום מולד לבבי המתבטא בהיפוך מיקום יציאת שני העורקים הראשיים שיוצאים מהלב: אבי העורקים והעורק הריאתי.

בעוד שבמצב תקין של מבנה הלב, אבי העורקים יוצא מהחדר השמאלי ואילו העורק הריאתי יוצא מהחדר הימני, אזי במצב TGA, אבי העורקים יוצא מהחדר הימני ואילו העורק הריאתי יוצא מהחדר השמאלי. הסימפטום החיצוני הבולט ביותר של מום זה הנו גוון כחול של הגוף.

5% מכלל מומי הלב המולדים הנם מומים מסוג TGA המום נפוץ יותר אצל בנים, בהיקף של פי שלושה לעומת הבנות. מחקרים רפואיים מבוססים מצביעים כי ישנה עליה בשכיחות מום לבבי זה בקרב עוברים של אמהות עם סוכרת נעורים.

חשוב להדגיש כי המדובר על מום מסוכן מאד, אשר ניתן וצריך לאבחן אותו בזמן ההריון על מנת לאפשר להורים לקבל החלטה מודעת לגבי הסיכונים, הסיבוכים והמשמעות של המום הלבבי הנדיר.

אם מקבלים החלטה על המשך הריון למרות אבחון מום TGA, הרופאים יסבירו שניתן לתקן את המום באמצעות ניתוח לב פתוח מתקן, הנעשה מיד בשבועות הראשונים שלאחר הלידה.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר על מקרים של תביעות רשלנות רפואית שהוגשו בשל התרשלנות באבון ובטיפול במום לבבי מסוג TGA ואי מניעת נזקים לעובר הנולד.

נדגיש כי מומלץ לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה בכל מקרה של לידת עובר הסובל ממום מולד זה.

למה גורם ה-TGA?

במצב תקין של מבנה הלב, דם דל בחמצן, שצבעו כחול, חוזר מהגוף לעלייה הימנית של הלב, ממשיך לזרום משם לחדר הימני של הלב, שם הוא מוזרק לריאות דרך העורק הריאתי.

בריאות הדם סופח חמצן והופך לדם עתיר בחמצן, אשר צבעו ורוד. דם זה חוזר מהריאות לעלייה השמאלית של הלב, ממשיך בזרימתו לחדר השמאלי של הלב ומשם זורם, דרך אבי העורקים, לכל הגוף.

בעובר הסובל מ-TGA דם כחול ודל חמצן, חוזר מהגוף לצדו הימני של הלב ומשם הוא ממשיך לנוע דרך אבי העורקים לשאר חלקי גופו של העובר ומבלי שהוא התחמצן בריאות.

כתוצאה מכך הגוף מקבל דם דל בחמצן. לעומת זאת, דם ורוד, עשיר בחמצן, חוזר מהריאות לצדו השמאלי של הלב דרך העורק הריאתי, מבלי שהוא עובר דרך הגוף. כתוצאה מכך נוצרים למעשה שני מחזורי דם כמעט ללא קשר ביניהם.

למה זה קורה ואיך מאבחנים?

נכון להיום לא ידוע עדיין כיצד נוצר מום זה וכיצד ניתן למנוע את היווצרותו. עם זאת ידוע הוא שליבו הקטן של העובר נוצר במהלך 8 השבועות הראשונים של ההריון, ושמום זה נוצר בסביבות השבוע השביעי להריון.

ניתן וצריך לאבחן את המום במסגרת סקירת המערכות השגרתית שמתבצעת לכל אישה הריונית במסגרת סל הבריאות. במידה ומתעורר חשד לקיומו של מום בלב, ניתן וחשוב לבצע גם בדיקת אקו לב עוברי.

נהוג לבצע את הבדיקות הללו החל מהשבוע ה-16 להריון וחשוב להקפיד על כך.

בדיקת אקו לב עוברי מומלצת בכל מקרה לנשים שיש להן סכרת וכן כאשר יש בן משפחה מדרגה ראשונה אשר נולד עם מום בלב, או כאשר אחד או יותר מההריונות הקודמים של האשה הסתיים בפטירת העובר.

אי אבחון TGA במהלך ההריון ולידת ילד או ילדה הסובלים ממום זה בלבם, יהוו כמעט בכל מקרה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הרופא שהיה אחראי על מעקב ההריון של האם וככל הנראה גם כנגד קופת החולים שלה.

לאחר הלידה, ניתן לאבחן את קיומו של המום בתינוק שנולד באמצעות הגוון הכחול של גופו, שמופיע כבר בשעות חייו הראשונות. בנוסף ניתן וצריך לערוך מספר בדיקות אשר מוודאות את קיומו של המום ומידת חומרתו.

בדיקת רמת החמצן בתאי הדם האדומים - תוצאות נמוכות יכולות להעיד על קיום מום בלב, אם כי בדיקה זו לבדה אינה מספיקה לשם אבחון המום ויש הכרח לבצע בדיקות נוספות. התעלמות מתוצאות נמוכות של בדיקה זאת ואי הפניה לביצעו בדיקות נוספות, הנדרשות לפי הפרוטוקול הרפואי, עלולה להוות רשלנות רפואית.

בדיקת אקו לב - בדיקת אולטרסאונד ממוקדת המיועדת לסקירה של לב התינוק. אקו לב עוזר להדגים את כלי הדם הראשיים של העובר, את המבנה הלבבי לפרטיו, הפתח בין הפרוזדורים וגודלו המדוייק ואת כמות הדם הזורמת דרכו. בדיקה זו יכולה לאבחן באופן ודאי ומדויק את קיומו של TGA ואת מבנהו המדוייק.

צנתור - בדיקה פולשנית אשר יכולה לספק מידע מפורט על  מבנה הלב ותיפקודו, ואשר מתבצעת במידה ונדרש מידע נוסף לצורך השלמת המידע שמתקבל מפענוח בדיקת אקו לב. הבדיקה מתבצעת כשהאם ההריונית תחת הרדמה כללית ובאמצעות החדרת צנתר לכלי דם מרכזי שמוליך דם מהמפשעה ללב.

במהלך הצנתור ניתן להזריק חומר ניגוד שעוזר מאד להבחין ולהבין את מבנה פנים הלב של העובר. במהלך הצנתור ניתן למדוד את לחץ הדם במדורי הלב, באבי העורקים ובעורק הריאתי.

עורך הדין עופר סולר מוסיף ומציין כי במום מסוג TGA נשמר, בחלק גדול של המקרים, הגודל והמראה של לב העובר – 2 חדרים ושתי עליות ולכן האבחנה מסתמכת על הדגמת מהלך כלי הדם הגדולים, אשר הנה חלק מסקירת המערכות במערכת הרפואה הציבורי. ההדגמה מכונה לרוב מוצא כלי הדם הגדולים.

במום זה אב העורקים ועורק הריאה יוצאים מקבילים זה לזה ולא תמיד ניתן להדגים את ההצלבה התקינה ביניהם. הסוקר עלול להתבלבל בין המום הלבבי מסוג TGA למום הלבבי של מוצא כפול מחדר ימין שבו עורק אחד גדול ומחצית מהעורק השני יוצאים מחדר ימין.

טעות שכיחה אחרת אשר עלולה לגרום להחמצת האבחנה של מום לבבי מסוג TGA היא כאשר הסוקר רואה את הווריד הנבוב העליון במהלך מקביל לאב העורקים וסבור בטעות כי הוא עורק הריאה. כדי להימנע מטעות זו יש להמשיך במעקב בסקירה אחר מהלך כלי הדם.

איך מטפלים במום לאחר הלידה?

מום TGA הנו מום מסוכן מאד, מאחר ורקמות הגוף של העובר הפעוט מקבלות דם דל בחמצן. יחד עם זאת, ניתן לתקן מום זה באמצעות ניתוח אותו יש לבצע בהקדם האפשרי, ברוב המקרים תוך 7–10 ימים ממועד הלידה.

על מנת להבטיח שהתינוק יישאר בחיים עד למועד עריכת הניתוח יש לדאוג שאספקת החמצן לרקמות הגוף תהיה בכמות מספקת. לשם כך נותנים לתינוק תרופה בשם פרוסטגלנדין PGE1, שמוזרקת ישירות לווריד שלו.

התרופה נועדה להשאיר במצב פתוח את הצינור העורקני, דוקטוס ארטריאוזוס, שמחבר בין אבי העורקים לעורק הריאתי ואשר נסגר באופן טבעי מספר ימים לאחר הלידה, וזאת כדי לאפשר שחלוף דם בין שני מחזורי הדם.

בכל אותם מקרים שבהם טיפול זה לא עוזר לעובר יש לבצע בדחיפות רפואית רבה טיפול בשם ראשקינד.

במסגרת הליך Rashkind מרחיבים באמצעות בלון את הפתח הטבעי שקיים במחיצה שבין שתי העליות של הלב, אשר קיים בתקופת חיי העובר ונסגר אף הוא לאחר הלידה. באמצעות פעולה זו דם כחול, דל חמצן, מתערבב עם דם ורוד, עתיר בחמצן, כך שדרגת החמצן שנוצרת מצליחה לספק את צרכי הגוף עד למועד ביצוע הניתוח.

שוב להבין כי המדובר על ניתוח לב פתוח שמבוצע בילוד בגיל 2-3 שבועות ולא יאוחר מכך. במהלך הניתוח מחליפים את מיקום העורקים הראשיים בלבו הקטן של העובר ומשאירים את המסתמים. תחילה מבצעים העברה של אבי העורקים ולאחר מכן מעבירים גם את העורקים הכליליים.

המדובר בניתוח בעל מורכבות טכנית, המצריך ניסיון ומיומנות רפואית גבוהה.

נתונים מחקריים מלמדים כי בישראל 5 מתוך כל 100 ניתוחים נכשלים. כל אותם תינוקות שעברו את הניתוח בהצלחה יחיו חיים רגילים וללא מגבלות מיוחדות. יחד עם זאת יש להקפיד על מעקב קרדיולוגי רציף לאורך החיים וישנם מקרים של הפרעות בקצב הלב, דליפות מסתמים והיצרות עורקים ראשיים.

במיעוט המקרים, במהלך ולאחר הניתוח המתקן להחלפת העורקים, יתכנו סיבוכים טכניים, סיבוכים רפואיים ובעיות אחרות כמו אי ספיקת לב, היצרויות באזורים המנותחים ואף תופעה של איסכמיה לבבית.

בכל מקרה של פגיעה לאחר לידת ילד או ילדה עם מום לבבי מסוג TGA מומלץ לפנות ולהתייעץ עם עורך דין מומחה בתחום הרשלנות רפואית.

לקבלת ייעוץ משפטי אישי לחצו כאן

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

22 במאי 2022

תסמונת פוטוקי לופסקי א...

הכפלה באזור 17p11.2 על הזרוע הקצרה של כרומוזום 17 הנה התיאור המדעי המדוייק של תסמונת פוטוקי לופסק...

קרא עוד

22 במאי 2022

נולד/ה לך ילד/ה עם תסמ...

במקרה של לידת תינוק/ת הלוקה בתסמונת סמית מגניס או 17p11.2 microdeletion, מבלי שהרופא שליווה את מע...

קרא עוד

22 במאי 2022

כרומוזום 17: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים מהותיים במבנה של כרומוזום 17 באמצעות בדיקות גנטיות כבר בתחילת ההר...

קרא עוד

29 במאי 2022

כרומוזום 19: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים ופגיעות במבנה של כרומוזום 19 בזמן ההריון, באמצעות בדיקות גנטיות ז...

קרא עוד

30 במאי 2022

סולר קפלינסקי רשלנות ר...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

13 ביוני 2022

אבחון מוטציות גנטיות ש...

חלק ניכר מהתופעות שגורמות לפרכוסים ואפילפסיה בילדים נובע מרקע גנטי, בחלקו תורשתי ובחלקו כזה הנגרם...

קרא עוד

13 ביוני 2022

תסמונות גנטיות דה נובו...

ישנן עשרות תסמונות גנטיות טריות [דה נובו] שעלולות לגרום לאפילפסיה ולכן חשוב לאבחן אותן כבר בשלב ה...

קרא עוד

15 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

רופא הנשים אשר מלווה את ההריון חייב להסביר להורים כי ניתן לעבטור בדיקות גנטיות זמינות, שעשויות לא...

קרא עוד

19 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

חשוב לאבחן פגיעה אפשרית במבנה של כרומוזום 22 כבר במהלך ההריון וניתן לעשות את זה באמצעות בדיקות גנ...

קרא עוד

22 ביוני 2022

תסמונות דה נובו שעלולו...

נכון למועד כתיבת שורות אלו מוכרות מאות תסמונות גנטיות דה נובו שניתן לאבחן בעובר במהלך ההריון ועלו...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36