עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בלידה

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים בלידה ונזקים לאם ולעובר

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בלידה

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בלידה ונזקים לאם ולעובר

פנה/י לתיאום פגישה >>

טיפול מהיר לאחר אבחון PVL לאחר לידת פג

מחבר: 21/07/2022 09:00

אם שמעת לראשונה את המושג הרפואי PVL רק לאחר הלידה, כנראה שנולד לך תינוק/ת פג/ה ויכול בהחלט להיות שהלידה הסתבכה.

בסקירה המפורטת שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר אודות הסיבות שמובילות ללידת פג, המשמעות של PVL והסיכונים הנלווים לו, בכל אותם מקרים שבהם הרך הנולד אינו מקבל טיפול רפואי מהיר ואפקטיבי, כנדרש לאחר אבחון PVL.

במהלך ההריון נוצרות ומתפתחות בעובר כל המערכות החיוניות לתפקוד הגוף. זוהי תקופה רגישה ביותר שבעזרת דיוק וסנכרון מושלם של תהליכים ביולוגיים מתקיימים תהליכים עדינים ביותר כמו יצירת האצבעות, יצירת חדרי הלב, יצירת קפלי המוח ועוד רבים אחרים.

על מנת שהעובר יתפתח בצורה תקינה, נדרשת תקופת זמן מינימלית שבמהלכה מערכות הגוף מבשילות ומאפשרות לו לעבור מהרחם, שבו הוא נתמך בצורה ישירה על ידי האם, לסביבה החיצונית, שבה הוא צריך לנשום ולאכול בכוחות עצמו.

תקופת ההריון בבני האדם אורכת 40 שבועות והיא נמדדת ממועד הופעת הווסת האחרון ועד הלידה. כל תינוק שנולד משבוע 37 עד שבוע 42 נחשב תינוק שנולד במועד, ועד שבוע 37 הוא נחשב פג. תחימת הזמנים האלה איננה שרירותית, אלא נעוצה בעובדה שעד שבוע 37 לא כל מערכות העובר מבשילות דיין ולידה בשלב הפגות כרוכה בסיבוכים לתינוק ובתחלואה נלווית.

גם באשר לפגים, לשבוע הלידה יש משמעות, כאשר מתחת לשבוע 28 נחשב התינוק כסובל מפגות קיצונית ומתחת לשבוע 23-24 התינוק לא בר חיות, כלומר הוא לא ישרוד לאחר הלידה.

חשוב להדגיש כי פגות אינה נמדדת לפי משקל התינוק בלידה. פג יכול להיוולד במשקל תקין לגיל ההריון ותינוק שנולד במועד המתוכנן יכול להיוולד במשקל נמוך לגיל ההריון, אם כי למשקל לידה נמוך מדי ישנם סיבוכים נוספים.

פגות לכשעצמה היא מצב נפוץ יחסית באוכלוסייה, כאשר בערך 1 לכל 10 לידות מתרחשת לפני שבוע 37. כ-30% מהלידות לפני המועד הן מתחת לשבוע 28 ואז מדובר בפגות קיצונית.

ממה נגרמת פגות?

ככל הידוע, אין גורם אחד שגורם לפגות, וברור כי המצב תלוי בגורמים אימהיים, עובריים, שלייתיים ורחמיים.

את רוב לידות הפג קשה לצפות מראש, אך קיימים גורמי סיכון שמגבירים את הסיכון ללדת תינוק פג, כגון: גיל מבוגר בהריון, בריאות לקויה ומעמד סוציואקונומי נמוך של האם, זיהום במהלך ההריון, רעלת הריון, תינוק קודם שנולד כפג, הריונות תכופים והריון מרובה עוברים.

ככל שהלידה מתרחשת בשלב מוקדם יותר בפגות, כך עולים הסיכויים לתחלואה ותמותה של התינוק. שיעור התמותה בפגות קיצונית (מתחת שבוע 28) הוא 28%, אך הסיכון הכולל של תמותה בפגים בשלב כלשהו נמוך הרבה יותר ועמד בארץ נכון ל-2018 על כ-1%-5%.

PVL – סיבוך נדיר וקטלני

איסכמיה הוא מצב בו נגרמת פגיעה באספקת החמצן לרקמות, לרוב בשל פגיעה בזרימת הדם. כאשר חמצן לא מגיע לרקמה, התאים מתחילים להיכנס למצב עקה ולבסוף הם מתחילים למות.

זה בדיוק מה שקורה בשבץ מוחי אצל מבוגרים והתינוק הפג הוא פגיע אף יותר, ומועד לדימומים ומצבים איסכמיים שיכולים לעתים לגרום לנזק בלתי הפיך.

לויקומלציה פריונטריקולרית (PVL) היא הפגיעה המוחית האיסכמית השכיחה ביותר אצל פגים. האיסכמיה כלומר, הפגיעה באספקת החמצן, מתרחשת באיזורים במוח שם יש יחסית זרימה מועטת של דם, ולכן שינויים עדינים יכולים לפגוע אף יותר באספקת החמצן לרקמה.

מדובר במצב שיכול לגרום לתמותה אם לא מטופל בזמן, ואחוז ניכר (למעלה מ-60%) מהפגים השורדים PVL עלולים לסבול מנזקים חמורים ובין השאר שיתוק מוחין (CP), ליקוי שכלי או הפרעות ראייה.

לכן, כאשר תינוק שזה עתה נולד כפג מאובחן עם PVL, יש צורך שהוא יטופל בהקדם האפשרי על מנת למנוע במידת האפשר סיבוכים נוירולוגיים.

מהם הגורמים ל-PVL?

הסיבה להיווצרות PVL במוח הפג היא חוסר התפתחות מלאה של כלי הדם במוח. במהלך ההתפתחות העוברית, כלי הדם יוצרים מעקפים על מנת להבטיח זרימת דם תקינה ורציפה לכל חלקי הרקמה. כאשר מתרחש מצב של תת לחץ דם, יש הפחתה של זרימה בכלי דם אלה, ומאחר שהמעקפים חסרים בשל שלב התפתחותי מוקדם מדי נגרם נמק לרקמה.

בנוסף, מנגנוני הבקרה המוחיים הקשורים לזרימת הדם במוח לא מפותחים דיים בפג ולכן רקמת המוח יותר רגישה לשינויים בזרימת הדם. PVL נפוצה בעיקר בפגים הנולדים מתחת לשבוע 32 ובמשקל לידה הנמוך מ-1500 גרם.

קיימים מספר גורמי סיכון שיכולים לגרום להתפתחות PVL: זיהום במהלך ההריון, הנשמת התינוק לאחר הלידה באופן לא נכון, הריון תאומים, שימוש בסמים של האם בזמן ההריון וממצאים לא תקינים במוניטור העוברי. פגיעה לבבית, כשל נשימתי וזיהום לתינוק גם הם מעלים את הסיכון ל-PVL.

סיבוכי PVL

כיום בזכות המודעות והתקדמות בשיטות האבחון ישנה ירידה בשיעור ה-PVL, שהגיע בשנת 2019 עד כדי 3.7% מכלל התינוקות, שיעור זה היה פי 2 גבוה יותר לפני 25 שנים. עם זאת, השיעור גבוה יותר בקרב פגים שנולדו בין שבועות 23-27, אז השיעור מגיע לכדי 7.3%, וקיימים סיבוכים שונים שעשויים לגרום לתחלואה קשה בתינוק.

שיתוק מוחין CP הוא הסיבוך החמור אך הנפוץ ביותר של התצורה החמורה של PVL. הפגיעה הקלה יותר של CP היא פגיעה ברגליים ובמצב החמור יותר ישנה פגיעה גם בידיים.

פגיעה נוספת אפשרית היא קוגניטיבית או התנהגותית, ולכן יכולות להיגרם מוגבלות שכלית-התפתחותית בתצורה הקשה יותר והפרעות למידה בתצורה הקלה יותר. בעיות התנהגות כגון ADHD אפשריות גם הן. PVL גם מעלה את הסיכון לפתח אפילפסיה וכן לגרום לפגיעה בלתי הפיכה בראייה ובשמיעה, עד כדי עיוורון או חירשות.

הדרך הטובה ביותר לטפל ב-PVL היא מניעה ואבחון מוקדם. זיהום מי שפיר הוא גורם סיכון ל-PVL ולכן גילוי של הזיהום בזמן וטיפול בו עשויים למנוע PVL. בנוסף, בשבועות מוקדמים של ההריון כאשר יש חשש כי הלידה קרבה, ניתנים לאישה ההרה באופן שגרתי סטרואידים ומגנזיום, שמורידים את שיעור הסיבוכים של PVL.

כאן המקום להזכיר סיבוך נוסף נפוץ בפגים שמתקשר לנושא ה–PVL  וסיבוכיו - תסמונת מצוקה נשימתית חריפה, שנגרמת עקב חוסר הפרשה של חומר בשם סורפקטנט בריאות, שמקל על מעבר החמצן מהאוויר לדם התינוק.

תסמונת זו יכולה לגרום לכשל נשימתי של העובר ולחייב תמיכה נשימתית בחמצן עד כדי הנשמה מלאכותית. תסמונת זו גם היא יכולה להוביל לפגיעה מוחית במידה שאספקת החמצן למוח נפגעת לזמן ממושך מדי.

כאשר הפג מונשם בהנשמה מלאכותית הרופאים, אשר קובעים את קצב ההנשמה, לחץ ההנשמה והרכב הגזים, שולטים למעשה על מאזן הגזים בדמו של הפג ובפרט על רמת ערכי הפחמן הדו חמצני PCO2, את הרמה הזו חייבים הרופאים לבדוק ולנטר בקפדנות כל העת שכן מצב של ערכי פחמן דו חמצני נמוכים, היפוקרביה, גורם לכיווץ כלי הדם במוח העובר, לאיסכמיה מוחית ולמחלת PVL אשר כאמור עלולה לגרום לנזקים חמורים.

מצב של התחלת ירידה ברמת הפחמן הדו חמצני חייב לפיכך להיות מזוהה מייד בשלבים הראשונים על ידי הצוות הרפואי וניתן לתקנו על ידי תגובה מתאימה - הורדת קצב ההנשמה ולחצי ההנשמה.

מכאן יש להבין כי במקרים בהם לפג נגרם נזק מוחי בשל PVL והוא היה תחת הנשמה מלאכותית יש בהחלט מקום לבחון אם הנזק נגרם בשל התרשלות בניטור ערכי הפחמן הדו חמצני בעת ההנשמה ו/או טיפול לא נכון בהתפתחות היפוקרביה בפג, מחדלים כאלו היו נושא למספר פסקי דין ברשלנות רפואית בהם נקבע במפורש כי אי זיהוי בזמן של היפוקרביה בפג וטיפול לא נכון בה גרמו ל-PVL ונכות קשה של הפג.

סיבוכים נוספים בפגים

סיבוכי הפגות לא מסתיימים רק ב-PVL. דימום מוחי תוך-חדרי (IVH) הוא סיבוך שכיח בקרב פגים, ונהיה נפוץ יותר ככל שמשקל הלידה נמוך יותר.

הדימום לרוב נגרם בצורה ספונטנית ללא תלות בחבלת ראש, ולרוב מופיע בצורה שקשה לחזות אותה עקב חוסר הבשלה של מערכות העובר.

IVH גם הוא יכול לגרום לפגיעה נוירולוגית קשה ואף למוות. הדימום יכול להופיע אף שבוע לאחר הלידה, ולכן חשוב לנטר את המדדים של התינוק הפג ולבצע לו בדיקת אולטראסאונד על מנת לאבחן או לשלול IVH.

בין המערכות שלא מבשילות דיין בפג נמצאת גם מערכת העיכול, ולכן סיבוך חמור נוסף הוא דלקת מעי נמקית (NEC), שבו נוצר תהליך דלקתי של מעי התינוק שיכול לגרום עד כדי נמק שלו. חשוב לאבחן את סיבוך זה בזמן על מנת למנוע הרס של המעי שיכול לפגוע בסיכוי התינוק לחיות ולגרום לתחלואה נלווית קשה.

קריאה נוספת: מגוון סיבוכים נוספים במהלך הלידה

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית לידה לידת פג אבחון PVL

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24