עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

אבחון מוקדם של אטקסיה טלנגיאקטזיה AT

מחבר: 12/09/2019 14:31

מחלת אטקסיה טלנגיאקטזיה הנה מחלה תורשתית נדירה של המוח והמוח הקטן, אשר פוגעת במספר מערכות חיוניות בגוף, בעיקר במערכת העצבים, כמו גם במערכת החיסונית, מערכת הנשימה ולעיתים גם במערכת הדם.

בארץ ישראל המחלה שכיחה במיוחד בקרב יהודים ממוצא צפון אפריקאי ובמיוחד בקרב יוצאי מרוקו וטוניס.

נכון למועד כתיבת שורות אלה, ניתן וצריך לזהות נשאות למחלה הקשה בבדיקות גנטיות לפני הכניסה להריון ולכל הפחות, בבדיקות גנטיות של ההורים והעובר במהלך חודשי ההריון הראשונים.

במקרה של אבחון גנטי בעייתי במהלך ההריון, לרוב ימליצו הרופאים להפסיק את ההריון בשל השפעותיה הקשות של התסמונת על הרך הנולד. ההורים יצטרכו לקבל החלטה מושכלת לגבי המשך או הפסקת ההריון, בהתאם להמלצות הרפואים וההסברים שיקבלו לגבי המשמעות של לידת ילד או ילדה החולים בתסמונת AT.

בסקירה המפורטת שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר אודות השפעותיה של התסמונת, החשיבות שבאבחון מוקדם לפני ההריון או במסגרת מעקב ההריון ועל מקרים מצערים של לידת ילד חולה בשל רשלנות רפואית חמורה.

תסמינים והשפעות של תסמונת AT

תסמיני המחלה מופיעים לראשונה בילדות, בדרך כלל בשנת החיים השניה ומחריפים עם הזמן. תסמיני המחלה כוללים אטקסיה קרי, חוסר קואורדינציה או תנועות מגושמות של הגפיים, שנובעים מחוסר שיווי משקל ומתבטאים בהליכה מאוחרת ולא יציבה, בהמשך באובדן יכולת הליכה, ליקוי בדיבור, תנועות עיניים אופייניות וליקויים אחרים.

בנוסף, המחלה מתבטאת גם בטלאנגיאקטזיות קרי, הרחבת כלי דם קטנים בלחמיות העיניים, באפרכסות האוזניים, בפנים ובצוואר.

הפגם במערכת החיסונית של הגוף גורם לנטייה לדלקות ריאה חוזרות, פיתוח זיהומים, בעיקר כאלו שנגרמים על ידי נגיפים ופטריות. כמו כן המחלה מגבירה את הסיכון לגידולים סרטניים ובמיוחד סרטן הדם והבלוטות.

מחלת AT הוכרה החל מנובמבר 2010 כנכות התפתחותית סומטית קרי, נכות אשר נגרמת כתוצאה ממחלה או מתהליך הפוגעים במערכת העצבים המרכזית וההיקפית או במערכת שרירי השלד, וגורמים לנכות תפקודית מתמשכת.

בהתאם לחוק הבריאות הממלכתי, ילדים בעלי נכויות סומטיות זכאים לקבל במסגרת קופת החולים שלהם שירותי אבחון וטיפול של צוות רב מקצועי במסגרת המכונים להתפתחות הילד וזאת בהתאם לצורך ועד הגיעם לגיל 18.

אוכלוסיה בסיכון

כאמור, הנשאות של הגן של תסמונת אטקסיה טלנגיאקטזיה שכיחה במיוחד בקרב יהודים ממוצא צפון אפריקאי ובמיוחד ממרוקו וטוניס, וזאת בשכיחות של 1:100 נשאים, וכ-1:40,000 לידות. בנוסף, המחלה גם נמצאה בקרב משפחות יהודיות ממוצא תימני, אם כי השכיחות בקרבן איננה ידועה.

בשל שכיחות המחלה בקרב בני העדות הללו, בדיקת הנשאות שלה אצל בני הזוג שנמנים עליהן נכללת ברשימת ההמלצות לבדיקות סקר גנטי שמפרסם משרד הבריאות מעת לעת, והיא גם נכללת בסל הבריאות, ועל כן ניתן לבצעה ללא תשלום.

בנוסף, מדובר בתסמונת אוטוזומאלית רצסיבית, כך שדרושה נשאות כפולה של הגן הפגום, של שני ההורים, לצורך לידת ילד שלוקה בתסמונת זו.

במקרה של נשאות כפולה יש סיכון של 50% ללידת ילד שרק נושא את הגן הפגום, ו-25% ללידת ילד שלוקה במחלה בפועל.

האחריות לאבחון התסמונת

האבחון של תסמונת אטקסיה טלנגיאקטזיה יכול להתבצע לפני הכניסה להריון, במהלך ההריון ומחוסר ברירה גם לאחר הלידה.

בדיקת האבחון של תסמונת אטקסיה טלנגיאקטזיה מתבצעת באמצעות בדיקת דם פשוטה שניטלת מבני הזוג.

מכיוון שכאמור מדובר בתסמונת אוטוזומאלית רצסיבית, כך שדרושה נשאות כפולה של הגן הפגום, יש לבדוק בתחילה רק את אחד מבני הזוג, וזאת כדי למנוע חרדות מיותרות.

במידה והוא נמצא בעל גן תקין, אין צורך לבדוק את בן הזוג השני. רק במידה ובן הזוג הראשון נמצא כבעל גן פגום, יש מקום לבדוק גם את בן הזוג השני.

במידה והתגלה ששני בני הזוג הינם נשאים של הגן הפגום וזאת עוד לפני הכניסה להריון, עליהם לגשת ולקבל ייעוץ גנטי, במסגרתו יומלץ להם בין השאר לשקול לעבור אבחון לפני הליך השרשה PGD לצורך בחירת עובר בריא ללא המוטציה לפני השרשתו ברחם בהליך הפריה חוץ גופית.

האחריות להפנות את בני הזוג לביצוע בדיקות גנטיות טרום הריון חלה על הרופא המטפל של בני הזוג בקופת החולים. בהמשך, לאחר אבחון נשאות כפול של הגן הבעייתי, האחריות להפנות את ההורים לייעוץ גנטי והמשך בדיקות נדרשות לאור הממצא הבעייתי, חלה במקביל על רופא המשפחה ועל רופאי המערך הגנטי בקופת החולים או בבית החולים בו ההורים נבדקו.

במידה והתגלה ששני בני הזוג הנם נשאים של הגן הפגום רק במהלך ההריון או במידה והתקבלו ממצאים בעיתיים בבדיקות הגנטיות שנערכו במהלך ההריון, יש לבצע את הבדיקה הגנטית גם בעובר עצמו, על מנת לברר האם הוא לוקה במחלה וזאת באמצעות בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שליה.

בשלבי ההריון האחריות להפניית ההורים לביצוע הבדיקות הנדרשות חלה על הרופא שאחראי על מעקב ההריון של האם, כאשר הוא גם זה שאחראי על פענוח תוצאות הבדיקות שיבוצעו להורים ולעובר.

נולד ילד עם תסמונת AT? זאת כנראה רשלנות רפואית!

נכון למועד כתיבת שורות אלה, אין כל סיבה בעולם לפיה יוולד ילד הלוקה בתסמונת אטקסיה טלנגיאקטזיה, מבלי שהתסמונת אובחנה מבעוד מועד, לאורך חודשי ההריון. סביר מאד להניח כי לידת ילד הלוקה בתסמונת מבלי שההורים קיבלו החלטה מודעת להביאו לעולם, למרות המלצות והסברים של הרופאים, יהוו עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

לרופאים בקופת החולים, במכונים הגנטיים ולרופאי הנשים הפרטיים שמלווים את ההורים לאורך חודשי ההריון יש אחריות מוגברת לאבחון הפגמים הגנטיים המוכרים ובהתאם לכך, להתריע בפני ההורים על האפשרות ללידת ילד הלוקה בתסמונת הקשה, כולל המלצה ברורה על הפסקת ההריון.

בכל מקרה שבו הרופאים לא הפנו את ההורים לביצעו בדיקות גנטיות או שטעו בפענוח תוצאות הבדיקות, מקום בו היה צורך לזהות את המוטציה בגנים הבעייתים שגורמים לתסמונת אטקסיה טלנגיאקטזיה, הרי שניתן יהיה להגיש כנגדם תביעת פיצויים בסכומי עתק.

בכל מקרה של לידת ילד או ילדה הלוקים בתסמונת חשוכת המרפא, קיים צורך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני לצורך בחינת נסיבות ההריון והלידה ובמידת הצורך, ייצוג משפטי והגשת תביעת רשלנות רפואית כנגד הרופאים שהתרשלו במילוי תפקידם.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון יעוץ גנטי אטקסיה טלנגיאקטזיה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24