עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

אבחון מוקדם של טוברוס סקלרוזיס או טרשת גבשושית

מחבר: 15/11/2020 11:28

טרשת גבשושית הידועה יותר בשם המדעי טוברוס סקלרוזיס, היא תסמונת מולדת גנטית שמופיעה ב-1 מכל כ-6,000 לידות. התסמונת יכולה להשפיע על מערכות רבות בגוף ובהן מערכת העצבים. Tuberous Sclerosis ובקיצור TSC היא תסמונת מולדת נדירה שיכולה להופיע בכל הגזעים והמוצאים ואינה מבחינה בין נשים וגברים.

האופן שבו התסמונת באה לידי ביטוי משתנה באופן משמעותי מאדם לאדם, כך שחלק מהאנשים שלוקים בה יכולים לחיות חיים עצמאיים בזמן שאחרים יצטרכו סיוע צמוד, ואף ימצאו בסכנת חיים עקב סיבוכי התסמונת חשוכת המרפא.

סימן ההיכר של המחלה הוא גידולים שפירים שיכולים להתפתח במח ובאיברים חשובים אחרים ובהם הכליות, הלב, העיניים הריאות והעור. גידולים אלה, שיכולים להיראות כמו פקעות של תפוחי אדמה, מעניקים למחלה את שמה Tuberous (פקעת) Sclerosis (טרשת) - טרשת בצורת פקעת.

בהתאם להתבטאות המגוונת של המחלה, היא יכולה להתבטא כבר בשנה הראשונה לחיים, אם כי מקרים עם תסמינים עדינים יכולים להישאר ללא אבחון עד לשלבים מאוחרים יותר בחיים.

בישראל כ-1000 חולים במחלה הנדירה וחשוב לדעת כי ברוב המקרים ניתן וצריך לאבחן את המחלה בעובר, במסגרת מעקב ההריון השגרתי של האם, ובכך למעשה למנוע לידת ילד/ה חולה.

סיבות וגורמים לטוברוס סקלרוזיס

לעיתים קרובות, התסמונת מתרחשת כאשר מתהווה פגיעה באחד משני גנים, TSC1 ו-TSC2. מספיקה פגיעה בגן אחד על מנת שהמחלה תבוא לידי ביטוי.

גנים הם 'ספר ההפעלה' של הגוף שלנו ופגיעה בהם יכולה להשפיע על תפקוד התאים והגוף. במקרה הזה, הפגיעה בגנים מביאה לביטוי לא תקין של חלבונים מסוימים שמביאים לגדילה לא תקינה של תאים ולהתהוות גידולים שפירים.

עם זאת, גם סיבות אחרות יכולות לגרום להופעת המחלה, וייתכן שלעד כ-30% מהחולים אין פגיעה כלל בשני הגנים, אם כי נתון זה משתנה ואינו חד משמעי במחקרים שהתפרסמו לאורך השנים האחרונות בקרב קהילת חוקרי המחלה.

בטוברוס סקלרוזיס, בניגוד למחלות גנטיות אחרות, הפגיעה מתרחשת בדרך כלל בגנים בתאים של העובר, אחרי שההורים הורישו לילד גנים תקינים. כלומר, במרבית המקרים המחלה לא תורשתית.

עם זאת, במקרים הנדירים שבהם המחלה מורשת מההורים, מספיק שלאחד ההורים יש גן פגום על מנת להעביר אותו לעובר. במקרים אלה, הסיכוי להוריש את המחלה עומד על כ-50%. על פי המרכז הלאומי האמריקני להפרעות נוירולוגיות, במקרים שבהם טוברוס סקלרוזיס מורש מההורים, המחלה יכולה להיות קשה או קלה יותר בילד ולהופיע עם תסמינים אחרים.

תסמיניה של מחלת ה-TSC

כאמור, TSC היא מחלה עם הסתמנות רחבה. לא כל התסמינים יופיעו בהכרח ואלה שיופיעו לא יתהוו בהכרח באותה רמת חומרה.

גידולים שפירים

גידולים אלה, שמהווים את סימן ההיכר של המחלה, יכולים להופיע באיברים רבים ובהם המח, הכליה, הלב, הריאות והעור.

גידולים ברקמת הלב שקרויים רבדומיומה (rhabdomyoma) יכולים להופיע כבר בשלבים מוקדמים מאוד של החיים, ואף ברחם בזמן ההריון. במקרים אלה יתכן שניתן יהיה לאתר אותם בבדיקת אולטרסאונד עוברי.

אם גידולים אלה רבים או גדולים, הם יכולים לגרום לפגיעה בזרימת הדם בעובר ולסכן את חייו עוד במהלך ההריון.

דוגמה לגידול אחר שיכול להופיע במחלה הוא פקומה (phakoma), שמתבטא כרובד לבן על העין. ממצא זה יכול לסייע לאבחנה ולרוב לא פוגע בראייה.

פרכוסים

ככל הנראה, פרכוסים משפיעים על רוב הלוקים ב-TSC בשלב כזה או אחר של חייהם. הפרכוסים יכולים להתבטא בצורות שונות, בין אם בתנועות העוויתיות האופייניות ובין אם במצבי ערות והתנהגות משונה.

נכות שכלית

נכות שכלית ופגיעה קוגנטיבית יכולה להשפיע על חלק גדול מהלוקים בטוברוס סקלרוזיס. על פי המכון האמריקני לבריאות (NIH), עיכוב התפתחותי משפיע על כמחצית עד שני שלישים מחולים. הפגיעה יכולה לנוע על טווח רחב שבין פגיעה קלה לפגיעה משמעותית.

בעיות התנהגות

ילדים הלוקים ב-TSC יכולים להתנהג באגרסיביות ובזעם, ללקות בהפרעות קשב וריכוז ובהפרעות אחרות. גם הפרעות על הספקטרום האוטיסטי נפוצות יחסית.

סימנים שונים של המחלה בעור

סימנים של המחלה על העור לא מהווים לרוב בעיה כשלעצמם אך יכולים לסייע באבחון. סימנים אלה כוללים טלאים בהירים על העור או נקודות אדמדמות ומורמות על עור הפנים. ייתכנו גם תסמינים אחרים.

בעיות בכליות

גדילה של ציסטות ורקמות שריר ושומן בסביבת הכליה היא נפוצה יחסית ומופיעה ככל הנראה במרבית המקרים. לא בכל המקרים גידולים אלה יפגעו בתפקוד הכליות.

נגעים בריאות

נגעים בריאות מופיעים בכשליש מהמקרים. נגעים אלה יכולים לא להתבטא קלינית כלומר, לא לגרום לקוצר נשימה ולתסמינים נשימתיים אחרים.

כיצד מאבחנים טוברוס סקלרוזיס?

נדגיש כבר עתה כי הרופא שמלווה את מעקב ההריון של האשה, בכל הריון, צריך לשים לב לממצאים מחשידים במסגרת בדיקות שגרתיות הנערכות במסגרת מעקב ההריון וברוב המקרים, אין כל סיבה ללידת תינוק/ת החולה במחלה מבלי שזאת אובחנה במהלך ההריון.

האבחון של Tuberous Sclerosis יכול וצריך להתחיל כבר בהריון. על פי הערכות לכ-50% מהחולים במחלה יש גידול לבבי שפיר. בהתאם למאפיינים שלו, ניתן לאבחן גידול זה כבר במהלך ההריון באמצעות בדיקת אולטרסאונד. גם MRI עוברי יכול לסייע באבחון של חלק מההסתמנויות כבר במהלך ההריון.

על פי מחקר שהתפרסם בכתב העת Orphanet Journal Of Rare Diseases, הבדיקות המועילות ביותר לאבחון מוקדם של TSC (בחודשי החיים הראשונים) הן בדיקת MRI מח, בדיקת עור ואקוקרדיוגרפיה המוכרת בשם אקו לב והנה בדיקת אולטרסאונד ייעודית ללב.

בדיקה גנטית במהלך ההריון או אחרי הלידה יכולה לסייע לאבחון, אך לא משמשת לשלילת המחלה. זאת, מכיוון שניתן לחלות בטוברוס סקלרוזיס גם ללא שינוי גנטי אופייני.

טיפולים אפשריים למחלה

למרבה הצער, נכון למועד כתיבת שורות אלו אין בעולם טיפול מרפא לטוברוס סקלרוזיס. עם זאת, ישנם טיפולים עבור חלק מהתסמינים. כך, תרופות יכולות לסייע לשלוט בפרכוסים או בגידולים מסוימים שנלווים למחלה. תרופות נוספות יכולות לסייע לשפר בעיות התנהגות שנפוצות יותר בקרב הלוקים והלוקות בתסמונת.

באופן דומה, גם טיפולים התנהגותיים וחינוכיים יכולים לענות על הצרכים הייחודיים של הלוקים במחלה. מחקרים מהשנים האחרונות מצאו שטיפול תרופתי מוקדם בפעוטות קושר לתוצאות קוגניטיביות יותר בגיל שנתיים. במקרים מסוימים, יהיה צורך בניתוחים על מנת לטפל בחלק מהגידולים.  

חלק מרכזי בטיפול כולל הקפדה על ביקורות סדירות אצל רופאים ואנשי מקצוע ורצוי לזכור שמדובר במחלה מורכבת שיכולה להשפיע רבות על המשך חיי העובר וחיי המשפחה כולה, כאשר השפעותיה של המחלה רבות, מגוונות ומשתנות ממקרה למקרה.

נולד/ה לך תינוק/ת הלוקה במחלת TSC?

בכל מקרה של לידת ילד או ילדה החולה במחלה והגם שהמחלה אובחנה רק כעבור זמן ממועד הלידה, קיימת חשיבות רבה בפניה לעורך דין המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית, לצורך בחינה מעמיקה ויסודית של מהלך ההריון והבדיקות שנערכו בתקופה זאת.

לאורך השנים טיפל משרד סולר קפלינסקי במספר תביעות רשלנות רפואית שהוגשו בשל טעות באבחון המחלה במהלך ההריון ולידת ילד/ה חולה. מקרים שבהם התברר כי היו סימנים מחשידים עוד במהלך ההריון, במסגרת סקירת המערכות שעברה האם ההריונית ובבדיקות אולטרסאונד, ממצאים שלא זכו להתייחסות מצד הרופא/ים.

אם נולד/ה לך ילד/ה החולה במחלה, אנו נבדוק את המקרה לעומקו, בשיתוף עם מיטב המומחים הרפואיים בישראל, במטרה להעריך בצורה מדוייקת האם קיימת עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית בהריון.

עוד בנושא: האחריות לאבחון מומים מולדים בזמן ההריון

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון מעקב רשלני טוברוס סקלרוזיס

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24