ЧўЧЧЁЧљ ЧЧЧџ ЧўЧЧЧЁ ЧЎЧЧњЧЁ ЧЁЧЧњЧЧЧЄ ЧЁЧЧЧђЧЧЄ
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

פגיעה במבנה של כרומוזום 22 לא אובחנה בזמן ההריון?

מחבר: 08/08/2022 09:35

כרומוזום 22, אחד מבין 23 זוגות כרומוזום, בתאי המרכיבים את גופם של בני האדם. במצב תקין, לכל אחת ואחד מאתנו שני עותקים של הכרומוזום, הנחשב לכרומוזום השני הקטן ביותר [כרומוזום 21 הוא הקטן ביותר].

לפי הערכות החוקרים הכרומוזום כולל כ-49 מיליון זוגות בסיסי DNA ומהווה 1.5%-2% מכלל ה-DNA שלנו. כרומוזום זה היה הכרומוזום הראשון בגוף האדם שמופה במלואו, כבר במהלך שנת 1999.

בסקירה החשובה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר, בשיתוף עם מומחה בתחום הגנטיקה, אודות המבנה של הכרומוזום ובעיקר אודות משמעותם של שינויים כרומוזומליים משמעותיים, שעלולים להוביל להתפתחותן של תסמונות גנטיות מהותיות ולנזקים בריאותיים משמעותיים ביותר.

עוד נסביר אודות הדרכים הזמינות לאבחון שינויים כרומוזומליים כבר במהלך ההריון, באמצעות מגוון בדיקות גנטיות נפוצות וזמינות ובין השאר בדיקת הצ'יפ הגנטי CMA, בדיקת NIPT ובדיקת אקסום - כולן בדיקות שרופאי הנשים חייבים להסביר עליהן להורים בתחילתו של כל מעקב הריון.

נדגיש כבר בתחילת הדברים כי בכל מקרה של אבחון ילד או ילדה עם פגיעה במבנה של כרומוזום 22 רק לאחר הלידה, מומלץ וראוי לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, על מנת לבדוק ולהעריך את איכות הטיפול הרפואי שההורים קיבלו במהלך ההריון.

תסמונות גנטיות: המשמעות של פגיעה במבנהו של כרומוזום 22

נכון למועד כתיבת שורות אלו הרופאים מכירים עשרות מוטציות גנטיות אפשריות, הנגרמות בשל פגיעה במבנה של כרומוזום 22, כאשר חלק ניכר מהן ניתן לאבחן בשלב העוברי, כבר בתחילתו של ההריון.

לפניך הסבר אודות כמה מהפגיעות הגנטיות המשמעותיות ביותר, שעלולות להוביל לפגיעה משמעותית באיכות החיים.

תסמונת די-ג'ורג'

אחת התסמונות המוכרות ביותר הנגרמת ממוטציה בכרומוזום 22 היא תסמונת די-ג'ורג' (DiGeorge Syndrome), המכונה גם תסמונת חסר 22q11.2 או תסמונת חך-לב-פנים (VCFS).

המאפיינים של התסמונת מאוד מגוונים: בעוד שילדים מסויימים סובלים ממחלה קשה שיכולה לגרום אף למוות, ילדים אחרים סובלים מתסמינים קלים יותר ומגיעים לגיל מבוגר. ברוב המקרים התסמונת אינה תורשתית ונגרמת בשל מוטציה דה נובו של מחיקת מקטע בזרוע הארוכה של בכרומוזום 22.

באחוז מזערי של המקרים התסמונת עוברת בתורשה וגם במקרים אלה התסמינים יכולים להשתנות בין אנשים חולים באותה המשפחה.

אנשים הלוקים בתסמונת לרוב סובלים מפגיעה ב-3 איזורים עיקריים בגוף:

1.    לב – מומי לב מולדים הם מאפיין נפוץ של התסמונת, ולעתים הם מסכני חיים. המומים דורשים ניטור וטיפול, ולעתים נדרש ניתוח לתיקונם.

2.    חך שסוע – התסמונת גורמת לחוסר סגירה של החך, מצב שיכול לגרום לבעיות בדיבור ובהזנה.

3.    תווי פנים אופייניים – לאנשים עם תסמונת די-ג'ורג' יש פנים מאורכות, גשר אף גבוה ורחב, שיניים קטנות, פה המעוקל כלפי מטה, שפה צרה, אוזניים נמוכות ומאפיינים נוספים.

לאנשים עם די-ג'ורג' יש פגיעה במערכת החיסון ולכן הם עשויים לסבול מזיהומים חוזרים. לעיתים יש פגיעה בכליות, כמו גם בעיות נשימה, בעיות במערכת העיכול, אובדן שמיעה ופגיעה בעצמות השלד.

רבים מהלוקים במחלה סובלים מעיכוב התפתחותי בחומרה משתנה, שבא לידי ביטוי בעיכוב ברכישת מיומנות השפה, הפרעה קוגניטיבית קלה והפרעות למידה. הפרעות התנהגות הן נפוצות גם כן, וכוללות ADHD ואוטיזם. כמו כן, מחקרים הראו שקיים קשר חזק בין מוטציות חסר באיזור 22q11.2 לבין התפתחות של סכיזופרניה.

מאחר שהתסמונת נגרמת בשל מוטציה דה-נובו של מחיקת מקטע ארוך של DNA, הדרך העיקרית לאבחן אותה היא באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי (CMA) בהריון. היתרון בשיטה זו היא היכולת לאתר שלל תסמונות גנטיות במקביל, ובכלל זה תסמונת די-ג'ורג' שהיא תסמונת יחסית נפוצה, בשכיחות של 1 ל-4000 לידות.

הבדיקה בעיקר מומלצת לכל אשה בהריו, בכל הריון ללא יוצא מן הכלל, ונעשית באמצעות דגימת מי שפיר או סיסי שליה. כפי שנסביר באריכות בהמשך הדברים, מחובתו של רופא הנשים המלווה את ההריון להסביר על הבדיקה להורים וליידע אותם לגבי חשיבותה הרבה.

הכפלה מזערית באזור 22q.11.2

זוהי תסמונת אחרת, אשר גם היא נובעת ממוטציה באיזור הגנטי הפגוע בתסמונת די-ג'ורג'. תסמונת הכפלה מזערית באזור 22q11.2 נפוצה יחסית לתסמונות גנטיות אחרות וגורמת לעיכוב שכלי והתפתחותי, אוטיזם, קשיי למידה, עיכוב בגדילה והיפוטוניה.

לעיתים התסמינים משותפים לאלה של תסמונת די-ג'ורג' וכוללים חך שסוע, הפרעות בדיבור ומאפייני פנים חריגים.

למרות שידוע כי תסמונת די ג'ורג' היא המקושרת בעיקר לסכיזופרניה, קיימות הוכחות בספרות המדעית שגם תסמונת הכפלת 22q11.2 מהווה גורם סיכון לסכיזופרניה ולמגוון הפרעות נפשיות נוספות, ולפיכך דרוש להתייחס ללוקים בתסמונת ולטפל בהם באותה תשומת הלב כמו שמתייחסים לאנשים עם די-ג'ורג'.

נציין כי ניתן לאבחן הכפלה מזערית של 22q11.2 באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי בהריון.

תסמונת פלאן-מקדרמיד

תסמונת נוספת היא תסמונת חסר 22q13.3, המכונה תסמונת פלאן-מקדרמיד (Phelan-McDermid syndrome). מדובר תסמונת די נדירה כאשר בכל העולם תועדו מספר אלפים בודדים של חולים, אך בעלת משמעויות תחלואה כבדות משקל.

תסמונת פלאן-מקדרמיד גורמת לפיגור שכלי ברמה בינונית עד קשה, בעיות התפתחות מורכבות, היפוטוניה ועיכוב בדיבור או חוסר יכולת לדבר.

לאנשים מסויימים עם התסמונת יש הפרעות על הספקטרום האוטיסטי, שמתבטאות בחוסר יצירה של קשר עין, בעיות בתקשורת, רגישות למגע אנושי והתנהגות אגרסיבית. חלק מהאנשים סובלים מאפילפסיה, רגישות מוגברת לכאב והקאות או בחילות חוזרות.

במקרים מסויימים חולים במחלה מאבדים כישורים קוגניטיביים שהם כבר הצליחו לרכוש. מאפיין נוסף הוא תווי פנים חריגים, כמו ראש ארוך, סנטר מחודד, אוזניים בולטות, והפרעות נוספות כמו איחוי של אצבעות הרגליים וגדילה מהירה ביחס לגיל.

תסמונת עמנואל

Emanuel syndrome הנה הפרעה כרומוזומלית נדירה הפוגעת בהתפתחות התקינה וגורמת להפרעות שונות בגוף. תינוקות עם התסמונת סובלים מהיפוטוניה ומבעיה בהעלאת משקל הגוף שגורמת לבעיית גדילה.

לרוב הילדים החולים יש מוגבלות שכלית-התפתחותית. מאפיינים נוספים הם מיקרוצפליה, תווי פנים חריגים ומומים שונים, כמו חך שסוע, לסת תחתונה קטנה מהרגיל, גומות קטנות בעור לפני האוזן (preauricular pits) ובעיות באיברי המין בקרב זכרים.

פגיעה אפשרית נוספת היא כליות קטנות יתר על המידה, מצב היכול לגרום לפגיעה בתפקוד הכלייתי ולהיות מסכן חיים ללא טיפול.

תסמונת עמנואל היא מצב גנטי די ייחודי ונגרמת על ידי הימצאות של כרומוזום נוסף המורכב מאיחוי של כרומוזום 22 וכרומוזום 11. מצב זה מוביל שלאנשים עם התסמונת יש שלושה עותקים של גנים מסויימים (במקום שניים – אחד מהאם ואחד מהאב - במצב רגיל) וכתוצאה מכך מופיעים התסמינים.

מאפיין ייחודי נוסף של התסמונת הוא היותה תסמונת כרומוזומלית תורשתית, שכן לרוב תסמונות הנגרמות מהפרעות כרומוזומליות נגרמות בשל מוטציות דה נובו, כלומר מוטציות חדשות שלא עוברות בתורשה.

הורה נשא הוא בעל מצב הקרוי טרנסלוקציה מאוזנת, שבו יש מעבר של מידע גנטי מכרומוזום אחד לאחר, אך בצורה שלא גורמת לתסמינים.

במקרים מסויימים, הטרנסלוקציה יכולה להפוך להיות בלתי-מאוזנת, מצב המתאפיין במידע גנטי עודף שגורם לתסמונת עמנואל על תסמיניה השונים. לכן, למרות שמדובר בתסמונת תורשתית, קשה לזהות אותה בבדיקות סקר גנטיות לפני ההריון ואבחון מתבצע באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי על ידי דגימת מי שפיר או סיסי שליה בתחילת ההריון.

NF2 נוירופיברומטוזיס

נוירופיברומטוזיס היא מחלה גנטית של מערכת העצבים וגורמת להיווצרות של גידולים על תאי העצב. למחלה יש שלושה סוגים: סוג 1 (NF1), סוג 2 (NF2) ושוואנומטוזיס, שהוא הסוג הנדיר מביניהם.

סוג 2 נגרם ממוטציה בגן NF2 בכרומוזום 22. הגידולים שנוצרים במערכת העצבים הם גידולים שפירים ובצורה קלאסית מופיעים על העצב המעצבב את האוזן ולכן גורמים לאובדן שמיעה, טנטון והפרעות בשיווי המשקל.

התסמינים מופיעים בדרך כלל בגיל ההתבגרות או בשנות העשרים לחיים, אך הם יכולים להופיע בכל גיל. כאשר הגידולים מופיעים בתאי עצב אחרים במערכת העצבים, יכולים להופיע תסמינים נוירולוגיים נוספים, כמו הפרעות בראייה, חולשת גפיים, נמלול בגפיים ועוד.

NF2 היא מחלה תורשתית עם אופן הורשה אוטוזומלי דומיננטי, כלומר מספיק שאחד ההורים הוא נשא של המוטציה על מנת שהצאצא יהיה חולה. בניגוד לרוב המחלות המועברות באופן הורשה דומיננטי, בנוירופיברומטוזיס מוטציה רק באחד מהעותקים של הגן NF2 לא מספיקה להיווצרות הגידולים.

במהלך החיים יכולה להיווצר בצורה אקראית מוטציה נוספת בגן ואז הגידולים מתחילים להתפתח.

22q11.21

פגיעה גנטית נפוצה יחסית, שעשויה להופיע כמחיקה מזערית או הכפלה מזערית באזור 22q11.21, על הזרוע הארוכה של כרומוזום 22. הלוקים בתסמונת סובלים מבעיות של עיכוב התפתחותי, קשיי תקשורת, מומי לב, אוטיזם ועוד.

לפי מחקרים שהתפרסמו בשנים האחרונות ניתן להסיק כי כ-90% מכלל המוטציות הפוגעות באזור 22q11.21 הנן מוטציות גנטיות טריות, שאינן עוברות בתורשה. במיעוט המקרים, כאשר המוטציה עוברת בתורשה - לרוב המדובר בתורשה המועברת מהאם ומסיבות שאינן ברורות לחלוטין.

חשוב להדגיש כי ניתן לאבחן את המוטציה הגנטית באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי בהריון.

לא ידעת שניתן לעבור בדיקות גנטיות בהריון?

חובתו של כל רופא נשים להסביר להורים כבר בתחילתו של מעקב ההריון על האפשרות לעשות בדיקות גנטיות מתקדמות ועל החשיבות הרבה שבביצוע הבדיקות בכל הריון, ללא יוצא מן הכלל.

הרופא חייב להסביר להורים על בדיקת הצ'יפ הגנטי, על בדיקת NIPT ועל בדיקת האקסום ולמרות שברוב המקרים הבדיקות הללו אינן במימון ציבורי ויש לשלם עבורן [לא מעט כסף] באופן פרטי.

חשוב שההורים ידעו כי באמצעות בדיקת הצ'יפ הגנטי ניתן לאבחן פגיעה גנטית משמעותית בכ-0.9% מכלל ההריונות, גם הריונות "בריאים" ו"תקינים" לכאורה, הריונות שבהם לא היתה "סיבה מיוחדת" להפנות את האם ההריונית לבדיקת מי שפיר לצ'יפ גנטי.

אם ההורים יכירו את העובדות ויבינו את יכולות האבחון המקיפות של הבדיקות הגנטיות, הם יוכלו לקבל החלטה מושכלת וראויה בשאלה האם לבצע את הבדיקות או להימנע מהן. מנגד, במקרים שבהם רופא הנשים אינו מסביר להורים את העובדות החשובות על הבדיקות הגנטיות, נשללת מההורים לצמיתות הזכות לקבל החלטה מושכלת לגבי ביצוע הבדיקות או הימנעות מביצוען.

במקרים מצערים שבהם הרופא לא טרח להסביר וליידע את ההורים אודות חשיבותן הקריטית של הבדיקות הגנטיות בהריון, ולאחר הלידה התברר כי הילד/ה לוקה בפגיעה כרומוזומלית, ניתן יהיה לבסס עילה מוצקה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית חמורה.

משרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מייצג מאות משפחות, הורים לילדים עם שינויים כרומוזומליים שאובחנו רק לאחר הלידה, בתביעות פיצויים בסכומי עתק בשל העובדה שההורים לא קיבלו את ההסבר הראוי אודות האפשרות לעבור בדיקות גנטיות בהריון.

צוות עורכי הדין שלנו עומד לרשותך לצורך קבלת ייעוץ משפטי אישי, בכל מקרה של אבחון פגיעה במבנהו של כרומוזום 22 או כל אחד מהכרומוזומים האחרים.

קריאה נוספת: סוגי פגיעות גנטיות בזרוע הארוכה q של כרומוזום 22

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון בדיקות גנטיות כרומוזום 22

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

26 ביוני 2024

רשלנות רפואית ידועה מר...

מחדל בדיקות מי השפיר בישראל! למרות שבאמצעות בדיקת מי שפיר וצ'יפ גנטי או אקסום ניתן לאבחן מאות מוט...

קרא עוד

27 ביוני 2024

אבחון אוטיזם במהלך ההר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על האפשרות לאבחן אוטיזם לפני ובמהלך ההריון ועל מקרים חמורים של רשלנות ב...

קרא עוד

03 ביולי 2024

35% מכלל מקרי האוטיזם ...

מחקר ישראלי שפורסם בסוף שנת 2021 מצא כי באמצעות בדיקת אקסום ניתן לאבחן כבר בתחילת ההריון רקע גנטי...

קרא עוד

03 ביולי 2024

הרופא חייב להסביר לך ב...

חשוב שתדע/י: רופא הנשים חייב [!] להסביר לכל אשה בהריון, ללא קשר לגילה או למצב בריאותה וללא תלות ב...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24