עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

מדריך להגשת תביעת רשלנות רפואית - כל מה שחשוב לך לדעת!

מחבר: 25/02/2020 15:51

לדאבוננו הרב אנו עדים ללא מעט מקרים שבהם אנשים נפגעים כתוצאה מקבלת טיפול רפואי רשלני. זה יכול לבוא לידי ביטוי במתן טיפול לא מתאים, אבחון מאוחר של מחלות או מומים, במהלך ניתוח, במעקב הריון או במהלך הלידה.

במידה ויש בלבך חשש שמדובר בפגיעה בשל רשלנות רפואית ואם עלתה בראשך המחשבה להגיש תביעה, חשוב להתייעץ עם עורך דין מנוסה ובקיא בתחום על מנת שהוא יבצע בדיקה מקיפה והערכה מדויקת של סיכויי התביעה שלך.

חשוב להבין כי לא בכל מקרה של נזק בטיפול רפואי יש בהכרח עילה להגשת תביעה משפטית והנושא צריך להבחן בעיניים מקצועיות. הן בפן המשפטי והן בפן הרפואי הרלוונטי בכל מקרה של פגיעה.

תביעת רשלנות רפואית היא למעשה תביעה לתשלום פיצויים בגין נזק גופני ונפשי, שנגרמו לאדם בעקבות הטיפול הרפואי שקיבל או בעקבות מניעת טיפול רפואי מתבקש.

נטל ההוכחה בתביעה הנו על הנפגע ובכדי להצליח ולזכות בפיצויים ניכרים, על התובע להראות את קיומה של חובת הזהירות של המזיק כלפיו ולהוכיח את הפרתה. כמו כן, יש להוכיח את קיומו של הנזק שנגרם לנפגע, ואת קיומו של קשר סיבתי בין הנזק שנגרם לבין הפרת חובת הזהירות של בית חולים / קופת חולים והרופא שנגדם הוגשה התביעה.

אף על פי שבאופן עובדתי מרבית התביעות בנושא רשלנות רפואית מתקבלות והתובעים אכן זוכים לפיצויים בסכומים גבוהים, עדיין קיימת אצל אנשים רתיעה מסוימת למשמע המילה תביעה ובמיוחד בתחום של נזקי גוף ונפש, תחום רגיש ומורכב מאוד, לא כל שכן במקרים שבהם הנזק נגרם בשל התנהלותו של רופא.

בסקירה שלפניך נביא באופן מקיף ומפורט את כל המידע שחשוב להכיר על התהליך ומשמעויותיו ונסביר בדיוק מה הם השלבים להתגבשות העילה והגשת התביעה המשפטית בגין רשלנות רפואית, כך שגם אתה תוכל לקבל החלטה מושכלת לגבי האפשרות לתבוע במקרה של פגיעה שלך או של מי מבני המשפחה.

חשש לפגיעה ופנייה לייעוץ משפטי ראשוני

אם לך או למי מבני המשפחה נגרם נזק לאחר טיפול רפואי או בשל אי קבלת טיפול, ראשית לכל יש לפנות להתייעצות עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית. חשוב לזכור שלא בכל מקרה יש עילה לתביעה ובמקרים אחרים, הגם שיכולה להיות עילה לתבוע לא בהכרח נותר נזק שיצדיק תביעה.

על מנת להבין איפה אתה עומד, צריך להתייעץ עם מומחה בתחום ובכל מקרה, לא עם הרופא שטיפל בך או "חבר שמבין" בתחום.

כבר בשיחה הראשונית, ישמע עורך הדין את סיפור המקרה ועלילות הטיפול שקיבלת ועל סמך ניתוח עיקרי הדברים שהבאת בפניו, יוכל לדעת האם העניין נראה בעל היתכנות והאם היקף הנזק שנגרם אכן מצדיק בדיקה יסודית ומעמקיה יותר לגבי האפשרות להגיש תביעה לפיצויים.

במידה ומהשיחה יעלה שמבחינת היקף הנזק יכולה להיות להיות עילה לתביעה, עורך הדין יתאם עמך פגישה אישית. חשוב לציין, שבשלב הראשון לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי ובוודאות האם יש עילה לתביעה ונדרשות בדיקות נוספות לצורך קבלת הערכה מדוייקת.

פגישה אישית והעברת חומר רפואי

לאחר השיחה הראשונה ולצורך העמקת הבדיקה, מתאמים פגישה שאליה צריכים להגיע האנשים המעורבים וביניהם התובע ובני המשפחה הקרובים אליו ביותר. רצוי להגיע לפגישה עם בן או בת הזוג או ששני ההורים יגיעו, במקרה של פגיעה בקטין.

עורך הדין ינחה אתכם לאסוף את כל החומר הרפואי שברשותכם ורלוונטי למקרה הנבדק. חשוב להביא לפגישה כל תיעוד רפואי שיש בידיך ובכלל זאת: סיכומי מחלה, מכתב שחרור מבית חולים, תוצאות הבדיקות הכתובות ופענוחן, דיסקים של בדיקות אולטרסאונד, MRI, CT וכל רשומה רפואית נוספת שברשותך.

כך לדוגמא, אם יש טענה על מעקב הריון רשלני ואי איתור מום בעובר, חשוב להביא את תוצאות בדיקת סקירת המערכות, תוצאות הבדיקות הגנטיות וכל פיסת מידע רפואי שנמצאת ברשות האישה מתקופת מעקב ההריון.

בשלב זה אין לפנות לרופא, לקופת החולים או לבית החולים. פעולות איסוף החומר הרפואי מהמוסדות הרפואיים יתבצעו על ידי עורך דין שייצג אותך בתביעה ומאד לא מומלץ לפנות למוסד הרפואי באופן עצמאי.

הערכת סיכויי התביעה באמצעות עורך הדין

הערכת הסיכויים נעשית על סמך עיון מעמיק בתיעוד הרפואי שלך ובהתחשב בתשובות ובמידע שתמסור לעורך הדין אופי הבעיה הרפואית והטיפול שניתן לך. בין השאר חשוב להבין מה בדיוק הוסבר לך בטרם הטיפול שקיבלת, מה נעשה בפועל מהבחינה הרפואית ומאילו בעיות ומגבלות אתה סובל כיום ומאז הטיפול הרשלני לכאורה.

במקרים רבים עורך הדין יעזר בחוות דעת ראשונית של מומחה רפואי לצורך הערכת סיכויי תביעתך.

קביעתו של עורך הדין האם כדאי לתבוע או לא מתבססת על שאלות משפטיות, על שאלות רפואיות וכן על ניסיון העבר והיכרות עם פסקי דין שניתנו במקרי תביעה קודמים.

לאחר שעורך הדין ייתן את חוות דעתו בקשר לכדאיות התביעה יוכל הניזוק לגבש החלטה האם בדעתו לתבוע בשל הטיפול הרשלני שקיבל. חשוב לזכור כי ההמלצה לתבוע תינתן רק במקרים שבהם יש סיכויים ריאליים לזכות בתביעה.

במידה ותחליט לתבוע, תתבקש לחתום על מסמכי ייצוג שמאפשרים לעורך הדין להתחיל בייצוג המשפטי שלך. זה אומר ייפוי כוח, שהוא מסמך משפטי שמייפה את כוחו של עורך דין לייצג אותך ובנוסף תחתום על וויתור על סודיות רפואית, מסמך שבאמצעותו יכול עורך הדין לפנות אל המוסדות הרפואיים על מנת להעתיק את מלוא התיקים הרפואיים שלך.

במעמד זה ייחתם שכר טרחה מפורט. הסכם זה קובע את השכר שישולם לעורך דין לפי אחוזים מתוך כספי הפיצויים העתידיים שיפסקו. כן, התשלום עבור הגשת תביעת רשלנות רפואית הנו תשלום מבוסס הצלחה במרבית המקרים.

אחרי שתחתמו על כל האמור לעיל יוכל עורך הדין לפנות למוסדות הרפואיים הרלוונטיים ולהוציא את מלוא התיקים הרפואיים שלך, מכל גורם רפואי שהיה מעורב בטיפול שגרם לך לנזק.

נחדד ונדגיש כי ברוב המקרים, התיעוד שיש בידי התובע הוא חלקי ולכן התשובה לשאלה אם היתה רשלנות או לא תוכל להתגבש סופית רק בכפוף לעיון מעמיק בתיעוד הרפואי המלא. החל מהשלב הזה התובע אינו לוקח חלק פעיל בניהול התביעה והטיפול עובר במלואו לעורך הדין המייצג.

הליך איסוף החומר הרפואי המלא נמשך חודשים ספורים. אחרי שמלוא התיעוד הרפואי מתקבל, עורך הדין עובר עליו בעצמו, בודק ומעריך את איכות התיעוד ומהותו, במטרה לבדוק האם יש משהו שהטופל לא ראה, לא ידע או שכח.

ניסיון החיים מלמד כי לפעמים, במהלך בדיקת התיקים הרפואיים המלאים, יתגלו נתונים עובדתיים שאינם עולים בקנה אחד עם המציאות ואשר מהווים גורם מכריע וקריטי בהצלחת התביעה שלך.

לדוגמא, בתיק מעקב ההריון לא נכתב כי הרופא הסביר לאישה ההריונית כי עליה לעבור בדיקת מי שפיר, לאור מקרים של מחלות גנטיות אצל קרובי משפחתה. האישה לא עברה את הבדיקה ולאחר הלידה התברר כי העובר סובל מפגמים גנטיים. ממצא כזה שעולה מתוך תיק מעקב ההריון יכול להוות "קלף מנצח" בתביעה.

לאחר שעורך הדין יבדוק בעצמו את מלוא התיעוד הרפואי הוא יפנה לבחירת המומחה הרפואי המתאים ביותר למקרה שלך, לצורך פניה אליו וקבלת חוות דעת רפואית מפורטת באשר לנסיבות הטיפול והנזק שנגרם.

איתור מומחה רפואי וקבלת חוות דעת תומכת לתביעה

קיימת חובה חוקית לצרף חוות דעת של רופא מומחה לכל תביעה המוגשת בעילת רשלנות רפואית. לרופא המומחה שייתן חוות דעת בתיק שלך יש חשיבות עילאית באפשרות הזכיה שלך בתביעה ויותר מכך, לאפשרות לזכות בפיצויים המקסימליים להם אתה וכל תובע מצפה.

המומחה הרפואי שייבחר עורך דין הדין שלך יבחן את התיק הרפואי, יבדוק את התובע וייתן חוות דעת רפואית מקיפה, שתבסס את עילת התביעה מהפן הרפואי.

חשוב להבין שמאוד לא מומלץ לפנות למומחה רפואי באופן עצמאי. לפעמים אנשים חושבים שהסדר הנכון של הדברים הוא לפנות קודם כל בעצמם למומחה ורק אז לעורך דין וזו טעות יסודית.

מה שקורה במקרים לא מעטים הוא שנפגעים פונים לצורך חוות דעת אל הרופא שהם מכירים בקופת חולים או לבן משפחה שהוא בכלל רופא בתחום אחר וכך הם פשוט מבזבזים כסף על רופא שהוא לא המומחה המתאים למתן חוו"ד בתביעה משפטית מורכבת ולעיתים אך אינו מבין כלל בתחום המומחיות הנדרשת במקרה הנדון.

המומחה הרפואי הוא עד מפתח וכתב התביעה שלך מתבסס על חוות הדעת שלו. במהלך ההליך המשפטי, בשלב ההוכחות, המומחה הרפואי יצטרך להעיד בבית המשפט. אתה מאד לא רוצה שהעדות שלו תמצא כלא אמינה או ככזאת הניתנת לסתירה בקלות על ידי עורכי הדין של הנתבעים. זה יכול לסקל את סיכויי התביעה שלך בקלות.

מצד שני, בחירה במומחה רפואי בעל שם תגרום לצד השני להבין שיש ברשותך חוות דעת חזקה ומהימנה, שיהיה בלתי אפשרי להתמודד מולה בבית המשפט וזה נותן לך עדיפות ברורה בהליכים.

עורך דין מנוסה בניהול תביעות רשלנות רפואית ידע להמליץ ללקוח על המומחה הרפואי הטוב ביותר בכל מקרה לגופו. לעיתים ינתנו במסגרת התביעה יותר מחוות דעת של מומחה בתחום רפואי אחד, כאשר יעלה צורך משפטי בכך.

המומחה שיבחר יבדוק בקפידה את התיעוד הרפואי הרלוונטי לתחום התמחותו וכמו כן, יבדוק את התובע עצמו. בשלב הראשון המומחה יעביר לעורך הדין חוות דעת ראשונית פנימית, שם הוא מסביר האם ניתן להגיש תביעה, מה נקודות החוזק בתיק, אלו שמבססות את העילה של רשלנות בטיפול ואת הקשר הסיבתי בין הרשלנות לבין הנזק שנגרם.

לאחר שיובן באופן חד משמעי שאכן מדובר ברשלנות רפואית ובאישור עורך הדין, יכתוב המומחה חוות דעת מלאה לצרכי הגשתה לבית המשפט במסגרת התביעה.

במהלך התביעה ימנו הנתבעים מומחה רפואי מטעמם, שגם הוא יבדוק את התובע ואת התיעוד הרפואי וייתן חוות דעת מטעמו שתוגש לבית המשפט.

הנתבעים יסתמכו גם הם על חוות דעתו של המומחה הרפואי מטעמם וזו תוגש לבית המשפט במסגרת ולאחר הגשת כתב ההגנה.

למומחה מטעם הנתבעים יש זכות לבדוק את התובע כדי לוודא שחוות הדעת שהגיש במסגרת התביעה אינה מוגזמת ושהיא תואמת את המציאות.

לעיתים יש פערים בנוגע להיקף הנזק ובמקרים מסוימים בהם הפער בין חוות הדעת של המומחה מטעם התובע ומטעם הנתבעים גדול מידי, ממנה בית המשפט מומחה רפואי מטעמו שיבדוק את התיעוד הרפואי ואת הנפגע וייתן חוות דעת שלישית לבית המשפט.

קראו עוד: באילו מקרים מקימים ועדת בדיקה בבית חולים?

הכנת התביעה על ידי עורך הדין

על בסיס כל האמור לעיל ישקוד עורך הדין ויכתוב כתב תביעה מפורט שאותו יגיש לבית משפט השלום / המחוזי. על פתיחת התיק משלמים לבית משפט אגרה מופחתת בסכום שינוע בין 700-1200 ₪.

כתב התביעה שיוגש יכולל פירוט ראשי נזק ותחשיב נזק מפורט שנגרם לתובע.

מתוך ניסיונו המשפטי והיכרותו עם פסקי דין קודמים ובהסתמך על חוות דעת רפואית והיקף הנזק שנגרם לך, מחובתו של עורך הדין לפרט את כלל הנזקים שנגרמו ושעוד יגרמו לתובע בעתיד. חשוב להקפיד ולפרט את כל ראשי הנזק הרלוונטיים לכל מקרה תביעה לפי נסיבותיה.

במילים אחרות, חשוב לפרט בצורה ברורה את כל הסעיפים שעליהם מבקשים פיצוי לאור הנזקים שנגרמו ועוד יגרמו לתובע בשל הרשלנות והנזק שנגרם לו.

לצורך הדוגמא, אם מדובר על תביעה בגין נזק נוירולוגי שאירע לילד בעקבות רשלנות במהלך לידה וגרם לפגיעה שכלית, ראשי הנזק במקרה יהיו בין השאר: עזרה שההורים נאלצים לשכור על מנת לטפל בילד בעבר ובעתיד, העובדה שהילד לא יוכל לעבוד ולהשתכר בעתיד ולפיכך פיצוי אובדן השתכרות בעתיד, עלויות של טיפול רפואי מיוחד, עלויות טיפולים רפואיים, עזרים רפואיים, תרופות, מכשור מתקדם, הוצאות ניידות, התאמת דיור וכן הלאה.

ישנם קריטריונים שנבדקו במרוצת השנים בפסקי דין, שקובעים אילו ראשי נזק ברי פיצוי ואילו אינם ברי פיצויי. המיומנות המשפטית והניסיון של עורך הדין שלך יעזרו לו לכמת ולקבוע מה היקף הפיצוי שניתן לדרוש עבור כל ראש נזק.

נדגיש, כי כאשר מגישים תביעה בעילת הרשלנות לא נוקבים בסכום מדויק של היקף הפיצוי הנדרש, משום שהסכומים לעתיד, שהם סכומי הפיצוי המשמעותיים, נשארים בשלב זה להכרעת בית המשפט.

על כמה כסף תובעים? התשובה היא שאין שורה תחתונה מבחינת סכום הפיצוי הסופי. עורך הדין מפרט את כל ראשי הנזק ונוקב בסכומים רק על נזקים שכבר התרחשו והתגבשו בעבר, עד למועד הגשת התביעה. למשל, אובדן ימי עבודה של ההורים, הוצאות עבור טיפולים רפואיים שהנפגע כבר קיבל וכדומה.

חשוב להבין כי אין תשובה חד משעמית לשאלה כמו "כמה פיצויים יגיעו לי בתביעה?" שכן בשלב הגשת התביעה זה פשוט בלתי אפשרי לענות ברצינות לשאלה, מבלי לפתח ציפיות שווא אצל הנתבע.

קראו: האם התנצלות מצד אנשי הצוות הרפואי יכולה למנוע תביעה?

פנייה לגישור לאחר התביעה – מתי ומדוע?

בשל העומס הרב בבתי המשפט בישראל, כמעט בכל מקרה וכמעט בכל תביעה השופט תמיד יציע לצדדים לפנות להליך גישור. בכל שנה יותר ויותר תביעות רשלנות רפואית עוברות הסכמת הצדדים לגישור, כאשר המטרה המרכזית היא לחסוך זמן שיפוטי יקר והרבה כסף.

הליכי הגישור הולכים וצוברים פופולאריות כדרך מועדפת לפתרון סכסוכים ובסופו של יום הגעה לפשרה זה אינטרס של שני הצדדים גם בתביעות נזיקין.

זהותו של המגשר תהיה ניטרלית ותיקבע רק בהסכמתם של שני הצדדים לתביעה. המגשר לא משמש כפוסק ולא מחליף את השופט. אין לו זכות לקבוע פסק דין או להכריח את הנתבע לשלם. תפקידו העיקרי הוא לנסות לקרב בין הצדדים ולהביא אותם להסכמות.

המגשר יהיה עורך דין מנוסה או שופט בדימוס, שמבין בתחום הרשלנות הרפואית ואליו יפנו התובע והנתבעים כדי להציג את חוות הדעת, את התיעוד הרפואי, את הטיעונים שבכתב התביעה ובכתב ההגנה וכל פיסת מידע רלוונטית אחרת.

הליך הגישור הנו הליך חסוי וסודי וכל מה שנאמר במהלכו לא יכול לשמש את הצדדים בבית המשפט, אם וכאשר יחזרו לדיון שם בשלב כשלהו.

יתרון נוסף בגישור הוא שהמגשר יכול לשבת עם כל צד בנפרד. המגשר יכול להציע סכום פיצויים לצרכי פשרה. ההצעה של המגשר היא הצעה שהצדדים שוקלים ומנהלים עליה לפעמים משא ומתן וברוב המקרים היא עוזרת לשני הצדדים להתקדם לקראת סיום התיק בפשרה.

אם ההצעה מתקבלת חוזרים לבית משפט כדי לתת תוקף של פסק דין להסכם הפשרה ולסיים את התהליך. חשוב לזכור כי ההצעה של המגשר איננה מחייבת ואפשר לדחות אותה ולחזור לבית משפט להמשך הדיון המשפטי ומבלי לפרט מדוע הגישור לא צלח.

נתונים עובדתיים מראים כי 75% מתביעות רשלנות הרפואית מסתיימים בפשרה כלשהי, אם במהלך הליך הגישור ואם בשלב אחר לאורך הדיונים המשפטיים.

הבחירה בגישור חוסכת זמן כמעט בכל מקרה, משום שאם התיק לא נגמר בגישור ולא מצליחים להגיע לפשרה, השלב הבא הוא ניהול הוכחות ושמיעת ראיות.

בית משפט בדרך כלל קובע את שלב ההוכחות למועד יחסית רחוק. המדובר בהליך משפטי ארוך והוא מצריך הרבה מאוד זמן שיפוטי, זימון עדים ומומחים, שמיעתם וחקירתם, דיון מקדמי, דיוני הוכחות, סיכומים והמתנה למתן פסק דין, שלאחריו לצדדים אפשרות להגיש ערעור.

תביעת רשלנות רפואית יכולה להמשך מספר שנים, בעוד שבגישור העניין הוא יחסית קצר, ישיבה אחת, שתיים או שלוש, מדברים, מקבלים הצעה ושוקלים אותה. הצדדים הם שקובעים כמה ישיבות גישור לקבוע וניתן לקיים מרתון גישור שיביא את התביעה לסיום תוך חודשים ספורים.

עוד בנושא: זנב תביעות הרשלנות הרפואית בישראל

מתי ניתן פסק דין ואיך מחליטים על גובה הפיצוי?

במקרים שבהם לא הצליחו הצדדים להגיע להסכמה בהליך הגישור, הדיון ממשיך בבית משפט וההכרעה מתקבלת על סמך חוות הדעת הרפואיות, העדויות של הצדדים המעורבים בחקירותיהם ובחקירות נגדיות.

גובה הפיצוי שיפסוק בית המשפט נקבע על סמך תחשיב של ראשי הנזק בעבר וראשי הנזק לעתיד בכל מקרה לגופו ולפי נסיבותיו והנזקים שנגרמו לתובע.

ברובן המכריע של התביעות בית המשפט יפסוק שיש אחריות לנזקים שנגרמו או שאין אחריות בכלל. כלומר, או שהתביעה תדחה והתובע לא יקבל כלום או שיש אחריות מלאה והתובע יקבל את מלוא הפיצויים על הנזקים שנגרמו לו בטיפול הרשלני.

זאת למעט במצב שבו יש אשם תורם חלקי או מלא, לדוגמא, אמא שהתמהמה עם ביצוע בדיקה ספציפית במהלך ההריון לאחר שהופנתה אליה או שנשלחה לבדיקה ושכחה להעביר לרופא את תוצאותיה.

כמה זמן נמשכת בפועל התביעה? מהרגע שפנית לעורך דין תחלוף כחצי שנה עד שהתביעה תוגש לבית המשפט. תביעה שתעבור להליך גישור יכולה להסתיים בממוצע תוך שנתיים או פחות. אם לא מצליחים בגישור וחוזרים לנהל את שלב ההוכחות, התביעה יכולה להמשך גם חמש שנים ואף יותר.

נציין שברגע שמגישים תביעה, ההתיישנות נעצרת וניתן לנהל את התיק כמה זמן שצריך. ישנם מצבים קיצוניים שבהם העניין המשפטי נמשך ונמשך, אך האפשרות לגרור את התיק מוגבלת. בית משפט קובע מדדי איכות שמסתמכים גם על משך הזמן שלוקח לטפל בתיק ומכאן שרוב השופטים דוחפים לקידום התיק ולא להשהייתו.

האם ניתן לערער על פסק דין שנקבע? יש אפשרות להגיש ערעור גם על תביעות בעילת הרשלנות הרפואית, אם כי מקרים אלה נדירים יחסית והסיכויים ברוב מקרי הערעור אינם גבוהים. ברוב המקרים ערעור יוגש רק במצב של שגיאה דרמטית בפסיקת בית המשפט ובכל אופן, רק אחוז קטן מהערעורים מתקבל.

קראו בהרחבה: חלוקת האחריות לנזק במקרה של רשלנות רפואית

החשיבות של מומחיות משפטית בתביעות רשלנות רפואית!

ניסיון, ידע ומומחיות משפטית בתביעות רשלנות רפואית עושים את ההבדל בין הצלחה לכישלון. אם אתה חושב שנפגעת מרשלנות רפואית, יש צעדים מאוד ברורים שכדאי לנקוט בהם.

הכדור נמצא בידיים שלך ועליך לבחור את העורך דין הטוב ביותר שייצג אותך בתביעה הכי גדולה שכנראה תגיש בחייך.

בסופו של דבר, ההחלטה שתקבל בנוגע לזהותו של עורך הדין המייצג תשפיע מהותית על גובה הפיצוי הכספי שתקבל.

רק עורך דין בעל ניסיון מוכח בתחום, כזה שניהל מאות תביעות יוכל להעריך ולבדוק האם יש עילה מתאימה והאם קיימת כדאיות כלכלית להגשת תביעה.

מתוך ניסיונו יוכל למצוא את המומחים הרפואיים המתאימים לתביעה ספציפית שלך, לנסח כתב תביעה מקיף ומדויק, להתמקד בראשי הנזק הרלוונטיים, להתנהל בחוכמה במשא ומתן בהליך גישור וכמובן במידת הצורך, לייצג אותך על הצד הטוב ביותר מול בית המשפט.

ותק וכשרון משפטי בליטגציה (הופעה בבית המשפט) יאפשרו לעורך הדין לבצע חקירה יעילה מול המומחים הרפואיים והעדים של הנתבעים, כמו גם להפנות לספרות מקצועית, מאמרים אקדמיים רלוונטיים וציטוטים רלוונטים מתוך תביעות ופסקי דין קודמים.

המומחיות הזו תאפשר לך להגיש ולנהל תביעה מבוססת וחזקה, כזאת שתמקסם את הסיכויים שלך לזכות בפיצויים המקסימליים הראויים, ביעילות ובזמן הקצר ביותר.

תשובות של עורכי הדין לשאלות נפוצות

עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי עונים לשאלות נפוצות, שחוזרות על עצמן בשיחות רבות עם נפגעי רשלנות רפואית ופונים המבקשים לברר לגבי האפשרות להגשת תביעה בשל טיפול רפואי כושל.

כמה עולה להגיש תביעה?

שאלת חשובה ולמעשה, במקרים לא מעטים אין כדאיות כלכלית להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית ולו לאור עלויות הגשת התביעה, הכרוכות בצירוף חוות דעת של מומחה רפואי, שעלותה עשויה להגיע לעשרות אלפי שקלים.

מעבר לכך, ישנם מקרים שבהם הנפגע ידרש להגיש כמה חוות דעת רפואיות של כמה מומחים מתחומי רפואה שונים, שאז העלויות יהיו גבוהות משמעותית. בגדול, עיקר העלויות הכרוכות בהגשת תביעות רשלנות רפואית באות לידי ביטוי בצורך לממן חוות דעת רפואיות, כתנאי להגשת התביעה.

כמה זמן מחכים עד לסיום התביעה וקבלת פיצויים?

תביעות מסוג זה אורכות זמן רב יחסית לתביעות נזיקין אחרות, בשל מורכבותן הפרוצדוראלית, בשל ריבוי המעורבים בתביעה ובעיקר בשל העומס בבתי המשפט. צריך לקחת בחשבון שרוב התביעות מסתיימות בפשרה, במסגרת גישור בין הצדדים או בהתאם להצעת פשרה מטעם בית המשפט, ולמרות זאת, התביעה עשויה להסתיים כעבור שנים ממועד הגשתה.

מי מייצג את הנפגע הלכה למעשה ומי מטפל בתביעה?

במשרד סולר קפלינסקי, תמיד, אחד מהשותפים הבכירים במשרד מייצג את התובע/ת ובכל מקרה, אחד השותפים במשרד מעורב באופן אישי בהכנת כתב התביעה, בניהול משא ומתן מול הנתבעים, בכל הליך גישור ובכל הליך משפטי.

מאחר ואנו עוסקים ומתמחים אך ורק בתחום הרשלנות הרפואית, אחד מעורכי הדין הבכירים במשרד מעורב באופן אישי בכל הליך ובכל תביעת פיצויים שבה אנו מייצגים נפגע/ת.

כל אחד יכול להגיש תביעה או שיש מגבלות?

דלתות בית המשפט פתוחות בפני כל אדם שנגרם לו נזק בטיפול רפואי, בשל רשלנות רפואית. לכן, כל אדם שנפגע במסגרת טיפול רפואי בישראל זכאי ליומו בבית המשפט ובכפוף לשיקולי כדאיות, יכול לפנות ולהגיש תביעת פיצויים בשל הנזקים שנגרמו לו.

במקרה של פגיעה בקטין, כמו במקרים של רשלנות רפואית בהריון או במקרים של הולדה בעוולה, הרי שהתביעה תוגש על ידי ההורים בשם הקטין ומפאת גילו הצעיר.

איך מגישים תביעה במקרה של אדם שנפטר בגלל רשלנות?

במקרים מצערים שכאלה יורשיו החוקיים של המנוח יכולים להגיש תביעת פיצויים, בשל הרשלנות שהובילה לפטירתו ובכפוף לצו ירושה או צו קיום צוואה. חשוב לציין כי במקרים כאלה חשוב שכל היורשים יסכימו וישתפו פעולה בהגשת התביעה בשם המנוח.

למה רוב התביעות מסתיימות בפשרה?

אכן רוב רובן של תביעות הרשלנות הרפואית מסתיימות בפשרה בין הצדדים, המקבלת תוקף של פסק דין בבית המשפט ומבלי שפרטי הפשרה מתפרסמים ולו בשל הרצון של הנתבעים למנוע את פרטי הפשרה ובכלל זאת מידע לגבי מידת אחריותם לרשלנות וסכום הפיצויים שישולמו לנפגע.

במילים אחרות, בשל העובדה שברוב המקרים שאלת האחריות של הנתבעים מתבררת כחד משמעית ומתוך רצון של הנתבעים לשמור על סודיות ואי חשיפת היקף הרשלנות של הרופאים, קופות החולים ובתי החולים המעורבים בתביעה – הנתבעים יעדיפו להגיע לפשרה, לשלם פיצויים ובכל מקרה לשמור את הפרטים האלה בסודיות – במסגרת הסכם פשרה כאמור.

האם חייבים לצרף חוות דעת רפואית לתביעה?

התשובה חיובית. קיימת חובה להגשת חוות דעת רפואית בכל תביעת רשלנות רפואית בהתאם להוראות תקנה 127 לתקנות סדר הדין האזרחי, התשמ"ד-1984. תקנה 127 קובעת כי תובע שמעוניין להוכיח דבר מה בתחום הרפואה חייב לבסס את טענותיו במסגרת התביעה על חוות דעת של מומחה.

נוסיף עוד כי לחוות הדעת שתלווה את התביעה שלך קיימת חשיבות רבה לביסוס עילת התביעה ולאפשרות למקסם את הפיצויים שיפסקו לזכותך. חשוב להבין כי עורך הדין שמייצג אותך בתביעה, הוא זה שצריך להמליץ ולהפנות אותך למומחה רפואי מוכר ובעל שם, שיוכל לתת חוות דעת שתתמוך בתביעה שלך. מעבר לכך, לעיתים יעלה צורך להגיש במסגרת התביעה יותר מחוות דעת אחת, בהתאם לתחום הרפואי הרלוונטי לתביעה ולהיקף הנזקים שנגמרו לך.

עד מתי ניתן להגיש תביעה לפי החוק?

פעמים רבות, שאלת ההתיישנות בתחום הרשלנות הרפואית מורכבת ואינה חד משמעית. בגדול, ניתן להגיש תביעה עד 7 שנים לאחר ממועד יצירת העילה, אך לשאלה יצירת העילה ישנן פרשנויות שהתפתחו במסגרת פסקי דין רבים וחשובים לאורך השנים.

ישנם מקרים בהם מניין 7 השנים יחל רק לאחר גילוי הנזק והגם שהנזק התגלה רק כעבור שנים ממועד העוולה בפועל. מעבר לכך, במקרה של גרימת נזק לקטין, מועד ההתיישנות יחול רק 7 שנים לאחר הגיעו של הקטין לגיל 18 קרי, בגיל 25. לחצו כאן לקריאה נרחבת בנושא שאלת ההתיישנות

בית החולים טוען שהתיק הרפואי שלי נעלם, מה אצרף לתביעה שלי?

בית החולים בבעיה גדולה. במקרים של אובדן תיעוד רפואי מכל סיבה שהיא, הן במסגרת בית החולים, בקופת החולים או בכל מסגרת רפואית פרטית, נטל ההוכחה מתהפך כל שהמוסד הרפואי (או הרופא) הנתבע יהיה אחראי להוכיח שלא ארעה רשלנות רפואית.

למרות שזה ודאי מרגיז ומעיד על חוסר אחריות (בלשון המעטה) מצד המוסד הרפואי שטיפל בך, הרי שמבחינה משפטית פרוצדורלית נקודת הפתיחה שלך כתובע, נוחה יותר. לחצו כאן לקריאה מורחבת בנושא העברת נטל הראיה

כמה פיצויים אפשר לקבל אם מנצחים בתביעה?

השאלה חשובה, מעניינת וקשורה באופן ישיר להיקף הנזק שנגרם בשל הרשלנות הרפואית ומידת האחריות של הגורם הרפואי שהתרשל. ככל שהיקף הנזק שנגרם גדול יותר וככל שמידת האחריות של הרופא, קופת החולים ובית החולים גדולים יותר, כך יפסקו פיצויים בהתאם.

על מנת להבין כיצד נקבע גובה הפיצויים לחצו כאן

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (46)

5 stars - based on 46 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הגשת תביעה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24