סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

בדיקת צ'יפ גנטי מאבחנת מאות מוטציות הגורמות לאוטיזם!

מחבר: 03/04/2023 11:11

חשוב שכל הורה ידע, בכל הריון, בכל גיל וללא קשר למצב הבריאותי והמשפחתי: בדיקת צ'יפ גנטי עשויה לאבחן מוטציה גנטית משמעותית, כזו שעלולה בסבירות גבוה מאד לגרום לתופעות כמו אוטיזם, אפילפסיה, פיגור שכלי ומגוון רחב של תסמונות חשוכות מרפא אחרות. כל הורה בכל הריון, חייב לקבל הסבר מפורט מהרופא שמלווה את ההריון לגבי חשיבותה של הבדיקה.

מנתונים שהצטברו לאורך השנים האחרונות מעשרות מחקרים רפואיים מקיפים שנערכו, ניתן ללמוד כי 1 מכל 7 מקרים של אוטיזם נובע מרקע גנטי, שאותו ניתן לאבחן באופן מדוייק באמצעות בדיקת שבב גנטי. מכאן והלאה, ההחלטה אם לעשות את הבדיקה או לוותר עליה היא של ההורים לעתיד.

מצד שני, אסור שיווצר מצב שבגלל רשלנות מצד הרופא, שלא טרח לעדכן את ההורים לגבי חשיבותה של בדיקת הצ'יפ הגנטי, רק לאחר הלידה והאבחון של הילד/ה, יתברר בדיעבד כי היה ניתן לאבחן את המוטציה הגנטית שאובחנה - עוד בשבועות הראשונים של ההריון...

לפניכם רשימה מלאה של מוטציות גנטיות אותן ניתן לאבחן באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי, המתבצעת במהלך ההריון או לאחריו, לילד או ילדה בסביבות גיל 2-3, במקרים שבהם עולה חשד לאוטיזם.

ניתן למצוא את הקישור לטבלה כאן ובתחתית העמוד.

בטבלה ניתן לראות מהו סימול המחקר אשר בו התגלתה כל מוטציה, מהו מיקום המוטציה על גבי כל כרומוזום, כאשר מיקום המוטציה מסומן ברצף של מספרים ואותיות. האות q מתארת את הזרוע הארוכה של הכרומוזום והאות p מתארת את הזרוע הקצרה. לפני האות מופיע מספר הכרומזום. אחרי האות מופיע מספר המסמן את המיקום המדוייק של המוטציה.

הגנטיקאים והרופאים משתמשים ברצף זה בתור שם לכל מוטציה ושם זה נמסר ברוב המקרים להורים או למטופלים כאבחנה ובהתאם לתוצאות בדיקת השבב הגנטי.

המוטציות הגנטיות שניתן לאתר בבדיקת צ'יפ גנטי יכולות להיות מסוג של חוסר של חומר גנטי Deletion או הכפלה של אזור בחומר הגנטי Duplication ומוטציות שונות עלולות לגרום לבעיות שונות ומגוונות מאד, גם ללא קשר דווקא ללקות תקשורתית או תופעות על הספקטרום האוטיסטי.

כך למשל המוטציה המוכרת באזור 1q21.1 עלולה לגרום במקרה של הכפלה של החומר הגנטי לאוטיזם ואילו מוטציה של חסר בחומר הגנטי באיזור זה עלולה לגרום להפרעה נפשית קשה ביותר מסוג סכיזופרניה.

בטבלה מציינים גם את גודל המוטציה ב-KB את קוארדינטות ההפרעה על פני הכרומוזום.

מקור המוטציה הגנטית מופיע גם הוא בטבלה ויש לו חשיבות מבחינת הייעוץ הגנטי לקראת הריונות נוספים לאחר אבחון ילד הסובל ממוטציה גנטית. חלק מהמוטציות הן חדשות כלומר לא התקבלו מההורים והן מכונות De novo במוטציות כאלו הסיכון להישנות המוטציה בהריון הבא אינו רב והוא מעט יותר גבוה מהאוכלוסיה הכללית.

מוטציות אחרות מקורן אימהי כלומר האם הנה בעלת מוטציה ללא מאפיינים קלינים והיא הורישה את המוטציה לילוד ובמקרים כאלו הסיכון לילד חולה נוסף בהריון הבא הנו גבוה יותר. חלק קטן מהמוטציות עלולות להיות מורשות משני ההורים וגם אז הסיכון לחזרה של המחלה בהריון הבא גבוה.

ישנן הלכה למעשה מאות מוטציות שידועות כמעלות את הסיכון לאוטיזם וחלקן מאפיינות ליקוי תקשורתי מסוג PDD, שאותן כאמור, ניתן לאבחן בבדיקת השבב הגנטי.

את המשמעות הקלינית של כל אחת מהמוטציות המוכרות [ויש רבות שאינן] לומדים החוקרים במשך השנים וכל העת נעשים עוד ועוד מחקרים על אוכלוסיות של אוטיסטים, הכוללים ביצוע בדיקות צ'יפ גנטי בגיל צעיר ולאחר האבחון הראשוני.

ממחקרים אלו מתבררים נתונים סטטיסטיים לגבי שכיחותן של המוטציות ומשמעותן הקלינית. ראו לדוגמא נתוני מחקר מקיף (מעל 5500 בדיקות צ'יפ גנטי) שנערך בישראל.

במרבית המוטציות הגנטיות המתגלות בבדיקת צ'יפ גנטי, הבדיקה הגנטית הוותיקה של קריוטיפ (המבנה הגס של הכרומוזומים ומספרם) תהיה תקינה אולם בחלק קטן מהמקרים ניתן להבחין גם בבדיקת הקריוטיפ בבעיה ולפיכך בטבלה יש נתונים ברורים לגבי המוטציות שמתגלות בבדיקת צ'יפ גנטי וניתנות לאבחון גם באמצעות בדיקת הקריוטיפ הישנה.

מזה שנים רבות נהוג לבצע בישראל בדיקת צ'יפ גנטי בכל דגימת סיסי שליה / מי שפיר ללא יוצא מן הכלל. נחזור ונדגיש, מחובותו של רופא הנשים שמלווה את ההריון לעדכן, ליידע ולהסביר בפירוט את הדברים האמורים, כך שההורים לעתיד יוכלו לקבל החלטה מושכלת וכה חשובה לגבי ניהול ההריון, כאשר כל המידע הזמין והקריטי הנ"ל נמצא ברשותם.

צ'יפ גנטי אוטיזם ואבחון מוקדם

נכון למועד כתיבת שורות אלו ניתן לקבוע הבוודאות כי ניתן לאבחן בשלב העוברי כ-200 מוטציות גנטיות שעלולות לגרום לאוטיזם באמצעות בדיקת הצ'יפ הגנטי, כבר במהלך חודשי ההריון הראשונים.

המחקר הישראלי [קישור כמה שורות למעלה וגם כאן] שהתפרסם בסוף שנת 2019 מצא כי באמצעות בדיקת צ'יפ גנטי ניתן לאבחן מוטציה גנטית ב-1 מכל 110 הריונות תקינים ושגרתיים, ובין השאר גם מאות מוטציות גנטיות שעלולות לגרום לאוטיזם.

מכאן עולה החשיבות הרבה שבמתן הסבר מפורט על בדיקת מי שפיר לצ'יפ גנטי, לכל אשה בכל הריון וללא יוצא מן הכלל - גם בהריון תקין ושגרתי. להורים עומדת הזכות להכיר את העובדות ולהבין עד כמה בדיקת הצ'יפ הגנטי חשובה.

ההחלטה אם לעבור את הבדיקה, הכרוכה בניקור מי שפיר, היא החלטה שההורים צריכים לקבל בהתאם לצו מצפונם ובלבד שההחלטה תתקבל תוך שקילה רציונלית של מכלול העובדות שהוכחו מחקרית, ובין השאר ההסתברות הגבוהה יחסית [0.9%] לאבחון פגיעה גנטית משמעותית בעובר באמצעות הצ'יפ הגנטי.

אנחנו מקווים מאד, והדגשנו זאת בהרחבה, שמישהו במשרד הבריאות ובקופות החולים [איפה חברות הביטוח של הרופאים?] יתעורר וישנה את הנהלים המיושנים.

בדיקת הצ'יפ הגנטי חייבת להכנס למימון מלא במסגרת סל הבריאות עבור כל אשה בהריון. חייבת להיות הנחיה ברורה וחד משמעית לכל רופא בכל מעקב הריון: חייבים להסביר להורים על יכולותיה של הבדיקה לאתר פגיעות גנטיות בעובר ועל ההסתברות שזה יקרה.

ההורים צריכים לדעת, כבר בתחילתו של מעקב ההריון, כי באמצעות הבדיקה ניתן לאבחן רקע גנטי מובהק הגורם לאוטיזם ב-1 מכל 6 או 7 מקרים של אוטיזם מאובחן.

לחצו כאן לצפיה בנתונים המלאים

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (14)

5 stars - based on 14 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון יעוץ גנטי צ'יפ גנטי מוטציות גנטיות הגורמות לאוטיזם

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

01 בינואר 2023

למה מגיע לילד.ה עם אוט...

רבים מההורים לילדים שאובחנו עם אוטי\ם אינם מודעים לזכות לתבוע ולקבל את תגמולי הביטוח הסיעודי, כמע...

קרא עוד

20 בינואר 2023

פגיעה במבנה של כרומוזום 5

שינויים במבנה של כרומוזום 5 עלולים לגרור תסמונות גנטיות קשות ובכל מקרה, ניתן וראוי לאבחן שינויים ...

קרא עוד

20 בינואר 2023

תסמונת יעקובסון: מחיקה...

כגודל המחיקה של הזרוע הארוכה בכרומוזום 11 כך היקף ההסתמנות של תסמונת יעקובסון על הילד/ה! חשוב לדע...

קרא עוד

20 בינואר 2023

פגיעה במבנה של כרומוזו...

במקרה של אבחון פגיעה במבנה של כרומוזום 11 רק לאחר הלידה, צריך לבדוק מדוע הפגיעה לא אובחנה כבר בתח...

קרא עוד

23 בינואר 2023

הצ'אט בוט הראשון בעולם...

המדריך המקוון המקיף והעדכני בישראל, בצ'אט בוט [מסנג'ר / ווטסאפ] לשימוש חופשי! הנגשת הזכויות וההטב...

קרא עוד

24 בינואר 2023

תנאי שימוש צ'אט בוט

תנאי השימוש בצ'אט בוט המיועד להנגשת כל הזכויות המגיעות לילדים עם אוטיזם, הוריהם ובני המשפחה. עליך...

קרא עוד

10 באפריל 2023

אבחון גנטי בהריון חשוב...

הגיע הזמן שכולנו נפנים ונכיר את העובדות: האבחון הגנטי במהלך ההריון חשוב לכל אשה, בכל הריון ללא יו...

קרא עוד

24 באפריל 2023

אבחון אוטיזם במכון להת...

הכירו מקרוב את הליך אבחון האוטיזם במסגרת המכון להתפתחות הילד, כיצד מתבצע האבחון, מי בודק את הילד....

קרא עוד

06 בספטמבר 2023

חשוב להכיר: בדיקת צ'יפ...

עורך הדין עופר סולר מסביר על חשיבותה ויעילותה הרבה של בדיקת השבב הגנטי לאיתור מומים גנטיים בעובר...

קרא עוד

25 בספטמבר 2023

הגדרת תשוש נפש לעניין ...

חשוב לדעת כי רבים מהילדים על הספקטרום האוטיסטי זכאים לתגמולים מהביטוח הסיעודי בקופת החולים [או בי...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36