סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

תביעה נגד המדינה בגין הולדה בעוולה

מחבר: 11/10/2011 13:17

בפסק הדין שלפנינו (259/02), בית המשפט התבקש לדון בתביעת רשלנות רפואית נגד המדינה, שעניינה הולדה בעוולה, לפיה העובר אובחן שמי שסובל ממומים שונים ובקשת האם להפסיק את הריונה נדחתה שלא כחוק.

התובע נולד עם גפיים קצרות מהרגיל ולפי טענות התביעה – מומים נוספים השנויים במחלוקת. הנתבעת היא המדינה, מעסיקתם ושולחתם של רופאי הוועדה להפסקת היריון.

העובדות למקרה

מדובר בהריון השני שנשאה אמו של התובע ובשבוע ה– 21.5 להריון נשוא התביעה, במסגרת בדיקת אולטרסאונד שגרתית אובחן כי התובע סובל מקיצור משמעותי באורך עצמות הגפיים, ביחס לשאר גופו.

לא נצפו מומים נוספים והומלץ לבצע בדיקות מקיפות ומעמיקות לבירור מצב העובר.

לאחר בדיקות מקיפות והתייעצות עם מספר מומחים רפואיים, הופנתה אם התובע, על ידי פרופ' וינרבאוב, לוועדה להפסקת הריונות ובהפנייתו המליץ עם הפסקת ההריון, משום שהעובד סובל מפיגור בהתפתחות הגפיים, או במילותיו – "מדובר בגמדות".

הוועדה דחתה את בקשתה, ונימקה את החלטתה כך:

"בדיון מחלתי מתברר שפרט למידות קטנות של הגפיים לא נמצאה פתולוגיה נוספת (לאכונדרופלזיה וכו'). לאור זאת והיות ההריון בשבוע ה- 25 כל הפסקת הריון תתכן בלידת ילוד חי ולכן לא נראה לי שיש מקום להפסקת הריון. מה גם שבעבר נוכחנו בטעויות רבות בפענוח משמעותם של גפיים קצרות באולטרא סאונד."

ענייני המחלוקת

עילת התביעה הנה הולדה בעוולה, לטענות התובע רשלנותם של הרופאים שמעסיקה המדינה, הפרו חובה חקוקה ודחו את בקשתה להפסקת ההריון – בשל כך, נגרם לו נזק מעצם בואו לעולם, בעודו נאלץ לסבול כל חייו מהמומים עימם נולד.

לטענותיו, הליקויים בהתפתחות עצמות הגפיים שלו אובחנו כבר במהלך השבוע ה – 22 להריון נשוא התביעה ונסקרו שוב, בכל בדיקה שנערכה לאחר מכן במסגרת מעקב הריון.

הצוות הרפואי שליווה את מעקב ההריון וכן המומחים הרפואיים אליהם פנתה האם לייעוץ סברו כי הפסקת ההריון מוצדקת, הוועדה שהתכנסה אישרה את הפסקת ההריון והעבירה את הבקשה לאישורה של "וועדת העל", אשר דחתה את בקשת האם ומנעה את הפסקת ההריון.

לפי כך, מגיש התובע תביעת רשלנות רפואית נגד המדינה, בעילה שדחיית הבקשה לאחר שאושרה על ידי פאנל הרופאים לו המנדט החוקי לאשרה, הנה הפרת חובה חקוקה ועל כן, על המדינה לפצותו בגין כל הנזקים מהם יסבול מעצם בואו לעולם בעודו סובל ממומיו.

בנוסף, טוען התובע כי התנהלות ודעת העל הייתה רשלנית, משום שזו לא התכנסה בהרכב הנדרש על פי חוק, לא קיימה דיון ענייני ומעמיק, לא כללה אישה בהרכבה, לא העניקה להורי התובע אפשרות לטעון בפניה ולא בישרה להם על החלטתה.

כמו כן, טען התובע כי לולא אובחנו מומיו בשלב כה מאוחר של ההיריון, ניתן היה להפסיקו ללא כל צורך באישורה של וועדת על לאישור הפסקת הריונות. אבחון המומים בשלב מוקדם יותר ובקשה להפסיק את ההריון לפני השבוע ה – 24 להיריון, היו מאפשרים להפסיקו ומונעים מהתובע להיוולד בעודו סובל ממומיו.

תביעת רשלנות רפואית נגד המדינה – טענות הנתבעת

טענתה העיקרית של המדינה, עוסקת בהבחנה שבין הפסקת הריון קודם לשבוע ה -23, לבין הפסקת ההריון לאחר מכן, הכרוכה בהמתה אקטיבית של עובר "בר חיות". לטענת המדינה, החוק הקיים בנושא הפסקת הריון לוקה בחסר ועל כן, קבע בית חולים זה נהלים מיוחדים לדיון בבקשות הפסקת הריון מאוחרת.

לטענתה, וועדת העל אינה חותמת גומי ולהכרעתה חשיבות רבה, שכן בשלב המאוחר בו רצתה אימו של התובע להפסיק את הריונה, יש לדון בסוגיות הנוגעות לטובתו של העובר.

החלטת הוועדה לדחות את הבקשה, התבססה על כך שהמומים מהם סובל התובע, אינם חמורים עד לכדי העדפה כי לא יבוא כלל לעולם, שכן מומיו מסתכמים בנמיכות קומה ואינו סובל ממגבלות בריאותיות אחרות.

כמו כן, טוענת המדינה כי לא ניתן להסיק כי החלטת הוועדה מנעה את הפסקת ההריון ולא הותירה בפני אימו של התובע ברירה אלא להביאו לעולם. זאת, משום שגם אם הוועדה דחתה את בקשתה, יכלה האם לפנות לוועדות בבתי חולים אחרים.

נזקיו של התובע

גם לעניין שיעור הנזק קיימת מחלוקת בין התביעה, להגנה. בתביעתו נגד המדינה מבקש התובע פיצויים בשיעור של 1,500,000 ₪ בגין סבל, כאב ואובדן הנאות החיים, 1,241,004 ₪ בגין אובדן יכולת השתכרות, 455,000 ₪ בגין העזרה לה נזקק בעבר ויזדקק בעתיד ו – 82,644 ₪ בגין אובדן פנסיה. הנתבעת, בקשה לקבוע את סכום הפיצוי לו זכאי התובע על סך של 50,000 ₪.

תביעת רשלנות רפואית נגד המדינה – פסק הדין

בית המשפט קבע כי למרות שאובחנה מחלתו של התובע ולפי אבחנה זו הוא סובל מהיפוכונדרופלזיה, אינו נמצא במעקב רפואי, אינו נדרש לטיפולים רפואיים ולא נגרמה לו הפרעה תפקודית, למעשה, תפקודו תואם לתפקוד נורמאלי של כל ילד בגילו.

יחד עם זאת, אין זה אומר כי בעתיד לא יסבול מקשיים שונים שמקורם במומיו. רמת התפקוד שנדרשת מילד שונה מרמת התפקוד שתידרש מהתובע כמבוגר. כמו גם התייחסות הסביבה אל ילד נמוך קומה, לעומת מבוגר נמוך קומה.

בית המשפט קבע כי התובע סובל מנזקים ברי פיצוי והחליט כי על המדינה לפצותו בסכום של 750,000 ₪, אליהם יתווספו 20% עבור שכר טרחה עורך דין וכן, תישא המדינה בעלות אגרות המשפט.

תחום רשלנות רפואית הנו תחום משפטי מורכב ובכל מקרה של פגיעה, כדאי להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בתחום ולבדוק את סיכוייכם בתביעת רשלנות רפואית נגד המדינה, או הגורמים הרפואיים שטיפלו בכם.

לקבלת סיוע מעורך דין מקצועי ומיומן לחץ: פניה דיסקרטית לקבלת סיוע

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
הלכה של בית המשפט העליון בעניין חיים בעוולה - ע"א 1326/07 הלכה של בית המשפט העליון בעניין חיים בעוולה...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית תביעה נגד המדינה בגין הולדה בעוולה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

15 בינואר 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

17 ביוני 2020

חשיבותו של התיעוד הרפו...

התיעוד הרפואי חשוב במיוחד לצורך מעקב אחר מצב בריאותך וחשיבותו עולה בשיעור ניכר כאשר מבקשים להוכיח...

קרא עוד

17 ביוני 2020

אבחון אוטיזם במהלך ההר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על האפשרות לאבחן אוטיזם לפני ובמהלך ההריון ועל מקרים חמורים של רשלנות ב...

קרא עוד

17 ביוני 2020

בית החולים קפלן ברחובות

באתר malpractice העוסק בתחום הרשלנות הרפואית תוכלו למצוא מידע מלא אודות הגישה הטיפולית, השירותים ...

קרא עוד

21 ביוני 2020

מקרי רשלנות רפואית באב...

במשרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מטופלות עשרות תביעות פיצויים שהוגשו בשל רשלנות רפואית באבחון וט...

קרא עוד

22 ביוני 2020

רשלנות רפואית באבחון ס...

למרות שמאד פשוט לאבחן סכרת הריון בבדיקות פשוטות, לאורך חודשי ההריון, עדיין ישנם מקרים שבהם הרופאי...

קרא עוד

23 ביוני 2020

מרכז רפואי רבין בפתח ת...

מידע כללי ועדכני אודות המרכז הרפואי רבין שבבעלות שירותי בריאות כללית, החזון, השירותים ודרכי התקשר...

קרא עוד

28 ביוני 2020

לדעת יותר על הרדמה לפנ...

כל מה שחשוב לדעת על הרדמה לפני טיפול רפואי או ניתוח: איך בוחרים את סוג ההרדמה הנדרש? מה הם הסיכונ...

קרא עוד

30 ביוני 2020

עברת ניתוח אף ונגרמו ל...

הכירו את הסיכונים והסיבוכים האפשריים בעת ניתוח אף, כאשר עורכי הדין שלנו מסבירים מתי המדובר על רשל...

קרא עוד

08 ביולי 2020

עברת ניתוח קטרקט ונגרמ...

למרות למעלה מ-55,000 ניתוחים בשנה, ניתוח הקטרקט אינו חף מסיכונים וסיבוכים, כאשר בחלק מהמקרים הפגי...

קרא עוד

08 ביולי 2020

מידע וסיוע משפטי לנפגע...

עם למעלה מ-19 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36