עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

תביעות רשלנות רפואית בעקבות שיתוק מוחין

מחבר: 28/03/2024 09:28

ישנם מקרים שבהם ניתן היה לצפות ולמנוע לידת עובר הסובל משיתוק מוחין. תביעת רשלנות רפואית בעקבות שיתוק מוחין או C.P איננה מוגשת בכל מקרה, כי אם במקרים בהם קיים חשד כי הצוות הרפואי המטפל התנהל באופן שהביא לידי התקיימותן של נסיבות בעייתיות ואילולא התנהלותו הרשלנית של הצוות הרפואי – לא היה מגיע המצב לכדי לידת ילד הסובל משיתוק מוחין.

הרפואה המודרנית מספקת לאנשי הצוות הרפואי כלים רבים לאבחון פגמים גנטיים, בעיות התפתחות של העובר לאורך חודשי ההריון, כמו גם כלים רפואיים שנועדו להבטיח הליך לידה תקין ובטוח, ממש בתוך חדר הלידה.

משרדו של עורך הדין עופר סולר טיפל ומטפל במקרים לא מעטים, שבהם הוכחה התרשלות של רופאים שהובילה ללידת ילד בעל פגיעה קשה ביותר ובלתי הפיכה, בגלל שיתוק מוחין וכתוצאה מהשפעותיו על הילד ועל בני משפחתו לאורך חייהם.

בסקירה המפורטת שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר אודות משמעות הפגיעה בשל שיתוק מוחין, הדרכים למניעת התופעה ועל מקרים מצערים של רשלנות רפואית חמורה לאורך חודשי ההריון ובזמן הלידה, רשלנות שגרמה ללידת ילד הסובל משיתוק מוחין ונכות קשה.

לדעת יותר על שיתוק מוחין

אחד מכל 500 ילדים בישראל לוקה בשיתוק מוחין (Cerebral Palsy). מצב רפואי שיכול להיגרם מסיבות רבות ולהשפיע משמעותית על מסלול החיים של המשפחה כולה.

בעשורים האחרונים הצליחה הרפואה להפחית את שכיחות ה-CP בקרב קבוצות סיכון. זאת, באמצעות מתן דגש מיוחד לאיתור גורמי סיכון, צמצום שלהם וטיפול תומך בהקדם האפשרי.

שיתוק מוחין (cerebral palsy או CP) הוא מושג כללי לקבוצת הפרעות תנועתיות בילדים ובמבוגרים שמקורן בפגיעה מוחית מוקדמת - בזמן ההריון, סביב הלידה או בתחילת החיים.

מידת החומרה של שיתוק המוחין משתנה מאוד בין ילד לילד וקשה לחזות אותה מראש אך לעיתים קרובות CP תקשה על הליכה, דיבור, כתיבה ותפקודים יומיומיים אחרים.

שכיחות באוכלוסיה בישראל

שיתוק מוחין הוא ההפרעה המוטורית השכיחה ביותר אצל ילדים עם 1.5-4.5 מקרים לכל 1000 לידות.

שכיחות ה-CP היתה במגמת עליה שנים רבות במדינות מערביות, ביניהן גם ישראל. העליה הופיעה יחד עם העליה בשכיחות לידות מוקדמות ועליה בהישרדות של פגים שנולדים במשקל נמוך במיוחד - שני גורמי סיכון משמעותיים להתפתחות שיתוק מוחין.

בשנים האחרונות היכולת לחזות את הגורמי סיכון למצב ולצמצם אותם השתפרה משמעותית. דבר זה סייע בהפחתת שכיחות המחלה בפגים בצורה מדהימה, מ-155 מקרים של CP ל-1000 לידות חי עד למספר של 16 ל-1000 לידות חי.

נתון זה מעיד ששיתוק מוחין הוא מצב שניתן למנוע לעיתים קרובות, במיוחד באמצעות טיפול מהיר ונאות במקרים של סיבוכים בלידה.

האם כל הילדים עם שיתוק מוחין נתקלים בקשיים דומים?

שיתוק מוחין הוא מצב שמתבטא באופן שונה בין אדם לאדם ועל כן חומרת התופעה והטיפול בה יהיו שונים גם הם.

CP נוהג להתבטא באחת מהצורות הבאות: נוקשות השרירים (ספסטיות), הופעת תנועות לא רצוניות (דיסקינזיה) או הפרעות בשיווי המשקל ובקואורדינציה (אטקסיה).

הסוג השכיח ביותר הוא שיתוק מוחין ספסטי שמופיע ב-80% מהילדים עם CP. בסוג זה, נפוץ לראות כיווץ מוגבר של מספר שרירים וקושי בהרפייתם, דבר שמקשה על ביצוע תנועות עדינות או מורכבות.

מה הם הגורמים ל-CP?

מצבים רבים יכולים להוביל לשיתוק מוחין. נהוג לחלק אותם ל-3 קבוצות: גורמים הנובעים בשל סיבוכים בהריון, סיבוכים סביב הלידה ואירועים בתחילת החיים. חשוב לציין שבחלק ממקרי שיתוק המוחין אי אפשר לזהות את הסיבה להתפתחות המצב.

מרבית המקרים של CP, כ- 85% מהם, נגרמים בעקבות סיבוכים בזמן ההריון או סביב הלידה שגורמים לשיתוק מוחין מולד.

הגורם השכיח ביותר ל-CP הוא פגות (78% מהמקרים) וסיבוכים שונים שנגרמים בעקבותיה.

גורמי סיכון שכיחים נוספים ל-CP סביב ההיריון והלידה כוללים:

  • האטה בגדילה התוך-רחמית (34%) עקב בעיות כלי דם, מחלות שונות וחוסרים תזונתיים
  • זיהומים תוך-רחמיים (28%) כגון וירוסים מסוג CMV, VZV או זיקה. גם זיהומים חיידקיים יכולים להגביר את הסיכון לשיתוק מוחין
  • דימום סביב הלידה (27%) במיוחד דימום תוך-מוחי, המקושר למועד לידה מוקדם יותר
  • מחלת שליה חמורה (21%) שיכולה להגביל את התפתחות העובר
  • הריון מרובה עוברים (20%) יכול גם הוא להגביר את הסיכון לשיתוק מוחין עקב סיכוי מוגבר לפגות, משקל לידה נמוך, סיבוכים של חבל הטבור ומבנה לא תקין של כלי דם

שיתוק מוחין נרכש, שלא מתרחש סביב ההריון או הלידה, הוא נדיר יותר ומופיע רק ב-15% מהמקרים. מצב זה נגרם כתוצאה מפגיעה בגיל הינקות ובילדות המוקדמת, לרב בעקבות חבלת ראש או מצבים בהם אספקת החמצן למוח נפגעת כמו מחלת חום, זיהום, טביעה או חנק.

האם ניתן למנוע שיתוק מוחין מולד?

מקרים רבים של שיתוק מוחין ניתנים למניעה או לשיפור באמצעות איתור מוקדם של גורמי סיכון, טיפול בהם וטיפול תומך בהקדם באפשרי. הוכחה ליעילות צעדים אלה היא ההפחתה המשמעותית של שכיחות שיתוק המוחין בלידות פג בעשורים האחרונים.

הדרך למניעת שיתוק מוחין ושיפור תסמיניו עוברת בשלוש תחנות:

איתור וזיהוי גורמי סיכון ל-CP - יש להעריך את הימצאותם של גורמי הסיכון לשיתוק מוחין אצל האם והעובר ובהם סיכוי גבוה לפגות, האטה בגדילה התוך-רחמית, זיהומים תוך-רחמיים, מחלות שליה חמורות וגורמי סיכון אחרים.

הערכת גורמי סיכון אלה מתבצעת לרוב כחלק שיגרתי של מעקב ההריון הרגיל באמצעות בדיקות דם, מוניטור עוברי ובדיקות אולטרסאונד לאורך חודשי ההריון.

עם זאת, חשוב לציין שמעקב הריון, גם אם מתבצע באופן תקין, לא יכול לאתר את כל גורמי הסיכון לשיתוק מוחין.

שליטה בגורמי הסיכון והפחתת השפעתם האפשרית - לאחר שהוערכו גורמי הסיכון לשיתוק מוחין יש לצמצם את השפעתם האפשרית. צעד זה נעשה עבור כל גורם סיכון בנפרד.

כך למשל, יש להפחית את הסיכון ללידה מוקדמת. במקרים מסוימים נהוג לתת לאם Magnesium Sulfate, חומר שיכול לצמצם את הסיכון לשיתוק מוחין בתינוק במקרה של לידה מוקדמת בלתי-נמנעת.

טיפול לאחר הלידה - במקרה של חשש ל-CP יש מספר עקרונות שיכולים להקל על התסמינים ארוכי הטווח של המצב. טיפול זה כולל הקפדה על פעולת נשימה תקינה של התינוק, הקפדה על הספקת הדם למוח וטיפול במצבים שיכולים לגרום ל-CP כגון זיהום מוחי.

קיימות גם עדויות מחקריות שהורדה מבוקרת של חום הגוף של התינוק במסגרת רפואית מבוקרת יכולה לשפר את התפקוד המוטורי שלו לטווח הארוך. שיטה זו נקראת היפותרמיה טיפולית.

רוב מקרי ה-CP מלווים בהפרעות נוספות

כדי לענות על שאלה זו חשוב להעריך את היקף הפגיעה המוטורית. מדובר במשימה לא פשוטה כלל שכן הביטוי של המחלה עשוי להשתנות במהלך החיים יחד עם התפתחות מערכת העצבים. לכן קשה לחזות במרבית המקרים את רמת התפקוד הסופית של הילדים בגילאים מוקדמים.

קרוב ל-60% מהילדים עם שיתוק מוחין סובלים מהפרעה נוירולוגית או התפתחותית נוספת, השכיחה שבהן היא אפילפסיה (המופיעה ב-40% מהילדים עם CP). הפרעות נוספות כוללות הפרעות תחושתיות, מוגבלות שכלית, קשיי תקשורת והתנהגות וסיבוכים אורתופדיים.

חשוב לדעת שתוחלת החיים של ילדים עם שיתוק מוחין עם פגיעה מוטורית קלה דומה לשאר האוכלוסיה וגם בפגיעות קשות יותר יש מקום לאופטימיות. לאחרונה חל שיפור של כשבע שנים בתוחלת החיים של סובלים מ-CP קשה הודות לכלים רפואיים מתקדמים שלא היו קיימים בעבר.

רוב הילדים הלוקים בשיתוק מוחין מגיעים לעצמאות

הסיכוי להגיע לעצמאות תפקודית תלוי במידה רבה באזור הפגוע ובחומרת הפגיעה. עם זאת, יותר מחצי מהילדים עם שיתוק מוחין (58.2%) הולכים בצורה עצמאית לגמרי.

גורמי ניבוי שמעידים על מהלך התפתחותי טוב יותר כוללים יכולת של הילד לזחול עד גיל 30 חודשים ולהתיישב בעצמו עד גיל שנתיים.

איכות חיים היא מדד חשוב מאד שמתבסס על התחושות של האדם כלפי עצמו. איכות החיים של ילדים עם CP אמנם משתנה בהתאם לחומרת הפגיעה, אולם מחקר שבוצע בקרב ילדים בני 8-12 מצא שרובם מדווחים על איכות חיים דומה לבני גילם שאינם לוקים ב-CP.

עמוד התווך המרכזי בחייו של ילד עם שיתוק מוחין הוא מעטפת תמיכה יציבה של עזרה רפואית, לימודית ורגשית שיכולות לשפר מאוד את רמת תפקודו.

העמדה של מסגרת זו דורשת לעיתים הרתמות של כל בני המשפחה, באופן רציף ולאורך שנים ארוכות.

עובדה זו הביאה להקמתן של מסגרות ממשלתיות ואזרחיות שמסייעות למשפחות שמתמודדות עם CP, לרבות בדמות קצבאות, מימון מכשירים שונים במסגרת סל הבריאות וזכויות כלכליות שונות.

הגשת תביעה בעילת רשלנות רפואית

מכיוון שהתינוק הנולד הנו קטין ויתרה מכך, סובל מ-CP אשר במקרים הקשים מונע ממנו את יכולת התפקוד, הרי שהוריו של התינוק, המשמשים כאפוטרופוסים החוקיים שלו לפי חוק האפוטרופסות, הם שיגישו תביעת רשלנות רפואית בעקבות נזקיו של שיתוק המוחין בשמו.

הדבר אפשרי עד הגיע הילד לגיל 25 אשר בו תחול התיישנות על המקרה, זאת אומרת 7 שנים לאחר שהילד הפך לבגיר.

כבכל מקרה אחר של חשש מפני רשלנות בטיפול רפואי, הרי שיש צורך בפניה אל עורך דין המתמחה בתחום וקבלת חוות דעת מוסמכת של רופא מומחה בתחום הרלוונטי.

עורך הדין הוא שיפנה את בני המשפחה אל המומחה הרפואי המתאים ביותר. זה האחרון יבדוק את הנפגע ואת מהלך הטיפול בו, בין השאר בהסתמך על התיק הרפואי. לאחר בדיקה יעלה על הכתב את ממצאיו והערכותיו לגבי אומדן והיקף הנזק שנגרם לתינוק.

המומחה יתאר וינתח את השתלשלות האירועים שהובילו לנזק, תוך שימת דגש על האירועים וההתנהלות הרשלנית של אנשי הצוות הרפואי, שהיו אמורים לאבחן ולמנוע ככל שניתן את לידתו של ילד הפגוע בשיתוק מוחין.

לעיתים קיים צורך להתייעץ עם מספר מומחים מענפי הרפואה השונים, על מנת לקבל תמונת מצב שלמה ככל האפשר לגבי מעקב ההריון, הלידה ומצבו של הילוד בהווה ובעתיד.

חשוב להבין כי לא בכל מקרה של לידת C.P המדובר ברשלנות רפואית ישנם מקרים לא מעטים שעל אף תפקודו הסביר של הצוות הרפואי, לא ניתן היה לזהות את מצוקת העובר, או שלא ניתן היה למנוע את תוצאות הלידה והפגיעה ביילוד.

במקרה בו כן ניתן להצביע על קשר סיבתי חזק בין התנהלות רשלנית של הצוות הרפואי, סביר שעורך הדין ימליץ להמשיך עם הגשת תביעה ו/או ניהול משא ומתן מול בית החולים לקבלת פיצויים באמצעות פשרה, לאחר או בטרם פניה לערכאות המשפטיות.

תביעות משפטיות מסוג זה מורכבות ביותר לאור השינוי במצב המשפחתי, התלות של הילד הפגוע בסובבים אותו ובעזרה חיצונית לאורך חייו, מצבו הרפואי וגורמים רבים נוספים. על מנת לבצע הערכת נזק מדוייקת ולהצליח להשיג פיצוי הולם במסגרת תביעה משפטית כאמור, יש לפנות אל עורך דין מנוסה ובעל ידע ספציפי נרחב בתחום.

משרדו של עורך דין עופר סולר טיפל ומטפל לאורך השנים בתביעות כנגד רופאים ובתי חולים בכל רחבי הארץ, וניתן לפנות ולקבל יעוץ משפטי אישי ומקצועי לכל שאלה ובכל עניין הנוגע בלידת ילד או ילדה הסובלים משיתוק מוחין.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (10)

5 stars - based on 10 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון שיתוק מוחין

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24