סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

מילון רשלנות רפואית - מונחים רפואיים באות ה

מחבר: 01/01/2018 11:56

ה

הגנה טורפנית

שימוש בכל אמצעי, מוגזם ככל שיהיה, על מנת לנסות ולהדוף תביעת רשלנות רפואית. לאורך השנים היו מקרים בודדים בהם חברות הביטוח עשו שימוש במה שהוגדר על ידי בית המשפט כהגנה טורפנית, בניסיון לדחות תביעות שהוגשו כנגדן בעילת רשלנות רפואית.

בתי המשפט נוהגים לגנות התנהלות קיצונית כאמור מצדם של נתבעים ולזכות את התובעים בפיצויים עונשיים לדוגמא במקרים קיצוניים אלה.

קראו עוד בנושא הגנה טורפנית

הולדה בעוולה - Wrongful birth / Life wrongful

עילת תביעה נזיקית, בגין הבאתו לעולם של יילוד, אשר סובל ממום או לקות גופנית או שכלית, הכרוכים בחיים רצופי סבל וכאב פיזי ונפשי עבורו ועבור בני משפחתו.

התביעה מוגשת על פי רוב על ידי הורי היילוד, כנגד הגורם אשר בגין רשלנותו הרפואית לא אותרו המום או הלקות במהלך ההריון כלל או במועד, אובחנו באופן שגוי, לא הובאה בפני ההורים האפשרות להפסיק את ההריון וכן במקרים בהם נגרם ליילוד נזק בלתי הפיך במהלך הלידה.

מחדלים ומשגים במהלך ההריון או בלידה עשויים להוביל ללידת תינוק הסובל מתסמונת דאון, פיגור שכלי, שיתוק מוחין או פגמים גנטיים שונים. התביעה מתמקדת בהוצאות, הכרוכות בלידתו וגידולו של ילד כזה, אשר המערכת המשפטית מכירה בכך, שבמקרים מסויימים מוטב היה לולא נברא.

ראה גם: אבחון מאוחר, אבחון שגוי ומעקב הריון.

הוצאות משפט - Court expense

תשלומים שהוציא התובע לצורך הוכחת תביעתו. בתיקי רשלנות רפואית מדובר בהוצאות עבור חוות דעת רפואית, שכר טרחת עורך דין מייצג וכל הוצאה אחרת, אשר בית המשפט סבור כי הינה סבירה ומתקבלת על הדעת כחלק מהמאמץ לקדם את התביעה. החזר הוצאות משפט מהווה נדבך מהפיצוי הכללי, הניתן במסגרת פסק הדין או הפשרה אשר הושגו בתיק.

ראה גם פיצוי כספי.

הוצאות רפואיות - Medical expense

ראש נזק עיקרי במסגרת תביעה בגין נזקי גוף, אשר נגרמו עקב רשלנות רפואית. חלק ממהוצאות לצרכים רפואיים בהן נושא הניזוק אינן מכוסות על ידי קצבאות וגימלאות המוסד לביטוח לאומי או במסגרת החזרים וזכאויות מטעם משרד הבריאות. בין התשלומים הנוספים: רכישת תכשירים רפואיים, ביצוע ניתוחים, פעולות כירורגיות וטיפולים משלימים, אשר נועדו להקל על התמודדות הנפגע עם הנזק הפיזי שנגרם לו מפאת רשלנות המזיק, בגינם הוא תובע החזר כספי כחלק מהפיצוי הכללי, הנפסק על ידי בית המשפט.

קיראו עוד על: החזר הוצאות הטיפול הרשלני.

ראה גם פיצוי כספי.

קראו בהרחבה בנושא: הזכות שלא לדעת וכן בנושא היוון

היסטרוסקופיה - Hysteroscopy

הליך רפואי המאפשר בחינה של חלל הרחם מבפנים למטרות אבחון או כחלק מניתוח. במהלך הבדיקה מוחדר סיב אופטי לחלל הרחם, המשקף את המתרחש בו דרך עינית המכשיר או על גבי מסך באמצעות טכנולוגית וידאו. ההליך האבחוני מבוצע במטרה להתחקות אחר גידולים, פוליפים, הידבקויות או דלקות ברחם ולצורך בירור סיבות לחוסר פריון, הפלות חוזרות ודימומים רחמיים. ההליך הניתוחי מאפשר הוצאת שרירנים, כריתת פוליפים או מחיצות תוך רחמיות וסילוק הידבקויות.

עילת רשלנות רפואית עשויה לקום בגין חוסר הסבר למטופלת טרם ביצוע הבדיקה ואי עמידה בדרישת הסכמה מדעת, ביצוע ההליך באופן בלתי מיומן תוך סטיה ממבחן הרופא הסביר וגרימת נזקים לכושר פוריותה של המטופלת וכן סיבוכים הקשורים בהרדמה המתלווה להליך.

ראה גם: אוטונומיה של החולה, גניקולוגיה, תסמונת אשרמן

היפוקסיה - Hypoxia או אנוקסיה - Anoxia

מצב רפואי של חוסר חמצן ברקמות ובתאי הגוף, הנגרם מסיבות שונות. במהלך הלידה עשויה להתגלע רשלנות רפואית בהיעדר השגחה אחר ממצאי מכשירי הניטור, המצביעים על קיום מצוקה עוברית, שסיבתה שיבושים באספקת החמצן למוחו של העובר. מצב זה הינו מסוכן ביותר ובעל השלכות תפקודיות חמורות, בהן גרימת פגיעה ברקמות הגוף השונות של היילוד ובפרט נזק מוחי בלתי הפיך, שיתוק מוחין או פיגור שכלי, נכות בדרגות שונות ובמקרים חמורים אף מוות.

ראה גם: אספיקסיה, לידה, פיגור שכלי ושיתוק מוחין.

היפרדות שיליה - separation Placenta

התנתקות השיליה מדופן הרחם במהלך ההריון, באופן מלא או חלקי. מצב רפואי זה טומן בחובו סכנה כפולה:

 • לאם - באובדן כמויות גדולות של דם ועקב כך הפרעה לקצב אספקתו לשאר איברי הגוף וכן בהיווצרות דימום פנימי.
 • לעובר - ירידה בכמות ולחץ הדם המועבר אליו מהאם והפחתת כמות החמצן המסופק לו. אלו עלולים לגרום למצוקה עוברית, נזק מוחי חמור ולעיתים אף למות עובר ברחם.

עילת רשלנות רפואית תתבסס בגין אבחון שגוי או מאוחר של התופעה, חרף קיומם של סימנים ותסמינים מזהים, כמו: דימום, כאבים באזור הבטן והגב, התקשות של הבטן ולעיתים התחלת צירים, אשר הובילו לחוסר טיפול מתאים הכולל השגחה אחר האם, מתן עירוי נוזלים ולעיתים גם עירוי דם ובמקרים מסויימים החלטה על זירוז הלידה או ביצוע ניתוח קיסרי.

ראה גם: אבחון מאוחר, אבחון שגוי, לידה.

הסכמה מדעת -  Informed consent 

ראה ערך אוטונומיה של החולה.

הסרת משקפיים בלייזר - Laser glasses removal

דרך פופולרית לתיקון בעיות ראייה שונות, המאפשרת למטופל להיפרד ממשקפיו באמצעות ביצוע ניתוח באחת מהשיטות הבאות: 

 • PRK - טיפול בקרנית על ידי קרן לייזר.
 • LESIK - חיתוך שכבה דקה מהקרנית, שיופה והחזרתה למקומה
 • LASIK - ביצוע הניתוח על הקרנית עצמה, לאחר הסרת השכבה העליונה.

עילת רשלנות רפואית עשויה לקום בגין:

 • הפרת דרישת השגת הסכמה מדעת באי מתן הסבר מקדים למנותח אודות ההליך, סיכונים אפשריים וטיפולים חלופיים.
 • ניתוח מטופל אשר מצב ראייתו לא הצריך התערבות ניתוחית או שמצבו הבריאותי לא אפשר הפניה לניתוח עקב מחלות עיניים, סוכרת, מחלות כרוניות וכדומה.
 • ביצוע הניתוח בחוסר מיומנות, תוך סטיה מסטדנרט ההתנהגות המצופה מהרופא הסביר והפרת חובת הזהירות, בגינם נגרם למטופל נזק משמעותי לראייה.

מאחר ומדובר בניתוח שאינו חירום, אלא לשיפור איכות חיי המנותח, מקפידה המערכת המשפטית למצות את הדין עם האשמים.

ראה גם: אוטונומיה של החולה, חובת הזהירות, טיפול אסתטי ומבחן הרופא הסביר.

קרא עוד על: רשלנות רפואית בניתוח לייזר להסרת משקפיים.

העברת נטל ההוכחה - הדבר מדבר בעד עצמו

A transfer of the burden of proof - The thing talks in favor of itself

כלל משפטי ראייתי מתחום דיני הנזיקין, המאפשר להעביר את נטל הצגת הראיות מהתובע אל הנתבע, במקרים של חוסר בהירות לגבי הנסיבות, אשר הובילו לגרם הנזק. בתיקי רשלנות רפואית על הנתבע מוטל להוכיח, כי במעשהו או מחדלו לא הפר את חובת הזהירות שחלה עליו, לא סטה מההתנהגות המצופה ממנו במסגרת מבחן הרופא הסביר וכי הנזק לא נגרם בעטיו.

לצורך התקיימות הכלל נדרשת עמידה בשלושה תנאים בסיסיים:

 • חוסר ידיעה של התובע לגבי העובדות שהובילו לגרימת הנזק (למשל: מקרי היעדר תיעוד רפואי).
 • שליטה מלאה של הנתבע בנכס שגרם לנזק (מכשור רפואי, חומרי הרדמה וכדומה).
 • כאשר תוצאות האירוע מתיישבות יותר עם המסקנה כי הנתבע התרשל.

ראה גם: חובת הזהירות, מבחן הרופא הסביר ופקודת הנזיקין.

הפסקת הריון - Abortion 

הליך רפואי המבוצע מסיבות שונות, הקשורות באם ובעובר, דוגמת: קיום מומים גופניים אצל העובר,  הריון מרובה עוברים, הריון בלתי מתוכנן, ועוד. ההליך מוסדר בחוק ובתקנון העונשין, אשר קובעים גם תנאים מקדימים לביצועו.

עילת רשלנות רפואית עשויה לקום בגין: ביצוע ההליך בהיעדר פיקוח רפואי נדרש, בחירה בשיטת הפסקת הריון, אשר אינה תואמת את נסיבות המקרה, קבלת החלטה על הפסקת הריון שעה שלא היה בכך צורך וביצוע הגרידה.

הריון - Pregnancy

תקופת התפתחות עובר ברחם אמו, המשתרעת בממוצע על פני כתשעה חודשים. המערכת המשפטית מתייחסת בחומרה רבה לרשלנות בתחום הבאת חיים חדשים לעולם וגרימת נזק לאם ולעובר ומטילה אחריות נרחבת על האשמים.

עילת רשלנות רפואית תקום בגין ניהול מעקב כושל ורשלני אחר התפתחות העובר בתקופת ההריון, לרבות:

 • אי הפניית האם או שני בני הזוג לביצוע בדיקות נדרשות.
 • חוסר התחקות אחר היסטוריה רפואית בעייתית אצל האם או קרובי משפחתה מדרגה ראשונה
 • פענוח לקוי של תוצאות בדיקות רפואיות,שביצעה האם טרם השגת ההריון או במהלכו ובעקבות כך אי מתן טיפול נדרש ונקיטת פעולות לשמירה על בריאות האם והעובר.
 • הפרת חובת הגילוי לגבי קיום בדיקות מקיפות וחוסר מתן הסבר מספק להורים אודות תוצאות בדיקות הריון ומשמעותן.

כל אלו עשויים להוביל להולדה בעוולה, של תינוק הסובל ממום או לקות גופנית, אשר לא אובחנו במועדם ועמם יאלצו הוא ובני משפחתו להתמודד כל החיים, בהיבט הפיזי והנפשי כאחד.

ראה גם: הולדה בעוולה ומעקב הריון.

הריון בסיכון גבוה - pregnancy High risk

שורה של מצבים גופניים, טרם ההריון או המתפתחים במהלכו, הופכת את ההריון להריון המסווג בסיכון גבוה ומצריך השגחה קפדנית יותר, ביקורי מעקב תכופים אצל הרופא ולעיתים מתן טיפול מיוחד ואף החלטה על זירוז הלידה. בין מצבים אלו נמנים:

 • עבר רפואי בעייתי של האם (מחלות לב, ריאה, נטיה לקרישיות בדם).
 • סיבוכים שארעו במהלך הריונות קודמים.
 • בעיות רפואיות המתפתחות בהריון הנוכחי, דוגמת רעלת הריון, סוכרת הריון, הריונות מרובי עוברים ועוד.

רשלנות רפואית עשויה להתגלע בשל חוסר התחקות אחר עבר רפואי מסכן של המטופלת במסגרת הבירור המקדים שעורך הרופא או אי הפניה לביצוע בדיקות נדרשות, שהובילו לאבחון מאוחר או שגוי של בעיה רפואית ובעקבות כך הימנעות ממתן טיפול מתאים וגרימת נזקים גופניים לאם ולעובר.

קראו על: השראת לידה

השתלת שיער - Hair transplantation

פרוצדורה רפואית מתחום האסתטיקה, המבוצעת על ידי רופא פלסטיקאי ומיועדת לנשים וגברים, אשר סובלים מתופעת התקרחות. במהלך הניתוח נלקחות רצועות עור מעורפו של המנותח ומושתלות בנקבים בתוך הקרקפת, באזורים דלילים בשיער.

רשלנות רפואית עשויה להתבטא בחוסר מקצועיות ומיומנות של הרופא המנתח, תוך הפרת חובת הזהירות שחלה עליו וסטיה ממבחן הרופא הסביר, אשר גרמו נזקים למטופל, בהם: צלקות, נשירת שיער, כאבים ודימומים וכן בגין אי עמידה בדרישת הסכמה מדעת של המטופל לביצוע הניתוח, לרבות: מתן הסבר מקדים, הצגת הסיכונים הכרוכים בטיפול והחלופות הקיימות.

ראה גם: אוטונומיה של החולה, חובת הזהירות, טיפול אסתטי ומבחן הרופא הסביר.

התאמת דיור - Accommodation 

במקרים חמורים של רשלנות רפואית, עשויה להיגרם לתובע נכות, אשר תהפוך אותו למשותק כליל ונזקק לכסא גלגלים לצורך התנהלות יומיומית. במצבי נכות צמיתה בדרגה גבוהה, אשר נקבעה על ידי וועדת בדיקה רפואית, נדרש הנפגע למציאת פתרונות דיור, המותאמים לצרכיו הייחודיים. שינוי סביבת המגורים והתאמתה למוגבלויות הניזוק כרוכים בעלויות גבוהות, המוכרות על ידי המערכת המשפטית כראש נזק נפרד, בגינו ניתן לתבוע פיצוי במסגרת דיני הנזיקין.

קריאה בהרחבה על: התאמת דיור לנכה.

ראה גם: וועדת בדיקה רפואית ופקודת הנזיקין.

התיישנות - limitation

מנגנון משפטי פרוצדורלי, אשר קובע פרק זמן מוגדר בחוק לצורך הגשת תביעה. בחלוף זמן מתקופת ההתיישנות שנקבעה קיימת מניעה דיונית או מהותית, המגבילה את האדם שנפגע מלהגיש את תביעתו, אף שהעילה קיימת.

בדיני נזיקין תקופת ההתיישנות הבסיסית לגבי עוולות נזיקיות עומדת על שבע שנים, אולם קיימים לכך חריגים רבים בחוק ובפסיקה. לדוגמא, בתביעות בגין רשלנות רפואית במעקב הריון או לידה, החוק מקנה פרק זמן ארוך להגשת התביעה: ספירת תקופת ההתיישנות עבור קטין, אשר נולד בעוולה ונגרם לו נזק גופני בהריון או בלידה, מתחילה רק בהגיעו לגיל 18 ואליה מתווספות עוד 7 שנות ההתיישנות הרגילות, כלומר, סך הכל קיימת זכאות להגשת התביעה עד שימלאו לילד 25 שנים.

ראה גם: הולדה בעוולה, לידה ומעקב הריון.

התנצלות של הרופא - האם במקרה של התנצלות מצד אנשי הצוות הרפואי יוגשו פחות תביעות רשלנות רפואית? מה המשמעות המשפטית של התנצלות כאמור? לחצו כאן לקריאה מורחבת בנושא.

התקף לב - Heart attack  או אוטם שריר הלב - Acute myocardial infarction

מצב רפואי בו נגרמת ירידה באספקת הדם המחומצן לשריר הלב עקב חסימה או היצרות בעורקים הכליליים, המזרימים דם ללב. כתוצאה מכך נגרם נמק לשריר ומתרחשת פגיעה בתפקודו, כתלות במידת החסימה, משכה ומיקומה.

הסיבוכים, שעלולים להתפתח עקב מצב זה, הינם: אי ספיקת לב, הפרעות בקצב הלב, דלקת קרום הלב, בצקת ריאות ובמקרים הקשים אף מוות. עילת רשלנות רפואית עשויה לקום בגין אבחון מאוחר או שגוי של התופעה, תוך חוסר פיענוח נכון של התסמינים, המאפיינים התקף לב ובהם: כאב בחזה, המתפשט לעיתים גם לזרועות והלסתות, לגב ולצוואר, זיעה קרה, סחרחורות, עילפון, אובדן הכרה, חולשה ועייפות, קוצר נשימה ותחושת צריבה בחזה.

מחדלים אלו עשויים להוביל להשתהות בהחשת החולה לבית החולים לצורך ביצוע צינתור או מתן תרופות להמסת קריש הדם שנוצר. בבית החולים עשויה להתגלע רשלנות רפואית בפענוח ממצאי בדיקות אנזימיות ובדיקת א.ק.ג, שנערכות לחולה, המצביעים על התרחשות התקף לב.  

ראה גם: אבחון מאוחר, אבחון שגוי, צינתור וקרדיולוגיה.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

15 בינואר 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

04 במרץ 2020

הריון תאומים: יותר שמח...

הריון עם תאומים הנו ברכה כפולה, אבל חשוב להכיר את הסיבוכים האפשריים בזמן ההריון, בשל העובדה שהאם ...

קרא עוד

04 במרץ 2020

בית חולים הלל יפה בחדרה

לפניכם מידע מעודכן ומקיף בכל הנושאים החשובים הנוגעים למרכז הרפואי הלל יפה בחדרה...

קרא עוד

11 במרץ 2020

נגרם לך קרע ברחם בזמן ...

עורך הדין עופר סולר מסביר מה עושים במקרה שנגרם קרע ברחם בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

11 במרץ 2020

אבחון וטיפול במקרה של ...

דמם לאחר לידה הנו מצד חירום מיילדותי המצריך אבחון מהיר וטיפול רפואי הולם, שאחרת היולדת עשוייה להק...

קרא עוד

16 במרץ 2020

איך מתמודדים מול העומס...

הרבה יותר מדי חולים ומטופלים נפגעים, לעיתים בצורה בלתי הפיכה, בין השאר בגלל העומס הרב בבתי החולים...

קרא עוד

22 במרץ 2020

לחץ על בטן היולדת בזמן...

ישנם לא מעט מקרים שבהם הרופא המיילד מחליט ללחוץ על בטן היולדת במטרה להאיץ את הלידה, כאשר בחלק מהמ...

קרא עוד

02 באפריל 2020

מגיע לך לקבל תשובות במ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: מעל 19 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סי...

קרא עוד

04 באפריל 2020

מרכז רפואי העמק בעפולה

מידע מקיף על המרכז הרפואי העמק בעפולה, הגישה הטיפולית, המחלקות והמרפאות ודרכי יצירת הקשר...

קרא עוד

05 באפריל 2020

הרופאים השאירו שארית ש...

עורך הדין עופר סולר מסביר כיצד מתמודדים ומה ניתן לעשות במקרים של שארית שליה ברחם לאחר הלידה...

קרא עוד

05 באפריל 2020

טיפול רשלני במקרים של ...

במקרים שבהם צוות חדר הלידה מאחר באבחון תשניק סב לידתי ובמקרים שבהם ניתן טיפול רפואי רשלני לתשניק,...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36