סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

אתי לפי דעתי - שערוריה בחברות התרופות

מחבר: 10/11/2016 09:29

זה לא סוד שהעולם מנוהל על ידי כסף. כל ההחלטות הכי חשובות שיש מונעות קודם כל ולפני הכל משיקולים של כסף. פוליטיקה, דת וכמובן מלחמות ויתר המאבקים הגדולים שהתנהלו בהיסטוריה  ועוד יתנהלו בעתיד מתנקזים כולם לכדי שלוש אותיות שמכריעות איך העולם יראה.

אגדיל ואומר, אפילו היחסים שלכם עם החברים ועם בן או בת הזוג מנוהלים על ידי שיקולים כלכליים. גם האנשים הכי פחות חומריים זקוקים לכסף מינימלי על מנת להצליח להתקיים.

המצב הכלכלי שלנו הוא זה שיכריע לאיזו עבודה נתקבל, איפה נגור, מה הסביבה הסוציו-אקונומית שבה נגדל את ילדנו, כמה ימים בשבוע נצטרך לעבוד, מה נאכל ובכמה מקומות חדשים נזכה לטייל.

לצערי הרב ועל אף ניסיונותיי שלא לשחות עם הזרם ולנסות לייצר לעצמי שגרה עד כמה שפחות חומרית ועד כמה שיותר חווייתית ומפתחת, גם אני חלק מהמרוץ.

בין אם נרצה ובין אם לא, המציאות לא מותירה לנו ברירה אחרת אלא לשחק לפי החוקים הנוקשים שמנהלים אותנו כחברה. גם אני נכנעתי במידה מסוימת לעובדה שאני צריכה להכניס את המילה כסף לסדר העדיפויות שלי בחיים.

אבל האם הגיוני שגם אלו שאמונים על בריאותנו, חברות התרופות והרופאים שרושמים לנו אותן, שהתחייבו לפעול אך ורק לפי שיקולים אתיים של מוסר וצדק מנוהלים גם הם על ידי אותו מנגנון?

שערורייה בטבע - רמאות בתחפושת תחרות

ביום ה' האחרון 03.11.16 בשעות הערב צנחה מניית טבע בניו יורק בכמעט 10% בשל פרסום בתקשורת שבו עדכן משרד המשפטים האמריקאי את הציבור אודות חקירה שמנהלת ארה"ב נגד 12 חברות תרופות גנריות ובראשן חברת טבע, בחשד לכך שתיאמו ביניהן מחירים.

מנכ"ל טבע מצדו מכחיש נכון לרגע זה את כל הטענות שהועלו נגדו ויתרה מכך, מציין שלא ידוע לו על שום חקירה שמתנהלת נגד חברת טבע.

יש לציין שתיאום מחירים בין חברות התרופות הגנריות זו עבירה חמורה על החוק. המטרה המרכזית של ריבוי חברות התרופות היא לעודד תחרות בריאה (תרתי משמע) ולהוריד את מחירי התרופות ובטח שלא לעלותם ולמנוע מהחולים לקבל טיפול רפואי בתשלום סמלי ושפוי.

הרמאות הזו, במידה והיא אכן תוכח כנכונה, מתורגמת למיליארדי שקלים בשנה, כשהמנוצלים העיקריים מכל הסיפור הם כמובן אנחנו. כאן אני באופן אישי מוכרחה לעצור ולשאול, האם הרדיפה החומרית הזו לא תיפסק לעולם ואם התשובה היא לא, אז לאן לכל הרוחות נגיע מכאן.

נכון, סביר להניח שמרביתכם לא מאוד מופתעים מהחדשות, שכן זה לא סוד שהעולם שלנו מנוהל על ידי המזומנים שזורמים לכיסם של הכרישים השמנים.

מעבר לזה, ההסכמה הבלתי כתובה על זה שככה דברים מתנהלים, או בסלנג המוכר "זה מה יש" מחלחלת לתודעתנו מהרגע שאנחנו לומדים לדבר ומושרשת שם חזק עד יומנו האחרון.

בשנת 2016 אנחנו עדיין נאלצים לקנות את הבריאות שלנו ושיקולים של כסף משפיעים אפילו על מי יזכה לקבל השתלת לב ולחיות ועל מי יגזר למות. זה עצוב ומזעזע אבל זה המצב ועד שמישהו לא יקום לשנותו אנחנו נתקדם אל עבר אבדון מובטח.

אני מודה שאני בטיפת התמימות שעוד נותרה לי בין כל המלחמות על צדק, חושבת שאל לנו להפוך ליצורים כל כך כנועים, שמוכנים להרכין ראש גם כשפוגעים לנו באופן ישיר בבריאות.

בטח שלא כשמרמים אותנו ומוכרים לנו שקרים של תחרות, כשבפועל מתחת לאף שלנו נרקמות מזימות זדוניות של גופים גדולים, שלא רואים ולא סופרים אותנו, אלא רק את המזומנים שיש לנו בארנק.

מקדמי המכירות של חברות התרופות

עניין נוסף וחשוב לא פחות שאני מעוניינת להעלות לדיון, אם כבר בחברות התרופות עסקינן, הוא מעמדם של הרופאים בכל העסק. חשוב שתדעו שגם לרופאים שלכם, שאמונים לכאורה על בריאותכם ומחויבים לספק לכם את התרופה הטובה והמתאימה ביותר לכל בעיה, יש אינטרסים.

הידעתם שהמרשמים שאתם מקבלים מהרופא הפרטי שלכם מושפעים באופן ישיר מההסכמים שיש לקופת החולים שלכם עם חברת תרופות זו או אחרת. מעבר לזה, הידעתם שהרופא הפרטי שלכם מוזמן באופן אישי לכנסים ואירועים שמטרתם לקדם מכירות של חברות תרופות ספציפיות?

נשמע לכם מוזר? הרשו לי לאשש את טענתי על ידי דוגמא אחת מיני רבות, שאני באופן אישי נאלצתי לחוות ולהלן פרטי המקרה:

מניסיוני הרע עם דלקות בשתן, שאגב תוקפות כל אישה שנייה לפחות כמה פעמים בשנה, אני יכולה לספר לכם שדלקת בדרכי השתן היא לא משהו שמאפשר לשבת, לקום או לשכב מבלי לטפל בו.

עד לפני כשנה נאלצתי לקחת בכל פעם כזו אנטיביוטיקה במינון גבוה למשך שבעה ימים. משיחת חולין שערכתי עם חברה הסתבר לי שנכנסה לשוק התרופות כוכבת חדשה, אנטיביוטיקה באבקה שממיסים במים ובולעים באופן חד פעמי דרך הפה וזו פועלת באופן מידי.

בדלקת הבאה כבר הייתי יותר חכמה וביקשתי מהרופא לתת לי לנסות הפעם את התרופה החדשה. הוא אמנם לא התלהב במיוחד מהתערבותי הבלתי מקצועית, אך הסכים לבקשתי ונתן לי מרשם חדש.

לשמחתי גיליתי שאותה תרופה, שמכילה מינון הרבה יותר נמוך של חומרים לא בריאים ומקצרת את כל התהליך האנטיביוטי משבוע שלם ליום בודד, אכן פועלת.

לפני כשלושה חודשים נאלצתי להגיע לביקור רופא באמצע הלילה בשל צריבה חמורה בדרכי השתן. שוב. הרופא מיהר לרשום לי את האנטיביוטיקה לשבוע ואני כמובן סירבתי בתוקף לקחת את המרשם בידיעה שיש אופציה אחרת, מהירה יותר ומסוכנת פחות.

לאחר וויכוח קל הוא הביט בי נבוך ואמר שאסור לו לרשום את התרופה. "מה זאת אומרת אסור?" שאלתי מופתעת והתשובה שלו הגבירה את מד ההפתעה פלאים "אנחנו לא עובדים עם חברת התרופות הזו ואם ידעו שרשמתי לך מרשם לא לחברה שמשלמת לנו, זה יכול להיות מאוד בעייתי".

ראיתי שהוא במצוקה, אבל המצוקה שהתרחשה לי במקום אחר הייתה קיצונית יותר ולכן ביקשתי ממנו בנימוס אך בתקיפות שירשום לי בכתב יד מרשם לאנטיביוטיקה האבקתית. הוא הודה שהאנטיביוטיקה באבקה אכן יותר יעילה והוסיף בחוסר אונים שהוא מבין את הבעייתיות של המצב.

לבסוף שכנעתי אותו לקבל את מבוקשי, על ידי טיעונים רציונליים שאני לא מעוניינת להכניס לגוף שלי חומרים מזיקים במשך שבעה ימים, אם יש לי אפשרות לעשות את זה רק יום אחד. הרציונליות שלי ניצחה, אבל תהיתי לעצמי מה לגבי הרציונליות, אם היא בכלל תהיה מודעת אליה, של זו שאחריי.

המקרה הזה מהווה דוגמא אחת מיני דוגמאות רבות להיותם של רופאינו בובות על חוטים, שמנוהלות על ידי חברות התרופות. המטאפורה הזו עלולה להישמע מוגזמת, אך לצערי הרב זה לחלוטין המצב.

באופן ביזרי להפליא הפכו אלו שאחראים על בריאותנו, אלו שהתחייבו בכתב לפעול אך ורק לפי שיקולים אתיים, למקדמי המכירות של חברות התרופות. הרופאים מחליטים מי יקבל איזו תרופה ולמה, על פי כמות המזומנים שאותו מרשם יכניס לקופת החולים וגרוע מכך, להם באופן אישי.

לקחת את האחריות על בריאותך לידיים, אבל של מי?

אין ספק שלחברות התרופות יש גם הרבה מעלות. מחקרים רפואיים רבים נערכים על ידי חברות התרופות, מחקרים שלמדינה אין תקציב כדי לממן. המחקרים הללו חשובים מאוד להתפתחותה של הרפואה והם מהווים נדבך מרכזי ומשמעותי בהתקדמות לעבר פתרונות למחלת הסרטן ולמגוון מחלות נוספות.

אבל, המחקרים המאוד משמעותיים האלו לא יכולים לכסות על מחדלים, כמו לדוגמא תיאום מחירי תרופות או תגמולים כאלו ואחרים לרופאים ולקופות החולים. לא הגיוני שרופא מסוים יקבל הטבות אם הוא מצליח לקדם תרופה חדשה של החברה שחתמה על הסכם עם הקופה שבה הוא עובד.

לא הגיוני שרופא יתנהג כאילו היה איש מכירות של חברת סלולר. אסור לנו להגיע למצב שהרופאים שלנו עובדים כאנשי מכירות ומתוגמלים על כמות המרשמים שהם נותנים לתרופה של חברה זו או אחרת. אסור לערב שיקולים אחרים מלבד איכותה של אותה תרופה והתאמתה למטופל.

חשוב לי לציין שלכל כלל יש יוצא מן הכלל ואני מאמינה ובטוחה שיש עדיין הרבה רופאים שמבינים שבמקצוע כמו רפואה אין מקום לשום דבר אחר חוץ מאתיקה. אבל, עד שאותם רופאים יתעוררו כדי להביע מחאה, אין לנו ברירה אלא לקחת את האחריות על בריאותנו לידיים.

הגיע הזמן להבין שמישהו צריך לתת את הדין על ההתנהלות המאוד בעייתית הזו של חברות התרופות, של קופות החולים ושל הרופאים עצמם. אנחנו משלמים למדינה כל כך הרבה מיסים ואני חושבת שהמינימום האפשרי שמגיע לנו כאזרחים הוא שיתייחסו בכבוד לבריאות שלנו.

אני בטוחה שאפשר לעשות שינוי, זה רק דורש רצון.

אין מקום להתנהגות לא אתית בכל מה שקשור ברפואה וזו חובתנו כבני אדם בחברה מערבית לשמור על אותו אידיאל בחירוף נפש, כדי לא להגיע למצב שבו אפילו לדבר הקדוש ביותר, או ברוח המשפט "הבריאות לפני הכל" מוסיפים "הבריאות לפני הכל, אבל".

הכנסו לפורום שלנו לשאלות ודיונים בנושא!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (3)

5 stars - based on 3 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית מאמרים שערוריית התרופות

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

אבחון תסמונת HRD במסגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על הצורך באבחון מוקדם של תסמונת גנטית חמורה בשם HRD ומקרי רשלונת רפואית...

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

אבחון מומים מולדים בעו...

אילו סוגי מומים מולדים ניתן לאבחן במהלך ההריון ומה היקף החובה של הרופא המלווה את מעקב ההריון שלך,...

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

לידת תינוקות עם מומים ...

משרד הבריאות פרסם בסוף שנת 2017 ממצאים מטרידים לגבי היקף הלידות של תינוקות הסובלים ממומים מולדים...

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

בדיקות סקר גנטי מומלצו...

חשוב להכיר את התסמונות הגנטיות הנפוצות בקרב שבטי הבדואים בישראל ובדיקות הסקר הגנטי שאותן ניתן לבצ...

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

העובדות החשובות על בדי...

המדריך המקיף בישראל בנושא בדיקות סקר גנטי, כולל הסברים רפואיים ומשפטיים אודות מגוון המחלות הגנטיו...

קרא עוד

18 בנובמבר 2020

בדיקות סקר גנטי מומלצו...

כל מה שחשוב לדעת אודות בדיקות סקר גנטי המיועדות לאבחון מחלות גנטיות בהורים ממוצא ערבי / דרוזי, תו...

קרא עוד

22 בנובמבר 2020

קרע מיילדותי בחיץ הנקב...

בית החולים הדסה חוייב לשלם פיצויים בסך מיליוני שקלים בשל רשלנות בלידה, שגרמה ליולדת לקרע מיילדותי...

קרא עוד

23 בנובמבר 2020

נישואי קרובים בקרב הבד...

נישואים של קרובי משפחה נפוצים יחסית בישראל ובמיוחד בקרב הבדואים בכל רחבי ישראל. הכירו את השפעתם ש...

קרא עוד

25 בנובמבר 2020

מה אפשר לגלות בבדיקת N...

בדיקת דם פשוטה ונטולת סיכונים בזמן ההריון, יכולה לאתר מוטציות גנטיות נדירות אצל העובר שלך! אילו מ...

קרא עוד

25 בנובמבר 2020

אילו תסמונות ומומים גנ...

מדוע כל כך חשוב לעשות בדיקת צ'יפ גנטי? הכירו את התסמונות, המומים והפגמים הגנטיים שניתן לאבחן באמצ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36