עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

מתי ולמה חשוב לבצע בדיקת אקו לב עובר?

מחבר: 30/08/2020 09:47

הלב הוא אחד האיברים המתפקדים הראשונים שמתפתחים בגוף העובר. בדיקת אקו לב עובר מאפשרת לבחון את לב העובר כבר ברחם ולאפשר לך ולצוות הרפואי לקבל החלטות מושכלות אם עלה חשד למום לבבי.

הבדיקה קצרה יחסית, אינה כרוכה בסיכונים כלשהם לאם או לעובר ותוצאותיה נמסרות להורים מיד בסיומה וללא המתנה.

מומי לב הם מהמומים המולדים הנפוצים ביותר, כאשר כ-8 מתוך 1,000 תינוקות חיים מאובחנים עמם. לעיתים, מומי לב וכלי דם מולדים מופיעים כחלק מתסמונת רחבה יותר, ביחד עם מומים או הפרעות נוספות.

אבחון מוקדם ומדויק של מומי לב מולדים יכולים לא רק לסייע בקבלת ההחלטות על ניהול המשך ההריון, אלא אף לסייע על החלטה על טיפול בזמן ההריון או לאחר הלידה. בסקירה שלפניך נסביר בהרחבה על חשיבותה של הבדיקה ומעבר לכך, על פענוח נכון ומדוייק של תוצאותיה.

בדיקת אקו לב עובר הנקראת גם אקוקרדיוגרפיה עוברית או דופלר עוברי, היא בדיקה מרכזית שמאפשרת לסקור את מבנה הלב ותפקודו ולאבחן טווח רחב של מומים אפשריים בלב ובכלי הדם הגדולים, תוך זמן קצר וללא סיכון לאם ולעובר.

בדיקת אקו לב עובר: סטנדרט הזהב של האבחון התוך-רחמי

בדיקת אקו לב עובר מתבססת על טכנולוגיית האולטרסאונד המוכרת, בה גם נעשה שימוש גם לצורך סקירת המערכות ובבדיקות אחרות במהלך ההריון.

בניגוד לבדיקת אולטרסאונד רגילה, בדיקת אקו לב עוברי מתמקדת במערכת הלב וכלי הדם הגדולים ומאפשרת לקבל תמונה מפורטת של לב העובר וכלי הדם הגדולים היוצאים והנכנסים אליו, עוד בזמן שהעובר ברחם, זאת בנוסף לאפיון כיוון ועוצמת זרימת הדם במבנים הלבביים השונים ובכלי הדם.

לרוב, הבדיקה מתבצעת בשבועות 19-25 של ההריון, אך יכולה להתבצע גם במועדים אחרים. הבדיקה אינה דורשת הכנה מוקדמת, מתבצעת בהכרה מלאה ולא כרוכה בסיכון או בקרינה עבור האם או העובר.

אורך הבדיקה הוא כחצי שעה וניתן לקבל תשובה כבר בסיום הבדיקה, ללא צורך בהמתנה ארוכה ומותחת.

מתי פונים לביצוע בדיקת אקו לב עובר?

בדיקת אקו לב עובר היא איננה בדיקת סקר שמתבצעת במסגרת מעקב הריון שגרתי ומצריכה הפניה מיוחדת מרופא הנשים המלווה את האשה במעקב ההריון שלה.

אי הפניה לביצוע בדיקת אקו לב עובר, במקרים שבהם קיים צורך רפואי, עלולה להתברר כעילה לגשת תביעת רשלנות רפואית במקרה של לידת ילד/ה עם מום לבבי שניתן היה לאבחן בבדיקת אקו לב.

האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה מפרט במסגרת "נייר עמדה 32: הנחיות להפניה ולביצוע אקו לב עובר", באילו מקרים יש לפנות לביצוע בדיקת אקו לב בעובר.

מייד נביא חלק מרשימת ההתוויות על פי האיגוד, אך ככלל, ניתן לסכמן כמקרים שבהם יש סיכון מוגבר להתפתחותו התקינה של הלב בעובר, הן עקב סיבות אמהיות והן עקב סיבות עובריות.

גם האיגוד הישראלי לקרדיולגית ילדים פרסם נייר עמדה בנוגע להפניה וביצוע בדיקת אקוקרדיוגרם עוברי, עם התוויות דומות לנייר העמדה של האיגוד למיילדות וגניקולוגיה.

לפניך תמצית ההנחיות העיקריות כפי שעולות מהמלצות האיגודים.

חלק מהסיבות האמהיות לביצוע בדיקת אקו לב עובר, בהתאם לשיקול דעת רפואי:

  • מום לב מולד בקרוב משפחה מדרגה ראשונה של העובר הנבדק. אם, אב, אח או אחות משני ההורים או אחד מהם או משפחה קרובה פחות, אך עם אפשרות לתורשה.
  • תסמונת גנטית שיכולה להתבטא במום לבבי בקרב ההורים, גם אם לא התבטאה בהם בפועל.
  • סוכרת טרום הריונית או סוכרת הריונית לא מאוזנת או סוכרת הריונית שאובחנה בשליש הראשון.
  • זיהומים תוך רחמיים המוכרים כגורמים למומים ועלולים לפגוע בעובר.
  • חשיפה של האם לתרופות או לחומרים אחרים שיכולים לפגוע בהתפתחות לב העובר.
  • במצבים אחרים, על פי שיקול דעת רפואי, כגון טיפולי הפריה מסוימים או המצאות של נוגדנים אוטואימוניים המתקשרים עם הפרעות לבביות מסוימות.

חלק מהסיבות העובריות לביצוע בדיקת אקו לב עובר, בהתאם לשיקול דעת רפואי:

מה בודקים באקו לב?

בדיקת אקו לב עובר מורכבת ממספר רב של מדידות, הערכות והתרשמויות.

הבדיקה כוללת בדיקה של קצב הלב וסדירותו וכן הדגמה של צורת המבנים העיקריים של הלב, מיקומם ושלמותם. במבנים אלה כלולים: הוורידים הגדולים, העורקים הגדולים, מחיצות הלב והמסתמים.

בנוסף, בדיקת אקו לב מאפשרת להדגים את זרימת הדם על פני המבנים השונים. הדגמת הזרימה, באמצעות שיטה הקרויה 'דופלר צבע' (Color Doppler). בפשטות, מרכיב הדופלר בבדיקת האקו מאפשר לראות אם הדם דולף, או זורם בכיוון הפוך, בחלק מכלי הדם והמסתמים.

האיגוד הישראלי לקרדיולוגית ילדים מציין שעל אף שהבדיקה יכולה לאבחן במדויק את מבנה ותפקוד הלב העוברי, כאשר היא מתבצעת בידי מומחה, גם לה יש מגבלות.

מגבלות אלה מודגשות במיוחד כאשר מבנה הגוף האימהי, מנח העובר בזמן הבדיקה או שבוע הריון לא מתאים (כך למשל, ביצוע הבדיקה מוקדם מדי עלול לגרום לפספוס ממצאים שמודגשים במחצית השנייה של ההריון). במקרים אלה יתכן שהבדיקה תיהיה פחות מדויקת.

בנוסף, ישנם מצבים שקשה או בלתי אפשרי לאבחן, גם כאשר הבדיקה מתבצעת בתנאים אופטימליים.

האיגוד הישראלי לקרדיולוגית ילדים מצביע על מספר מומים כאלה ובהם פגמים קטנים במחיצה הבין חדרית (VSD, Ventricular Septal Defect), הצטייקות אבי העורקים (Coarctation of the Aorta, קוארקיטציה של האאורטה), צינור עורקני פתוח (Patent Ductus Arteriosus, PDA) ומומים לבביים אחרים.

מטרת הבדיקה העיקרית: מתן מידע לקבלת החלטה מושכלת

במקרים שבהם הבדיקה העלתה חשד למום בלב העובר יופנו ההורים לבדיקה ולייעוץ של קרדיולוג ילדים מומחה. חשוב לדעת כי בהחלט יכול להיות שאת הבדיקה כבר יעשו מומחים לקרדיולוגיה או במקרים מסוימים מומחים לגינקולוגיה.

קרדיולוג הילדים יסביר להורים את תוצאות הבדיקה ואת המשמעות האפשרית של המום, כמו גם את רמת הביטחון באבחונו, כתלות בשלב ההריון שבו מתבצעת הבדיקה ומגבלותיה. המומחה גם יסביר על אפשרויות הטיפול העומדות בפניכם ועל ההשלכות ארוכות הטווח הצפויות בשל המום הלבבי, בין אם יתוקן ובין אם שלא.

ישנם בהחלט מקרים שבהם בבדיקת אקו לב עלולים להתגלות מומים משמעותיים בלב העובר, שאז הרופאים עשויים להפנות את האם ההריונית לבדיקות מעמיקות נוספות, על מנת למנוע טעויות ואם אכן יתברר כי העובר סובל ממום קריטי בלבו, יכול והרופאים ימליצו להפסיק את ההריון.

עורכי הדין שלנו עונים לשאלות שלכם

לאורך השנים טיפל משרד סולר קפלינסקי בתביעות פיצויים רבות [מאד] שהוגשו בעילת רשלנות רפואית, במקרים שבהם הרופאים לא הפנו את האם ההריונית לבדיקת אקו לב במסגרת מעקב ההריון, מקום שהבדיקה היתה מחוייבת המציאות, כמו גם במקרים שבהם הרופאים טעו בפענוח תוצאות הבדיקה ובהפנייה לבדיקות משלימות ונוספות.

בכל אותם מקרים שבהם טיפלנו, לאחר הלידה, התברר כי התינוק/ת שנולד/ה סובל/ת מבעיה רפואית חמורה, שאותה ניתן וצריך היה לאבחן במסגרת בדיקת אקו לב עובר פשוטה, כבר בתחילת ההריון.

לפניך תשובות של עורך הדין עופר סולר לשאלות כלליות, שנוטות לחזור על עצמן מפיהם של הורים מודאגים.

במהלך ההריון הופניתי לבדיקת אקו לב עובר ויש לי חשד שהרופא אשר ביצע את הבדיקה התרשל בפענוח התוצאות, שכן נולד לנו תינוק עם מום לב שלא אותר בהריון. איזה מומחה רפואי מתאים להערכת המקרה?

בדיקות אקו לב עובר נעשות לעיתים על ידי רופא מומחה בגניקולוגיה בעל התמחות באולטרסאונד ולעיתים על ידי רופא מומחה בקרדיולוגית ילדים. לאור האמור, במקרה של חשש מפני טעות ורשלנות בפענוח תוצאות הבדיקה מומלץ להתייעץ עם קרדיולוג ילדים מומחה.

חשוב לדעת ולזכור כי בכל מקרה מומלץ לפנות תחילה, לפני פניה למומחה רפואי, אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית. פניה למומחה רפואי בטרם פניה לעורך דין עלולה להוביל לתשלום כספים מיותרים על התייעצות עם מומחים רפואיים לא מתאימים.

מאידך, עורך דין מנוסה יוכל לסייע לכם בקבלת מלוא התיעוד הנדרש כולל בדיקות ההדמיה ובהפניה למומחה הרפואי המתאים ביותר אשר יוכל גם לערוך חוות דעת רפואית לצורך תביעת רשלנות רפואית במידת הצורך ובעתיד, גם לעמוד בכבוד ובהצלחה בחקירה בבית המשפט במסגרת ההליך המשפטי הצפוי, אם וכאשר אכן יוחלט על הגשת תביעת פיצויים.

לחוות הדעת הרפואית שתלווה את התביעה חשיבות רבה לגבי אפשרות הצלחת התביעה וכך גם לזהותו של המומחה הרפואי שכותב אותה.

בהריון הראשון נולד לי בן עם פגם במחיצה בין חדרי הלב VSD שלא הצריך ניתוח אלא רק מעקב של קרדיולוג ילדים. בהריון השני ביצעתי מעקב הריון רגיל ובסוף ההריון נולד לי תינוק עם מום לב קשה שמצריך ניתוחים ויתכן שיגרום לנכות קשה. מה דעתכם?

הולדת תינוק עם מום לב, גם אם הוא קל ופשוט דוגמת VSD - Ventricular septal defect מחייב בהריון הבא להפנות את האישה ההרה לבדיקת אקו לב עובר לשלילת מומי לב בעובר.

ההסבר לכך הוא שכל מום לב בתינוק מעלה משמעותית את הסיכון למומי לב בעובר בהריון הבא. על הרופא אשר מבצע את מעקב ההריון מוטלת החובה לברר עם האישה ההרה לגבי בריאותו של התינוק שנולד בהריון הקודם ואם לא עושה כן הוא התרשל במילוי תפקידו.

אם בהריון הקודם נולד תינוק עם מום לב מסוג VSD ודיווחת על בעיה זו לרופא אשר ביצע את מעקב ההריון הבא ולא הופנית לבדיקת אקו לב עובר או שהרופא כלל לא שאל אותך לגבי נושא זה ובשל כך לא הופנית לאקו לב עובר הרי שמדובר בהתרשלות במעקב ההריון. אם יוכח כי בבדיקת אקו לב ניתן היה לגלות את מום הלב בעובר בהריון ניתן יהיה לבסס תביעה בטענה של התרשלות בטיפול.

נולד לי ילד עם מום לב מסוג AV canal והוא עובר ניתוחים וסובל מבעיות רפואיות רבות, האם זה מום שיכלו לאבחן באקו לב?

מום לב מסוג AV canal ידוע גם בשמות AVSD ו-Atrioventricular Septal Defect. זהו מום לב משמעותי השכיח במקרים של טריזומיה 21 - תסמונת דאון. במום לב זה המסתם התלת צניפי בין העליה הימנית והחדר הימני בלב והמסתם הדו צניפי בין העליה הימנית לחדר הימני אינם מתפתחים כראוי ויש במקומם מסתם אחד.

לרוב יש גם פגם במחיצה בין שתי העליות ושני החדרים כך שבפועל במקום לב הכולל ארבעה מדורים נפרדים (2 עליות ושני חדרים) יש לב אשר כל ארבעת חלקיו מחוברים זה לזה ויש מעבר דם מחומצן מהצד השמאלי של הלב לימני.

מום לב מסוג AVSD עלול לגרום לאי ספיקת לב בגיל צעיר מה שעלול לגרום לסימנים של הזעה מרובה אצל התינוק, קושי בהאכלה בשל התעייפות ועיכוב בעליה במשקל.

במסגרת סקירת מערכות סטנדרטית על הסוקר להדגים ארבעה מדורים של לב העובר על מנת לשלול מומי לב. כאשר קיים מום לב מסוג AV canal הסוקר לא יצליח להדגים את ארבעת מדורי הלב והוא מחוייב להפנות את האישה ההרה לבדיקת אקו לב עובר, שבה אמור מום הלב מסוג AVSD להיות מאובחן.

המדובר כאמור במום שכיח יחסית במקרים של תסמונת דאון ולכן אבחון שלו בהריון יהווה אינדיקציה להמלצה על דיקור מי שפיר לצורך שלילת תסמונת דאון.

גם במקרים בהם מום הלב מסוג AVSD מתגלה ללא תסמונת דאון ההורים יכולים לבקש ולקבל אישור להפסקת הריון נוכח חומרת מום הלב והשלכותיו על בריאות התינוק.

במקרה שאת מתארת, אם עשית סקירות מערכות ולא הופנית לאקו לב עובר יש מקום לבדוק היתכנות של תביעת רשלנות רפואית שכן כאמור המום אמור להיות מאובחן בהריון. בכל מקרה דומה מומלץ, לפני הכל, לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה בתחום על מנת לבדוק את המקרה לעומק ולהעריך את האפשרות להגיש תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית.

עברתי שתי סקירות מערכות בהריון והכל היה תקין. לא הופניתי לאקו לב עובר. לאחר הלידה התברר שלתינוק שלנו יש מום לב מסוג טטרלוגי אוף פאלוט והוא נזקק לניתוח לב בגיל כמה ימים. אפשר לתבוע על רשלנות רפואית?

המום אשר קרוי Tetralogy of Fallot –TOF הנו מום לב המורכב מארבעה מאפיינים. פגם או חור במחיצה בין חדרי הלב, הצרות של עורק הריאה היוצא מחדר ימין, הגדלה של חדר ימין ומנח לא תקין של אבי עורקים (אאורטה) כך שדם משני החדרים נכנס אליו במקום רק מהחדר השמאלי.

בסקירת מערכות אמור הרופא הסוקר לבדוק גם מוצא כלי הדם הגדולים מהלב ואת ארבעת מדורי הלב ולכן הסוקר אמור לגלות במצב של מום לב מסוג TOF כי יש בעיה בלב העובר ולהפנות לבדיקת אקו לב עובר, בדיקה אשר מדגימה בצורה טובה יותר את לב העובר ובה בוודאי חייב הסוקר לאבחן את מום הלב.

אם סקירות המערכות פוענחו כתקינות ולא הופניתם בהריון לבדיקת אקו לב עובר יתכן והיתה התרשלות בביצוע סקירות המערכות או לחילופין יתכן שהרופא אשר ביצע את מעקב ההריון התעלם מהמלצת הרופא שביצע את הסקירה לבצע גם אקו לב עובר.

בכל מקרה כזה, ללא יוצא מן הכלל, חשוב לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין, שיבדוק את נסיבות מעקב ההריון ויוכל להעריך בצורה מדוייקת האם קיימת עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית כאמור.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי אישי!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון מעקב רשלני אקו לב

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24