סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

אחריות יחסית במקרים של סיבתיות עמומה - לא עוד!

מחבר: 11/02/2018 14:24

דוקטרינת השימוש בכלל האחריות היחסית כאשר מתקיימת סיבתיות עמומה בתביעות משפטיות בעילת רשלנות רפואית, נועדה להתמודד עם מקרים מסויימים בהם קיימת בעיה להוכיח את הקשר הסיבתי בין מעשה הרשלנות שנטען כלפי הנתבע לנזק שנגרם לתובע. 

ככלל, כדי להוכיח שקיים קשר סיבתי בין ההתרשלות לנזק, יש להוכיח כי קיימים סיכויים בשיעור של לפחות 51% שהנזק אכן נגרם בגלל ההתרשלות וזאת בהתאם לכלל מאזן ההסתברויות.

מטבע הדברים, יישום כלל זה מוביל לתוצאה של הכל או לא כלום. שכן, במידה והוכח קיום קשר סיבתי בהסתברות של לפחות 51%, התביעה תתקבל והתובע יהיה זכאי לתשלום פיצויים בשיעור של 100% ואילו במידה ולא הוכח כך, תביעתו תידחה והוא לא יהיה זכאי לכלום.

אולם, לעיתים קיימת עמימות סיבתית לגבי הקשר הסיבתי וזאת בנסיבות בהן קיימים לכאורה כמה גורמים אפשריים שיכולים להיות קשורים לנזק, כולל הנתבע, אך יחד עם זאת לא ניתן להוכיח קשר סיבתי של אף אחד מהם, לרבות התובע, לקרות הנזק ברמה של לפחות 51%.

כך, לדוגמא, אירע בנסיבות התיק שנדון בפני בית המשפט המחוזי במסגרת תביעת רשלנות רפואית ע"ש עדן מלול. תיק זה עסק בתינוקת שנולדה פגה עקב לידה מוקדמת בשבוע ה-29 וכשהיא סובלת משיתוק מוחין כמו גם מפיגור שכלי קשה.

התינוקת נולדה במסגרת ניתוח קיסרי שעוכב במשך 45 דקות. בית המשפט המחוזי קבע שהעיכוב בביצוע הניתוח הקיסרי אכן היה רשלני, אך יחד עם זאת לא היה ברור האם רשלנות רפואית זו היא שגרמה לבעיות הרפואיות מהן סבלה התינוקת, או שהן נגרמו לה בשל עצם הפגות שלה עקב לידתה המוקדמת, דבר שאינו באחריות בית החולים.

בסופו של דבר נקבע על ידי בית המשפט המחוזי שדן בתיק כי 60% מהנזק נגרם לתינוקת עקב הלידה המוקדמת, ו-40% מהנזק נגרם לה עקב העיכוב הרשלני של בית החולים בביצוע הניתוח הקיסרי. בהתאם לכך חוייב בית החולים בתשלום 40% מהפיצויים בגין הנזק.

בית החולים באמצעות עורכי דינו הגיש ערעור על פסק הדין של המחוזי לבית המשפט העליון, בטענה שלא הוכח קשר סיבתי בין עיכוב הלידה לנזק ברמה הנדרשת לפי החוק.

בית המשפט העליון דן בערעור זה בשני הליכים. האחד, במסגרת תיק הערעור בהליך ע"א 7375/02 בי"ח כרמל-חיפה נ' מלול והשני במסגרת תיק הדיון הנוסף בהליך דנ"א 4693/05 בי"ח כרמל-חיפה נ' מלול.

במסגרת תיק הערעור נקבעה הלכה תקדימית ומהפכנית בשנת 2005, אשר קבעה כי במקרים מסויימים ניתן לסטות מכלל מאזן ההסתברות לטובת כלל האחריות היחסית.

הלכה זו קבעה במקרים בהם קיימת סיבתיות עמומה ולא ברור האם הנתבע הוא שגרם לנזק שאירע וזאת ברמת סיכויים של לפחות 51%, ניתן יהיה בהתקיים תנאים מסויימים, בראשם ההנחה שההקפדה על כלל מאזן ההסתברויות, שמובילה לגישת הכל או לא כלום, גורמת לאי-צדק בנסיבות העניין, לחרוג מכלל מאזן ההסתברויות, ולעשות שימוש בחריג האחריות היחסית, שמסתפק בהוכחת הקשר הסיבתי לפי הסתברות בלבד וזאת כדי להגיע למצב של פיצוי חלקי.

כלומר, כדי להוכיח את הקשר הסיבתי בין רשלנות הנתבע לנזק שנגרם, אין צורך בהוכחה של סיכויים לכך ברמה של 51%, אלא ניתן להסתפק בהוכחת סיכון ממשי, פחות יותר, ששיעורו יקבע בדרך האומדנה.

לדוגמא, אם בית המשפט השתכנע כי יש סיכוי של 20% שהנזק נגרם בשל רשלנות הנתבע, התובע יהיה זכאי לפיצוי בגובה 20% מהנזק שתבע.

בהתאם לכך נפסק שכנראה יש קשר בין הנזק שנגרם לתינוקת לעיכוב בביצוע הניתוח הקיסרי, אם כי רק בשיעור של 20%, במקום 40% שקבע ביהמ"ש המחוזי ולכן על בית החולים לשלם 20% מהפיצויים שמגיעים לתינוקת בגין הנזק.

אולם, במסגרת פסק הדין שניתן בתיק הדיון הנוסף, בשנת 2010, התהפכה ההלכה ובוטלה ההכרה בשימוש בכלל האחריות היחסית, אשר נקבעה בתיק הערעור.

דעת הרוב בדיון הנוסף קבעה כי אין להכיר בחריג האחריות היחסית במקרים של סיבתיות עמומה, מאחר שתביעות נזיקין צריכות לשקף את הרעיון שעוולות נזיקיות הן עוולות שלמות, כך שאין חצי עוולה ואין שמינית נזק.

אימוץ כלל האחריות היחסית מביא להעצמה בלתי ראויה של שיקול הדעת השיפוטי ובמקביל לצמצומה של הוודאות המשפטית. ולכן, ההכרה בכלל האחריות היחסית בנסיבות של סיבתיות עמומה, מובילה למעשה להכרעות עמומות.

דעת הרוב כללה חמישה שופטים מבין תשעת השופטים שישבו בהרכב: ריבלין, בייניש, פרוקצ'יה, ולוי, גרוניס, וזאת כנגד דעת המיעוט של השופטים נאור, ארבל, רובינשטיין וג'ובראן, שסברו כי יש מקום להכיר בכלל האחריות יחסית.

אולם, השופטים ריבלין, בייניש ולוי סברו שיש מקום בכל זאת להכיר בחריג האחריות היחסית וזאת במקרים של הטייה נשנית. השופט ריבלין הבהיר כי ההטיה הנשנית מתקיימת כאשר מזיק גורם נזקים לקבוצה גדולה של ניזוקים, שאף אחד מהם אינו מצליח להוכיח ברמה של 51% קשר סיבתי בין המזיק לנזק.

למבחן זה יש ארבעה תנאים: מזיק, קבוצת ניזוקים, סיכון חוזר, ומשותף והטיה עקבית ביכולת להוכיח קשר סיבתי. מצב כזה יכול להתרחש לדוגמא, כאשר ישנו גורם המפיץ זיהום סביבתי שעלול ליצור סיכונים בריאותיים כלפי ציבור רחב, או יצרן של מוצר שעלול להגביר סיכון שחשופים לו הצרכנים ממקורות נוספים.

השופטים בייניש ולוי אף הם סברו שיש מקום להכיר בחריג מצומצם במקרים של הטייה נשנית. השופטים גרוניס, נאור וג'ובראן הותירו אפשרות זו בצריך עיון. השופט רובינשטיין רואה חריג זה כחלק מכלל האחריות היחסית, שממילא מקובל עליו.

אילו השופטת פרוקצ'יה סברה שאין מקום להכיר באחריות יחסית ולסייג את כלל מאזן ההסתברויות במסגרת הפסיקה, אלא רק בדרך של חקיקה.

קראו עוד בנושא: הערכה כלכלית לפני הגשת תביעת רשלנות רפואית

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הגשת תביעה עמימות סיבתית אחריות יחסית

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

15 בינואר 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

16 ביוני 2020

סרטן המעי הגס: אבחון מ...

טעות של הרופא ואיחור באבחון סרטן המעי הגס עלולים להוביל להקטנת סיכויי ההחלמה של החולה ובמקרים מסו...

קרא עוד

17 ביוני 2020

חשיבותו של התיעוד הרפו...

התיעוד הרפואי חשוב במיוחד לצורך מעקב אחר מצב בריאותך וחשיבותו עולה בשיעור ניכר כאשר מבקשים להוכיח...

קרא עוד

17 ביוני 2020

אבחון אוטיזם במהלך ההר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על האפשרות לאבחן אוטיזם לפני ובמהלך ההריון ועל מקרים חמורים של רשלנות ב...

קרא עוד

17 ביוני 2020

בית החולים קפלן ברחובות

באתר malpractice העוסק בתחום הרשלנות הרפואית תוכלו למצוא מידע מלא אודות הגישה הטיפולית, השירותים ...

קרא עוד

21 ביוני 2020

מקרי רשלנות רפואית באב...

במשרד סולר קפלינסקי רשלנות רפואית מטופלות עשרות תביעות פיצויים שהוגשו בשל רשלנות רפואית באבחון וט...

קרא עוד

22 ביוני 2020

רשלנות רפואית באבחון ס...

למרות שמאד פשוט לאבחן סכרת הריון בבדיקות פשוטות, לאורך חודשי ההריון, עדיין ישנם מקרים שבהם הרופאי...

קרא עוד

23 ביוני 2020

מרכז רפואי רבין בפתח ת...

מידע כללי ועדכני אודות המרכז הרפואי רבין שבבעלות שירותי בריאות כללית, החזון, השירותים ודרכי התקשר...

קרא עוד

28 ביוני 2020

לדעת יותר על הרדמה לפנ...

כל מה שחשוב לדעת על הרדמה לפני טיפול רפואי או ניתוח: איך בוחרים את סוג ההרדמה הנדרש? מה הם הסיכונ...

קרא עוד

30 ביוני 2020

מידע וסיוע משפטי לנפגע...

עם למעלה מ-19 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

30 ביוני 2020

עברת ניתוח אף ונגרמו ל...

הכירו את הסיכונים והסיבוכים האפשריים בעת ניתוח אף, כאשר עורכי הדין שלנו מסבירים מתי המדובר על רשל...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36