סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

כל מה שחשוב לדעת לפני הגשת תביעה

עו"ד עופר סולר מסביר על ראשי הנזק השונים בתביעות רשלנות רפואית. כל הדרכים לתבוע ולקבל פיצויי על הנזק שלך!

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

כל מה שחשוב לדעת לפני הגשת תביעה

כל הדרכים לתבוע על רשלנות רפואית ולקבל פיצויי על הנזק שלך!

פנה/י לתיאום פגישה >>

הרופא חייב לערוך אבחנה מבדלת בכל מקרה!

מחבר: 02/10/2017 16:30

המושג אבחנה מבדלת עולה כחלק בלתי נפרד מתביעות רשלנות רפואית רבות. המונח מסביר את חובתו של הרופא המטפל בעת אבחון הבעיה ממנה סובל המטופל וחשיבותו רבה, במיוחד במקרים בהם עולות טענות אופן הטיפול עד כדי רשלנות רפואית.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר את משמעות המונח וחשיבותו בעת קביעת הבעיה הרפואית של המטופל ודרך הטיפול בה. בין השאר יוצגו דוגמאות מתוך פסקי דין עדכניים מתחום הרשלנות הרפואית.

תפקידו הראשוני של הרופא כלפי מטופל שהתייצב בפניו לראשונה, הנו לערוך בירור רפואי כדי לקבוע דיאגנוזה רפואית מהימנה, כלומר, לאבחן כשורה את המחלה / הבעיה הרפואית ממנה סובל המטופל, ובהתאם לכך לקבוע את סוג הטיפול המתאים לו.

במסגרת הבירור הרפואי, על הרופא ליטול מהמטופל אנמנזה, שכוללת פרטיים אישיים, היסטוריה רפואית ותיאור התסמינים שבהם המטופל חש כאשר הוא לקה במחלה.

בהסתמך על פרטי האנמנזה, ובליווי ממצאי בדיקות שנערכו למטופל בעת הצורך, ניתן לרוב להגיע לדיאגנוזה מדוייקת ומהימנה של המחלה ממנה סובל המטופל כבר בשלב הראשוני של הטיפול בו.

מתי להשתמש באבחנה מבדלת ומדוע?

לעיתים לא ניתן להגיע לאבחנה מדויקת של המחלה ממנה סובל המטופל כבר בשלב הראשוני וזאת מאחר שלעיתים אותם תסמינים יכולים לנבוע ממגוון מחלות שונות.

במקרה כזה ניתן להסתייע בכלי האבחנה המבדלת, שהנה אפיון ראשוני של המחלה על דרך השלילה, האלימינציה. על מנת ליצור אבחנה מבדלת, יש לבחון את כל האופציות השונות של המחלות שבאות בחשבון לגבי המטופל ולשלול בהדרגה את האופציות שאינן מתאימות ספציפית למטופל, עד שמגיעים לאופציה שאכן רלוונטית לו.

זו גם הסיבה מדוע בכל טופס קבלה לחדר מיון קיימת רובריקה הנושאת את השם אבחנה מבדלת, אותה נדרש הרופא המטפל למלא לגבי המטופל.

אבחנה מבדלת פירושה הכנת רשימה של אבחנות אפשריות ביחס למה שהחולה סובל ממנו, באופן לפיו יש לתת את הדעת לאפשרות קיומה של כל אחת מאבחנות אלה, אלא אם נשללה. כך נקבע במסגרת הליך ע"א 3264/96 קופ"ח של ההסתדרות הכללית נ' יפה פלד אשר התנהל בפני בית המשפט העליון.

אבחנה רפואית מבדלת קובעת מאיזו מחלה מבין שתי מחלות או יותר סובל החולה. לשם עריכת אבחנה זו יש להשוות באופן שיטתי ממצאים קליניים, כאשר בעת קביעת האבחנה נדרש הרופא לפעול בזהירות סבירה.

אין הרופא יוצא ידי חובתו בכך שהוא מקבל את ההחלטה ההולמת על סמך הממצאים הגלויים בלבד, אלא מוטלת עליו כאמור החובה לפעול בשקידה ראויה ובמאמץ סביר כדי שכל הממצאים הדרושים יובאו לידיעתו.

כל החלטה המתבססת על ממצאים חסרים תהא בהכרח לוקה בחסר אף היא. חובה זו כוללת אף בחינת המידע הרפואי המעודכן והתייעצות עם מי שראוי להתייעץ, לרוב מומחים רפואיים בתחומים הרלוונטיים למקרה של כל מטופל. כך נקבע בהליך ת"א 1416-95 ריקה יואב נ' פרופ' ברכה רמות אשר התנהל בבית המשפט המחוזי בתל-אביב.

עקרונית, חשוב להבין כי לא כל אבחון שגוי יחשב בהכרח כרשלנות רפואית. רופא שפעל כפי שרופא סביר היה אומר לפעול ואיבחן את מחלתו של המטופל בהתאם לכל הידע הרפואי שהיה נכון לאותו מועד, כאשר בדיעבד הסתבר שהאבחנה שקבע היתה שגויה, לא יוגדר כרופא שהתרשל.

יחד עם זאת, כאשר נקבעה אבחנה שגויה לגבי המטופל, ללא הכנת אבחנה מבדלת, כלומר, ללא לקיחה בחשבון של אבחנות אופציונאליות נוספות שיכולות להיות רלוונטיות למטופל לפי נסיבותיו הספציפיות, אזי הדבר עלול להיחשב כרשלנות רפואית.

מצב כזה עלול להתרחש כאשר הרופא שמטפל במטופל שבוי בקונספציה לפיה כי ישנה רק מחלה אחת שרלוונטית לגבי המטופל, מבלי לקחת בחשבון את אפשרות קיומן של מחלות אחרות.

בין מאחר שהוא לא טרח לתת דעתו על העניין, ובין מאחר שהוא לא ידע בכלל כי יכולות לבוא בחשבון גם מחלות אחרות, אף על פי לדעת על כך, בהתאם לחובתן להתעדכן במצב הידע הרפואי העדכני.

במסגרת הליך יפה פלד הנזכר לעיל, נדון תיק שעסק במטופלת שבדיקת C.T. העלתה שבחלק הקדמי של אונת הרקה הימנית שלה, קיים תהליך תופס מקום. במקרים רבים, תהליך כזה מצביע על קיומו של גידול, אך לעיתים הנו תוצאה של דימום ובמקרים נדירים גם דלקת או טרשת נפוצה שמחקה גידול.

לפיכך, נקבע כי רופא המקבל חולה הסובל מתהליך כזה, צריך ליצור אבחנה מבדלת לכל ארבע האפשרויות הללו, כדי להגיע לאפשרות הנכונה מביניהן.

בפועל, הרופא שטיפל במטופלת באותו תיק קבע שהיא סובלת מגידול, בעוד שבדיעבד התברר שהיא סובלת למעשה מטרשת נפוצה המחקה גידול.

עקב האבחון השגוי, המטופלת נאלצה לעבור ניתוח מיותר של כריתת החלק הקדמי של אונת הרקה הימנית שלה, וטיפולי הקרנה מיותרים שגרמו לה לנזקים רפואיים שונים.

בית המשפט העליון קבע שהרופא התרשל בכך שלא ערך אבחנה מבדלת ביחס לטרשת נפוצה וזאת מאחר שהוא לא טרח להתעדכן כנדרש מרופא בתחום התמחותו, ועל כן הוא לא היה מודע כלל לקיומה של אפשרות שמחלתה של המטופלת הנה טרשת נפוצה.

רופא סביר, אשר היה מודע לקיום אפשרות שהתובעת סובלת מטרשת נפוצה, יכול היה לערוך ביופסיה, כך שניתן יהיה לאבחן אם מדובר בטרשת נפוצה אם לאו וכן לשלול את ההנחה שמדובר בגידול.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית אבחנה מבדלת

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

22 בספטמבר 2020

סיבוכי הריון נפוצים שח...

אנשי הצוות הרפואי המלווים את מעקב ההריון של האם חייבים לזהות סיבוכים במהלך ההריון ולהעניק לאם ההר...

קרא עוד

01 באוקטובר 2020

הילד על הספקטרום האוטי...

לפחות ב-15% מהמקרים שבהם מאובחן ילד על הספקטרום האוטיסטי ניתן למצוא רקע גנטי, אותו ניתן היה לאבחן...

קרא עוד

04 באוקטובר 2020

נולד לך תינוק/ת הלוקה ...

במהלך מעקב ההריון, הרופא חייב ליידע אותך לגבי האפשרות לבצע בדיקות גנטיות שעשויות לאבחן בדיוק רק מ...

קרא עוד

04 באוקטובר 2020

עברת גרידה לצורך הפסקת...

לאורך השנים טיפל משרד סולר קפלינסקי במספר תביעות רשלנות רפואית שהוגשו בשל נזקים שנגרמו במהלך ביצו...

קרא עוד

13 באוקטובר 2020

אבחון תסמונת רובינשטיי...

למרות שהמדובר על תסמונת נדירה מאד, עדיין יש אפשרות וצורך לאבחן נשאות של הגן הבעייתי שגורם לתסמונת...

קרא עוד

13 באוקטובר 2020

סיבוכים אפשריים בהריון...

עכשיו חשוב לקחת בחשבון גם את נגיף הקורונה, כגורם סיכון לנשים בהריון ולעובר שברחם, לאורך חודשי ההר...

קרא עוד

18 באוקטובר 2020

רשלנות רפואית ידועה מר...

מחדל בדיקות מי השפיר בישראל! למרות שבאמצעות בדיקת מי שפיר וצ'יפ גנטי או אקסום ניתן לאבחן מאות מוט...

קרא עוד

18 באוקטובר 2020

נולד/ה לך ילד/ה עם פגמ...

הולדת ילד/ה עם פגיעה בקורפוס קלוסום ומבלי שהרופאים אבחנו את הבעיה הנדירה במהלך ההריון, עשויה להקי...

קרא עוד

21 באוקטובר 2020

הפלות חוזרות: בדיקה גנ...

האם ידעת שיש בדיקה גנטית פשוטה ולא חודרנית, שיודעת לאבחן את הסיבות לריבוי הפלות או הפלות חוזרות ב...

קרא עוד

25 באוקטובר 2020

אי הפניה לבדיקות גנטיו...

למרות הדעה הרווחת, ישנן בהחלט בדיקות גנטיות שיכולות לאבחן מוטציות גנטיות שגורמות לתסמונת רט אצל ה...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36