סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי ברשלנות בכל תחומי הרפואה

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים חמורים של רשלנות רפואית

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בתחומי רפואה

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי רשלנות בתחומי הרפואה השונים.

פנה/י לתיאום פגישה >>

סיבוכים ונזק בלתי הפיך בגלל תסביב שחלה

מחבר: 07/03/2018 11:54

תסביב שחלה, או שיזור שחלה, Ovarian Torsion, הינו מצב בו השחלה מסתובבת ומתפתלת סביב עצמה ועקב כך גורמת לחסימת זרימת הדם בעורק שמוביל את הדם אליה, או בוריד שמוביל את הדם ממנה.

מדובר במצב חירום מבחינה רפואית, מאחר וללא טיפול מהיר מצב זה עלול להתפתח לנמק חריף ולחייב את הסרת השחלה בניתוח וזאת כדי למנוע גרימת זיהום בחלל הבטן.

בסקירה שלפניך מסביר עורך דין עופר סולר על מקרים בהם ניתן טיפול רשלני מצד הרופאים, במקרים של תסביב שחלה, כמו גם אודות הנזקים שנגרמו בשל אותה התרשלות.

לשחלות יש תפקיד חשוב, לייצר את הביציות של האשה ולהפריש הורמוני מין בתקופת הפוריות, וכן הורמונים שחיוניים לבריאות העצם והלב של האשה, וזאת גם לאחר תקופת הפוריות.

השחלות נמצאות בחלל הבטן של האשה, בצידי הרחם ומתחת לחצוצרות שלה. הביציות שנוצרות בשחלה, נודדות ממנה אל החצוצרות, שם הן ממתינות להפרייתן על ידי תא זרע זכרי.

במידה ומתרחשת הפרייה ונוצר הריון, הביצית המופרית נדבקת אל קיר הרחם, ומתפתחת לעובר. במידה ולא התרחשה הפרייה, נוצר המחזור החודשי, שאז הביצית הלא מופרית נפלטת החוצה דרך הנרתיק, ביחד עם כל הדם שהזין אותה במשך תקופת ההמתנה שלה.

כאמור, השחלות נמצאות בצידי הרחם, שם הן נעות בחופשיות בתוך חלל הבטן. לעיתים הן עלולות לצאת ממקומן ולהסתובב ולהתפתל סביב עצמן ובכך לחסום את זרימת הדם אליהן או מהן.

הפיתול יכול להיגרם בעיקר כתוצאה מגדילת השחלה מעבר לגודל התקין שלה, שעומד על כ-3 עד 4 ס"מ. גידול השחלה יכול להתרחש עקב ציסטות או גידולים שמתפתחים בשחלה, הזרקת חומרים (הורמונים) שמגדילים את מבנה השחלה במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית לדוגמא וכן בשל הריון.

גידול השחלה בשל הריון מתרחש בשל גדילתה הטבעית מיצירת הגופיף הצהוב שנועד להפריש הורמונים לשמירת ההריון וכן בשל הגברת האלסטיות של הרקמות בזמן הריון.

ככלל, תסביב השחלה יכול להתרחש בכל גיל, אולם לרוב הוא מתרחש אצל נשים צעירות, עד לגיל 30, כאשר הגיל הממוצע הנו 28 שנה. בדרך כלל התסביב מתרחש רק בשחלה אחת, אולם לעיתים הוא גם עלול לכלול את החצוצרות.

כאשר נוצר הפיתול בשחלה, הוא מורגש באמצעות כאב עז וחריף באחד משני צידי הבטן התחתונה, כאשר ב-60%-70% מהמקרים הכאב מתרחש בצד ימין שלה וכן באגן. לעיתים הפיתול גם יקרין כאבים לגב התחתון, הירכיים והישבן.

הכאבים גם יכולים להיות מלווים בבחילות, הקאות וחום. לפיכך, בכל מקרה בו חשים בכאב בטן חזק וחד צדדי יש לחשוד בתסביב שחלה, וזאת כל עוד לא הוכח אחרת. כדי לאבחן את הפיתול, יש לפנות לבדיקה דחופה של גניקולוג מומחה.

הבדיקה שלו תכלול בדיקת אולטראסאונד נרתיקי ובדיקת דופלר. ממצאים שיכולים להעיד על קיום תסביב השחלה במסגרת בדיקת האולטראסאונד כוללים שחלה מוגדלת עם ריבוי ציסטות וזקיקים בהיקף השחלה, בצקת בשחלה ונוזל בחלל הדוגלס - תחתית האגן.

ממצא נוסף שיכול להעיד באופן מובהק על קיומו של תסביב בשחלה הינו מצב אשר מכונה Whirlpool Sign, אשר מתבטא במעין מערבולת באזור הפיתול של השחלה.

באמצעות מכשיר הדופלר, אשר מודד את אספקת הדם לשחלה או מהשחלה, ניתן לאתר הפרעה בזרימת הדם לשחלה וממנה, דבר שלמעשה משמש ככלי העיקרי לצורך אבחון הפיתול. לעיתים יכול לעלות צורך גם בהפניית המטופלת לבדיקת CT או בדיקת MRI.

יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שהיעדר ממצאים במסגרת בדיקות ההדמיה הללו אינו מעיד בהכרח על אי קיומו של תסביב השחלה, מאחר וממצאים אלו משקפים את השפעות הפיתול ולא מדגימים את הפיתול כשלעצמו.

על מנת שהפיתול לא יגרום לנמק בשחלה עקב חסימת זרימת הדם, חשוב מאד לטפל בו במהירות האפשרית באמצעות ניתוח לפרוסקופי, וזאת על מנת לנסות לשחרר את הפיתול של השחלה ולחדש את אספקת הדם התקינה אליה. ניתוח זה מהווה כ-20% מניתוחי החירום הגניקולוגיים בנשים.

ניתוח לפרוסקופיה מתבצע באמצעות החדרת מצלמה לחלל הבטן התחתונה, ללא צורך בפתיחת הבטן וביצוע סיבוב של השחלה לכיוון ההפוך כדי לשחרר את פיתולה.

לעיתים יש צורך גם לקבע את השחלה באמצעות תפירתה לדופן הבטן וזאת על מנת למנוע תסביב חוזר שלה. במידה וכבר נגרם נמק לשחלה, יתכן ולא יהיה מנוס מכריתתה, למרבה הצער, וזאת כדי למנוע התפתות זיהום בחלל הבטן.

יחד עם זאת, ייתכנו מצבים שלמרות הנמק השחלה בכל זאת תוכל להתאושש ולו חלקית, ועל כן במצבים כאלו עדיף כמובן להשאירה אצל מי שמעוניינת להיכנס להריון.

רשלנות בטיפול במקרים של תסביב שחלה

לצערנו הרב, יש מקרים שבהם הרופאים אינם מאבחנים את תסביב השחלה מסיבות כאלה ואחרות ובין השאר:

אי ביצוע בדיקת אולטרסאונד

פענוח שגוי של בדיקת אולטרסאונד

איחור בהגשת טיפול רפואי לאישה

התרשלות בטיפול לאחר אבחון התסביב

נזקים בלתי הפיכים בניתוח לפרוסקופיה

ועוד...

עקרונית תסביב שחלה ovarian torsion הוא מצב לא נדיר שגורם כאבי בטן קשים ויכול לחקות מצב של דלקת בתוספתן. אם לא מבחנים את האפשרות של תסביב שחלה בזמן ולא מנתחים בזמן השחלה עלולה להפוך נמקית ואז אין מנוס מכריתתה.

דוגמא לתביעה בשל טעות באבחון תסביב שחלה ניתן למצוא בפסק הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה בהליך עא 002684/04. התובעת, קרן נועה, סבלה מכאבי בטן עזים ופנתנה לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם אושפזה במחלקה הכירורגית, לאחר שרופאי בית החולים הגיעו למסקנה כי היא סובלת מדלקת בתוספתן.

התובעת נותחה בבית החולים והתוספתן שלה נכרת, אלא שאז נתגלה כי מצבו תקין והוא אינו מודלק. מאידך, התגלה כי התובעת סובלת ממספר ציסטות בשחלה השמאלית ומתסביב של השחלה הימנית שהיתה נמקית.

בשל מצבה הרפואי נכרתו השחלה והחצוצרה הימנית. התובעת טענה כי אלמלא האבחון השגוי של רופאי בית החולים רמב"ם, היה ניתן להמנע מכרתית השחלה ולטפל בה בטיפול לפרוסקופיה שהיה משמר את השחלה ואת החצוצרה.

בכל מקרה שבו נגרם לאישה נזק בלתי הפיך בשל התרשלות גיניקולוג באבחון ו/או בטיפול בתסיב שחלה, יש צורך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני. ישנם לא מעט מקרים מצערים, שבהם נגרמו נזקים בלתי הפיכים לפוריותן של נשים בשל תסביב שחלה.

מקרים כאלה מצריכים בחינה משפטית-רפואית קפדנית, שכן בחלקם ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית ולזכות בפיצויים משמעותיים.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (7)

5 stars - based on 7 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית תביעה נגד גניקולוג תסביב שחלה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

10 ביוני 2019

אבחון תסמונת HRD במסגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על הצורך באבחון מוקדם של תסמונת גנטית חמורה בשם HRD ומקרי רשלונת רפואית...

קרא עוד

10 ביוני 2019

אבחון מוקדם של תסמונת ...

הכירו את החשיבות הרבה שבאבחון מוקדם של נשאות של הגן הבעייתי, שעלול לגרום ללידת צאצא הלוקה בתסמונת...

קרא עוד

10 ביוני 2019

יש לך ילד/ה עם SMA - מ...

עורך הדין עופר סולר מסביר אודות החשיבות שבאבחון מוקדם של מחלת ה-SMA...

קרא עוד

11 ביוני 2019

יעוץ גנטי ומקרי רשלנות...

התמודדות משפטית מול מקרים של רשלנות רפואית במתן ייעוץ גנטי, שהובילה ללידת ילד או ילדה הסובלים מתס...

קרא עוד

17 ביוני 2019

אבחון מחלת MTHFR בקרב ...

נולד לך ילד החולה במחלת MTHFR שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון? ככל הנראה המדובר על רשלנות רפואית ...

קרא עוד

20 ביוני 2019

מקרי רשלנות רפואית בני...

על מקרי רשלנות רפואית בניתוח קיסרי - מה עושים במקרה של נזק ליולדת או לתינוק הרך לאחר ניתוח קיסרי?

קרא עוד

24 ביוני 2019

הצורך לאבחן תסמונת בלו...

על מקרים חמורים של התרשלות ואי-אבחון מוקדם של תסמונת בלום, מה שהוביל ללידת ילד/ה הלוקה בתסמונת חש...

קרא עוד

01 ביולי 2019

נזקים חמורים בעקבות עי...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרים שבהם היולדת הופנתה לניתוח קיסרי באיחור ונגרמו נזקים חמורים לתי...

קרא עוד

07 ביולי 2019

נולד לך ילד עם תסמונת ...

לידת ילד החולה בתסמונת WWS הנדירה, ברוב המקרים יוביל לכך שניתן יהיה לבסס תביעת פיצויים של מיליוני...

קרא עוד

21 ביולי 2019

רשלנות באבחון תסמונת ק...

תסמונת קבוקי נדירה ולא פשוט לאבחן אותה לפני ובמהלך ההריון. עורך הדין עופר סולר מסביר מתי וכיצד ני...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 1, קומה 36