עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי ברשלנות בכל תחומי הרפואה

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים חמורים של רשלנות רפואית

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בתחומי רפואה

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי רשלנות בתחומי הרפואה השונים.

פנה/י לתיאום פגישה >>

סיבוכים ונזק בלתי הפיך בגלל תסביב שחלה

מחבר: 07/03/2018 11:54

תסביב שחלה, או שיזור שחלה, Ovarian Torsion, הינו מצב בו השחלה מסתובבת ומתפתלת סביב עצמה ועקב כך גורמת לחסימת זרימת הדם בעורק שמוביל את הדם אליה, או בוריד שמוביל את הדם ממנה.

מדובר במצב חירום מבחינה רפואית, מאחר וללא טיפול מהיר מצב זה עלול להתפתח לנמק חריף ולחייב את הסרת השחלה בניתוח וזאת כדי למנוע גרימת זיהום בחלל הבטן.

בסקירה שלפניך מסביר עורך דין עופר סולר על מקרים בהם ניתן טיפול רשלני מצד הרופאים, במקרים של תסביב שחלה, כמו גם אודות הנזקים שנגרמו בשל אותה התרשלות.

לשחלות יש תפקיד חשוב, לייצר את הביציות של האשה ולהפריש הורמוני מין בתקופת הפוריות, וכן הורמונים שחיוניים לבריאות העצם והלב של האשה, וזאת גם לאחר תקופת הפוריות.

השחלות נמצאות בחלל הבטן של האשה, בצידי הרחם ומתחת לחצוצרות שלה. הביציות שנוצרות בשחלה, נודדות ממנה אל החצוצרות, שם הן ממתינות להפרייתן על ידי תא זרע זכרי.

במידה ומתרחשת הפרייה ונוצר הריון, הביצית המופרית נדבקת אל קיר הרחם, ומתפתחת לעובר. במידה ולא התרחשה הפרייה, נוצר המחזור החודשי, שאז הביצית הלא מופרית נפלטת החוצה דרך הנרתיק, ביחד עם כל הדם שהזין אותה במשך תקופת ההמתנה שלה.

כאמור, השחלות נמצאות בצידי הרחם, שם הן נעות בחופשיות בתוך חלל הבטן. לעיתים הן עלולות לצאת ממקומן ולהסתובב ולהתפתל סביב עצמן ובכך לחסום את זרימת הדם אליהן או מהן.

הפיתול יכול להיגרם בעיקר כתוצאה מגדילת השחלה מעבר לגודל התקין שלה, שעומד על כ-3 עד 4 ס"מ. גידול השחלה יכול להתרחש עקב ציסטות או גידולים שמתפתחים בשחלה, הזרקת חומרים (הורמונים) שמגדילים את מבנה השחלה במסגרת טיפולי הפריה חוץ גופית לדוגמא וכן בשל הריון.

גידול השחלה בשל הריון מתרחש בשל גדילתה הטבעית מיצירת הגופיף הצהוב שנועד להפריש הורמונים לשמירת ההריון וכן בשל הגברת האלסטיות של הרקמות בזמן הריון.

ככלל, תסביב השחלה יכול להתרחש בכל גיל, אולם לרוב הוא מתרחש אצל נשים צעירות, עד לגיל 30, כאשר הגיל הממוצע הנו 28 שנה. בדרך כלל התסביב מתרחש רק בשחלה אחת, אולם לעיתים הוא גם עלול לכלול את החצוצרות.

כאשר נוצר הפיתול בשחלה, הוא מורגש באמצעות כאב עז וחריף באחד משני צידי הבטן התחתונה, כאשר ב-60%-70% מהמקרים הכאב מתרחש בצד ימין שלה וכן באגן. לעיתים הפיתול גם יקרין כאבים לגב התחתון, הירכיים והישבן.

הכאבים גם יכולים להיות מלווים בבחילות, הקאות וחום. לפיכך, בכל מקרה בו חשים בכאב בטן חזק וחד צדדי יש לחשוד בתסביב שחלה, וזאת כל עוד לא הוכח אחרת. כדי לאבחן את הפיתול, יש לפנות לבדיקה דחופה של גניקולוג מומחה.

הבדיקה שלו תכלול בדיקת אולטראסאונד נרתיקי ובדיקת דופלר. ממצאים שיכולים להעיד על קיום תסביב השחלה במסגרת בדיקת האולטראסאונד כוללים שחלה מוגדלת עם ריבוי ציסטות וזקיקים בהיקף השחלה, בצקת בשחלה ונוזל בחלל הדוגלס - תחתית האגן.

ממצא נוסף שיכול להעיד באופן מובהק על קיומו של תסביב בשחלה הינו מצב אשר מכונה Whirlpool Sign, אשר מתבטא במעין מערבולת באזור הפיתול של השחלה.

באמצעות מכשיר הדופלר, אשר מודד את אספקת הדם לשחלה או מהשחלה, ניתן לאתר הפרעה בזרימת הדם לשחלה וממנה, דבר שלמעשה משמש ככלי העיקרי לצורך אבחון הפיתול. לעיתים יכול לעלות צורך גם בהפניית המטופלת לבדיקת CT או בדיקת MRI.

יחד עם זאת יש לקחת בחשבון שהיעדר ממצאים במסגרת בדיקות ההדמיה הללו אינו מעיד בהכרח על אי קיומו של תסביב השחלה, מאחר וממצאים אלו משקפים את השפעות הפיתול ולא מדגימים את הפיתול כשלעצמו.

על מנת שהפיתול לא יגרום לנמק בשחלה עקב חסימת זרימת הדם, חשוב מאד לטפל בו במהירות האפשרית באמצעות ניתוח לפרוסקופי, וזאת על מנת לנסות לשחרר את הפיתול של השחלה ולחדש את אספקת הדם התקינה אליה. ניתוח זה מהווה כ-20% מניתוחי החירום הגניקולוגיים בנשים.

ניתוח לפרוסקופיה מתבצע באמצעות החדרת מצלמה לחלל הבטן התחתונה, ללא צורך בפתיחת הבטן וביצוע סיבוב של השחלה לכיוון ההפוך כדי לשחרר את פיתולה.

לעיתים יש צורך גם לקבע את השחלה באמצעות תפירתה לדופן הבטן וזאת על מנת למנוע תסביב חוזר שלה. במידה וכבר נגרם נמק לשחלה, יתכן ולא יהיה מנוס מכריתתה, למרבה הצער, וזאת כדי למנוע התפתות זיהום בחלל הבטן.

יחד עם זאת, ייתכנו מצבים שלמרות הנמק השחלה בכל זאת תוכל להתאושש ולו חלקית, ועל כן במצבים כאלו עדיף כמובן להשאירה אצל מי שמעוניינת להיכנס להריון.

רשלנות בטיפול במקרים של תסביב שחלה

לצערנו הרב, יש מקרים שבהם הרופאים אינם מאבחנים את תסביב השחלה מסיבות כאלה ואחרות ובין השאר:

אי ביצוע בדיקת אולטרסאונד

פענוח שגוי של בדיקת אולטרסאונד

איחור בהגשת טיפול רפואי לאישה

התרשלות בטיפול לאחר אבחון התסביב

נזקים בלתי הפיכים בניתוח לפרוסקופיה

ועוד...

עקרונית תסביב שחלה ovarian torsion הוא מצב לא נדיר שגורם כאבי בטן קשים ויכול לחקות מצב של דלקת בתוספתן. אם לא מבחנים את האפשרות של תסביב שחלה בזמן ולא מנתחים בזמן השחלה עלולה להפוך נמקית ואז אין מנוס מכריתתה.

דוגמא לתביעה בשל טעות באבחון תסביב שחלה ניתן למצוא בפסק הדין של בית המשפט המחוזי בחיפה בהליך עא 002684/04. התובעת, קרן נועה, סבלה מכאבי בטן עזים ופנתנה לבית החולים רמב"ם בחיפה, שם אושפזה במחלקה הכירורגית, לאחר שרופאי בית החולים הגיעו למסקנה כי היא סובלת מדלקת בתוספתן.

התובעת נותחה בבית החולים והתוספתן שלה נכרת, אלא שאז נתגלה כי מצבו תקין והוא אינו מודלק. מאידך, התגלה כי התובעת סובלת ממספר ציסטות בשחלה השמאלית ומתסביב של השחלה הימנית שהיתה נמקית.

בשל מצבה הרפואי נכרתו השחלה והחצוצרה הימנית. התובעת טענה כי אלמלא האבחון השגוי של רופאי בית החולים רמב"ם, היה ניתן להמנע מכרתית השחלה ולטפל בה בטיפול לפרוסקופיה שהיה משמר את השחלה ואת החצוצרה.

בכל מקרה שבו נגרם לאישה נזק בלתי הפיך בשל התרשלות גיניקולוג באבחון ו/או בטיפול בתסיב שחלה, יש צורך לפנות לקבלת ייעוץ משפטי פרטני. ישנם לא מעט מקרים מצערים, שבהם נגרמו נזקים בלתי הפיכים לפוריותן של נשים בשל תסביב שחלה.

מקרים כאלה מצריכים בחינה משפטית-רפואית קפדנית, שכן בחלקם ניתן יהיה להגיש תביעת רשלנות רפואית ולזכות בפיצויים משמעותיים.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (11)

5 stars - based on 11 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית תביעה נגד גניקולוג תסביב שחלה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24