סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

הריון תאומים: יותר שמחה או יותר סיבוכים?

מחבר: 30/04/2020 12:42

בנוסף לשמחה הרבה המגיעה עם תאומים, חשוב להכיר את הסיבוכים בקרב הריונות מרובי עוברים, שמתאפיינים הן בסיבוכי הריון יחודיים והן בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון כלליים.

בעוד שחמישית מהתאומים יכולים להפגע בשל מומים מולדים, מעקב באולטרסאונד משלב מוקדם יכול לעזור ולמנוע פגיעות חמורות.

הריון הוא אחד המאורעות השמחים והמרגשים בחייהם של הורים עתידיים רבים ועל אחת כמה וכמה כשמדובר בתאומים. בשנים האחרונות יותר ויותר הריונות הם מרובי עוברים בזכות טיפולי הפוריות הנפוצים כל כך בארצנו הקטנה.

במהלך הריון עם תאומים או למספר גבוה יותר של עוברים, ישנה חשיבות מוגברת למעקב ההריון ולסקירות שנעשות באופן שגרתי ולעיתים גם באופן מיוחד, זאת משום שלמרות השמחה הרבה המלווה הריונות תאומים, חשוב להכיר בכך שהריונות תאומים ומרובי עוברים בכלל קשורים לשיעורים גבוהים יותר של רבים מסיבוכי ההריון.

ההבדל המשמעותי ביותר בין הריון תאומים לבין הריון יחיד מגולם בסיכוי הגבוה יותר ללידה מוקדמת ופגות, שנובעת מעצם צפיפות האוכלוסין בתוך הרחם, שמביאה ללידה מוקדמת ויכולה להשפיע על תחלואה הן בטווח הקצר שלאחר הלידה והן בהמשך החיים.

בנוסף, בקרב תאומים קיים שיעור גבוה יותר של סיבוכי הריון הקשורים במשקל נמוך ובהגבלת התפתחות העובר, הנובעים גם הם מחלוקת הרחם. גם מומים מולדים נמצאים בשיעור גבוה ומעלים את הסיכון וההסתברות למגוון של סיבוכים בלידה ומיד לאחריה.

זיהוי ומעקב מוקדם חשוב והכרחי

בדיקת אולטרסאונד היא גם הדרך היעילה ביותר לזיהוי ודאי של הריון תאומים והוא אכן מזוהה לרוב באחת מבדיקות האולטרסאונד שנעשות במהלך ההריון כמעט לכל אישה ובמיוחד בישראל.

זיהוי של שני שקי הריון, שני דפקים שונים או של שני עוברים שמזוהים בבדיקה שגרתית שנועדה לבדוק את מיקום ההריון, את שלום העובר או מדדים אחרים הקשורים לביצועה של סקירת מערכות מוקדמת.

לעיתים ישנה סיבה מיוחדת לצפות מראש להריון תאומים, בהתאם להיסטוריה האישית והמיילדותית של האישה ובהתאם לביצוע טיפולי פוריות, בהתאם לגודל הרחם ושק ההריון או היסטוריה משפחתית של מקרי תאומים רבים.

לאחר זיהוי הריון תאומים לרוב תתבצע בדיקת אולטרסאונד שמטרתה זיהוי הקשר בין התאומים. האם הם חולקים את השליה (מונוכוריוניים), חולקים את השליה ואת שק השפיר (מונואמניוטיים) או שמא הם נמצאים בשני שקי הריון נפרדים (ביכריוניים).

זהו קשר שחשוב להבין את טיבו מכיוון שהוא מנבא במידה משמעותית את הסיכוי לסיבוכים אפשריים במהלך התקדמות ההריון.

אחרי מה יש לעקוב?

על אף הסיכון הכללי הנמוך עדיין הריונות תאומים נמצאים בסיכון מוגבר לסיבוכי הריון ביחס להריון עם עובר יחיד, ללא תלות במצב החלוקה והשיתוף של השליה או שק השפיר .

בקרב הריונות תאומים נצפו שיעורים גבוהים יותר של משקל נמוך והגבלה התפתחותית תוך רחמית (משקל עובר משוער נמוך במהלך ההריון) עם שיעור גבוה יותר של חוסר התאמה בין שבוע ההריון לבין המשקל המוערך של העוברים, מצב שמעלה את הסיכון לסיבוכים מסכני חיים כולל פגיעות בהתפתחות המוחית שמעלה את שיעורי התחלואה והנכות המאוחרים.

גם מומים מולדים נפוצים יותר בקרב הריונות תאומים, והמלצת איגוד רפואת העובר של צפון אמריקה היא לבצע סקירה לזיהוי מומים כאלה בקרב תאומים בין שבועות 18 ו-22 להריון.

בקרב תאומים מונוזיגוטיים (שנוצרו מהפריה של ביצית אחת) שיעור המומים המולדים יכול להגיע עד לחמישית מכלל ההריונות. מבין המומים המולדים הקיימים, מומי הלב המולדים הם בעלי חשיבות עליונה בקרב תאומים ועל כן ביצוע אקו לב לעוברים בהריון תאומים הוא נפוץ ולעיתים חשוב למניעת תחלואה עתידית.

כשחולקים יותר מאשר את חלל הרחם...

עוברים מונוכוריוניים חולקים את השליה ועוברים מונואמניוטיים חולקים גם את שק השפיר ביניהם, מה שמביא ליותר אינטראקציה בין העוברים וכך עלול להגביר את הסיכונים הקיימים, יחד עם מספר סיבוכים ייחודיים שיכולים להתפתח ומצריכים מעקב ספציפי, שלעיתים יצריך טיפול.

הראשונה בחשיבות היא תסמונת עירוי הדם בין-עוברי (TTTS). מצב בו קיים חיבור בין שתי מערכות הדם של העוברים ונוצרת זרימת דם לא מאוזנת בין העוברים כך שעובר אחד ״תורם״ ועובר שני ״מקבל״ דם עודף, מצב שיכול לקרות בעוברים מונוכוריוניים.

כשמצב זה מתקיים העובר המקבל יהיה גדול יותר, עם יותר מי שפיר ועם סכנה לאי-ספיקה לבבית בגלל גודש נוזלים רב במערכות גופו.

לעומתו, העובר התורם יהיה רזה יותר, מפותח פחות, עם מיעוט מי שפיר ובסכנה לאי ספיקת לב בגלל הפעילות המוגברת שנועדה לפצות על חוסר הדם שעלולה ״לעייף את הלב״. לעיתים התסמונת מגיעה לדרגת חומרה גבוהה ומצריכה טיפול תוך רחמי שמפריד בין מחזורי הדם העובריים .

עוברים שחולקים גם את שק השפיר (מונואמניוטיים) הם מקרה נדיר מאד, שאז ניתן להתקל בסיבוך משמעותי, קשר של חבלי הטבור.

סיבוך זה מתרחש ברוב, אם לא בכל התאומים המונואמניוטיים כבר מהתפתחות חבל הטבור בשליש הראשון להריון בצורה קלה וככל הנראה הקשר הולך ומתהדק עם התקדמות ההריון.

קשר זה עלול להביא לחסימות חולפות או קבועות של זרימת הדם לעובר ולפגיעה בהתפתחות המוח. במקרים קשים פגיעה זו יכולה להיות מסכנת חיים לעובר.

דגש על מהלך הלידה של התאומים

פרט למהלך ההריון קיימת גם חשיבות למועד הלידה ולדרך בה היא מתבצעת בהריונות מרובי עוברים. לידה מוקדמת, בין אם התרחשה באופן ספונטני או באמצעות השראת לידה יכולה לגרום לסיבוכים ולכן ניתנת חשיבות גבוהה לזמן הלידה עבור הריון תאומים.

בהריונות תאומים ללא סיבוכים, לעיתים ניתן ללדת במועד או בשבוע 38 להריון, אך באופן עקרוני מועד הלידה האופטימלי צריך להילקח בחשבון ביחס לסיכון ההולך וגובר לתאומים בתוך הבטן מול הסיכון הגלום בלידה מוקדמת.

במהלך הלידה עצמה מתבצע מעקב אחר הדופק של שני התאומים באמצעות מוניטור עוברי ולא רק של אחד מהם, כאשר יש לדאוג לתיאום בין המכשירים המודדים כך שיאפשרו מעקב נכון אחר התקדמות הלידה.

לאחר לידת התאום הראשון קיימת חשיבות לזיהוי הדופק והמצג של התאום השני ובמידה והם תקינים אין בהכרח צורך בזירוז פעיל של התקדמות הלידה.

עם זאת, במקרים מסוימים הלידה תבוצע בחדר ניתוח שם ניתן לבצע ניתוח קיסרי במהירות במידה והלידה מתעכבת או שהתאום השני מפתח מצוקה וצריך חילוץ מהיר.

למרות הסיכון המוגבר רוב הלידות תקינות

הריון תאומים מביא עמו סיכונים מוגברים לאם ולעוברים במהלך ההריון, הלידה ולעיתים גם בהמשך החיים. על כן קיימת חשיבות מרכזית למעקב הנכון והרלוונטי לבריאות העוברים, לקשר ביניהם ולהתפתחות התקינה שלהם זה לצד זה.

במידת הצורך יש גם מקום לדיון בנוגע לטיפול ופתרון מצבים רפואיים יחודיים להריון תאומים או מרובה עוברים, כאשר במצבי קיצון כשההריון עם שלושה עוברים ומעלה או במצב רפואי מסכן חיים ניתן אף לשקול דילול עוברים.

על אף הסיכונים, שלעיתים מפחידים, חשוב להזכיר שרוב התאומים נולדים במועד או בשבועות הריון מתקדמים ובהמשך מתפתחים ללא נזק שארי משמעותי. על כן ליווי מתאים במהלך ההריון ואף אחריו יכולים להעניק את הרווח והשמחה הרבה המגיעים עם לידת התינוק והתאומים.

קריאה נוספת: האם ניתן לאבחן אוטיזם במהלך ההריון?

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון סיבוכים תאומים

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

22 במאי 2022

תסמונת פוטוקי לופסקי א...

הכפלה באזור 17p11.2 על הזרוע הקצרה של כרומוזום 17 הנה התיאור המדעי המדוייק של תסמונת פוטוקי לופסק...

קרא עוד

22 במאי 2022

נולד/ה לך ילד/ה עם תסמ...

במקרה של לידת תינוק/ת הלוקה בתסמונת סמית מגניס או 17p11.2 microdeletion, מבלי שהרופא שליווה את מע...

קרא עוד

22 במאי 2022

כרומוזום 17: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים מהותיים במבנה של כרומוזום 17 באמצעות בדיקות גנטיות כבר בתחילת ההר...

קרא עוד

29 במאי 2022

כרומוזום 19: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים ופגיעות במבנה של כרומוזום 19 בזמן ההריון, באמצעות בדיקות גנטיות ז...

קרא עוד

30 במאי 2022

סולר קפלינסקי רשלנות ר...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

13 ביוני 2022

אבחון מוטציות גנטיות ש...

חלק ניכר מהתופעות שגורמות לפרכוסים ואפילפסיה בילדים נובע מרקע גנטי, בחלקו תורשתי ובחלקו כזה הנגרם...

קרא עוד

13 ביוני 2022

תסמונות גנטיות דה נובו...

ישנן עשרות תסמונות גנטיות טריות [דה נובו] שעלולות לגרום לאפילפסיה ולכן חשוב לאבחן אותן כבר בשלב ה...

קרא עוד

15 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

רופא הנשים אשר מלווה את ההריון חייב להסביר להורים כי ניתן לעבטור בדיקות גנטיות זמינות, שעשויות לא...

קרא עוד

19 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

חשוב לאבחן פגיעה אפשרית במבנה של כרומוזום 22 כבר במהלך ההריון וניתן לעשות את זה באמצעות בדיקות גנ...

קרא עוד

22 ביוני 2022

תסמונות דה נובו שעלולו...

נכון למועד כתיבת שורות אלו מוכרות מאות תסמונות גנטיות דה נובו שניתן לאבחן בעובר במהלך ההריון ועלו...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36