עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי ברשלנות בכל תחומי הרפואה

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים חמורים של רשלנות רפואית

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בתחומי רפואה

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי רשלנות בתחומי הרפואה השונים.

פנה/י לתיאום פגישה >>

מקרי רשלנות רפואית בכל תחומי הרפואה

מחבר: 11/10/2011 13:17

רופאים בתחומי התמחות שונים חשופים לתביעות רשלנות בגין מעשה או מחדל, אשר הובילו לגרימת נזק גופני לחולה או החמרה במצבו הרפואי. כותרות העיתונים מבשרות כמעט מדי בוקר על מקרים של רשלנות רפואית בתחום רפואי כזה או אחר ובמהלך השנים האחרונות גברה המודעות הציבורית לנושא. 

אם לבחון את תחומי הרפואה השונים, ניתן לראות כי בחלקם מקרים אלו נפוצים יותר מאשר באחרים ובכל מקרה, עבור כל תחום רפואי ניתן לזהות מה אופיין של הטעויות הנפוצות ביותר, מהן נקודות הכשל במתן טיפול רפואי סביר ובאילו עילות מוגשות מרבית תביעות הפיצויים.

הליכים רפואיים כרוכים מעצם טבעם בסיבוכים וסיכונים אינהרנטיים לסוגי הטיפול השונים ובתופעות לוואי שעשוי לפתח החולה באופן פרטני, אך נוכח הרגישות הרבה, הקיימת בנושאי בריאות ומאחר ולא אחת מדובר בדיני נפשות, מחמירים בתי המשפט עם העוסקים במקצוע ודורשים מהם לעמוד בסטנדרטים של זהירות - כלליים וייחודיים לכל תחום התמחות רפואית.

מבחן הרופא הסביר בתחומי הרפואה השונים

אמת המידה המנחה לבדיקת פועלו והתנהלותו של רופא הנה מבחן הרופא הסביר. בהתאם למבחן זה, אשר נגזר מחובת הזהירות הכללית הקבועה בפקודת הנזיקין, בה חייב הרופא ככל בעל מקצוע אחר, מצופה ממנו לנהוג באופן בו היה נוקט רופא ממוצע בנסיבות המקרה ובהתאם לידע הרפואי והמדעי המקטבל באותה תקופה.

אך מיהו הרופא הסביר? תחום הרפואה הינו רחב היקף וכולל מגוון ענפים והתמחויות. נקודת המוצא הינה, כי אין עיסוקו של רופא עיניים דומה לזה של רופא בתחום הנוירולוגיה או האורטופדיה, ובהתאם לכך משתנות הציפיות מרופאים בענפים השונים, אשר נדרשים לעמוד בסטנדרטים ייעודיים וספציפיים לכל סוג התמחות.

חובה נוספת במסגרת דרישת הזהירות, המהווה מכנה משותף עבור כלל הרופאים ומייחדת את הרשלנות בתחום הרפואה מרשלנות רגילה, הינה יסוד ההסכמה מדעת של החולה לביצוע הטיפול, כפי שהוא מעוגן בחוק זכויות החולה.

בהתאם לחובה זו ובאדפטציה לכל תחום התמחות רפואי, נדרש הרופא למסור לחולה, זמן מספיק טרם הטיפול, הסבר מקיף אודות ההליך הרפואי, הסיכונים והסיבוכים הכרוכים בו כמו גם חלופות טיפול אחרות.

הרציונאל העומד מאחורי דרישה זו הנו מתן אורכה למטופל  לשקול, לברר ולגבש החלטה מושכלת האם ברצונו לבצע את הטיפול, אשר תיתמך בחתימת החולה בכתב.  

סוגי רשלנות רפואית בתחומי רפואה שונים

על רופא בכל התמחות מוטלת חובה להשתלם ולהתעדכן בהתפתחויות המקצועיות והמדעיות בתחום עיסוקו וליישם פרקטיקות טיפול מתקדמות ותכשירים רפואיים חדשים.

אך בשל השוני הרב, המבדיל בין סוגי ההתמחויות, נקבעו בכל תחום רפואי סטנדרטים מנחים לבחינת התנהלותו של הרופא, שונים בסוגם ורמתם ומשקפים את הציפיות הנדרשות מהרופא במסגרת תפקידו.

רשלנות רופא משפחה

רופא זה אמון על מיפוי תסמיניו הרפואיים ותלונותיו הראשוניות של החולה. על בסיס הידע הכללי, אשר מצוי באמתחתו, נדרש רופא המשפחה לערוך אבחנה מבדלת לשלילת מחלות שאינן מתאימות להתרשמותו ולהמשיך לחקור אחר מחלות רלוונטיות ואפשריות.

מרופא זה מצופה לגלות עירנות ויוזמה, להפנות את המטופל לביצוע בדיקות שגרה ובירורים מקיפים יותר במטרה להתחקות אחר הבעיה הרפואית ולגבש דיאגנוזה בכיוון מסויים, לצורך המשך טיפול אצל רופא מומחה בתחום.

רופא משפחה, אשר בשל מעשה או מחדל מצידו, בפענוח לקוי של ממצאי הבדיקות או חוסר הפניה לביצוען, איבחן את המחלה ממנה סובל המטופל באופן שגוי או שלא במועדה ועקב כך הוחמר מצבו הרפואי של החולה, עשוי להיות מואשם בעילת רשלנות רפואית.

רשלנות רופא ילדים

מתוך הנחה, שילדים אינם נוהגים להתלונן על כאב אלא כאשר קיימים דברים בגו, נדרש רופא ילדים להתייחסות יתרה לתלונותיו של הפציינט הצעיר המגיע לבדיקתו, בחינתן בכובד ראש ובשימת לב ראויה והפניית הילד למכלול הבדיקות הרלוונטיות בהתאם לתסמינים.

רשלנות בתחום קרדיולוגיה

חובת הזהירות אותה נדרשים לגלות רופאים וכירורגים בתחום הלב הינה רחבת היקף ומשתרעת על השלבים שטרם הטיפול, במהלכו ולאחריו. 

לפני הטיפול נדרשים הרופאים בתחום זה להתחקות אחר ההיסטוריה הרפואית של החולה, רקע תורשתי של קיום מחלות לב במשפחתו ולהעריך את מצבו הקליני והגופני, כאשר דיאגנוזה שגויה עשויה להוביל לקבלת החלטות רפואיות מוטעות ולסיכון בריאותו של החולה.

במהלך הטיפול נבחנים הקרדיולוגים בראי פעילותם המקצועית, בהתאם לסטנדרטים הרפואיים המקובלים בתחום, ובסיום הטיפול מתבטאת חובת הזהירות הנדרשת מהם במעקב והשגחה קפדניים אחר הידרדרות אפשרית במצבו של החולה, שימת לב לתלונותיו על מיחושים וכאבים ומתן הנחיות למנוחה או טיפול תרופתי לאחר השחרור מבית החולים.

רשלנות בתחום אונוקולגיה

רשלנות בתחום אבחון  וטיפול במחלת הסרטן מוצאת ביטויה באיחור באבחון המחלה, אבחון שגוי או מתן טיפול רפואי בלתי מתאים. 

מאחר ולמימד הזמן נודעת חשיבות מכרעת בהתאמת טיפול הולם במועד גילוי המחלה, אשר מגביר את הסיכויים למגרה, נדרשת הפניה של המטופל לביצוע בדיקות סקר עיתיות, במטרה לאתר מבעוד מועד סוגי סרטן שכיחים בקרב אוכלוסיות שונות - בהתאם למין, לגיל ולרקע תורשתי.

מערכת המשפט מחמירה עם רופאים אונקולוגים, אשר התרשלו באבחון המחלה ועקב כך נדרש החולה לקבלת טיפול דרסטי יותר מזה שיכול היה להינתן לו במידה והמחלה הייתה מתגלה במועד ובייחוד, כאשר הוחרף מצבו הרפואי של חולה, המתמודד עם סוג סרטן, שמוכר כבר - ריפוי. 

רשלנות ברפואה אסתטית

בתחום זה, המצוי על קו התפר, שבין רפואת הפלסטיקה לטיפולים קוסמטיים, חלה חובת זהירות הן על רופאים מהתחום והן על מטפלים בענפי אסתטיקה, המשיקים לרפואה.

פסיקת מערכת המשפט מחמירה ככל שמדובר בהליך שהינו ניתוחי במהותו, דוגמת ניתוחי הסרת שיער והשתלת שיער, הסרת משקפיים בלייזר, שאיבת שומן, ניתוחים להגדלת והקטנת חזה וניתוחים קוסמטיים שונים.

רשלנות רפואית ברפואה נוירולוגית

רשלנות בתחום זה הינה תולדה של  מעשה או מחדל, המתבטאים בחוסר אבחון, אבחון מאוחר או שגוי של הפרעות ומחלות על רקע עצבי, ביניהן: שבץ מוחי, טרשת נפוצה, פרקינסון, ניוון שרירים ובעיות שכחה ובעקבות כך קביעת טיפול רפואי, אשר אינו מתאים למחלה.

רשלנות רפואית במעקב הריון

מערכת המשפט מתייחסת בחומרה יתרה לרשלנות בתחום של הבאת ילד לעולם, הכרוך בסיכון כפול לאם ולעובר. בתחום זה התפתחה עילה נזיקית מיוחדת של "הולדה בעוולה", במסגרתה ניתן לתבוע הוצאות הכרוכות בלידתו וגידולו של ילד בעל מום, אשר מוטב היה לולא נברא.

רשלנות בתחום זה מתבטאת במחדלים, הכרוכים באי איתורם של מומים גופניים, חוסר הפניה של הרופא המטפל לביצוע בדיקות הריון שגרתיות ויידוע ההורים על קיומן של בדיקות מקיפות יותר, פענוח שגוי של ממצאי הבדיקות, אי מתן טיפול רפואי או תרופתי נדרש וכן סוגיית היעדר הסכמה מדעת.

רשלנות ברפואת שיניים

בעת תכנון טיפול שיניים ובניית תוכנית לשיקום הפה נדרש רופא השיניים להסתמך על צילומים פנורמיים וממצאי בדיקת אבחון ראשוני.

רופא בתחום, המגבש החלטה, שאינה מבוססת על אלה, עשוי להיות מואשם ברשלנות רפואית. תחום רפואת השיניים כולל מגוון רחב של ענפי התמחות ובין המקרים, אשר מגיעים לדיון בבתי המשפט ניתן למצוא תביעות בגין ביצוע  שתלים, עקירות וסתימות באופן בלתי מקצועי, גרימת דימומים, זיהומים ודלקות, נזק לשרירי הלסת והפנים וסיבוכים הכרוכים בהרדמה הניתנת טרם הטיפול. 

קיראו בהרחבה על: רשלנות רפואית בהשתלת שיניים

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
רשלנות רפואית בטיפול של רופא משפחה - מה עושים במקרה של קבלת טיפול רפואי רשלני של רופא משפחה? מדריך לנפגעי רשלנות רפואית של רופאים...
רשלנות רפואית של רופא שיניים - אימתי? - מקרה של תביעת רשלנות רפואית בגין נזקיו של טיפול שיניים רשלני, לחץ כאן למידע המלא...
תביעת רשלנות רפואית נגד גניקולוג - תקופת ההריון היא תקופה בה אשה נמצאת במעקב רפואי מתמיד על ידי רופא גניקולוג, במקרה שלפנינו, רשלנות רפואית של גניקולוג גרמה ללידת תינוק הסובל מנזק מוחי קשה. למאמר המלא לחץ כאן...
רשלנות רפואית של פסיכיאטר - מידע לנפגעים - תפקידו של פסיכיאטר בעת אבחון ומתן טיפול לחולה אשר נזקק לשרותיו הוא עדין ומורכב. במאמר זה תמצאו סקירה אודות מקרים נפוצים של רשלנות ומידע לנפגעים. לחצו כאן...
רשלנות רפואית בתחום רפואה משלימה - מידע לנפגעים - רפואה משלימה או אלטרנטיבית היא תחום שהתפתח מאוד בשנים האחרונות וקיימות סוגיות משפטיות רבות הנוגעות לאופן בו היא מוסדרת וזכויותיהם של מטופלים נפגעי רשלנות רפואית בתחומי רפואה משלימה. למידע וסיוע משפטי לחץ כאן...
טופלת על ידי אורטופד? נגרמו לך נזקים ופגיעות? - מה ניתן לעשות במקרה של טיפול רשלני שבוצע על ידי אורטופד?
רפואה דחופה - רשלנות רפואית בטיפול רפואי דחוף - מקרי רשלנות רפואית בעת קבלת שירותי רפואה דחופה - מקרים לדוגמא
האם גם רופא תעסוקתי יכול לתת טיפול רפואי רשלני? - על מקרי רשלנות רפואית של רופא תעסוקתי - מהי רפואה תעסוקתית ומקרים של פגיעות במטופל
מהי רפואה הגנתית (מתגוננת) וכיצד נוצרה? - הרופא שלח אותך לבדיקות מיותרות או לאשפוז מיותר? מה משמעות המושג רפואה הגנתית (מתגוננת) וכיצד ניתן להמנע?
רשלנות רפואית ברפואת עיניים - מה עושים? - פגיעה בטיפול עיניים - על מקרי רשלנות רפואית בטיפולי עיניים. מה עושים?
טיפולי אורולוגיה Urology רשלניים - מה עושים? - על טיפול אורולוגי רשלני - מקרי רשלנות רפואית בטיפול של אורולוג. מה עושים?
קרדיולוגיה - רשלנות רפואית בניתוחי לב - קרדיולוגיה - רשלנות רפואית בניתוחי לב. לפני הניתוח, במהלך הניתוח ולעיתים אף לאחר ניתוח לב. מה עושים?
טעויות ומקרי רשלנות רפואית - נוירולוגיה - על מקרי רשלנות רפואית בטיפול נוירולוגי - טעויות של רופאים ואנשי צוות רפואי בתחום הנוירולוגיה...
קשר השתיקה בין רופאים - במה מדובר? - מהו קשר השתיקה בין רופאים במקרים של רשלנות רפואית וכיצד ניתן להתמודד מול קשר השתיקה הפוגע למעשה בכל אחד מאיתנו?
קיבלת טיפול רשלני אצל רופא אף אוזן גרון? - אף אוזן גרון - רשלנות רפואית בטיפול אצל רופא אף אוזן גרון. דוגמאות ופסקי דין רלוונטיים...
קיבלת טיפול רשלני על ידי רופא עור ומין? - רשלנות רפואית בטיפולי עור ומין - דרמטולוגיה, רפואת עור ומין ומקרים של נזקים למטופל ו/או אבחון לקוי...
שאלות ותשובות על טיפול רשלני בפריצת דיסק - malpractice - דוגמאות שאלות ותשובות על טיפול רשלני בפריצת דיסק...
מקרי רשלנות רפואית במסגרת רפואת ילדים - על מקרי רשלנות רפואית במסגרת רפואת ילדים וטיפול כושל של רופא ילדים...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (3)

5 stars - based on 3 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית רפואה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24