סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

חובת הרופאים לאבחן את תסמונת פנקוני לפני ובמהלך ההריון!

מחבר: 12/02/2019 09:41

תסמונת פנקוני אנמיה מסוג A, FA, הנה מחלה גנטית קשה אשר גורמת לבעיות רב מערכתיות, ביניהן מומים בגפיים, בכליות, בעיניים, אנמיה קשה, נטייה מוגברת למחלות סרטן במיוחד סרטן הדם, ולעיתים גם להיקף ראש קטן, קומה נמוכה ואף פיגור שכלי.

בארץ, סוג A של המחלה נפוצה בעיקר בקרב יהודים מצפון אפריקה ובעיקר יוצאי מרוקו. יש לשים לב כי קיים סוג נוסף של המחלה, מסוג C, הנפוץ בעיקר בקרב יהודים ממוצא אשכנזי.

כי ניתן וראוי לערוך בדיקות גנטיות להורים, בטרם הכניסה להריון, במטרה לאתר נשאות אפשרית של הגנים הגורמים למחלה ובכך למעשה לאפשר להורים לקבל החלטה מושכלת לגבי הכניסה להריון. ברור כי ניתן לאבחן את התסמונת בעובר, כבר בחודשי ההריון הראשונים, שאז ניתן לקבל החלטה לגבי המשך ההריון או הפסקתו.

בסקירה שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר אודות התסמונת הקשה, השפעותיה על החולה ובני המשפחה, הדרכים לאיבחון מוקדם וכן על מקרי רשלנות רפואית, בהם נולד ילד הסובל מהתסמונת בשל התרשלות חמורה של אנשי הצוות הרפואי, במהלך מעקב ההריון.

תסמינים אפשריים של תסמונת פנקוני

מדובר במחלה אשר נגרמת ממוטציה בגן שנקרא FANCA ואשר נמצא על כרומוזום 16.

תסמיניה המובהקים כוללים בעיקר מומים מולדים באגודלים, החל ממומים קלים ועד להיעדר של שני האגודלים ועצמות האמה. עוד ניתן להצביע על מומים בלב ו/או מומים בכליות. ישנם חולים שאצלם התסמינים יתבטאו בהיקף ראש קטן, עיניים קטנות, קומה נמוכה, פיגור שכלי קל ובעיות פיגמנטציה בשל עודף או חוסר פיגמנטים בעור.  

עם זאת, 30%  אחוז מהחולים במחלה נולדים ללא מומים מולדים בכלל.

התסמין החמור ביותר של תסמונת פנקוני אנמיה מסוג A הנו אי ספיקה של מח העצם, אשר מופיעה כבר במהלך הילדות וגורמת טרומבוציטופניה, לויקופניה, נויטרופניה ואנמיה קשה, אשר עלולות לסכן את חייהם של החולים.

מדובר בתהליך הדרגתי שכאמור מתחיל כבר בילדות של החולים, בעשור הראשון לחייהם ולאחר מכן מתקדם באופן לפיו הרוב המוחלט של החולים יסבלו מכישלון מלא של מח העצם עד לסביבות גיל ארבעים.

במהלך העשור השני לחייהם, החולים נוטים גם לסבול ממחלות ממאירות במח העצם, כאשר עד שליש מהחולים יפתחו סרטן הדם לפני גיל ארבעים. בנוסף לכך, החולים נמצאים בסיכון מוגבר לפתח גידול סרטני בצוואר הרחם, בראש, בצוואר ועוד.

הטיפול בתסמונת פנקוני אנמיה מסוג A כולל השתלת מח עצם שיכולה להביא לריפוי התסמינים הללו, אם כי כמובן בתנאי שנמצא תורם מתאים.

לשם כך ישנם הורים שבוחרים להביא לעולם ילד נוסף, שעשוי לשמש כתורם מח עצם לאחיו שחולה במחלה בבוא העת, אם כי רצוי לוודא מראש שגם הילד הנוסף לא ילקה במחלה וזאת כפי שנסביר בהרחבה בהמשך הדברים.

בנוסף כולל הטיפול מתן הורמוני גדילה והורמונים אנדרוגניים, אם כי רק 50%-70% מגיבים לטיפול זה.

אוכלוסיה בסיכון

כאמור, תסמונת פנקוני אנמיה מסוג A שכיחה בעיקר בקרב יהודים ממוצא צפון אפריקאי, במיוחד ממרוקו, בהם שיעור הנשאות של המוטציה הנו 1:100. הסיכון ללידת ילד שחולה במחלה הנו 1:10,000.

בשל שכיחותה וחומרתה בדיקת הנשאות לתסמונת זו אצל בני הזוג שנמנים על העדות הללו נכללת ברשימת ההמלצות לבדיקות סקר גנטי שמפרסם משרד הבריאות מעת לעת, והיא גם נכללת בסל הבריאות ועל כן ניתן לבצעה ללא תשלום.

כמו כן מדובר בתסמונת אוטוזומאלית רצסיבית. כלומר, דרושה נשאות כפולה של הגן הפגום שאחראי להיווצרות תסמונת זו, אצל שני ההורים, לצורך לידת ילד שלוקה בתסמונת.

במקרה של נשאות כפולה יש סיכון של 50% ללידת ילד שרק נושא את הגן הפגום ו-25% ללידת ילד שלוקה במחלה בפועל.

הדרך לאבחן את התסמונת לפני ובמהלך ההריון

האבחון של תסמונת פנקוני אנמיה מסוג A יכול להתבצע לפני הכניסה להריון, במהלך ההריון ולאחר הלידה. למותר לציין כי חשוב לבצע את הבדיקה במיוחד לפני הכניסה להריון או במהלך ההריון, וזאת על מנת למנוע את הסיכון של לידת תינוק שלוקה בתסמונת קשה זו.

הבדיקה מתבצעת באמצעות בדיקת דם שניטלת מבני הזוג. לצורך זה, יש לבדוק בתחילה רק את אחד מבני הזוג. במידה והוא נמצא בעל גן תקין, אין צורך לבדוק את בן הזוג השני. רק במידה ובן הזוג הראשון נמצא כבעל גן פגום, יש מקום לבדוק גם את בן הזוג השני.

במידה והתגלה ששני בני הזוג הנם נשאים של הגן הפגום וזאת עוד לפני הכניסה להריון, עליהם לפנות ולקבל ייעוץ גנטי ולשקול לעבור אבחון לפני הליך השרשה PGD.

במידה והתגלה ששני בני הזוג הנם נשאים של הגן הפגום רק במהלך ההריון, או במידה והתקבלו ממצאים בעיתיים בבדיקות הגנטיות שנערכו במהלך ההריון, יש לבצע את הבדיקה הגנטית גם בעובר עצמו, על מנת לברר האם הוא לוקה במחלה וזאת באמצעות בדיקת מי שפיר או בדיקת סיסי שליה.

מי אחראי להפנות אותך לבדיקות המתאימות?

האחריות להפניה לייעוץ גנטי לצורך אבחון תסמונת פנקוני אנמיה מסוג A, שכאמור חשובה במיוחד לפני ההריון או במהלכו, חלה על הרופא שמטפל באם או בהורים לעתיד.

למעשה, אי הפניה של הזוגות לביצוע בדיקות גנטיות שרלוונטיות להם, במיוחד כאשר קיים חשד לכאורה לקיומה של בעיה גנטית, עלול להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית במקרה שבו ייוולד עובר הסובל מהתסמונת.

במסגרת הליך ע"א 4960/04 סידי נ' קופת חולים כללית נקבע כי על הרופא המטפל במסגרת מעקב ההריון מוטלת החובה ליידע את המטופלת על בדיקות גנטיות שרלוונטיות לה ואשר נערכות במסגרת הרפואה הציבורית, או במסגרת הרפואה הפרטית ואף מעבר לים.

לפיכך, רופא שהפר חובה זו עלול לשאת באחריות ולמצוא את עצמו כנתבע בשל עילת הרשלנות הרפואית.

בכל מקרה של לידת ילד או ילדה הסובלים מהתסמונת הקשה, ראוי ורצוי לפנות להתייעצות מול עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית.

קראו עוד בנושא: אבחון מוקדם של תסמונת טיי-זקס

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (6)

5 stars - based on 6 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון יעוץ גנטי תסמונת פנקוני

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

11 באוגוסט 2019

ייעוץ גנטי ומקרי רשלנו...

התמודדות משפטית מול מקרים של רשלנות רפואית במתן ייעוץ גנטי, שהובילה ללידת ילד או ילדה הסובלים מתס...

קרא עוד

11 באוגוסט 2019

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

12 באוגוסט 2019

איך קובעים את גובה הפי...

פסיקת הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית שונה ומורכבת בהרבה, לעומת תביעות נזיקין אחרות! בסקירה שלפניך...

קרא עוד

01 בספטמבר 2019

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

12 בספטמבר 2019

אבחון מוקדם של אטקסיה ...

הסבר מפורט אודות תסמונת AT ותיעוד מקרים חמורים של רשלנות רפואית באבחון מוקדם של התסמונת ולידת ילד...

קרא עוד

16 בספטמבר 2019

הקשר בין שתלי סיליקון ...

ה-FDA בארצות הברית פרסם כי קיים קשר אפשרי בין שתלי סיליקון המשמשים לניתוחי הגדלת חזה לבין התפתחות...

קרא עוד

22 בספטמבר 2019

פסיקה: נזק חמור לעובר ...

בית המשפט פסק והכריע כי להוריו של הפעוט אשם תורם למצבו הקשה, שלאחר לידתו בניתוח קיסרי אליו הופנתה...

קרא עוד

26 בספטמבר 2019

רשלנות באבחון מום בלב ...

עורך הדין עופר סולר עונה ומסביר בנושא תביעת רשלנות רפואית בשל לידת תינוק עם מום קשה בליבו...

קרא עוד

26 בספטמבר 2019

שים לב: גורל התביעה של...

גורל התביעה וגובה הפיצויים שתקבל נמצא בידיים שלך! עכשיו צריך לבחור את עורך הדין המתאים...

קרא עוד

16 באוקטובר 2019

פיצויים על פגיעה באוטו...

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים בשל פגיעה באוטונומיה, בתביעה בשל שיתוק ע"ש ארב שנגרם לילד...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 1, קומה 36