סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

סקירת מערכות בהריון ומקרי רשלנות רפואית

מחבר: 31/01/2018 15:49

סקירת מערכות הינה בדיקת אולטרא סאונד, המתרחשת בתקופות שונות במהלך ההיריון לשם גילוי מוקדם של מומים ובעיות רפואיות נוספות אצל העובר.

בבדיקה, המתבצעת בעזרת מכשיר אולטרא סאונד, סורקים את העובר כולו על מנת לזהות אינדיקציות אשר עלולות להצביע על בעיה כלשהי אצל העובר, כגון התפתחות איברים, בעיות בלב ועוד.

מדובר בבדיקה פשוטה עבור המטופלת, אך מורכבת עבור הרופא הבודק. מורכבות הטיפול וחשיבותו מחייבות כי על הרופא להיות מומחה בתחום, וזאת כדי למנוע מצב בו הוא "מפספס" סימן העלול להעיד על פגם בעובר.

סקירת מערכות או Fetal Ultrasound מתבצעת בעזרת אולטרא סאונד ומאפשרת לסקור את מערכות העובר בעת ההריון ובכך לאתר ממצאים כמו נקודה היפואלרגנית בלב אשר עשויה להוות סימן מוקדם לתסמונת דאון, וכן מומים אנטומיים באיברי גופו של העובר שנמצא ברחם אמו כמו חוסר של איברים או התפתחות לקויה של איברים.

 

לעיתים, על מנת לוודא את מקור הבעיה בנצפית בעת סקירת מערכות יש לערוך בדיקות נוספות כגון בדיקת מי שפיר ו/או בדיקות דם אשר יאמתו או יפריחו את ממצאי הסקירה.

על מנת להסיר ספק, יש לדעת כי סקירת מערכות מגלה על פי רוב חלק ניכר מהמומים (אם קיימים כמובן) בעובר, אך ישנם מקרים בהם לא יתגלו מומים כמו עיוורון, אוטיזם ועוד, על פי רוב בגלל תנוחת העובר ברחם אמו ו/או מגבלות של מכשיר האולטרא סאונד וסיבות נוספות.

בכל מקרה, על הרופא (גניקולוג על פי רוב) מוטלת החובה לבצע את הבדיקה, לפענח ולאבחן את תוצאותיה ולהסבירן לנבדקת. במקרים לא מעטים ארעו מקרי רשלנות רפואית, אשר בגינם הוגשו תביעות פיצויים לבית המשפט.

האחריות המוטלת על הרופא הינה עצומה. כל טעות קטנה באבחון העובר עלולה לגרום לנזק עצום, הן לעובר והן להורים.

להלן מספר מקרים בהם רצוי להתייעץ עם עורך דין ויתכן כי ניתן להגיש תביעה נגד הרופא בגין טיפול רשלני:

  • אבחון מוטעה של תוצאות הבדיקה – הכוונה למקרים בהם ניתן היה לראות בבדיקה מום בעובר, אך הרופא לא זיהה זאת
  • בדיקה רשלנית – במהלך בדיקת אולטרא סאונד לא נסרק חלק מסויים של העובר, ולכן לא ניתן היה לזהות את המום. לעניין זה, סקירת מערכות המוצעת ע"י הביטוח הרגיל של קופת החולים בדרך כלל פחות מקיפה מזאת המוענקת בביטוח המשלים. כשהדבר נעשה כהלכה, הרופא סורק מכף רגל ועד ראש את העובר, וכן את המערכות הפנימיות שלו, בעוד שהבדיקה המוצעת בביטוח הרגיל כוללת בעיקר את המערכות הפנימיות. לכן, עילת התביעה תתקיים שעה שהאיזור בו התגלה המום היה במסגרת הביטוח
  • אי-דיווח על ממצאי הבדיקה ליולדת – על הרופא להביא לידיעת היולדת את ממצאי הבדיקה
  • אי הבהרת תוצאות הבדיקה – למרבית הנשים הנבדקות אין מושג מה המשמעות המלאה של ממצא כזה או אחר. על הרופא מוטלת החובה להסביר ליולדת את משמעות תוצאות הבדיקה, השלכותיה והאפשרויות העומדות לפניה. הפרת חובה זו דינה כאילו לא נאמר ליולדת על המום
  • רשלנות בביצוע הבדיקה – הבדיקה עצמה בטוחה מאד ואינה גורמת נזק ליולדת או לעובר, אך יש לוודא כי הבדיקה נעשת על ידי גורם מיומן המוסמך לכך.

האם רופא חייב ליידע את היולדת בדבר בדיקות נוספות שהיא יכולה לעשות?

ישנם מקרים רבים בפסיקה בהם נשים אשר עברו סקירת מערכות במהלך ההריון, ילדו תינוק עם מום. בדיעבד, הסתבר כי סוג הבדיקה שעברו האימהות אינו יכול לזהות את סוג המום שעימו נולדו התינוקות.

ההורים טענו בבית המשפט כי על הרופא מוטלת החובה לגלות לנבדקת כי הבדיקה שהיא עוברת אינה מקיפה מספיק, וכי קיימות בדיקות נוספות העשויות לגלות מומים שלא ניתן לגלות בבדיקה הרגילה.

בית המשפט פסק כי כאשר יולדת עוברת סקירת מערכות שאינה מקיפה, על הרופא מוטלת חובה ליידע את היולדת בדבר טיפולים נוספים שהיא יכולה לעבור לשם גילוי מומים שאינם ניתנים לגילוי בבדיקה הרגילה, ופסק פיצויים מוגדלים להורים.

רשלנות רפואית בסקירת מערכות: מקרים מהחיים

לפניך מספר דוגמאות מתוך פסקי דין בתביעות רשלנות רפואית, בהן עלו לדיון בפני בית המשפט שאלות לגבי תוצאותיה של סקירת מערכות ואי אבחון מומים בבדיקה.

במסגרת הליך ע"א 9936/07 בן דוד נ' ד"ר אייל ענטבי אשר התנהל בפני בית המשפט העליון, נדונה תביעת רשלנות רפואית בגין אי מתן הסבר להורים אודות ממצאי בדיקת סקירת המערכות שנערכו באם ואי הפנייתם לייעוץ גנטי.

התיק עסק באם שנשאה הריון בסיכון, לאחר שבעקבות טיפולי הפריה נקלטו אצלה שלושה עוברים. במסגרת סקירת המערכות המורחבת שנערכה לגביה אבחן הרופא קיומה של נקודה היפראקוגנית בלב של אחד העוברים, אולם הוא אמר לאם כי מדובר בממצא חסר חשיבות.

לאחר הלידה, הסתבר כי מאותו עובר נולדה תינוקת אשר סובלת מתסמונת דאון. השופט הנדל קבע כי הרופא המטפל התרשל בכך שלא הסביר להורים את משמעות הממצא שנתגלה בבדיקת סקירת המערכות ובכך שלא הפנה אותם לבצע ייעוץ גנטי או לבדיקת אקו לב עובר.

עוד נקבע כי אין די בכך שהרופא יסתפק בהצגת השורה התחתונה בפני ההורים, אלא שעליו גם לנמק ולהסביר כיצד הגיע למסקנה זו וכי בנוסף, מחובתו גם לפרוש בפני ההורים את כל אפשרויות הבדיקה והטיפול הקיימות במצב הנתון, גם אם מבחינתו מדובר בממצא חסר משמעות ותו לא.

השופט ריבלין הוסיף וקבע כי הרופא אינו רשאי לשקלל עבור המטופל, ללא ידיעתו וללא שיתופו, את התועלות ואת הסיכונים של פרוצדורה רלוונטית, ולהחליט עבור המטופל כי הפרוצדורה אינה כדאית.

אמנם, לא ניתן להפריז בחשיבות הידע והניסיון הרפואיים ואלה באים לידי ביטוי באינספור דרכים במהלך הטיפול, וביניהן גם מתן ייעוץ והדרכה למטופל בדבר דרך הטיפול הרצויה. אלא שהבחירה בדרך הטיפול היא בסופו של דבר החלטתו של המטופל, אשר בריאותו, איכות חייו ולעיתים חייו ממש, הם המונחים על הכף.

יחד עם זאת, מאחר ולא הוכח קשר לא הוכח קשר סיבתי בין ההתרשלות באי הגילוי לבין הנזק בהתאם לכך נפסקו לאם פיצויים בגין הפגיעה באוטונומיה שלה בלבד וזאת בסכום גבוה יחסית של 250,000 ₪.

במסגרת הליך ת.א. 8208/06 סבגיאן נ' מכבי שירותי בריאות אשר התנהל בפני בית המשפט המחוזי בירושלים, נדונה תביעת רשלנות רפואית שעסקה בתינוק שנולד כשהוא סובל מחסר של צלע 12 משמאל, התפתחות לקויה של עצם הזרוע ואחת מעצמות האמה וחוסר של עצם אמה שנייה מום בעצמות ידו.

אמו של התינוק עברה בדיקת סקירת מערכות בסיסית בשבוע ה-16 להריונה, שחל באפריל 1999, וזאת במסגרת קופת חולים מכבי. ממצאי הסקירה קבעו כי הינה תקינה, אולם בהערות נרשם כי "בדיקה זו אינה שוללת באופן מוחלט מומים בעובר".

מהראיות שהוצגו בפני בית המשפט עלה שהסקירה הבסיסית כפי שנהגה אותה עת, 1999, אכן לא כללה בדיקה של עצמות הגפיים ואילו הסקירה המורחבת כללה בדיקה כזו, כך שאילו היא היתה נערכת, היה ניתן להבחין במומים מהם סבל התינוק.

לפיכך קבע בית המשפט כי רופאיה של מכבי התרשלו מאחר שהם לא ידעו את האם בדבר האפשרות לבצע בדיקת סקירת מערכות מורחבת זו, שבה ניתן היה לזהות את המומים, גם אם היא כרוכה בתשלום. זאת בהתאם לסעיף 13(ב)(4) לחוק זכויות החולה, אשר מחייב למסור למטופל גם מידע אודות "סיכויים וסיכונים של טיפולים רפואיים חלופיים".

זו גם היתה הפרקטיקה הרפואית הנוהגת לפי עדויותיהם של המומחים הרפואיים שהגישו חוות דעת רפואיות בתיק.

מכאן נובע שעל רופאי מכבי היתה מוטלת חובה ליידע את אם בדבר האפשרות לבצע סקירת מערכות מורחבת באופן פרטי ותמורת תשלום, וכי הם הפרו חובה זו, מאחר ולא הוכח שהם יידעו את האם על האפשרות לבצע סקירת מערכות מורחבת, ועל ההבדלים בינה לסקירת מערכות בסיסית.

בסופו של דבר פסק בית המשפט לתובעים פיצויים בסך של 1,436,169 ₪.

במסגרת הליך ת.א. 834/02 פלוני נ' דר' דן אבידן אשר התנהל בפני בית המשפט המחוזי בחיפה, נדון תיק שעסק בלידת תינוק שנולד עם תסמונת גנטית בשם גולדנהר, אשר מתבטאת בסדרת מומים במהנה הגולגולת, המח והפנים.

גם במקרה זה קבע בית המשפט כי על הרופא הנתבע היה ליידע את המטופלת אודות האפשרות לבצע סקירת מערכות מורחבת באופן פרטי ובתשלום, וזאת בהסתמך על ההלכה שנקבעה בהליך ע"א 4960/04 סידי נ' קופת חולים כללית.

יחד עם זאת, בית המשפט דחה את התביעה, בקובעו שגם אם האם הייתה מקבלת הסבר אודות האפשרות לבצע סקירת מערכות מורחבת, וגם אם היא היתה מבצעת אותה בפועל, ספק אם הסקירה המורחבת היתה מצליחה לאתר את המומים בפנים מהם סבל התינוק שנולד ולעורר חשד בדבר קיומה של התסמונת בה לקה.

כתוצאה מכך נקבע כי לא הוכח קיום קשר סיבתי בין ההתרשלות לבין הנזק שאירע ועל כן התביעה נדחתה.

בכל מקרה של ספק או שאלה נוספת, ניתן לפנות לשיחה התייעצות אישית עם עורך הדין עופר סולר, שהנו בעל ניסיון רב שנים בייצוג נפגעי רשלנות רפואית, ובכל הנוגע לאי ביצוע או פענוח לקוי של תוצאות סקירת המערכות.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר חייג/י: 072-334-0001

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (11)

5 stars - based on 11 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון סקירת מערכות

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

28 ביולי 2019

הרופא לא הפנה והמליץ ע...

אם נולד/ה לך ילד/ה עם פגיעה גנטית או מחלה תורשתית והרופא לא המליץ לעבור בדיקת אקסום, יכול מאד להי...

קרא עוד

28 ביולי 2019

עילת רשלנות רפואית במק...

ישנם בהחלט מקרים שבהם ניתן יהיה לבסס עילה לתביעת רשלנות רפואית, לאחר אבחון ילד על הרצף האוטיסטי ב...

קרא עוד

05 באוגוסט 2019

רשלנות באבחון תסמונת מ...

על היקף האחריות של הרופאים באבחון תסמונת mucolipidosis IV ומקרים חמורים של רשלנות רפואית ואי אבחו...

קרא עוד

06 באוגוסט 2019

טיפול רשלני במקרים של ...

מצוקה עוברית במהלך ההריון ובזמן הלידה מחייבת טיפול רפואי הולם ומהיר, שאחרת עלולים להגרם נזקים חמו...

קרא עוד

11 באוגוסט 2019

ייעוץ גנטי ומקרי רשלנו...

התמודדות משפטית מול מקרים של רשלנות רפואית במתן ייעוץ גנטי, שהובילה ללידת ילד או ילדה הסובלים מתס...

קרא עוד

11 באוגוסט 2019

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

12 באוגוסט 2019

איך קובעים את גובה הפי...

פסיקת הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית שונה ומורכבת בהרבה, לעומת תביעות נזיקין אחרות! בסקירה שלפניך...

קרא עוד

01 בספטמבר 2019

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

12 בספטמבר 2019

אבחון מוקדם של אטקסיה ...

הסבר מפורט אודות תסמונת AT ותיעוד מקרים חמורים של רשלנות רפואית באבחון מוקדם של התסמונת ולידת ילד...

קרא עוד

16 בספטמבר 2019

הקשר בין שתלי סיליקון ...

ה-FDA בארצות הברית פרסם כי קיים קשר אפשרי בין שתלי סיליקון המשמשים לניתוחי הגדלת חזה לבין התפתחות...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 1, קומה 36