שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

התפתחות ספינה ביפידה (שדרה שסועה) בהריון

מחבר: 24/11/2013 16:25

ספינה ביפידה (Spina Bifida) היא מחלה הנגרמת כתוצאה ממום מולד. משמעותו של המונח ספינה ביפידה בלטינית הוא שסע בעמוד השדרה.

ואכן, נגרמת המחלה כתוצאה מהיווצרות פתח באחת מחוליות עמוד השדרה של העובר או בכמה מהן והיחשפות עצבי עמוד השדרה דרך הבקע כבר במהלך החודש הראשון להריון.

כתוצאה מהיחשפות העצבים באזור עמוד השדרה עלולים להיגרם נזקים שונים לעובר, כאשר חומרת המחלה תלויה בחומרת השסע ובמיקומו לאורך עמוד השדרה. שסע הממוקם באזור גבוה בעמוד השדרה לרוב גורם לשיתוק חמור ולנזקים מוטורים קשים יותר לעומת שסע הממוקם באזור נמוך ממנו.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייג/י: 072-334-0001

כמו כן, עלולה המחלה לגרום לקשיי למידה ולעיתים אף לפיגור. שכיחותה של ספינה ביפידה בארצות הברית עומדת על כאחת ל-1,000 לידות והיא גבוהה בעיקר באנגליה ובאירלנד.

בישראל נעה שכיחותה של המחלה בין שלוש לארבע לידות מתוך 1,000, ונמצאת בירידה מתמדת כתוצאה של אבחון מוקדם, ביצוע הליך ניתוחי במהלך ההריון או לאחריו ובעת הצורך גם ביצוע הפסקת הריון.

הקפדה על נטילת חומצה פולית לפני ההריון ובמהלכו מובילה גם היא לירידה משמעותית בשכיחות המחלה. תינוקות שנולדים עם ספינה ביפידה לרוב יעברו הליך ניתוחי, ויזדקקו למעקב ולטיפול קבוע בהמשך חייהם וביחס ישיר לחומרת המחלה.

כיצד היא נגרמת שדרה שסועה או ספינה ביפידה

ספיניה ביפידה נגרמת, כאמור, כתוצאה מהיווצרות פגם בעמוד השדרה של העובר, המתפתח כבר במהלך חודשי ההריון הראשונים.

כתוצאה משסע ומהתפתחות לקויה של אחת מחוליות עמוד השדרה או כמה מהן, חלק מעצבי עמוד השדרה נחשפים, בולטים החוצה וניזוקים. חומרת הספינה ביפידה תלויה במספר גורמים, כדוגמת: מיקומו של הבקע לאורך עמוד השדרה, גודלו של הבקע והנזק הנגרם לציר העצבי בעמוד השדרה.

היום ידוע כי חסר בחומצה פולית, חסר באנזים mthfr או בויטמין B12 בגוף האישה ההרה הוא אחד הגורמים המרכזיים להתפתחות המחלה. מסיבה זו, ממליצים היום לכל אישה המתכננת להרות ליטול חומצה פולית כבר כשלושה חודשים לפני תחילת ההריון הצפוי ובמהלכו.

אבחון מוקדם של שדרה שסועה

סימנים העלולים להעיד על מחלת הספיניה ביפידה ניתן לעיתים לאתר באמצעות בדיקות הריון ובעיקר באמצעות בדיקת חלבון עוברי הנערכת בסמכוך לתחילת ההריון. כמו כן, ניתן לגלות את המחלה בחודשי ההריון הראשונים במהלך בדיקת סקירת המערכות המוקדמת באמצעות מכשיר האולטרא סאונד.

בבדיקה זו ניתן לרוב לזהות את השסע באחת מחוליות עמוד השדרה או בכמה מהן וגם את עצבי ציר עמוד השדרה המבצבצים מהן. לעיתים ניתן לבצע הליך ניתוחי כבר במהלך ההריון או במהלך החודשים הרביעי והחמישי להריון במטרה לתקן את השסע ולמזער נזקים אפשריים.

עם זאת, הליך רפואי זה איננו מעלים את תסמיני המחלה לחלוטין. במקרים רבים בעקבות האבחון וביחס ישיר לחומרתו, מחליטים רבים בני הזוג להפסיק את ההריון. אנו ממליצים תמיד לקבל חוות דעת שניה ושלישית לפני קבלת החלטות כלשהן.

מה בעצם קורה לסובלים מספינה ביפידה?

התופעות השונות הקשורות במחלת הספיניה ביפידה תלויות בחומרת המום בעמוד השדרה, במיקומו ובנזק שנגרם למערכת העצבים של החולה.

פעמים רבות גורמת מחלת הספיניה ביפידה לשיתוק הגפיים התחתונות, ולעיתים גם לפגיעה בפעולת שלפוחית השתן ובשליטה על הסוגרים. שסע שנוצר במיקום יחסית גבוה בעמוד השדרה עלול לגרום אף לפגיעה מוטורית בתפקודן של הידיים, לפגיעה בעיניים, להתפתחות בעיות התנהגותיות ולעיתים אף לפגיעה קוגניטיבית.

למחלה ישנן תופעות פיזיות נלוות נוספות המשתנות בין החולים וקשורות בקשר ישיר לחומרתה של המחלה.

תופעות נפוצות לדוגמא:

  • תסמונת על שם ארנולד צ'רי (Arnold Chiari) – עיוות באזור המוח הקטן הגורם להפסקות נשימה ולעיתים גם להפרעות אכילה.
  • הידרוצפלוס – הצטברות נוזלים באזור עמוד השדרה. לעיתים ניתן לצמצם את הסיכון להתפתחות הידרוצפלוס אצל הילוד באמצעות ביצוע ניתוח עוד בזמן ההריון.
  • פגיעה בשלפוחית השתן – פעמים רבות מתפתח ליקוי במערכת העצבים באזור שלפוחית השתן כתוצאה ממחלת הספינה ביפידה, ביחס ישיר למיקום המום לאורך עמוד השדרה. לחץ בשלפוחית השתן, התכווצויות והפרעה במתן שתן הם כמה מהסימפטומים במקרים אלה.
  • פגיעה בפעולת המעיים – רבים מהילדים הלוקים בספינה ביפידה סובלים מעצירות ברמות חומרה משתנות. כתוצאה מעצירות זו נדרשים חלק מהם לבצע חוקנים באופן קבוע כמה פעמים בשבוע.
  • תסמונת Syrinx – לעיתים כתוצאה מהמחלה מצטברים נוזלים בכמות גדולה ביותר במרכז עמוד השדרה או במוח. הצטברות נוזלים זו גורמת ללחץ פנימי קשה, לחולשה ולשינויים ביכולת החישה.  
  • קומה נמוכה – פעמים רבות גורמת מחלת הספיניה ביפידה להתקצרות המפרקים ולדיסלוקציה (נתק של שני פרקי הירך). כתוצאה מכך, רבים מהילדים הסובלים מהמחלה הם נמוכי קומה.
  • עגינה של עמוד השדרה (Tethered cord) – לעיתים כתוצאה מהפגיעה בציר העצבים בעמוד השדרה מתפתחת עגינה אצל הסובלים מספיניה ביפידה. עגינה זו גורמת לשורה של סימפטומים, כדוגמת: פגיעה בפעילות שלפוחית השתן, פגיעה בטונוס באזור הגפיים התחתונות והתפתחות עקמת. לרוב מחמירה תופעת העגינה בתקופת גיל ההתבגרות, המתאפיינת בגדילה מואצת.
  • עקמת – לעיתים סובלים ילדים הלוקים במחלה גם מעקמת קשה, המצריכה התערבות ניתוחית.
  • פצעי לחץ וכוויות – רבים מהילדים הלוקים בספיניה ביפידה סובלים גם מפצעי לחץ ומכוויות.

דרכי הטיפול בספינה ביפידה

ילדים הלוקים בספיניה ביפידה זקוקים לרוב לטיפול שיקומי ולמעקב רפואי רב תחומי לאורך כל שלבי ההתפתחות וגם בבגרות, ביחס ישיר לחומרת המחלה.

אורתופדיה, נוירולוגיה, אורולוגיה ופיזיותרפיה הם כמה מהתחומים בהם נדרש מעקב התפתחותי קבוע. מעבר לכך, לרוב נזקקים הסובלים מהמחלה גם לטיפולים ולהליכים ניתוחיים נקודתיים. ניתוח לסגירת השסע בחוליות עמוד השדרה מתבצע לרוב בחודש הרביעי או החמישי להריון או כ-24 שעות לאחר הלידה.

מטרתו של ניתוח זה היא לשמור על התפקודים של עמוד השדרה ולהקטין את הסיכון להתפתחות זיהום באזור. לעיתים מתבצע מאוחר יותר גם ניתוח שנטינג (Shunting) שמטרתו לנקז את הנוזלים שהצטברו במוח או בעמוד השדרה.

במצבים של עצירות נדרשים פעמים רבות הילדים הלוקים במחלה לבצע חוקנים באופן קבוע. בנוסף לכך, לווי פיזיותרפי קבוע מסייע בהקלה בהתמודדות עם בעיות במפרקים, בגפיים, בשלד ובשרירים.

משרדו של עורך דין עופר סולר טיפל ומטפל בתביעות בני משפחה וילדים שנולדו כאשר הם סובלים ממחלת ספינה ביפידה בעקבות טעות באבחון / אי אבחון המחלה בתחילת ההריון. אם גם במשפחתך נולד תינוק הפגוע מהמחלה, מומלץ כי תפני להתייעצות עם עורך דין מיומן ואנו עמודים לרשותך.

יש לך שאלות בנושא ספיניה בפידיה? רוצה לשוחח עם עורך דין?

ליחצי כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי מהיר מעו"ד עופר סולר!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (6)

5 stars - based on 6 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון ספינה ביפידה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

19 בנובמבר 2018

איך משרד הבריאות מטפל ...

האם משרד הבריאות באמת עושה את כל מה שניתן על מנת למנוע את מקרה הרשלנות הרפואית הבא? עורך דין עופר...

קרא עוד

25 בנובמבר 2018

כיצד לבחור את הרופא המ...

עורך הדין עופר סולר מסביר את החשיבות הרבה שבבחירת רופא מומחה מנוסה ומוכר לחוות דעת בתביעה שלך...

קרא עוד

25 בנובמבר 2018

האם צריך לשנות את הנהל...

האם הגיע הזמן לשנות את הנהלים לגבי צירוף חוות דעת מומחה רפואי במקרים של תביעת רשלנות רפואית? עורך...

קרא עוד

02 בדצמבר 2018

כללי בטיחות בעת מתן טי...

מהם כללי הבטיחות המקובלים בעת מתן טיפול רפואי לאדם? מי מקפיד על כללי הבטיחות ומי אמון על קביעתם ו...

קרא עוד

17 בדצמבר 2018

מהי רפואה הגנתית (מתגו...

הרופא שלח אותך לבדיקות מיותרות או לאשפוז מיותר? מה משמעות המושג רפואה הגנתית (מתגוננת) וכיצד ניתן...

קרא עוד

17 בדצמבר 2018

התופעה של רפואה מתגוננ...

ככל שיהיו יותר תביעות בעילת רשלנות רפואית כך תלך ותחריף התופעה של רפואה מתגוננת שפוגעת בכולנו בסו...

קרא עוד

23 בדצמבר 2018

מה קורה בחדרי הלידה בי...

למה דוח המיילדות בישראל לשנת 2017 שפוסם בשלהיי שנת 2018 כל כך לא ברור ומסתיר מידע מציבור היולדות ...

קרא עוד

31 בדצמבר 2018

בית החולים האיטלקי - חיפה

בתי חולים ומוסדות רפואיים בישראל - בית החולים האיטלקי חיפה...

קרא עוד

03 בינואר 2019

אבחון תסמונת IBSN לפני...

עורך הדין עופר סולר מסביר על השפעותיה הקשות של תסמונת IBSN ומקרים חמורים של טעויות באבחון התסמונת...

קרא עוד

07 בינואר 2019

איך קובעים את גובה הפי...

פסיקת הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית שונה ומורכבת בהרבה, לעומת תביעות נזיקין אחרות! בסקירה שלפניך...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 3, קומה 36