סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

מקרים של היפרדות שליה - חשוב לדעת!

מחבר: 15/01/2018 16:23

היפרדות שליה הנה סוג של סיבוך הריון, אשר מתבטא בהיפרדות מעטפת השליה מהרחם לפני הלידה, באופן חלקי או מלא. סיבוך זה עלול לעיתים לסכן את חיי העובר, ובמקרים מסויימים אף את חיי האם.

השליה נמצאת בדופן הרחם וממנה יוצא חבל הטבור המשמש כצינור הזנה לעובר. תפקיד השליה הינו להעביר חמצן ומזון מהאם לעובר, לפנות פסולת כגון פחמן דו־חמצני מהעובר לזרם הדם של האם ומשם החוצה ולייצר  הורמונים התומכים בהריון.

באופן רגיל, השליה נפרדת מהרחם רק לאחר הלידה ויציאת העובר מהרחם ובדרך כלל עד כחצי שעה ממועד הלידה. ב-1 מכל 100 הריונות עלולה להיווצר היפרדות שליה ברמה משתנה, כאשר בדיקת קצב ליבו של העובר מהווה אינדיקציה למידת חומרת ההיפרדות.

לעיתים השליה נפרדת מהרחם עוד לפני הלידה. הסיבות לכך הינן מגוונות, ויכולות לכלול טראומה לבטן, פקקת ורידים, רעלת הריון, יתר לחץ דם כרוני, ירידת מים מוקדמת, זיהום תוך־רחמי, הריון מרובה עוברים, ניתוחים קיסריים בעבר, עישון ושימוש בקוקאין במהלך ההריון ועוד.

היפרדות שליה מתרחשת באחוז אחד בלבד מסך ההריונות, אולם היא עלולה לגרום במקרים חמורים למות העוברים עקב היעדר אספקת דם וחמצן, וזאת בהיקף של 40%-20% מהמקרים. הסיכון לאם הינו נמוך יותר, והוא יכול לנבוע מהדימום, שעלול לגרום במקרים חמורים להפרעה באספקת הדם ואף למוות.

תסמינים, אבחון וטיפול במקרי היפרדות שליה

תסמיני היפרדות השליה כוללים צירים מוקדמים, כאבים בבטן התחתונה, בטן קשה, דימום וגינאלי, פעימות לב לא סדירות של העובר ורחם רך.

ניתן לאבחן את היפרדות השליה בעיקר באמצעות בדיקה רפואית אשר מעלה ממצאים של טונוס מוגבר של הרחם ופעימות לא סדירות של לב. במקרים חמורים ניתן לאבחן זאת גם באמצעות בדיקת אולטרסאונד.

הטיפול הרפואי תלוי בשלב ההריון ובמידת היפרדות השליה. כאשר מדובר בעובר צעיר יחסית, בן פחות מ-36 שבועות, שאינו בשל עדיין לצאת לאוויר העולם, וכאשר מדובר בהיפרדות קלה יחסית, הטיפול יתבצע באמצעות שמירת הריון עד להגעת העובר לבשלות.

במקרים חמורים יותר, כאשר מדובר בשלבים מתקדמים של ההריון ובהיפרדות בדרגה גבוהה יותר, הטיפול ינתן באמצעות זירוז לידה, כאשר במקרים מסויימים גם יבוצע ניתוח קיסרי.

מקרים של רשלנות רפואית באבחון וטיפול

כמו בכל טיפול רפואי, העילות לטענת רשלנות רפואית יכולות לבוא לידי ביטוי בשלל צורות ולכל אורך הטיפול באם ובעובר, החל מאופן אבחון היפרדות השליה ועד לאופן הטיפול בכל מקרה לגופו ולפי מצב ההריון ומצבה הבריאותי של האם.

הרשלנות רפואית בכל הקשור לאבחון יכולה להתבטא, בין היתר, בהיעדר אבחון בכלל, אבחון מאוחר מדי או אבחון שגוי.

כמו כן, אי לקיחת אנמנזה מפורטת מהאם הכוללת: גיל, היסטוריה מיילדותית, לדוגמא האם היתה כבר היפרדות שליה בהריון קודם, רקע בריאותי, כגון יתר לחץ דם, טרומבופיליה, ושרירני רחם, שמהווים גורמי סיכון להיפרדות שליה, עישון ושימוש בקוקאין.

אי בדיקת תסמינים או התעלמות מהם, כגון צירים והתכווצויות בתכיפות גבוהה, כאבים חזקים בבטן ובאזור הרחם בפרט, התקשות הבטן, דימום וגינאלי, רחם מוגדל ועוד.

הרשלנות רפואית בכל הקשור למתן הטיפול הנדרש במקרים אלה וביצוע ההליכים הרפואיים יכולה להתרחש עקב אי מתן טיפול מתאים או עקב השהיית הטיפול, אי הפניה לשמירת הריון, או באופן ביצוע זירוז הלידה, אופן ביצוע הניתוח הקיסרי, אי קבלת הסכמה מדעת כדין לניתוח הקיסרי ועוד.

דוגמא לתביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית

במסגרת הליך ע"א 9328-02 לאה מאיר נ' ד"ר דן לאור אשר התנהל בבית המשפט העליון, נדונה תביעת רשלנות רפואית של תובעת אשר הריונה הראשון הסתיים במות עוברה עקב היפרדות השליה.

תיק זה עסק במקרה רגיש במיוחד, מאחר והתובעת הצליחה להיכנס לאותו הריון רק לאחר 3 שנות טיפול בעקרות ממנה סבלה.

כאשר התובעת היתה בשבוע ה-31 להריונה, היא פנתה לחדר מיון יולדות בבית החולים הדסה לאחר שחשה ברע, והתלוננה על נפיחות בידיים ובפנים וכאבים.

יומיים לאחר שחרורה מבית החולים היא פנתה לרופא מרפאת קופת החולים שלה, והתלוננה בפניו על צירים, לחץ דם ונפיחות בכל הגוף.

הרופא ביצע בה ניטור עוברי וניטור רחמי בלבד ואמר לה להמתין לתוצאת בדיקת תרבית השתן שמסרה בבית החולים הדסה. עוד באותו היום התובעת אושפזה שוב בבית החולים, ונאלצה לעבור ניתוח קיסרי עקב מות העובר בשל היפרדות השליה.

בית המשפט העליון קבע שרופא המרפאה התרשל בכך שהוא לא ערך לתובעת את כל הבדיקות שהיו נחוצות לצורך אבחון היפרדות השליה בגופה. בדיקות אלו כוללות, בנוסף לניטור עוברי וניטור רחמי, גם בדיקת אולטרסאונד של ההריון, התייחסות לתלונות התובעת ובדיקת בטנה.

עוד קבע בית המשפט כי לו הרופא לא היה מתרשל כאמור, ניתן היה למנוע את מות העובר, ועל כן על הרופא לפצותה בגין הנזקים הנפשיים שנגרמו לה עקב כך.

מה אפשר לעשות?

צריך להבין ולזכור כי לא בכל מקרה של היפרדות שליה ונזקים אפשריים לעובר ולאם, המדובר על רשלנות רפואית. מצד שני, מקרים כאלה ניתנים לאבחון וטיפול ומן הראוי שאנשי הצוות הרפואי המלווים את ההריון ידעו לזהותם במועד והלהציע את הטיפול הראוי בכל מקרה לגופו.

על מנת לבדוק את המקרה שלך, ניתן וראוי לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה, במהלכה יבדק התיעוד שבתיק מעקב ההריון ויתקבלו חוות דעת של מומחים בתחום. רק לאחר בחינה מעמיקה של נסיבות המקרה שלך ניתן יהיה להסיק מסקנות ולהבין האם קיימת עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית.

לעורך הדין עופר סולר ניסיון רב שנים בייצוג תובעים בתביעות פיצויים מורכבות בשל טיפול רשלני בהיפרדות שליה, במקרים קשים שבהם טעויות והתרשלות הובילו למות העובר ולפגיעה פיזית ונפשית עמוקה באם.

ניתן לפנות למשרדנו לצורך קבלת ייעוץ משפטי אישי - ללא כל התחייבות

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (7)

5 stars - based on 7 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון היפרדות שליה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

15 בינואר 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

11 בפברואר 2020

בדיקות גנטיות לאבחון ס...

ישנם לא מעט מקרים שבהם בדיקות גנטיות עשויות להציל חיים ולמנוע אבחון מאוחר של מחלת הסרטן! אם הרופא...

קרא עוד

25 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון מ...

על מקרים של טעות או איחור באבחון סרטן השד - רשלנות רפואית ותוצאותיה

קרא עוד

25 בפברואר 2020

מדריך להגשת תביעת רשלנ...

מדריך מלא להגשת תביעות רשלנות רפואית - כל מה שצריך לדעת לפני הגשת תביעה בגין נזקי רשלנות...

קרא עוד

04 במרץ 2020

הריון תאומים: יותר שמח...

הריון עם תאומים הנו ברכה כפולה, אבל חשוב להכיר את הסיבוכים האפשריים בזמן ההריון, בשל העובדה שהאם ...

קרא עוד

04 במרץ 2020

בית חולים הלל יפה בחדרה

לפניכם מידע מעודכן ומקיף בכל הנושאים החשובים הנוגעים למרכז הרפואי הלל יפה בחדרה...

קרא עוד

11 במרץ 2020

נגרם לך קרע ברחם בזמן ...

עורך הדין עופר סולר מסביר מה עושים במקרה שנגרם קרע ברחם בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

11 במרץ 2020

אבחון וטיפול במקרה של ...

דמם לאחר לידה הנו מצד חירום מיילדותי המצריך אבחון מהיר וטיפול רפואי הולם, שאחרת היולדת עשוייה להק...

קרא עוד

16 במרץ 2020

איך מתמודדים מול העומס...

הרבה יותר מדי חולים ומטופלים נפגעים, לעיתים בצורה בלתי הפיכה, בין השאר בגלל העומס הרב בבתי החולים...

קרא עוד

22 במרץ 2020

לחץ על בטן היולדת בזמן...

ישנם לא מעט מקרים שבהם הרופא המיילד מחליט ללחוץ על בטן היולדת במטרה להאיץ את הלידה, כאשר בחלק מהמ...

קרא עוד

02 באפריל 2020

מגיע לך לקבל תשובות במ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: מעל 19 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סי...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36