עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

טיפול רשלני במקרים של היפרדות שליה: חשוב לדעת!

מחבר: 19/05/2020 18:09

היפרדות שליה הנה סוג של סיבוך הריון, אשר מתבטא בהיפרדות מעטפת השליה מהרחם לפני הלידה, באופן חלקי או מלא. סיבוך זה עלול לעיתים לסכן את חיי העובר, ובמקרים מסויימים אף את חיי האם.

השליה נמצאת בדופן הרחם וממנה יוצא חבל הטבור המשמש כצינור הזנה לעובר. תפקיד השליה הנו להעביר חמצן ומזון מהאם לעובר, לפנות פסולת כגון פחמן דו־חמצני מהעובר לזרם הדם של האם ומשם החוצה ולייצר  הורמונים התומכים בהריון.

באופן רגיל, השליה נפרדת מהרחם רק לאחר הלידה ויציאת העובר מהרחם ובדרך כלל עד כחצי שעה ממועד הלידה. ב-1 מכל 100 הריונות עלולה להיווצר היפרדות שליה ברמה משתנה, כאשר בדיקת קצב ליבו של העובר מהווה אינדיקציה למידת חומרת ההיפרדות.

לעיתים השליה נפרדת מהרחם עוד לפני הלידה. הסיבות לכך הינן מגוונות, ויכולות לכלול טראומה לבטן, פקקת ורידים, רעלת הריון, יתר לחץ דם כרוני, ירידת מים מוקדמת, זיהום תוך־רחמי, הריון מרובה עוברים, ניתוחים קיסריים בעבר, עישון ושימוש בקוקאין במהלך ההריון ועוד.

היפרדות שליה מתרחשת באחוז אחד בלבד מסך ההריונות, אולם היא עלולה לגרום במקרים חמורים למות העוברים עקב היעדר אספקת דם וחמצן, וזאת בהיקף של 40%-20% מהמקרים. הסיכון לאם נמוך יותר והוא יכול לנבוע מהדימום, שעלול לגרום במקרים חמורים להפרעה באספקת הדם ואף למוות.

חשוב להבין כי היפרדות שליה הנה אחד המצבים הדרמטיים והמפחידים בהריון. זהו מצב שיכול לסכן את חייהם ובריאותם של האם והעובר ומתרחש באחד מכל מאה הריונות, על אף שברוב המקרים עובר בשלום.

מבחינה רפואית היפרדות שליה (abruption או abruptio placentae) הנה מצב בו נוצר נתק בין השליה או של חלק ממנה ובין דופן הרחם לפני לידת העובר, דבר המביא לירידה באספקת החמצן וחומרי התזונה האחרים החיוניים לעובר ומועברים מדם האם דרך השליה.

מצב זה הוא סיבה משמעותית לתחלואה באם וביילוד ועלולה להביא כאמור למותו של העובר, בפרט כאשר ההיפרדות מתרחשת בשבועות מוקדמים.

התפתחות ההיפרדות עלולה להיות חריפה, פתאומית ודרמטית או כרונית, ממושכת ובעלת השפעה שולית בלבד על התפתחות ההריון.

בגלל הפוטנציאל המשמעותי של היפרדות שליה, נעשים היום מאמצים כבירים בעולם המיילדות והגינקולוגיה במטרה לזהות ולמנוע את התפתחות מצב זה וסיבוכיו.

אוכלוסיה בסיכון, תסמינים, אבחון וסיבוכים

כאשר מתפתחת היפרדות שליה באופן מהיר ונרחב, התסמין העיקרי והנפוץ הוא תחילת דמם נרתיקי תוך זמן קצר, יחד עם כאבי בטן או גב והתכווצויות רחמיות. בדרך כלל ניתן אף להרגיש את הרחם המכווץ והרגיש למגע דרך דופן הבטן.

ההתכווצויות הרחמיות הן לרוב חלשות ביחס לצירים ומהירות מהם, אך ישנם מקרים בהם יורגשו צירים של ממש ולעתים ההיפרדות מובילה ללידה.

הדימום הנרתיקי יכול להיות קל ולעתים לא מורגש או להגיע לכדי דימום מסכן חיים. הקשר בין מידת הדימום ובין מידת ההיפרדות כמעט ואינו קיים ולכן לא משמש להערכת חומרתה.

המדדים הקליניים שכן עוזרים בהבנת חומרת המצב הם מידת כאבי הבטן, לחץ הדם האימהי ושינויים בקצב הלב העוברי, שמסוגלים לזהות כאשר העובר או האם בסכנה וזקוקים להתערבות.

אבחנה המבוססת על תסמינים אך נעזרת באולטרסאונד

בעוד בהריונות בהם מתפתחת היפרדות חריפה התסמינים יכולים להתפתח גם הם בחריפות, כאשר מדובר בהיפרדות כרונית שמתקדמת לאט התסמינים יכולים להיות קלים יותר וממושכים, דוגמת דימום נרתיקי קל המופיע לסירוגין. על כן, האבחנה לעיתים אינה פשוטה.

האבחנה של היפרדות מבוססת על המאפיינים הקליניים של האם ושל העובר, אך מידע מאמצעי הדמיה, בפרט תוצאות בדיקת אולטרסאונד, יכול להוות כלי חשוב נוסף שעוזר לקבוע או לשלול את האבחנה.

בחלק מהמקרים נעשית בדיקה פתולוגית לשליה לאחר הלידה במטרה לזהות שינויים נוספים האופייניים להיפרדות שליה ויכולים לעזור בקביעת האבחנה.

בהקשר זה חשוב לציין שהמעקב השגרתי התדיר שמבוצע במדינת ישראל אחר הריונות הוא כלי משמעותי בזיהוי מוקדם של היפרדות שליה, לעתים אף בשלבים בהם אין תסמינים.

כיצד יודעים מי בסיכון, או עוד סיבה לא לעשן בהריון!

חלק מההתמודדות ומהניסיון למנוע את ההשלכות של היפרדות שליה הוא זיהוי אותן נשים שבהריונן עולה הסיכון להיפרדות, על מנת להצליח לעקוב אחר הריונן ולזהות החמרה במצב לפני שזה נעשה בלתי הפיך.

גורם הסיכון המשמעותי ביותר להיפרדות שליה הוא אירוע של היפרדות בהריון קודם, שמעלה את הסיכון להיפרדות בהריון קיים פי עשר עד חמישה עשר.

עוד גורמי סיכון חשובים הם לחץ דם גבוה כרונית ועיוותים במבנה הרחם. לעיתים גם ניסיונות טיפוליים להורדת לחץ הדם במהלך ההריון אינם מספיקים להפחתת הסיכון להיפרדות.

ישנם גורמי סיכון רבים נוספים המשפיעים במידה קלה עד בינונית על הסיכון להיפרדות שליה כמו אסתמה האם, מומים בעובר, היסטוריה של ניתוחים קיסריים, טיפולי פוריות ועוד אחרים.

שני גורמים משמעותיים ומסוכנים אותם ניתן לשנות במהלך ההריון הם עישון ושימוש בסמים ממריצים כמו קוקאין.

כך למעשה, אחת מכל עשר נשים שהשתמשו בקוקאין במהלך ההריון חוותה היפרדות שליה ועישון מעלה את הסיכון להיפרדות פי שניים וחצי ביחס לנשים לא מעשנות ואף מוגבר עוד במידה ואותן נשים סובלות מלחץ דם גבוה. 

מה הן הסכנות הגלומות באירוע היפרדות שליה?

עבור האם חומרת ההשלכות האפשריות של היפרדות שליה קשורה בעיקר למידת ההיפרדות, בעוד חומרתן כלפי העובר מושפעת הן ממידת ההיפרדות והן מגיל ההריון בו תתפתח לידה, טבעית או מושרית, כתוצאה מההיפרדות.

הסכנות המשמעותיות לאם כוללות פניה לניתוח קיסרי דחוף אך גם אובדן דם מאסיבי והתפתחות של הפרעה חמורה במערכת הקרישה בדם בשל מיצוי יכולותיה (DIC), מצב שיכול להצריך עירויי דם ויכול להוביל לפגיעה רב מערכתית בגוף.

בהסתכלות על העובר, היפרדות כרונית עלולה לגרום לחסר ממושך בחומרי תזונה ובחמצן הדרושים להתפתחותו וכך להביא להגבלה בגדילה התוך רחמית (IUGR).

היפרדות שליה קשה, חריפה או כרונית שגדלה והחמירה, יכולה לגרום לתחלואה משמעותית הנובעת מחסר קיצוני של חמצן כגון: משקל לידה נמוך, פגות, אי ספיקה של איברים שונים, פגיעה מוחית, פיגור שכלי ואף אובדן של ההריון.

הטיפול בהיפרדות שליה

כאשר אישה עם היפרדות שליה מגיעה לטיפול רפואי הערכתה על פי רוב תהיה מחמירה ויסודית, שכן היפרדות השליה ומצב האם עלולים להחמיר ולהידרדר תוך זמן קצר.

ניהול מהיר ונכון של נשים אלו יכול להפחית ואף למנוע חלק מההשלכות החמורות של מצב זה, על כן חשיבותו גבוהה.

הגישה הראשונית המקובלת ביחס לנשים אלו הוא ניטור צמוד של הדופק העוברי, הערכת אובדן הדם, לחץ הדם ותפקודי מערכת הקרישה האימהיים. במידת הצורך אף עשויים לשקול מתן מוצרי דם לייצוב מצבה.

הניהול המאוחר יותר של הריון המסוכן בעקבות היפרדות שליה תלוי במידת יציבותה הקלינית של האם ושאלת חיות העובר. מעקב דופק העובר עוזר להבין ולקבל את ההחלטה הנוגעת לפניה ללידה מזורזת או הפניה לניתוח קיסרי דחוף, כאשר החלטה כזאת לרוב תתקבל כאשר האם ו/או העובר במצב לא יציב.

במשרדנו מטופלות מספר תביעות שהוגשו בשל כשל חמור ורשלני בשלב זה, בו הרופאים התעכבו בהפנייה לניתוח קיסרי ובכך גרמו לנזק בלתי הפיך לעובר, מקום בו היו צריכים לפעול אחרת בשל תסמינים ברורים של היפרדות לידה קשה.

במידה והאם במצב טוב, שבוע ההריון צעיר יחסית ודופק העובר אינו מעיד על מצוקה ניתן במקרים רבים לשמור על ההריון עד גיל הריון מלא תוך טיפול בסטרואידים לעובר. ברוב המקרים הללו הרופאים יגדירו את ההריון כהריון בסיכון גבוה.

האם אפשר למנוע היפרדות בהריון הבא שלך?

לאחר היפרדות שליה אחד הנושאים המרכזיים איתם יש להתמודד הוא הסיכון לאירוע נוסף בעתיד והפחתתו.

בחלק מהמחקרים, בערך אחת מכל שמונה נשים שעברו היפרדות שליה יעברו אחת נוספת בהריון הבא ולאחר שני מקרי היפרדות סיכון זה מכפיל את עצמו ומשפיע על אחת מכל ארבע נשים בהריונות הבאים.

למרבה הצער, עד כה לא נמצאה התערבות שהוכחה כמפחיתה את הסיכון להיפרדות שליה נוספת, כולל טיפול מניעתי לדילול הדם.

בספרות המדעית הולכות ונצברות כיום עדויות על כך שהיפרדות שליה והפרעות אחרות של ההריון כמו רעלת, מעלות את הסיכון העתידי למחלות קרדיווסקולריות (מחלות של הלב ושל כלי הדם) בפרט סיכון מוגבר לאירועים מוחיים כמו שבץ ולאירועים לבביים כמו התקף לב.

מה הם הצעדים למניעת אירוע נוסף והשלכותיו?

בגלל אופיו של המצב המחמיר מהריון להריון, הריונות עתידיים של אישה שעברה היפרדות שליה נחשבים מראש כמועדים לפורענות ובחלק מבתי החולים בארץ ובעולם מתייחסים אליהם כהריונות בסיכון מוגבר, מה שמצריך מעקב הדוק יותר אחר לחץ הדם, תפקוד הכליות, סימני רעלת הריון ומצב העובר בבדיקת אולטרסאונד.

בהריונות עתידיים נשאלת גם שאלה בנוגע לשבוע הנכון לפנות בו ללידה, מתוך החשש שככל שיימשך ההריון כך יגבר הסיכון לעובר ולאם.

כאשר ההריון מתקדם ללא תסמינים המעידים על הפרעה בשליה או מצוקה עוברית, לרוב אין מניעה ליילד או לבצע ניתוח קיסרי בגיל הריון מלא (39-40 שבועות). כאשר בעבר היה הריון שהסתבך והסתיים במות העובר, לעיתים יומלץ ללדת באופן מתוכנן כבר בשבוע 37, בהתאם למצבה של האם ההריונית ולמצבו של העובר בהריון הנוכחי.

עם זאת, חשוב לציין שהמידע בנושא עוד מוגבל וההחלטות צריכות להילקח בשיקול דעת משותף של האישה עם הרופאים המטפלים.

האם יש מקום לדאגה?

היפרדות שליה הנה מצב נפוץ יחסית ובעל משמעות רבה עבור האם, העובר וההריונות העתידיים.

הזיהוי הנכון והטיפול המהיר במצב זה, שכולל בעיקר לידה דחופה אם העובר במצוקה, הנם חיוניים ומצילי חיים ומנגד, איחור באבחון היפרדות שליה ומתן טיפול רפואי הולם עלול להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בכל אותם מקרים בהם נגרם נזק לעובר וליולדת.

חשוב להדגיש כי קיימת משמעות גבוהה במיוחד לתהליך מעקב ההריון במידה וקיים סיכון או חשד להיפרדות שליה אפשרית. כמו כן, צמצום גורמי הסיכון כמו הפסקת עישון ושמירה על לחץ דם תקין עוד לפני הכניסה להריון חשובים גם הם.

רוב מקרי ההיפרדות הם חלקיים ולעיתים קרובות אין כל פגיעה באם או בעובר ומאידך, לאורך השנים ייצג משרד סולר קפלינסקי תובעים במספר בתביעות פיצויים, בהם הוכחה רשלנות רפואית ברורה באבחון היפרדות השליה, מקרים שבהם נגרמו לעובר נזקים משמעותיים ביותר בשל האבחון השגוי והטיפול הרפואי המאוחר שניתן.

בכל מקרה של ספק לא צריך להיות לך ספק ומומלץ לפנות ולהתייעץ באופן אישי עם עורך דין.

מקרים של רשלנות רפואית באבחון וטיפול

כמו בכל טיפול רפואי, העילות לטענת רשלנות רפואית יכולות לבוא לידי ביטוי בשלל צורות ולכל אורך הטיפול באם ובעובר, החל מאופן אבחון היפרדות השליה ועד לאופן הטיפול בכל מקרה לגופו ולפי מצב ההריון ומצבה הבריאותי של האם.

הרשלנות רפואית בכל הקשור לאבחון יכולה להתבטא, בין היתר, בהיעדר אבחון בכלל, אבחון מאוחר מדי או אבחון שגוי.

כמו כן, אי לקיחת אנמנזה מפורטת מהאם הכוללת: גיל, היסטוריה מיילדותית, לדוגמא האם היתה כבר היפרדות שליה בהריון קודם, רקע בריאותי, כגון יתר לחץ דם, טרומבופיליה, ושרירני רחם, שמהווים גורמי סיכון להיפרדות שליה, עישון ושימוש בקוקאין.

אי בדיקת תסמינים או התעלמות מהם, כגון צירים והתכווצויות בתכיפות גבוהה, כאבים חזקים בבטן ובאזור הרחם בפרט, התקשות הבטן, דימום וגינאלי, רחם מוגדל ועוד.

הרשלנות רפואית בכל הקשור למתן הטיפול הנדרש במקרים אלה וביצוע ההליכים הרפואיים יכולה להתרחש עקב אי מתן טיפול מתאים או עקב השהיית הטיפול, אי הפניה לשמירת הריון, או באופן ביצוע זירוז הלידה, אופן ביצוע הניתוח הקיסרי, אי קבלת הסכמה מדעת כדין לניתוח הקיסרי ועוד.

דוגמא לתביעת פיצויים בעילת רשלנות רפואית

במסגרת הליך ע"א 9328-02 לאה מאיר נ' ד"ר דן לאור אשר התנהל בבית המשפט העליון, נדונה תביעת רשלנות רפואית של תובעת אשר הריונה הראשון הסתיים במות עוברה עקב היפרדות השליה.

תיק זה עסק במקרה רגיש במיוחד, מאחר והתובעת הצליחה להיכנס לאותו הריון רק לאחר 3 שנות טיפול בעקרות ממנה סבלה.

כאשר התובעת היתה בשבוע ה-31 להריונה, היא פנתה לחדר מיון יולדות בבית החולים הדסה לאחר שחשה ברע, והתלוננה על נפיחות בידיים ובפנים וכאבים.

יומיים לאחר שחרורה מבית החולים היא פנתה לרופא מרפאת קופת החולים שלה, והתלוננה בפניו על צירים, לחץ דם ונפיחות בכל הגוף.

הרופא ביצע בה ניטור עוברי וניטור רחמי בלבד ואמר לה להמתין לתוצאת בדיקת תרבית השתן שמסרה בבית החולים הדסה. עוד באותו היום התובעת אושפזה שוב בבית החולים, ונאלצה לעבור ניתוח קיסרי עקב מות העובר בשל היפרדות השליה.

בית המשפט העליון קבע שרופא המרפאה התרשל בכך שהוא לא ערך לתובעת את כל הבדיקות שהיו נחוצות לצורך אבחון היפרדות השליה בגופה. בדיקות אלו כוללות, בנוסף לניטור עוברי וניטור רחמי, גם בדיקת אולטרסאונד של ההריון, התייחסות לתלונות התובעת ובדיקת בטנה.

עוד קבע בית המשפט כי לו הרופא לא היה מתרשל כאמור, ניתן היה למנוע את מות העובר, ועל כן על הרופא לפצותה בגין הנזקים הנפשיים שנגרמו לה עקב כך.

מה אפשר לעשות?

צריך להבין ולזכור כי לא בכל מקרה של היפרדות שליה ונזקים אפשריים לעובר ולאם, המדובר על רשלנות רפואית. מצד שני, מקרים כאלה ניתנים לאבחון וטיפול ומן הראוי שאנשי הצוות הרפואי המלווים את ההריון ידעו לזהותם במועד והלהציע את הטיפול הראוי בכל מקרה לגופו.

על מנת לבדוק את המקרה שלך, ניתן וראוי לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין מנוסה, במהלכה יבדק התיעוד שבתיק מעקב ההריון ויתקבלו חוות דעת של מומחים בתחום. רק לאחר בחינה מעמיקה של נסיבות המקרה שלך ניתן יהיה להסיק מסקנות ולהבין האם קיימת עילה להגשת תביעת פיצויים בשל רשלנות רפואית.

לעורך הדין עופר סולר ניסיון רב שנים בייצוג תובעים בתביעות פיצויים מורכבות בשל טיפול רשלני בהיפרדות שליה, במקרים קשים שבהם טעויות והתרשלות הובילו למות העובר ולפגיעה פיזית ונפשית עמוקה באם.

תשובות לשאלות נפוצות לאחר מקרה של היפרדות שליה

לאורך השנים טיפל משרד סולר קפלינסקי בתביעות רשלנות רפואית רבות, בשל נזקים שנגרמו לעובר וליולדת לאור רשלנות בטיפול הרפואי שניתן לאם ההריונית או איחור באבחון מקרה של היפרדות שליה.

לפניך תשובות והסברים מפורטים של עורכי הדין עופר סולר וארבל קפלינסקי לגבי מקרים שבהם קיים ספק לרשלנות רפואית.

הופניתי לבית החולים בשבוע 38 בגלל חשד להיפרדות שליה חלקית, בדקו אותי וראו שהעובר בסדר וקבעו לי ניתוח קיסרי למחרת, בלילה היו לי כאבי בטן חזקים ואמרו לי לחכות לבוקר, בארבע בבוקר פתאום הכניסו אותי לניתוח קיסרי דחוף והתינוק נולד בלי דופק ובלי נשימה ולא יודעים עדיין אם יש נזק מוחי. אפשר להגיש תביעת פיצויים?

חשד להיפרדות שליה חלקית הינו מצב מסוכן שכן הוא עלול להחמיר ולגרום בתוך פרק זמן קצר להיפרדות שליה חמורה יותר מצב שעלול לסכן הן את חיי ובריאות העובר והן את היולדת.

כדי להעריך אם היתה רשלנות רפואית במקרה זה יהיה צורך לקבל את כל התיקים הרפואיים שלך ושל התינוק הן בקופת חולים והן בבית חולים.

אם יתברר כי לפי הסטנדרט הרפואי המקובל היה צריך לבצע את הניתוח הקיסרי מוקדם יותר או שהניטור של דופק העובר לא בוצע בצורה קפדנית או שנראתה מצוקה עוברית במוניטור עוד קודם להחלטה על ניתוח קיסרי בהחלט יתכן כי יהיה מקום לתביעת רשלנות רפואית.

מומלץ לפנות בהקדם אל עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית שיוכל לסייע לכם בקבלת התיקים הרפואים ובהפניה למומחה הרפואי המתאים בתחום המיילדות והגניקולוגיה להערכת המקרה.

בשבוע 31 להריון היה לי מעט דימום וניגשתי לרופא הגניקולוג בקופת חולים, הוא בדק אותי ועשה מוניטור ואמר שהכל בסדר, חזרתי הביתה ואחרי שלוש שעות הדימום התגבר ולא הרגשתי תנועות של העובר, נסענו לבית חולים והתברר שהעובר היה ללא דופק, עברתי לידה שקטה ואמרו לי שהייתה הפרדות שליה. אני רוצה לתבוע את הרופא, מה צריך לעשות?

כדי לברר אם המקרה המצער שאת מתארת יכול היה להימנע ואם הייתה התרשלות בטיפול רופא הנשים בקופת חולים יהיה צורך לקבל את מלוא התיקים הרפואיים שלך מקופת חולים כולל גם תרשימי המוניטורים ומבית חולים.

יתכן בהחלט כי כאשר ניגשת לקופת חולים החלה כבר להתפתח היפרדות שליה וכדי להעריך אם הרופא בקופת חולים היה אמור לזהות את המצב המסוכן הזה צריך יהיה לבדוק האם אכן המוניטור היה תקין וכן להתייחס לגורמי סיכון אפשריים אצלך להיפרדות שליה כמו יתר לחץ דם, היסטוריה של היפרדות שליה בהריונות קודמים, עישון ועוד.

אם יתברר כי הרופא בקופת חולים התרשל בטיפול, כאשר לדוגמא לא פענח את המוניטור כראוי או התעלם מגורמי סיכון או ממצאים שחייבו הפניה שלך לבית חולים, ויתברר כי אילו היית מופנית לבית חולים ניתן היה להציל את חיי העובר יתכן כי יהיה מקום לתביעת רשלנות רפואית.

בכל מקרה דומה מומלץ בהחלט לפנות בהקדם האפשרי להתייעצות אישית עם עורך דין המתמחה בתחום.

עברתי הפרדות שליה בשבוע 33 להריון שלא אבחנו בזמן בגלל רשלנות רפואית ובעקבות כך העובר מת ברחם ועברתי לידה שקטה, הבנתי שהפיצויים על מקרה של מות עובר ברחם נמוכים משמעותית ממצב בו עובר נולד חי ונפטר זמן קצר אחרי הלידה בגלל רשלנות רפואית, מה ההבדל בין המקרים ולמה זה כך?

נבחן שני מקרים זהים של התרשלות באבחון היפרדות שליה באישה הרה שגרמה מצוקה עוברית. במקרה אחד העובר מת ברחם בגלל המצוקה העוברית ובמקרה השני הספיקו לילד את העובר והוא נפטר בשל המצוקה העוברית זמן קצר לאחר לידתו.

הפיצויים במקרה הראשון של פטירת עובר ברחם יהיו יותר נמוכים מהפיצויים שיפסקו במקרה השני גם אם העובר נפטר שעה לאחר לידתו.

לכאורה שני המקרים כמעט זהים אולם לפי הפסיקה עובר שנולד מת אינו ישות משפטית ולכן אינו זכאי לפיצויים בגין ראשי נזק כמו עובר שנולד חי גם אם נפטר זמן קצר לאחר לידתו.

במקרה של העובר שנולד חי ונפטר בשל רשלנות רפואית באבחון היפרדות שליה או התרשלות בטיפול בה הוא יהיה זכאי לפיצויים בשל הפסדי שכר בשנים האבודות כלומר בשנים שיכול היה לחיות אלמלא ההתרשלות, פיצויים בגין כאב וסבל וקיצור תוחלת חיים. כאשר עובר נולד מת היחידים אשר זכאים לפיצוי בגין הנזק הם הוריו ופיצויים אלו נמוכים יותר וכוללים בעיקר פיצוי בגין כאב וסבל.

ניתן בהחלט לטעון שמצב זה אינו סביר ואינו הגיוני אולם כרגע זהו המצב המשפטי לפי הלוק והפסיקה בישראל.

בזמן הלידה התפתחה מצוקה עוברית בגלל הפרדות שליה ונגרם נזק לתינוק, אילו חוות דעת רפואיות נצטרך כדי להגיש תביעת רשלנות רפואית על הנזקים?

כדי להוכיח התרשלות בניהול הלידה בשל אי אבחון מצוקה עוברית שנגרמה מהיפרדות שליה יהיה צורך לקבל חוות דעת של רופא מומחה בתחום הגניקולוגיה והמיילדות אשר יבחן את התיעוד הרפואי ויסביר בחוות דעת מהי ההתרשלות בניהול הלידה, כיצד ומתי היה ניתן לזהות מוקדם יותר את המצוקה העוברית ומה היה צריך לעשות כדי למנוע את הנזק שהתרחש.

בנוסף ולאחר מכן תזדקקו לחוות דעת של רופא מומחה בתחום נוירולוגית הילדים להערכה של נזקי התינוק והקשר ביניהם לבין המצוקה העוברית בלידה.

בטרם פונים לחפש מומחה רפואי לצורך קבלת חוות דעת רפואיות מתאימה, מומלץ בהחלט לשכור את שירותיו של עורך דין מנוסה, שכן עורך הדין יוכל להפנות אתכם למומחים הרפואיים המתאימים ביותר אשר חוות דעתם מקובלת על בתי המשפט.

לחוות דעת רפואית איכותית יש חשיבות גדולה ביותר בדרך להצלחת התביעה ולצורך מיקסום הפיצויים שיפסקו במסגרתה.

בשבוע 34 הרגשתי כאבי בטן חזקים והיה לי דימום, הלכתי לבית חולים ואחרי שבדקו אותי, שחרורו אותי ואמרו שהכל בסדר. יומיים אחר כך הלכתי לבית חולים אחר כי היו עדיין כאבי בטן ודימום ואבחנו היפרדות שליה והשאירו אותי להשגחה צמודה ויילדו אותי כעבור שבועיים. האם יש עילה לתביעה נגד בית החולים הראשון שלא אבחנו את ההיפרדות שליה?

כדי לבחון את המקרה יהיה צורך לקבל את מלוא התיעוד הרפואי ולהתייעץ עם מומחה רפואי בתחום המיילדות והגניקולוגיה.

לעיתים היפרדות שליה חלקית והתחלתית אינה פשוטה לאבחנה והמבחן אם היתה התרשלות באבחון אינו מבחן של חכמה לאחר מעשה אלא בזמן אמת האם רופא סביר היה אמור לאבחן את היפרדות השליה.

במקרה זה אם לא נגרם נזק בשל אבחון של היפרדות השליה בבית החולים השני אליו פנית יש לשקול גם אם יש טעם כלכלי בתביעת רשלנות רפואית. פיצויים בגין רשלנות רפואית ניתנים בגין נזק שנגרם בפועל ולא בגין סיכון בריאות או סיכון חיי אדם שיכול היה להתממש אך לא התממש.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי אישי!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (7)

5 stars - based on 7 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון היפרדות שליה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24