עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

דילול עוברים ומקרי רשלנות רפואית מצערים

מחבר: 05/05/2019 15:25

דילול עוברים הנו הליך המשמש להפחתת מספר העוברים בהריון מרובה עוברים, החל מהריון עם שלושה עוברים ומעלה, שנחשב להריון בסיכון גבוה וזאת על מנת למנוע את התממשות הסיכונים הללו ולהגן על בריאות האם והעוברים הנותרים.

בנוסף קיימים מצבים בהם יש לבצע דילול עוברים עקב מומים מורכבים שהתגלו באחד העוברים, באופן שעלול להוביל למותו בשלב מאוחר יותר של ההיריון, ולאיים על הישרדות יתר העוברים.

כ-1% מההריונות הטבעיים הנם הריונות מרובי עוברים. תופעה זו שכיחה בעיקר כאשר מדובר בהריונות שנוצרו על ידי הפריה חוץ גופית, שבהם ריבוי העוברים הנו מכוון.

ככלל, ככל שההריון נושא יותר עוברים, כך גם עולים הסיכון לסיבוכים והעומס על האם ובריאותה. כידוע, לרחם יש נפח מוגבל ועל כן נוכחות של עוברים רבים עלולה להגביר את הסיכון לפגיעה בהתפתחותם וביכולתם לשרוד.

בנוסף, ריבוי העוברים מגדיל את העומס שמוטל על האם שאחראית לספק את כל צרכי העוברים במהלך ההריון, ועקב כך עלולים להתפתח סיבוכים בריאותיים שונים אשר יסכנו את ההריון ואת האם עצמה.

בסקירה שלפניך מביא עורך הדין עופר סולר הסברים מפורטים על כל אותם מקרים בהם קיימת המלצה רפואית לביצוע דילול, על הפרוצדורה הרפואית, חובתם המקצועית של הרופאים ולצערנו, גם על מספר מקרי רשלנות רפואית.

הסיכון המוגבר הכרוך בהריון מרובה עוברים הנו:

  • הגברת תופעות הלוואי של ההריון מהן סובלות האמהות, כגון בחילות והקאות, בצקות, צרבות, דליות ברגליים ועוד.
  • קיצור משך תקופת ההריון וביצוע לידות מוקדמות, שעלולות להסתיים בלידת פגים, לרבות מקרים קיצוניים של פגות, והתפתחות מומים בשל אי השלמת ההריון. ככל שמספר העוברים גדול יותר, כך גם גדל הסיכון של לידה מוקדמת ולידת פגים.
  • סיבוכי הריון כגון רעלת הריון, סכרת הריונית, היפרדות שליה, הפלות ואובדן ההיריון כולו ועוד.  
  • סיבוכי לידה שונים שמצריכים גם ניתוח קיסרי והקדמת מועד הלידה.

כדי למנוע מסיכונים מוגברים אלו להתממש, מומלץ במקרה הצורך לבצע דילול עוברים, אם כי ההמלצה האם להפחית, לכמה עוברים להפחית ואיזה עובר להפחית, מתבצעת באופן ספציפי בהתאם לנסיבות של כל מקרה לגופו.

על הרופאים המטפלים למסור לאשה ההרה ובן זוגה את כל המידע על הצורך בביצוע דילול עוברים והסיכונים שכרוכים בביצוע הליך זה אל מול אי ביצועו ולהותיר בידם את ההחלטה.

כמו כן, יש לקחת בחשבון שלמרות שלרוב מדובר בהליך חיוני, המדובר בהליך רגיש ומורכב שאף עלול להיות טראומטי לאם, שעלולה לסבול בעטיו מתחושות אבל ודיכאון ועל כן יש להתייחס אליו ברגישות המתאימה.

הפרוצדורה הרפואית לדילול העוברים

הליך דילול העוברים מבוצע בבית החולים, בשלב מוקדם יחסית של ההריון, על פי רוב לקראת סוף השליש הראשון של ההריון, בין השבוע התשיעי לשבוע ה-12, או בתחילת השליש השני.

השיטה הנפוצה ביותר לדילול עוברים נעשית באמצעות החדרת מחט דרך בטן האשה אל העובר הנבחר וזאת בהנחיית מכשיר אולטראסאונד.

באמצעות המחט מוזרק לעובר נוזל חומצת אשלגן כלורי, KCI, שמפסיק את תפקוד ליבו. מאחר והעובר הנו עדיין קטן ביותר בשלב זה, לאחר מותו הוא נספג על ידי גוף האם ללא פגיעה בעוברים הנותרים, כשהתוצאה היא דימום נרתיקי.

סיכונים וסיבוכים אפשריים

הליך הדילול הנו הליך פולשני שכרוך בסיכונים חמורים, כגון הפלה ואובדן של כל ההריון והעוברים הנותרים, זיהום ו/או דימום של האם.

ככל שמספר העוברים גדול יותר, כך גם גדל הסיכון להפלה ואובדן ההריון כולו. בהריונות של 3 עוברים הסיכון הנו 5%, בהריונות של 4 עוברים הסיכון הנו 7%, ובהריונות של 5 עוברים הסיכון אף גדל ל-11%.

מצד שני, יש לקחת בחשבון את הסיכונים שכרוכים באי ביצוע הליך דילול העוברים, כפי שפורטו לעיל ואשר עלולים להוביל לכך שהריון לא יסתיים בהצלחה וכן יפגע גם בבריאות האם, או שייוולדו עוברים פגים באופן קיצוני שיסבלו מבעיות קשות עקב כך.

מקרי רשלנות רפואית מצערים

על הרופא שאמון של מעקב ההריון של אשה שנושאת הריון מרובה עוברים או עשויה לשאת הריון כזה, מוטלת החובה לתת לה את כל ההסברים לגבי הסיכונים שכרוכים בהריון מרובה עוברים, הצורך לשקול ביצוע דילול עוברים, הסיכונים שכרוכים בביצוע הליך דילול העוברים מול אי ביצועו וזאת על מנת לאפשר לאם לקבל החלטה מושכלת ומודעת לכל ההיבטים וההשלכות שכרוכות בה.

אי מתן הסברים מלאים לגבי הצורך לבצע דילול עוברים והסיכונים שכרוכים בביצוע הליך זה לאישה שנושאת הריון מרובה עוברים, או עשויה לשאת הריון כזה, עלול להוות רשלנות רפואית, וזאת בשל הפרת עקרון ההסכמה מדעת ופגיעה באוטונומיה של האשה ההרה וכפי שנסביר בהרחבה מיד.

אי מתן הסבר על הצורך לבצע דילול עוברים

במסגרת הליך ע"א 6989/09 נוהא פרוך נ' בית החולים מוקאסד שנדון בבית המשפט העליון, נדון מקרה של אשה שנשאה הריון של 4 עוברים, אשר לא קיבלה כל הסבר על הצורך לבצע דילול עוברים במהלך ההריון.

האשה ילדה בשבוע ה-24 להריון 4 פגים בבית החולים מוקאסד, שנפטרו כולם זמן קצר לאחר הלידה, מבלי שידוע מדוע וזאת עקב היעדר תיעוד רפואי.

בית המשפט העליון קבע שאי מסירת המידע על האפשרות לבצע דילול עוברים לאשה ההרה מהווה פגיעה בזכות האוטונומיה שלה, וזאת גם אם לא הוכח קשר סיבתי בין אי ביצוע דילול העוברים למותם לאחר הלידה. בהתאם לכך נפסקו לזכותה פיצויים בשל רשלנות רפואית בסך של 150,000 ₪.

רשלנות רפואית בשל אי מתן הסבר

במסגרת הליך ת"א 57625-01-13 ש.ו. נ' בית החולים ביקור חולים שנדון בבית המשפט המחוזי בתל-אביב, נדונה תביעת רשלנות רפואית שהוגשה על ידי זוג הורים חרדיים, אשר התקשו להיכנס להריון ועקב כך הופנו לטיפולי IVF.

בנסיון ההפרייה השלישי, הצליחה האשה להרות עם שלישית עוברים.

אין חולק שלאחר כניסת האם להריון, בשבוע השישי להריונה, הומלץ לזוג לבצע דילול עוברים, מחמת הסיכון הצפוי ללידה מוקדמת ולסיבוכי פגות, אולם הם סירבו לבצע הליך זה, לאחר שנועצו עם רב.

בדיעבד ילדה האם שלושה פגים בשבוע ה-31 להריונה, מהם שתי בנות ובן. לגבי הבן התברר שהוא סובל מנזקי פגות קשים, בגינם הוא נכה בשיעור של 100% מוטורית וקוגניטיבית.

המחלוקת בין הצדדים נגעה לאי מתן ההסבר על דילול עוברים בשלב שקדם להחזרת שלושת העוברים לאם במהלך תהליך ה-IVF.

ההורים טענו שבשלב זה לא הוסברו להם הסיכונים הצפויים לעוברים כתוצאה מהריון שלישיה, לרבות בדבר הצורך בביצוע דילול עוברים באם כל שלושת העוברים יקלטו וכי מידע זה נמסר להם כאמור רק לאחר שהאם כבר הרתה.

עוד טענו ההורים שאילו היו מודעים לסיכון שבהריון שלישייה, לא היו מסכימים להחזרת שלושה עוברים, אלא שניים בלבד. בית החולים הכחיש טענה זו וטען שההורים קיבלו הסברים על תהליך IVF  בכלל, או התכנות של הריון מרובה עוברים והצורך בדילול וזאת במהלך מספר פגישות שקויימו עמם עד להחזרת העוברים לאם.

בית המשפט קיבל את טענת ההורים וקבע שלא ניתן להורים הסבר המפרט את סיכוניו של הריון מרובה עוברים, לא בשלב כלשהו במהלך טיפולי הפוריות ולא עובר להחזרת שלושת העוברים.

כמו כן לא ניתן להם הסבר על הצורך בביצוע דילול עוברים באם יווצר הריון שלישייה ולמעשה לא דובר עימם כלל על הריון שלישייה וסיכוניו.

עוד נקבע שההחלטה להחזיר לתובעת שלושה עוברים היתה שרירותית, בלתי מבוססת ברמה הרפואית ובלתי מוצדקת. בשל מצבו הקשה מאד של הבן נפסקו לו פיצויי עתק בסך של כמעט 10 מיליון ₪.

רשלנות רפואית בשל אי מתן הסבר על הסיכונים שבדילול

במסגרת הליך ת"א (חי') 10447/97 בן שושן מירי נ' פרופ' איזו איבשץ אשר נדון בבית משפט השלום בחיפה, נדונה תביעת רשלנות רפואית של אשה שהרתה באמצעות הליך IVF לאחר 10 שנות עקרות וטיפולי הפריה ממושכים.

במסגרת הליך זה נקלטו ברחמה ארבעה עוברים. האשה שוכנעה על ידי מנהל מחלקת הנשים בבית החולים לבצע הליך דילול עוברים, מארבעה לשניים, אם כי בפועל הם דוללו לשלושה בלבד.

ברם, לאחר הליך הדילול החלה מאשה לסבול מדימומים חזקים, חום גבוה, פתיחת צוואר הרחם וכאבי בטן וכיומיים לאחר מכן היא הפילה את כל שלושת העוברים שנותרו ברחמה.

בית המשפט קבע כי לא הוכח שהליך דילול העוברים כשלעצמו בוצע ברשלנות. יחד עם זאת, בית המשפט פסק שלא נמסרו לאשה מידע והסברים מלאים על הסיכונים שכרוכים בהליך דילול העוברים ולרבות על האפשרות שהוא יגרום להפלה ואובדן כל העוברים הנותרים.

בנוסף, לא נמסרו לה מידע והסברים לגבי חלופות טיפוליות אחרות להליך שהוצע לה. בהמשך לכך נפסקו לזכות התובעת פיצויים בשל הפגיעה בזכות לאוטונומיה בסך של 200,000 ₪.

קראו עוד בנושא: טיפול רשלני במקרים של רעלת הריון

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (4) | דירוגים (4)

4 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון הריון בסיכון גבוה דילול עוברים

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24