סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

דו''ח משרד הבריאות חושף: אלה בתי החולים הכי מזוהמים!

מחבר: 31/01/2018 11:13

כמה פעמים אמרת לילדים שלך לשים יד על הפה כשעושים אפצ'י, לא לתת חיבוק קרוב מידי לאבא כשהוא חולה כדי שלא ידבקו, לשמור על הקיבה שלהם מפני נשנושי רחוב בחו"ל וכמובן - לא לשכוח לרחוץ ידיים לפני האוכל או אחרי שמורידים את המים בשירותים?

כמה פעמים בשנה האחרונה שמעת על מקרה קטלני של התפרצות חיידק טורף באחד מבתי החולים בישראל?

סביר להניח שהתשובה לכל השאלות הללו היא אינסוף וזאת משום שגם אתה, כמו כולם, דואג לבריאותם ורוצה לנסות למזער ככל הניתן את האפשרות שמא הם יחטפו איזה חיידק שיגרום להם במקרה הטוב לשפעת ובמקרה הרע לסיבוכים רציניים יותר.

אמנם, בשבוע האחרון פורסם דו"ח של משרד הבריאות שחושף את האמת המרה: הסיכוי להידבק בזיהומים גבוה הרבה יותר דווקא במקומות שאמורים להיות הכי מוגנים.

נדמה שהרעה החולה שממנה אנו מנסים להיזהר מתפשטת במהירות בין כותלי בתי החולים ותתפלא לשמוע שהמספרים שעולים מאותו דו"ח מציגים מצב עגום, לפיו בבתי החולים השונים בישראל נדבקים כל שנה בזיהומים כ-6000 אנשים ומעל 10% מהם מאבדים את חייהם!

נדגיש, שלמרבה הצער והתדהמה, מומחים מעריכים כי שיעור התמותה בשל אותן הידבקויות חמור בהרבה מהנתונים המזעזעים שפורסמו.

רק כדי לסבר את האוזן ולשים דברים על דיוקם, בשנה החולפת נהרגו בתאונות דרכים בישראל 362 אנשים, מה שאומר שמספר המטופלים שמתו בבתי חולים משום שנדבקו בזיהומים גדול כמעט פי 2!

לטובת הפסקת הקטל בכבישים משקיעה המדינה תקציבי עתק בקמפיינים פרסומיים להעלאת המודעות, אך העובדות בשטח מוכיחות שהמלחמה האמיתית שצריכה להתנהל, מתרחשת מתחת לאפנו מבלי שאף אחד בכלל מודע לקיומה או לגודל הבעיה, או במילים אחרות ורלוונטיות יותר, לגודל השערורייה.

בחדרי מיון, במחלקות טיפול נמרץ, בחדרי ניתוחים, במהלך אשפוז, בחדרי לידה ואפילו בפגיות – כולם נמצאים באיום מתמיד להידבק בזיהום ולדאבוננו, כולם גם נדבקים.

בסקירה שלפניך נביא את עיקרי ממצאי הדו"ח בנוגע לאחוז הזיהומים בכל אחד מבתי החולים בארץ, נסביר את הסיבות להידבקויות, נבחן דרכים להתמודדות עם התופעה במטרה לצמצם ואף למנוע אותה ונציע אמצעים פרקטיים כדי שתוכל להגן על עצמך ו/או על היקרים לך למקרה שחלילה תאלץ להתאשפז בבית חולים לכל מטרה שלא תהיה.

לא נעים להכיר: נתוני הדו"ח שפרסם משרד הבריאות

על פי נתוני הדו"ח שפרסם משרד הבריאות נראה שהידבקות בזיהומים בבתי חולים הן עניין שבשגרה. אנשים נפגעו, נפגעים ועוד ימשיכו להיפגע באופן יומיומי מזיהומים באותם מוסדות רפואיים, מבלי שאף אחד באמת נותן את הדין.

מקרי המוות הטרגיים יכולים היו להימנע בעזרת צעדים פשוטים, אך כנראה שבמדינת ישראל של שנת 2018, עד שלא מגיעים מים עד נפש, אף אחד לא רואה לנכון להתייחס למצב ולמצוא פתרונות.

בחלקו הראשון של הדו"ח נמדדו זיהומים בדם ביחידות טיפול נמרץ פנימי וכירורגי והסיבה המרכזית שהתגלתה להידבקות היא כתוצאה מהחדרת צנתרים, פעולה שגרתית שנעשית בבתי החולים על בסיס קבוע.

מדובר באותו פלסטיק חלול בצורת מחט שמוחדר לנו לווריד כלאחר יד בשנייה שהגענו לבית חולים, בלא מעט מקרים, בלי שכלל נתבקשה והתקבלה הסכמתנו לכך.

יחידת טיפול נמרץ כללי בבית החולים רמב"ם בחיפה מככבת במקום הראשון והלא נוצץ בכלל ברשימת בתי החולים המזוהמים ומיד לאחריה ממוקמים בית החולים הדסה עין כרם וסורוקה.

אחוז הזיהומים הנמוך ביותר היה בבית החולים שיבא. בקטגוריית בתי החולים הבינוניים הלל יפה ובית החולים בנהריה נרשמו עם מספר הזיהומים הרב ביותר ובין בתי החולים הקטנים בית החולים האיטלקי בנצרת זכה כהכי מזוהם.

שיעור ההידבקויות ביחידות לטיפול נמרץ לניתוחי לב וחזה בישראל נמדד גם הוא והנתונים מראים שגם כאן הוביל בית החולים הדסה עין כרם ואחריו שערי צדק, כרמל, סורוקה ושיבא.

בבית החולים בילינסון בפתח תקווה נרשם מספר הזיהומים הקטן ביותר.

בנוגע להידבקות בחיידקי CRE, חיידקים אלימים אשר פיתחו עמידות למגוון סוגי אנטיביוטיקה, ממשיכים המספרים להפתיע. מבין בתי החולים הגדולים בארץ הכי הרבה זיהומים כתוצאה מהידבקות באותו חיידק התגלו בבית החולים סורוקה בבאר שבע, אחריו בית חולים שיבא ואילו באיכילוב היו הכי מעט זיהומים.

בבתי החולים הבינוניים נקבע כי בנהריה היו הכי הרבה מקרי הידבקות ואחריו בני ציון, שערי צדק, כאשר בבית החולים וולפסון נרשם השיעור הנמוך ביותר בקטגוריה. בבתי החולים הקטנים מספר הזיהומים הכי גבוה היה בבית החולים לניאדו בנתניה ובהדסה הר הצופים בירושלים.

סך הכל בחישוב כולל בקרב בתי החולים הגדולים בישראל, ברמב"ם בחיפה נראה שיעור ההידבקויות הגבוה ביותר ואילו בסורוקה בבאר שבע שיעור הזיהומים הכי נמוך. בין בתי החולים הבינוניים, הלל יפה בחדרה נמצא בראש המזוהמים ובית החולים העמק בעפולה כהכי סטרילי.

בקרב בתי החולים הקטנים, הדסה הר הצופים הוא המזוהם ביותר והשרון בפתח תקווה הכי נקי.

למה זה קורה ואיך אפשר להילחם בתופעה?

על השאלה איך יתכן שבתוך בתי החולים, אלו שאמונים על בריאותנו, כל כך הרבה אנשים נדבקים בזיהומים יש מספר תשובות. הגורם הראשון לכך נעוץ בצפיפות הבלתי נסבלת במחלקות השונות והעומסים בבתי החולים.

ישראל נמצאת בתחתית הרשימה מבין מדינות ה-OECD בנוגע למספר מיטות אשפוז למטופלים.

מספר מיטות האשפוז הכללי באצרנו הקטנה הוא 2.3 מיטות לכל 1000 איש, בעוד שהממוצע במדינות ה-OECD הוא 3.7 מיטות לכל 100 איש. מעבר לכך, שיעור תפוסת המיטות הממוצע בישראל הוא יותר מ-94%, בעוד שהממוצע במדינות ה-OECD נמוך מ-77%.

הצפיפות הבלתי נסבלת במחלקות האשפוז ובחדרי המיון בבתי החולים בישראל, יחד עם אחוז התפוסה הגבוה הם הגורמים לכך שכל כך הרבה מטופלים מתים בכל שנה בשל זיהומים בהם נדבקו בבית החולים.

למשרד הבריאות יש קמפיין שנשמע לא רע בכלל "שמירה על סביבה היגיינית בבתי החולים היא האחריות של כולנו" אבל בפועל, כנראה שגם אם נשטוף ידיים ונעשה כל מה שאנחנו יכולים, עד שלא יוקצו תקציבים לשיפור תשתיות האשפוז ופיתוח מהיר של מסגרות טיפוליות בקהילה, שום דבר לא ישתנה.

כמו כן, נראה שישנו קשר ישיר בין המחסור בכוח אדם לאחוז הזיהומים הגבוה.

הגורמים הנוספים לכך הם אי הקפדה על היגיינה מצד המטפלים, היעדר חיטוי הולם של הציוד הרפואי ולעיתים אף שימוש חוזר בציוד שאמור להיות חד פעמי, חולים שסובלים מזיהומים ואינם מועברים לחדרי בידוד וחוסר מודעות משווע למניעת זיהומים בקרב החולים, המבקרים ולמרבה הצער גם ואולי בעיקר, בקרב הצוות הרפואי עצמו.

שר הבריאות יעקב ליצמן הגיב: "מכת הזיהומים בבתי החולים היא מגיפה לכל דבר המאיימת על מערכת הבריאות. אנו רואים את המלחמה בתופעה כיעד עליון. הנתונים הקשים מחייבים אותנו לנקוט בתהליכים ופעילויות אינטנסיביות במטרה לצמצום ניכר בשיעור הזיהומים בבתי החולים ובמוסדות לאשפוז ממושך. משרד הבריאות מוביל ביוזמתי שורת צעדים דרסטיים שימשיכו להביא את השינוי הנדרש בתחום, בהתאם לקביעת גורמי המקצוע".

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הוסיף: "אנחנו מציבים את הטיפול בזיהומים במרכז העשייה שלנו. במשרד הבריאות עומלים על תכנית לאומית לצמצום הזיהומים בעזרת תקציב ייעודי ותמריצים לבתי החולים שישתפרו ולא פחות חשוב מכך, פרסום שקוף של הנתונים לציבור. הקמנו יחידה למניעת זיהומים והיחידה הזו מנתרת את כל ההידבקויות בכל בתי החולים, כך שמשנת 2018 נפרסם אותם באופן שוטף.

מדובר בבעיה עולמית ואנו משקיעים במלחמה הזו משאבים גדולים של זמן וכסף. הוספנו כוח אדם ביחידות למניעת זיהומים ותראו בעוד שנה את הנתונים החדשים ואת השיפור. אנחנו מזמינים את הציבור לעקוב אחרינו ומבטיחים להמשיך ולהשתפר. עצם זה שמדברים, מודדים, מפרסמים לציבור ונותנים משאבים זו הדרך להצליח ואני מאמין שאנחנו נצליח".

מוכרחים לפעול לשיפור תשתיות, להכשיר באופן ייחודי אחיות ורופאים לטובת הנושא, להגביר מודעות ציבורית לניקיון והיגיינה בבתי חולים ובכלל, לפתח מרכזי שיקום בקהילה שיהוו חלופה לאשפוז בבתי חולים ובגדול, להקצות עוד ועוד משאבים לבתי החולים כדי שיוכלו להתמודד בצורה מיטבית עם תופעת ההידבקויות המקוממת.

עו"ד עופר סולר מסביר

אין ספק שהמצב הקיים דורש טיפול בהול ויפה שעה אחת קודם. לא יתכן שמדי שנה מתרחשים בישראל אלפי מקרי מוות בבתי חולים רק בשל חוסר הקפדה על ניקיון וכללים שאמורים להיות מובנים מאליהם.

אותם זיהומים היו יכולים להימנע אילו רק היו ננקטים אמצעי זהירות מינימליים ובכלל זאת: שמירה על היגיינה וסטריליזציה, שטיפת ידיים, החלפת צנתרים מבוקרת ומקצועית ושימת דגש רצינית יותר על הנושא.

אם נדבקת בזיהום במהלך אשפוז בבית החולים או שמישהו מבני משפחתך נדבק, חשוב שתדע שיש מה לעשות ובכל אופן, מומלץ מאוד לא לפעול לבד ולפנות לעורך דין מנוסה המבין בתחום לקבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות.

לאור ממצאי הדו"ח החמור של משרד הבריאות, צריך לגנות את התופעה ואת אוזלת היד של המדינה בטיפול בה. אני קורא באופן אישי לכל מי שנפגע כתוצאה מזיהום במהלך אשפוז בבית חולים ברחבי המדינה, שלא לעבור על כך בשתיקה בכל מקרה!

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (9)

5 stars - based on 9 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית בתי חולים בישראל סכנת זיהום

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

22 במאי 2022

תסמונת פוטוקי לופסקי א...

הכפלה באזור 17p11.2 על הזרוע הקצרה של כרומוזום 17 הנה התיאור המדעי המדוייק של תסמונת פוטוקי לופסק...

קרא עוד

22 במאי 2022

נולד/ה לך ילד/ה עם תסמ...

במקרה של לידת תינוק/ת הלוקה בתסמונת סמית מגניס או 17p11.2 microdeletion, מבלי שהרופא שליווה את מע...

קרא עוד

22 במאי 2022

כרומוזום 17: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים מהותיים במבנה של כרומוזום 17 באמצעות בדיקות גנטיות כבר בתחילת ההר...

קרא עוד

29 במאי 2022

כרומוזום 19: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים ופגיעות במבנה של כרומוזום 19 בזמן ההריון, באמצעות בדיקות גנטיות ז...

קרא עוד

30 במאי 2022

סולר קפלינסקי רשלנות ר...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

13 ביוני 2022

אבחון מוטציות גנטיות ש...

חלק ניכר מהתופעות שגורמות לפרכוסים ואפילפסיה בילדים נובע מרקע גנטי, בחלקו תורשתי ובחלקו כזה הנגרם...

קרא עוד

13 ביוני 2022

תסמונות גנטיות דה נובו...

ישנן עשרות תסמונות גנטיות טריות [דה נובו] שעלולות לגרום לאפילפסיה ולכן חשוב לאבחן אותן כבר בשלב ה...

קרא עוד

15 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

רופא הנשים אשר מלווה את ההריון חייב להסביר להורים כי ניתן לעבטור בדיקות גנטיות זמינות, שעשויות לא...

קרא עוד

19 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

חשוב לאבחן פגיעה אפשרית במבנה של כרומוזום 22 כבר במהלך ההריון וניתן לעשות את זה באמצעות בדיקות גנ...

קרא עוד

22 ביוני 2022

תסמונות דה נובו שעלולו...

נכון למועד כתיבת שורות אלו מוכרות מאות תסמונות גנטיות דה נובו שניתן לאבחן בעובר במהלך ההריון ועלו...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36