סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

המבחנה נשברה והעובר המקופא אבד במהלך טיפולי IVF

מחבר: 04/02/2020 11:18

עדכון ינואר 2020: בתחילת חודש ינואר 2020 ובעקבות תקלה במערכת האחסון של דגימות זרע בבית החולים כרמל בחיפה, למעלה מ-150 דגימות זרע הופשרו ואבדו! משרד סולר קפלינסקי מטפל במספר מקרי תביעה כנגד בית החולים כרמל, בשל הרשלנות שהובילה לאובדן דגימות הזרע.

אם גם דגימות הזרע שלך היו בהקפאה בבנק הזרע של בית החולים כרמל והופשרו בשל "התקלה" בבית החולים, סביר שמגיע לך לקבל פיצוי כספי ניכר.

פנה/י לשיחה עם עורך דין לקבל מידע נוסף והנחיות: 072-334-0001

טכניקת ההפריה החוץ גופית או IVF הנה טכניקה מתקדמת בקרב טיפולי הפוריות, אשר בדרך כלל גם משמשת כמוצא אחרון לזוגות אשר לא הצליחו להביא ילד לעולם באמצעות טכניקות הפוריות האחרות.

יחד עם זאת, לא תמיד מצליחה גם טכניקה זו לעזור לאותם זוגות להביא ילדים לעולם, ולא פעם הם נדרשים לעבור מספר רב של סבבים במסגרת הטיפולים הללו עד להצלחתם, אם בכלל.

במסגרת תהליך ההפריה החוץ גופית, מפגישים באופן יזום את הביצית והזרעון בתנאי מעבדה וזאת לשם יצירת הפריה וגידול עוברים, אותם יחדירו לאחר מכן לרחם של האשה, על מנת שהם ייקלטו בו וייצרו הריון.

מדובר בטיפולים אשר כרוכים בכאבים ובהשקעת משאבים רבים של זמן, כסף, וגם הרבה מאד אנרגיה נפשית בשל המתח והחרדה אשר מלווים את התהליך בציפיה להצלחתו.

מכאן גם מובן וברור כי במידה והטיפול נכשל לאו דווקא עקב בעיה רפואית כלשהי, אלא בשל רשלנות רפואית של מי מאנשי הצוות הרפואי, אזי עוגמת הנפש שנגרמת עקב כך לזוג שעשה את הטיפול הינה כפולה ומכופלת.

הליך ת.א. 1122/95 רונית ואריה ארמה נ' מדאינווסט מרכז רפואי הרצליה בע"מ התנהל בבית המשפט המחוזי בתל-אביב. זאת היתה ככל הנראה תביעת הרשלנות הרפואית הראשונה שהוגשה בשל אובדן עובר מוקפא במסגרת טיפולי IVF בישראל.

תיק זה עסק בתביעת רשלנות רפואית שהגישו בעל ואשה כנגד מרכז רפואי בהרצליה אשר לטענתם היה אחראי לאובדן עובר מוקפא אחד שלהם שנוצר בעקבות טיפולי הפריה חוץ גופית שהם עברו.

המדובר היה בבני זוג אשר  נאלצו במשך 11 שנים לעבור אינספור בדיקות וטיפולי פוריות מורכבים במטרה להרות, כולל 15 טיפולי IVF.

לבסוף הצליחו בני הזוג להגיע ליצירת 9 עוברים מוקפאים הודות לטיפולי IVF, כאשר 8 מהם נוצרו בבית החולים אסותא, בעוד שהעובר התשיעי נוצר באותו מרכז רפואי בהרצליה.

בהתאם להמלצת רופאיהם, החליטו בני הזוג להשתיל את כל 9 העוברים המוקפאים אצל אם פונדקאית ואף מצאו לשם כך פונדקאית מתאימה בארה"ב.

למרבה הפתעתם, רב נסיעתם לארה"ב, הודיע להם המרכז הרפואי בהרצליה שהמבחנה שבה היה מצוי העובר שהוקפא אצלו, נשברה ועקב כך הם נאלצו להעביר לארה"ב רק את 8 העוברים המוקפאים שנוצרו בבית החולים אסותא.

עם זאת, למרבה השמחה, לבסוף נולד להם ילד מתוך 8 העוברים הללו.  

בני הזוג החליטו להגיש תביעת פיצויים בסך מליון וחצי ₪ נגד המרכז הרפואי בהרצליה וזאת בגין הנזקים שלטענתם נגרמו להם בגין אובדן הסיכוי להוליד ילד ועוגמת הנפש שנגרמה להם מהתנהגותו הרשלנית של המרכז הרפואי.

לאחר הגשת התביעה, שינה לפתע המרכז הרפואי את גרסתו והודיע שהוא מצא את המבחנה שבה היה העובר המוקפא ואף הציג אותה בפני בני הזוג. אולם, עד לתום בירור התביעה, לא נודע איזה מבין שתי הגרסאות של המרכז הרפואי היתה נכונה והאם המבחנה שנמצאה כביכול, אכן הכילה את אותו העובר של בני הזוג.  

 

בהמשך התנהלות התיק בבית המשפט הודיע המרכז הרפואי כי הוא מודה באחריותו ובחבותו לאובדן העובר המוקפא. כתוצאה מכך, הדיון בתיק מאותו שלב התמקד רק בשאלת נושא הנזק שנגרם לבני הזוג וזאת בגין עוגמת הנפש, אובדן הסיכוי להוליד ילד וההוצאות שנגרמו להם עקב התנהגותו של המרכז הרפואי.

מאחר ועל פי הפסיקה, הפיצוי בגין אובדן הסיכוי להוליד ילד מהווה רכיב במסגרת ראש הנזק הלא ממוני של כאב וסבל, ואין לראות בו ראש נזק נפרד, וזאת כפי שנקבע בהליך ת.א. 622/91 רות חבושה נ' ד"ר נסימוב ואח' קבע בית המשפט כי יש לדון בפיצוי בגין אובדן הסיכוי להוליד ילד במסגרת ראש הנזק הלא ממוני של כאב וסבל וזאת ביחד עם הפיצוי בגין עוגמת הנפש.

בני הזוג גם הגישו תצהיר לעניין הכאב, הסבל ועוגמת הנפש שנגרמו להם במהלך השנים הרבות של טיפולי ההפריה שהם עברו בעבר.

אולם, בית המשפט הבהיר שעם כל ההבנה לסבלם הנ"ל של בני הזוג, התיק שלהם איננו עוסק בסבל שנגרם להם עקב הקושי שלהם בעבר להביא ילד לעולם, מאחר והמרכז הרפואי איננו אחראי לכך.

לעניין קביעת סכום הפיצוי בגין רכיב הלא ממוני של הכאב והסבל הבהיר בית המשפט כי המדובר בקביעה קשה, לרבות בשל הקושי לאמוד נזק כזה בערכים כספיים. מה גם שהפסיקה אף דוגלת בגישה לפיה שום כסף שבעולם אינו מפצה על יסורי גוף ונפש, על הפחתת הסיכויים להקים קן משפחתי, או על אובדן הנאות חיים נורמליים.

עוד נקבע בפסיקה כי הפיצוי צריך ליתן ביטוי לנסיבות המיוחדות של כל מקרה בפני עצמו, תוך התייחסות לכאב ולסבל הממשי שנגרם באופן שהפיצוי יהלום את חומרת הפגיעה.

במקרה דנן, העובר שאבד היה למעשה הסיכוי האחרון שלהם להביא ילד לעולם, מאחר שלבני הזוג לא היו עוד סיכויים להצליח בהפריית מבחנה נוספת והבאת ילד לעולם, וזאת לאור גילם המבוגר, עברם הרפואי וכן מאחר שהאשה אף נאלצה לעבור ניתוח לכריתת רחם ושחלות לאחר אובדן אותו העובר.

אמנם, אין חולק כי קיימת אי וודאות לגבי השאלה האם אותו עובר היה מצליח לעבור את התהליך הארוך והקשה ומלא הסיכונים, עד להתפתחות הריון תקין ולידת ילד.

יחד עם זאת אין באי ודאות זו כדי לשלול פיצוי מבני הזוג בגין אובדן הסיכוי להביא ילד לעולם. עוד נקבע כי הסיכויים להיכנס להריון מהעובר המוקפא שאבד באמצעות אם פונדקאית ולהביא ילד עמדו של 10% וזאת בהתאם לחוות דעת רפואית שהוגשה ע"י המומחה מטעם בני הזוג, שגם התקבלה על דעת המרכז הרפואי.

בסופו של דבר, החליט בית המשפט לפסוק לבני הזוג פיצוי כולל בגין ראש הנזק של עוגמת הנפש בסך של 150,000 ₪.

בית המשפט הסביר כי המדובר על פיצויי הן בגין עוגמת הנפש שנגרמה להם בגין אובדן הסיכוי להביא ילד בשיעור של 10% והן בגין עוגמת הנפש שנגרמה להם בשל התנהלותו של המרכז הרפואי בחוסר רגישות, אמינות ואחריות, בהתחשב שתי הגרסאות הסותרות שהוא מסר לגבי המבחנה.

יחד עם זאת, משום מה, בית המשפט לא דן בראש הנזק של ההוצאות שנגרמו לבני הזוג עקב התנהגותו הרשלנית של המרכז הרפואי.

בנוסף, נפסקו לבני הזוג וכן הוצאות משפט ושכר טרחת עורך דין בסך 30,000 ₪ + מע"מ. יובהר כי פסק הדין הנ"ל ניתן בשנת 2002 ומאז המקרה הראשון, היו עוד לא מעט תביעות רשלנות רפואית שהוגשו בעילה דומה.

קראו עוד בנושא: תביעה בשל רשלנות בשמירה על עוברים מוקפאים

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון טיפולי IVF אובדן עובר

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

15 בינואר 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

11 בפברואר 2020

בדיקות גנטיות לאבחון ס...

ישנם לא מעט מקרים שבהם בדיקות גנטיות עשויות להציל חיים ולמנוע אבחון מאוחר של מחלת הסרטן! אם הרופא...

קרא עוד

25 בפברואר 2020

רשלנות רפואית באבחון מ...

על מקרים של טעות או איחור באבחון סרטן השד - רשלנות רפואית ותוצאותיה

קרא עוד

25 בפברואר 2020

מדריך להגשת תביעת רשלנ...

מדריך מלא להגשת תביעות רשלנות רפואית - כל מה שצריך לדעת לפני הגשת תביעה בגין נזקי רשלנות...

קרא עוד

04 במרץ 2020

הריון תאומים: יותר שמח...

הריון עם תאומים הנו ברכה כפולה, אבל חשוב להכיר את הסיבוכים האפשריים בזמן ההריון, בשל העובדה שהאם ...

קרא עוד

04 במרץ 2020

בית חולים הלל יפה בחדרה

לפניכם מידע מעודכן ומקיף בכל הנושאים החשובים הנוגעים למרכז הרפואי הלל יפה בחדרה...

קרא עוד

11 במרץ 2020

נגרם לך קרע ברחם בזמן ...

עורך הדין עופר סולר מסביר מה עושים במקרה שנגרם קרע ברחם בגלל רשלנות רפואית...

קרא עוד

11 במרץ 2020

אבחון וטיפול במקרה של ...

דמם לאחר לידה הנו מצד חירום מיילדותי המצריך אבחון מהיר וטיפול רפואי הולם, שאחרת היולדת עשוייה להק...

קרא עוד

16 במרץ 2020

איך מתמודדים מול העומס...

הרבה יותר מדי חולים ומטופלים נפגעים, לעיתים בצורה בלתי הפיכה, בין השאר בגלל העומס הרב בבתי החולים...

קרא עוד

22 במרץ 2020

לחץ על בטן היולדת בזמן...

ישנם לא מעט מקרים שבהם הרופא המיילד מחליט ללחוץ על בטן היולדת במטרה להאיץ את הלידה, כאשר בחלק מהמ...

קרא עוד

29 במרץ 2020

מגיע לך לקבל תשובות במ...

סולר קפלינסקי רשלנות רפואית: מעל 19 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סי...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36