עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

אבחון אוטיזם במכון להתפתחות הילד

מחבר: 24/04/2023 12:05

כולנו מכירים את הילדים שלנו הכי טוב בעולם ומתגאים כאשר הם מחייכים בפעם הראשונה, אומרים את המילה הראשונה והולכים את הצעד הראשון.

לכן, כאשר קיים עיכוב באחד הצעדים ההתפתחותיים, מדובר במאורע מלחיץ ועולה השאלה האם הכל כשורה עם הילד. במקרים רבים אין סיבה לחשוש והתפתחות הילד תקינה, אך אם הילד מראה סימנים המחשידים לאוטיזם או עיכוב התפתחותי, מומלץ לפנות להערכה במכון להתפתחות הילד לצורך אבחון מקיף על ידי אנשי מקצוע מיומנים.

ההפניה לבדיקה של הילד במכון להתפתחות הילד ניתנת מרופא המשפחה או רופא הילדים בקופת החולים ותהליך האבחון נעשה במימון מלא של הקופה. לאבחון אוטיזם בגיל צעיר משמעות רבה עבור הילד.ה, עבור ההורים ועבור שאר בני המשפחה.

מה עושים במכון להתפחות הילד?

אבחון במכון להתפתחות הילד מתבצע בשני מישורים עיקריים, הרפואי והפסיכולוגי.

בשלב ראשון, מתבצעת שיחה עם ההורים, על מנת ללמוד על ההיסטוריה הרפואית וההתפתחותית של הילד, החל ממהלך ההריון, הלידה וההתפתחות לאחר הלידה. המטרה בשיחה זו היא להבין אם קיימים רמזים היכולים להעיד כי הילד סובל מעיכוב התפתחותי כלשהו.

בפן הרפואי נבדקים גורמים כגון פגות, אוטיזם אצל בן משפחה אחר, מחלות או מומים גנטיים, אירוע של מצוקה עוברית וכדומה, כלומר אירועים שיכולים לחזק את החשד כי הילד סובל מהפרעה התפתחותית או שכלית כלשהי.

בפן ההתפתחותי, הקלינאי יעבור על הצעדים ההתפתחותיים שהילד השיג בכל שלב, וישאל את ההורים לגבי סימנים או ההתנהגות חריגה שהילד הפגין ואופייניים לאוטיזם או לעיכוב התפתחותי כלשהו.

בשלב שני מתבצעת בדיקה נוירולוגית, התפתחותית ורגשית של הילד. בכל גיל נעשה שימוש בכלי הערכה שונה שמטרתו להעריך הרמה ההתפתחותית והקוגניטיבית של הילד.

אבחון ילד.ה עד גיל 3

מבחן "מאלן" (Mullen) או מבחן "ביילי" (Bayley) במבחנים אלה מוערכים תפקודי המוטוריקה, השפה, החשיבה, התפיסה וההתנהגות. לילד ניתנות משימות פשוטות בצורה של משחק שמאפשרות לקלינאי להבין אם קיים חוסר באחד מתחומים אלה.

ככל שהגיל צעיר יותר קיים קושי בשיתוף פעולה עם הילד, אך ניתן לאבחן אוטיזם כבר בגיל 18 חודשים כאשר האבחון מתבצע אצל גורם מקצועי.

אבחון ילד.ה בגיל 3-7

מבחן אינטליגנציה של וכסלר לגיל הרך (WPPSI-III) נועד להעריך את רמת ה-IQ של הילד, ומאפשר הערכה של שני מישורים: מישור ביצועי – מוערכים מאפיינים כגון מהירות פסיכומוטורית ותפיסה חזותית, ומישור מילולי – מוערכים מאפיינים כגון אוצר מילים  וידע כללי.

אבחון ילד.ה מגיל 7 ומעלה

מבחן וכסלר לילדים (WISC-IV) נועד להערכת רמת ה-IQ של הילד, ומאפשר הערכה של ארבעה מישורים: הבנה מילולית, לוגיקה תפיסתית, מהירות עיבוד וזיכרון עבודה.

בפן התפקודי, נעשה שימוש בסולם Vineland-II או ABAS-II, שמטרתם למדוד את ההתנהגות של הילד  ולהעריך מיומנויות אישיות וחברתיות הדרושות לתפקוד היומיומי.

כלים נוספים להערכה כוללים שאלונים שממלאים ההורים, הגננת או המחנכת. לאחר ביצוע כלל המבחנים והסתכלות על היבטים רפואיים, תקשורתיים, חברתיים, קוגניטיביים, ותפקודיים של הילד – מתבצעת אינטגרציה של המידע שנאסף במטרה לקבוע אם הילד נמצא על הספקטרום האוטיסטי או סובל מהפרעה התפתחותית כלשהי.

חשוב להדגיש כי התוצאה היא אינה בינארית וכשם התסמונת, מדובר בספקטרום המתבטא בדרכים מגוונות וברמות תפקוד שונות אצל כל ילד וילד.

עקרונות לאבחון במכון להתפתחות הילד

מאחר שאוטיזם היא תסמונת עם מרכיבים רבים: רפואיים, פסיכולוגיים, התנהגותיים, תקשורתיים ותפקודיים, אבחון במכון להתפתחות הילד מתבצע בשני מישורים עיקריים: רפואי ופסיכולוגי.

בפן הרפואי, הגורם המאבחן הוא אחד מהבאים: פסיכיאטר ילדים ונוער, מומחה בנוירולוגיה והתפתחות הילד או רופא ילדים התפתחותי. בפן הפסיכולוגי, אבחון מתבצע על ידי אחד מגורמי המקצוע: פסיכולוג קליני מומחה עם הכשרה בתחום הקליני של הילד, פסיכולוג התפתחותי או פסיכולוג שיקומי / חינוכי בעל הכשרה בתחום של אבחון אוטיזם.

האבחנה במכון מתבצעת על בסיס ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי ה-DSM-5.

ספר זה הגדיר מספר קריטריונים שהילד צריך למלא על מנת להיות מוגדר כבעל הפרעה בספקטרום האוטיסטי. באמצעות שימוש במבחנים הנ"ל, הקלינאי במכון להתפתחות הילד יודע לזהות על פי הקריטריונים המופיעים בספר אם הילד נמצא על הספקטרום האוטיסטי.

אבחון מקצועי של אוטיזם מאפשר להבחין בתסמינים המדוייקים ובניואנסים המופיעים אצל כל ילד לילד, וכך להתאים בצורה אופטימלית את המסגרת הטיפולית, הנפשית, החינוכית והרפואית.

למשל, ילדים עם אוטיזם בתפקוד גבוה הם בעלי אינטליגנציה תקינה, שפה תקינה ויכולת השתלבות טובה יחסית בחברה. מצב זה שונה באופן ניכר מאוטיזם בתפקוד נמוך, שמאפיין ילדים שבדרך כלל סובלים גם ממוגבלות שכלית, כמו גם מוגבלות שפתית וזקוקים לטיפול צמוד למשך שארית חייהם.

מאחר שהתסמינים משתנים מילד לילד, באופיים ובחומרתם, אבחון של אוטיזם הוא איננו דבר טריוויאלי, ולכל ילד נדרש אבחון מעט שונה על ידי גורם מוסמך.

חשוב לציין כי אבחון של אוטיזם הוא לא מוגבל גיל. במקרים מסויימים, כאשר הקשיים של הילד הם עדינים ופחות נראים לעין, מתעוררת שאלה של אוטיזם רק בגיל מבוגר יותר, למשל בגיל בית ספר.

קשיים שיכולים להתעורר הם קשיי למידה, קושי ביצירת חברים, נוקשות בחשיבה ובהתנהלות ועוד. גם בגיל זה חשוב לבצע הערכה ולכן אם קיים חשד רצוי לפנות לרופא המטפל, לפסיכולוג או לפסיכיאטר, ובמידת הצורך יתבצע אבחון במכון להתפתחות הילד באופן הדומה לזה הנעשה בגיל צעיר יותר.

אבחון אוטיזם: חשוב לדעת

לאבחון של אוטיזם בגיל צעיר יש משמעות רבה מבחינה טיפולית וחינוכית. מחקרים מראים שהתערבות טיפולית מוקדמת בילד על הספקטרום משפרת את התוצאות ארוכות הטווח ואת התפקוד שלו, עד כדי השתלבות מלאה בחברה, כמובן בהתאם לחומרת המצב ההתחלתי.

התערבות כזו כוללת מעקב רפואי ופסיכולוגי רציף, כמו גם שילוב במסגרת חינוכית שתתאים לילד ותאפשר לו למקסם את הפוטנציאל ההתפתחותי שלו. מסיבה זו חשוב לבצע אבחון בגיל צעיר ככל הניתן ע"י הגורמים המקצועיים במכון להתפתחות הילד, וכאשר קיים חשד ולו הקטן, להתייעץ עם רופא הילדים המטפל.

מאחר שיש חשיבות באבחון מוקדם של אוטיזם, המלצות המרכז האמריקאי למניעת מחלות (ה-CDC) הן לערוך בדיקות סקר לעיכוב התפתחותי אחת לתקופה, גם כאשר אין חשד ממשי לבעיה התפתחותית.

הערכה ראשונית מתבצעת באופן תדיר אצל רופא הילדים המטפל, ובמידה שקיים חשד להפרעה התפתחותית כלשהי הוא יפנה את הילד להערכה במכון להתפתחות הילד, שם מתעמקים בפרטים ומתבצע אבחון מקיף על ידי בעלי מקצוע ייעודיים בתחום.

שימו לב, בכל מקרה של אבחון ילד.ה עם אוטיזם במכון להתפתחות הילד חשוב להכיר את מגוון הזכויות המגיעות לילד ולבני המשפחה ובין השאר, גם את הזכות לקבל תגמולים מהביטוח הסיעודי של הילד.ה בקופת החולים.

המלצה: לאחר אבחון אוטיזם כדאי לפנות ולבצע בדיקות גנטיות לילד.ה

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון אבחון אוטיזם המכון להתפתחות הילד

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24