שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בלידה

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים בלידה ונזקים לאם ולעובר

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בלידה

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בלידה ונזקים לאם ולעובר

פנה/י לתיאום פגישה >>

סקירה משפטית בנושא הולדה בעוולה

מחבר: 11/10/2011 13:17

זרם התביעות בגין רשלנות רפואית במהלך הריון ולידה מציף ומטלטל את מערכות הרפואה והמשפט. הרופאים והמוסדות הרפואיים פועלים תחת לחץ החרב המשפטית המתהפכת תדיר מעל לראשם.

פסיקה משפטית המוצאת את הרופאים אשמים ברשלנות רפואית עולה הרבה מאד כסף שמשולם לתובעים על ידי חברות הביטוח, כנגד פרמיה שמשלמים הרופאים והמוסדות הרפואיים המעסיקים. 

על רקע זה ואחר באה לעולם יוזמת האיגוד הישראלי למיילדות וגניקולוגיה להגיש לבית המשפט העליון מסמך עמדה יוצא דופן, המפרט לראשונה את המומים המולדים שאינם יכולים לטענתם להיחשב עילה לתביעת רשלנות רפואית בגין "הולדה בעוולה".

לשיחה אישית עם עורך דין חייג/י: 072-334-0001

המדובר במונח משפטי שהוכר לראשונה על ידי בית המשפט העליון בשנת 1986 שסלל את הדרך לדרישה לפיצוי כספי על ידי הורים לתינוקות שנולדו עם מומים ונכויות לאחר שהתברר כי רופאים התרשלו באיתור והתרעה על קיומו של מום במהלך ההריון.

רשלנות הרופאים מנעה מההורים לממש האופציה של הפסקת הריון וגררה אותם להתמודדות עם גידולו של ילד בעל צרכים מיוחדים.  

המסמך של האיגוד מדרג את המומים המולדים לשלש קבוצות לפי דרגות חומרה בתפקוד היילוד: קלה, בינונית וקשה. לכל דרגה הוצמד תאור המומים והמגבלות התפקודיות באמצעותם מבקש האיגוד לקבוע אמות מידה רפואיות להגדרתה של הולדה בעוולה המקימה עילה מוצדקת, להבנת האיגוד, להגשת תביעת רשלנות רפואית.

לטענת ההסתדרות הרפואית: "השימוש הרווח כיום במונח הולדה בעוולה בזירה המשפטית הביא לזילות של ממש בערך חיי העובר, לדילמות בלתי אפשריות בעבור הרופאים והעוסקים בגינקולוגיה, ולמסר קשה - שלא לומר הרסני - באשר לתפיסת החברה את בעלי הליקויים והמומים".  

בחרנו להידרש לסוגיות המורכבות והטעונות המועלות על ידי האיגוד הרפואי, בדרך של כניסה מדומה לנעליו של זוג צעיר שרוצה להביא ילדים לעולם. עם זאת ומתוך כוונה להתמודד בצורה ממוקדת עם העמדה המיוחדת של האיגוד הרפואי, אנו סבורים שעלינו להתייחס רק למומים המוגדרים קלים על ידי האיגוד, אשר לגביהם נטען כי אינם מוגדרים כהולדה בעוולה ולכן לא מקימים עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.

מקובלת עלינו עמדת הרופאים לעניין המומים המולדים הגורמים למגבלה בינונית וקשה, הנופלים, ללא מחלוקת, בגדרה של הולדה בעוולה ומאפשרים בצדק הגשת תביעה לצורך קביעת פיצוי כספי ליילוד ולמשפחה הנפגעת. ולעצם העניין.

תינוק עם מום בא לעולם

הזוג הצעיר שלנו, "נכנס להריון". במהלך ההריון בוצעו כל הבדיקות השגרתיות והמיוחדות: אולטרסאונד, בדיקות דם שונות, בדיקת נוגדנים, סוכר, שתן, יעוץ גנטי, שליה, סקירת מערכות, מי שפיר חלבון עוברי, בדיקת קצב גדילה והתפתחות ועוד.

הרופאים המטפלים פעלו לפי הפרוצדורות הנהוגות והמחייבות. ניתחו את המידע המתקבל מהבדיקות, עדכנו בשוטף את הזוג הצעיר בתוצאות המידע לפי מיטב שיפוטם והבנתם המקצועית.

תיעדו כמתחייב את ההליכים והודיעו להורים שבדרך, שלא נמצא כל ממצא מחשיד לקיומו של מום מולד בעובר. יום הלידה הגיע. העובר בא לעולם עם מום, בניגוד לדיווחים ולתחזית של הרופאים.

על פניו, קמה להורים עילה לתבוע את הרופא והמוסד הרפואי שהעסיק אותו בגין רשלנות רפואית, ללא קשר לסוג המום ודרגת חומרתו, כמפורט במסמך שהגיש האיגוד לבית המשפט העליון.

הזכות לתבוע

אנו סבורים בניגוד לעמדת האיגוד, שאין מקום לחסום את ההורים מקבלת סעד משפטי כאשר מדובר לטענת הרופאים במום קל שאין לו השפעה מהותית, לטעמם של הרופאים על תפקודו העתידי של הרך הנולד, עם כל ההשלכות הנלוות לגידולו וחינוכו על ידי הוריו. להורים שמורה הזכות לחשוב אחרת.

הילד שלהם הוא עולם ומלואו על פגמיו ומומיו הקלים והחמורים ולא רק נתון סטטיסטי מדורג.

גם במישור הפלילי דורגו העבירות לפי חומרתן: חטא, עוון ופשע והסנקציה העונשית נקבעה בהתאמה. עבירה מסוג "חטא", כמוה כמום "קל". על עבירה מסוג "חטא", ניתן לתבוע ולהביא את העבריין על עונשו. הוא הדין לגבי "מום קל", המאפשר לנפגע לתבוע את הרופא הרשלן לכאורה, כדי לזכות בפיצוי כספי ההולם את הנזק העלול לצמוח מקיומו של המום.

חרף עמדתנו העקרונית, אנו בדעה שכדי למנוע הצפה של בתי המשפט בתביעות על מומים קלים, כהגדרתם הרפואית ולא ההורית, מומלץ להכין רשימה של סוגי המומים הקלים מתוך מאגרי המידע של המערכת הרפואית. לכל מום יקבע תג פיצוי. כך ידע התובע הפוטנציאלי לאיזה פיצוי לצפות, חרף האסוציאציה המקוממת של כסף תמורת מום.

לא נעים אבל אלו החיים. כאשר המערכת שקופה, התובע יעשה לעצמו את החשבון האם כדאי לו להיכנס לנתיב הייסורים הממושך של הגשת תביעות המתבררות לאורך שנים בשביל לזכות בפיצוי, שלא בדיוק "יסדר אותו בחיים". מנגנון השיפוט העצמי של התובעים יוביל אותם למסקנה בלתי נמנעת, שלא שווה במקרים מסוימים לתבוע.

כך, ירד מהותית, להערכתנו, מפלס התביעות "הקלות" המציף את בתי המשפט. הדבר דומה לקביעה בחוק של רמות הענישה. על עבירה קלה, יקבל המורשע מספר חודשי מאסר שבמקרים מיוחדים יומרו לעבודות שירות ועל עבירות מסוג פשע חמור, ירצה עונשים ממושכים בין כותלי בתי הסוהר. הוא הדין בהוראות המחוקק בנוגע לעונשי מינימום שעל פיהם נדרשים השופטים לפסוק. 

תביעת רשלנות רפואית במסלול מיוחד

מה שנתפס על ידי הממסד הרפואי כמום קל שניתן לחיות איתו בשלום ולכן אינו נופל בגדרה של הולדה בעוולה, עשוי להתקבל בצדק על ידי ההורים כמום מהותי בעל השלכות קריטיות לתפקודו העתידי. אם ניקח את הדוגמה שהרופאים אוהבים להשתמש בה והיא המקרה בו נולד תינוק ללא זרת ו/או ללא אצבעות בכף רגלו השמאלית, יתאפשר לנו באמצעותו להמחיש את עמדתנו העקרונית.

התינוק של זוג הורים שעיסוקם נגינה, האחד בפסנתר והשני בגיטרה אקוסטית, נולד ללא זרת בכף ידו הימנית. לכאורה, מום קל, שאין סיבה לעשות ממנו עניין גדול, בוודאי שלא להגיש תביעה בגינו, אליבא, דאיגוד הגניקולוגים.

רצה הגורל, ובשנה החמישית להולדתו אובחן הילד כבעל שמיעה אבסולוטית, מה שמנבא כישרון מוסיקלי יוצא דופן, בדומה להוריו כאשר היו בגילו.

האם בנסיבות אלו ניתן ביושר לדחות על הסף את הטענה של ההורים, שהזרת החסרה אכן "דפקה" לילד המוכשר שלהם את העתיד להיות עילוי בפסנתר?

מה נשיב להורים לילד שנולד ללא האגודל בכף רגלו השמאלית, כאשר יתברר כעבור 10 שנים כי מדובר באתלט מחונן בקפיצה לגובה, שללא חסרונה של האגודל היה מייצג את מדינתו באולימפיאדה.

לשני המקרים המיוחדים שהצגנו לעיל אנו מציעים מסלול תביעה מיוחד של הולדה בעוולה, גם אם על פניו המומים המתוארים נופלים תחת ההגדרה של מום קל, שאינו מצדיק, לשיטת האיגוד הרפואי, הגשת תביעה בגין רשלנות רפואית.

נזכיר, כי תביעות רשלנות רפואית מוגשות על ידי ההורים ו/או אפוטרופוס בשם הילד הנפגע מסיבות טכניות מובנות. מהותית, התובע האמיתי הוא היילוד כנגד הרופאים המיילדים. עם זאת, החוק מאפשר לאותו ילד בעל המום להגיש תביעה באופן עצמאי החל מגיל 18 ועד גיל 25 בחלוף 7 שנים של תקופת התיישנות.

אשר על כן, לגבי אותם ילדים מיוחדים שנולדו עם מום קל, כהגדרת הרופאים, אך עם כישרון מולד בתחומי הנגינה, הספורט, הציור ודומיו, שלא בא לביטוי אלא נגדע עקב המום המולד, יתאפשר להגיש תביעה ברשות עצמם במסלול מיוחד ולתבוע את הפיצוי הראוי בגין הנזק המקצועי והאישי שנגרם בעטיו של המום.

תביעות מסוג זה ידונו בפני הרכב שיפוטי מיוחד, שיסתייע בחוות דעת מומחים מדיסציפלינות רלבנטיות, ויידרש לבחון את שיעור הנזק המצטבר ולהחליט על גובה הפיצוי ההולם

איזון אינטרסים

אנו מתחברים פחות לפסיקתה של השופטת שולמית וסרקרוג, סגנית נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, שאחת מפסיקותיה הוגדרה כרוח גבית עבור אותו איגוד שפנה לבית המשפט העליון ושם פסקה בתיק הנוגע להפסקת הריון לעומת לידה עם מום: "כל עוד הילד יכול להפיק הנאה מחייו, יכול הוא רק לברך על כך שבא לעולם, ומבחינתו שלו, מצב זה עדיף על מצב שההנאה היתה נשללת ממנו אילו ההיריון היה מופסק בעודו ברחם אמו".

אנו מעדיפים את גישתו האחרת של נשיא העליון לשעבר, השופט אהרן ברק, כפי שבאה לביטוי בתיק "זייצוב נגד כץ", שהנו פסק דין מכונן בהיותו הראשון לקבוע פיצויים ליילוד. מפסק דין זה עולה כי הולדה בעוולה מתקיימת בכל לידה של ילד בעל מום כתוצאה מרשלנות וכי הפיצוי נועד לפצות על החיים עם המום.

בהקשר לפיצוי קובע השופט ברק: "באיזון הראוי בין האינטרסים של הצדדים השונים מן הראוי להטיל את הנטל הכספי של הרשלנות הרפואית על יוצר הסיכון ומבטחו". לשיטתו של השופט ברק, כך ניתן להבטיח רמת בריאות נאותה ללא מתן חסינות לרופאים שהתרשלנו בתפקידם. עם כל הצניעות, אנו מסכימים.

ליחצו כאן לפניה וקבלת יעוץ משפטי אישי!

בואו להתייעץ עם מומחים ועורכי דין במסגרת: פורום רשלנות רפואית

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר
המלצות ועדת מצא לעניין סוגיית הולדה בעוולה - המלצות ועדת מצא בנושא הולדה בעוולה wrongful birth. ליחצו כאן לסקירה משפטית מלאה...
הלכה של בית המשפט העליון בעניין חיים בעוולה - ע"א 1326/07 הלכה של בית המשפט העליון בעניין חיים בעוולה...

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (1)

5 stars - based on 1 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית לידה משמעות הולדה בעוולה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 בינואר 2018

פגיעה בעובר בשל כריכת ...

נגרם לעובר נזק בלידה בגלל כריכת חבל הטבור סביב הצוואר ופגיעה באספקת החמצן?

קרא עוד

15 בינואר 2018

טיפולי הפריה חוץ גופית...

טיפולי ההפריה החוץ גופית פופולאריים מאד בישראל ולצערנו גם מספרם של מקרי הרשלנות הרפואית בהתאם...

קרא עוד

15 בינואר 2018

הרופאים השאירו שארית ש...

עורך הדין עופר סולר מסביר כיצד מתמודדים ומה ניתן לעשות במקרים של שארית שליה ברחם לאחר הלידה...

קרא עוד

15 בינואר 2018

שברים בגולגולת ומקרי ד...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרים חמורים של לידת ואקום קשלנית שגרמה לדימום מוחי ולשברים בגולגולת...

קרא עוד

15 בינואר 2018

הפרת חובת הגילוי הביאה...

בית המשפט העליון דן בערעור על פס"ד בתביעת פיצויים של הורים לילדה עם תסמונת איקס שביר...

קרא עוד

15 בינואר 2018

חשוב להכיר: בדיקת צ'יפ...

עורך הדין עופר סולר מסביר על חשיבותה ויעילותה הרבה של בדיקת השבב הגנטי לאיתור מומים גנטיים בעובר...

קרא עוד

15 בינואר 2018

כל מה שחייבים לדעת על ...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרי הדבקות בחיידק טורף ובעיקר על חשיבות האבחון והטיפול המהיר בחיידק...

קרא עוד

15 בינואר 2018

מקרים של היפרדות שליה ...

אבחון מאוחר וטיפול שגוי במקרים של היפרדות שליה עשויים להוות עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית ותשלום...

קרא עוד

15 בינואר 2018

כל מה שאת צריכה לדעת ע...

עורך הדין עופר סולר מסביר על חיידק ה-GBS והדרך לטפל באם ובעובר לפני הלידה למניעת הדבקה...

קרא עוד

15 בינואר 2018

חיסון נגד שעלת בהריון:...

הכירי את הסיבות, הסיכונים והסיבוכים האפשריים לפני שתעשי חיסון נגד שעלת בזמן ההריון...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 3, קומה 36