סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

הרופאים לא אבחנו תסמונת אדוארדס או טריזומיה 18?

מחבר: 16/04/2018 14:16

תסמונת אדוארדס, אשר ידועה גם בשם טריזומיה 18 ובלועזית Trisomy 18 / Edward's Syndrome הנה תסמונת אשר נובעת ממצב בו ישנם שלושה עותקים של כרומוזום מספר 18 במקום שניים, כפי שקיים במצב תקין.

התסמונת תוארה לראשונה בשנת 1960 על ידי גנטיקאי בריטי בשם ג'ון הילטון אדוארדס ומכאן גם נובע שמה.

המדובר בתסמונת קשה שחשוב לאבחן בזמן ההריון באמצעות סדרה של בדיקות שגרתיות, ובמקרים כאלה לרוב ימליצו הרופאים על הפסקת הריון יזומה.

לאורך השנים טיפל עורך הדין עופר סולר במספר מקרים שבהם הרופאים לא אבחנו טריזומיה 18 ונולד ילד הסובל מהתסמונת הקשה. בכל אותם מקרים משרדנו הגיש תביעות פיצויים בעילת רשלנות רפואית ובחלקם כבר הושגו פשרות ושולמו למשפחות פיצויים בסכומי כסף ניכרים.

בסקירה המפורטת שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר את מהותה של התסמונת, השפעותיה על העובר והדרכים לאבחן את התסמונת הנדירה. נדגיש כי בכל מקרה של לידת ילד הסובל מהסתמונת יש לפנות להתייעצות אישית עם עורך דין בטרם קבלת החלטה כלשהי.

לדעת יותר על תסמונת אדוארדס

ככלל, טריזומיה הנה פגם גנטי אשר מתבטא בקיומם של שלושה כרומוזומים במקום שני כרומוזומים כפי שיש במצב תקין. הטריזומיה השכיחה ביותר הנה טריזומיה 21, אשר ידועה גם בשם תסמונת דאון ואשר נגרמת עקב 3 עותקים של כרומוזום מס' 21.

שכיחות תסמונות הטריזומיה עולה עם גיל האם, מאחר שככל שהביציות של האם הינן מבוגרות יותר, כך גם עולה הסיכון שהן צברו מוטציות ופגמים. באופן כללי הסיכון להולדת ילד שלוקה בטריזומיה כלשהי בקרב נשים בנות עשרים עומד על 1:526 ובקרב נשים בנות 49 על 1:8.

שכיחותה של טריזומיה 18 עומדת על אחת ל-5,000 עד 6,000 לידות והיא נפוצה יותר בקרב עוברים זכריים. למעשה, טריזומיה 18 הנה הטריזומיה השניה בשכיחותה באוכלוסיה, לאחר טריזומיה 21.

טריוזמיה 18 הנה תסמונת קשה ביותר, מאחר והיא גורמת לכך ש-95% מהעוברים שלוקים בה אינם שורדים כבר במהלך ההריון וזאת עקב הפלה עצמונית או מות העובר.

כ-50% מהתינוקות ששרדו את ההריון אינם שורדים את השבוע הראשון לחייהם ופחות מ-10% מהתינוקות שורדים את שנת חייהם הראשונה.

הסימפטומים של התסמונת כוללים בין השאר:

 • פיגור שכלי
 • עורף בולט
 • מיקרוצפליה – ראש קטן
 • מיקרוגנאטיה – לסת תחתונה קטנה
 • אוזניים נמוכות
 • עיניים מרוחקות זו מזו
 • שפה שסועה
 • פלטפוס - כף רגל שטוחה
 • פולידקטיליה – יותר מ-5 אצבעות בגפיים
 • מומים לבביים בדרגות חמורה משתנות
 • זיהומים בכליות ובמערכת השתן
 • בעיות במבנה השלד,
 • בעיות אכילה שגורמות לעיכוב בגדילה

ועוד...

כיום לא ידוע עדיין מהי הסיבה הגורמת להיווצרות התסמונת ובניגוד לתסמונות רבות אחרות, היא גם איננה עוברת בתורשה גנטית מההורים לילדים, כך שהיא לא עוברת באדם שחולה במחלה או נשא שלה לילדיו.

כתוצאה מכך, לא ניתן לאבחן את התסמונת באמצעות ייעוץ גנטי הניתן להורים הפוטנציאליים לפני כניסת האשה להריון. יחד עם זאת, לאחר כניסת האשה להריון, ניתן לבדוק האם העובר סובל אולי מהתסמונת באמצעות בדיקות שונות, אשר יכולות לעורר חשד לקיומה של התסמונת.

הדרך לאבחן את התסמונת בזמן ההריון

בדיקות דם מסוג NIFT Non Invasive Prenatal Test - בדיקות דם פשוטות, לא פולשניות ולא מסוכנות, שמאפשרות לזהות תסמונות טריזומיה והפרעות כרומוזומליות שונות באמצעות בדיקת ה-DNA החופשי ממקור עוברי אשר נע בדמה של האם וזאת החל מהשבוע העשירי להריון.

בדיקות אלו אינן מהוות כיום חלק מסבל הבריאות של משרד הבריאות, אך ניתן לבצען באופן פרטי. כמו כן, חלק מהביטוחים המשלימים של קופות החולים והביטוחים הפרטיים מסבסדים חלק מעלות הבדיקה הפרטית.

במסגרת תהליך הרס ובניית התאים משתחררים לזרם הדם מקטעים קצרים של DNA חופשי - cell free DNA, ובקיצור cfDNA. במהלך ההריון, משתחררים לדם האם באופן דומה גם מקטעי DNA חופשי של העובר, שמקורם בשלייה.

מקטעים אלו מכונים cell free fetal DNA, ובקיצור cffDNA. החל מהשבוע ה-10 להריון, ה-DNA החופשי ממקור עוברי מהווה כ-10% מה- DNA החופשי שבדם האם.

אם מספר הכרומוזומים של העובר הינו תקין, נשמר יחס קבוע בין כמות המקטעים מכל כרומוזום. אולם, אם מספר הכרומוזומים של העובר אינו תקין, היחס האמור משתנה.

לדוגמה אם העובר לוקה בטריזומיה 18, ישתחררו לדם האם יותר מקטעים עובריים מכרומוזום 18. בדיקות NIPT מבוססות על היכולת לזהות הבדלים אלה בשיטות שונות על ידי ספירת מיליוני מולקולות של DNA עוברי.

בדיקת שקיפות עורפית - בדיקת אולטרסאונד בלתי מסוכנת ובלתי פולשנית אשר מבוצעת בשבועות ה-11 -12 להריון וזאת במסגרת בדיקות הסקר השגרתיות של השליש הראשון להריון. במהלך בדיקה זו בוחנים איזור מסויים בעורף העובר על מנת לאתר חשד לקיומן של הפרעות כרומוזומליות כלשהן.

סקירת מערכות מוקדמת ומאוחרת - שתי בדיקות אולטרסאונד נוספות, אשר בוחנות את האנטומיה של גוף העובר. אצל עובר שסובל מתסמונת טריזומיה 18 ניתן למצוא סימפטומים שונים כגון ריבוי מי שפיר, חדרי מח מוגדלים, הרחבה של אגני כליות, כף רגל שמוטה, עורק טבורי יחיד ועוד.

קראו בהרחבה על סקירת המערכות

כאמור, הבדיקות הללו יכולות רק לעורר חשד לקיומה של תסמונת אדוארדס אך לא לקבוע בוודאות את קיומה. במידה וממצאי הבדיקות הללו מעוררות חשד לקיומה של התסמונת, ניתן לוודא את קיומה באמצעות בדיקות מי שפיר או סיסי שליה, שמאפשרות לבחון את הכרומוזומים של העובר, ולקבוע בוודאות האם הוא אכן סובל מהתסמונת.

מאחר והמדובר בבדיקות פולשניות, שכרוכות בסיכון מסויים, יש לבצע אותן רק אם מתעורר חשד לקיומה של התסמונת ולא באופן שגרתי.

מקרי רשלנות רפואית באבחון טריזומיה 18

במידה ובדיקות אלו מעידות על קיומה של התסמונת, ההמלצה הרפואית הנה לבצע הפלה יזומה ולהפסיק את ההריון. המדובר בתסמונת קשה ביותר אשר בדרך כלל מביאה ממילא למות העובר או למות התינוק בגיל מוקדם מאד.

לאור עובדה זאת יש חשיבות עילאית לאבחון התסמונת מוקדם ככל שניתן לאורך חודשי ההריון, ומתן הסבר מלא להורים אודות השפעותיה ההרסניות על העובר וההמלצה הרפואית כאמור.

למרבה הצער, ישנם מקרים בהם אנשי הצוות הרפואי שאמונים על מעקב ההריון של האם אינם מצליחים לאבחן את התסמונת הקשה, אלא רק לאחר הלידה.

בכל המקרים שהגיעו לטיפולו של עורך הדין עופר סולר, הוגשו כאמור תביעות פיצויים עצומות בעילת רשלנות רפואית חמורה. ואחד התיקים שבהם טיפלנו הסתיים זה לאחרונה בפשרה בה שולמו לתובעים מיליוני שקלים.

בכל מקרה של לידת ילד או ילדה הסובלים מהתסמונת הקשה, עורך הדין עופר סולר מציע ייעוץ אישי מלא ודיסקרטי.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (4)

5 stars - based on 4 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון מעקב רשלני תסמונת אדוארדס

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

11 באוגוסט 2019

ייעוץ גנטי ומקרי רשלנו...

התמודדות משפטית מול מקרים של רשלנות רפואית במתן ייעוץ גנטי, שהובילה ללידת ילד או ילדה הסובלים מתס...

קרא עוד

11 באוגוסט 2019

תביעות בשל ייעוץ גנטי ...

סכומי הפיצויים שנפסקים במקרים של רשלנות רפואית במסגרת הייעוץ הגנטי שניתן להורים לעתיד בשל לידת יל...

קרא עוד

12 באוגוסט 2019

איך קובעים את גובה הפי...

פסיקת הפיצויים בתביעות רשלנות רפואית שונה ומורכבת בהרבה, לעומת תביעות נזיקין אחרות! בסקירה שלפניך...

קרא עוד

01 בספטמבר 2019

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

12 בספטמבר 2019

אבחון מוקדם של אטקסיה ...

הסבר מפורט אודות תסמונת AT ותיעוד מקרים חמורים של רשלנות רפואית באבחון מוקדם של התסמונת ולידת ילד...

קרא עוד

16 בספטמבר 2019

הקשר בין שתלי סיליקון ...

ה-FDA בארצות הברית פרסם כי קיים קשר אפשרי בין שתלי סיליקון המשמשים לניתוחי הגדלת חזה לבין התפתחות...

קרא עוד

22 בספטמבר 2019

פסיקה: נזק חמור לעובר ...

בית המשפט פסק והכריע כי להוריו של הפעוט אשם תורם למצבו הקשה, שלאחר לידתו בניתוח קיסרי אליו הופנתה...

קרא עוד

26 בספטמבר 2019

רשלנות באבחון מום בלב ...

עורך הדין עופר סולר עונה ומסביר בנושא תביעת רשלנות רפואית בשל לידת תינוק עם מום קשה בליבו...

קרא עוד

26 בספטמבר 2019

שים לב: גורל התביעה של...

גורל התביעה וגובה הפיצויים שתקבל נמצא בידיים שלך! עכשיו צריך לבחור את עורך הדין המתאים...

קרא עוד

16 באוקטובר 2019

פיצויים על פגיעה באוטו...

בית המשפט המחוזי בחיפה פסק פיצויים בשל פגיעה באוטונומיה, בתביעה בשל שיתוק ע"ש ארב שנגרם לילד...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 1, קומה 36