סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

הפלות חוזרות: בדיקה גנטית יכולה להסביר למה!

מחבר: 21/10/2020 15:51

פרופ' יובל ירון מבית החולים איכילוב הוביל לאחרונה צוות מחקר בין-לאומי שבחן האם בדיקת דם אימהית יכולה לאתר את הסיבה להפלות חוזרות. החוקרים מצאו שבדיקת דם אימהית לאיתור מקטעי DNA קטנים של העובר יכולה לשמש לאיתור הסיבה הנפוצה להפלות.

אוקטובר הוא חודש המודעות לאובדן הריון ולידות שקטות. אובדן הריון הוא חוויה קשה, מטלטלת ומתסכלת לכל זוג. הפלות חוזרות, שמוגדרות לרוב כ-2 או כ-3 הפלות ספונטניות עוקבות רצופות, הן מצב נפוץ יחסית, ומחקרים קודמים העריכו שבין 1% ל-2% מהנשים סבלו מ-3 הפלות רצופות חוזרות לפני השבוע ה-20 להריון.

בירור הסיבה להפלות חוזרות יכול לאפשר טיפול בה ולהגדיל את הסיכויים ללידת חי בלידות הבאות. עם זאת, רק בכ-50% מהמקרים ניתן לגלות את הגורם להפלה בבדיקות אלה.

מחקר חדש שפורסם לאחרונה בכתב העת הנחשב Human Reproduction מציע להשתמש בטכנולוגיה חדשה ולא פולשנית לאיתור הגורם הנפוץ להפלות חוזרות ומוקדמות ולשנות את סדר הבירור הרפואי.

לאור המחקר החדש ולאור התקדמות משמעותית בתחום הגנטיקה, רופאי הנשים בישראל צריכים ליידע אותך, במקרים של הפלות חוזרות, לגבי האפשרות להעמיק ולבדוק את התופעה כפי שנסביר מיד.

בירור ובדיקות במקרה של הפלות חוזרות

הבירור הרפואי עבור הגורם להפלות חוזרות יכול להיות מורכב מבדיקות שונות. בדיקות סקר גנטי למחלות של המערכת החיסונית, בדיקות הדמיה כמו אולטרסאונד של הרחם, הערכה של מערכת הקרישה או הורמונים שונים ועוד.

על פי הערכות כ-50-70% מהמקרים של אובדן הריון מוקדם נגרמים עקב הפרעה כרומוזומלית. הפרעה כרומוזומלית נוצרת כאשר המידע הגנטי של העובר מסודר בצורה לא תקינה, למשל, כאשר במקום 2 עותקים של כל גן, יש לנו 3 העתקים או העתק בודד.

ברוב המקרים, הפרעות כרומוזומליות מתרחשות בתאים שיוצרים את העובר והן ככל הנראה אינן מורשות על ידי ההורים. עם זאת, באחוזים בודדים תיתכן הורשה של מידע גנטי לא מאוזן מההורים. במקרים אלה בדיקות גנטיות נפוצות להורים יכולה לסייע לבירור הסיבה להפלה.

מכיוון שהפרעות כרומוזומליות הן סיבה כה נפוצה לאובדן הריון מוקדם, בדיקה לאיתור ההפרעה היא חלק מקובל בבירור. עד כה, אפשרות נפוצה לביצוע הבדיקה היתה שימוש ברקמה שמכילה מידע גנטי מהעובר עצמו, כמו סיסי שליה. מחקרים קודמים העריכו שהסיכוי של בדיקה זו לאתר את ההפרעות הכרומוזומליות הוא נמוך יחסית.

מחקר חדש: בדיקת דם של האם משמשת לבירור הפלה חוזרת

כדי להבין כיצד עובדת הטכנולוגיה שנבדקה, חשוב להכיר מושג שנקרא cfDNA, אלו חלקים של חומר גנטי מהעובר DNA ש"זולגים" אל מחזור הדם של האם. כך, על ידי בדיקת דם פשוטה של האם, ניתן לבחון מקטעים של המידע הגנטי מהעובר, בלי צורך לבצע בדיקות פולשניות.

בשנים האחרונות נעשה שימוש הולך וגובר בטכנולוגיה זו על מנת לאתר הפרעות גנטיות שונות, ובפרט הפרעות כרומוזומליות, כמו אלה שנפוצות באובדן הריון מוקדם. חלק מבדיקות אלא ידועות בשם הנפוץ בדיקת NIPT או NIPS.

החידוש במחקר הוא שימוש בטכנולוגיה המוכרת יחסית, על מנת לבצע בירור למקרים של הפלות חוזרות.

המחקר, שנערך בבית חולים בברצלונה, ספרד, כלל 109 נשים שעברו אובדן הריון מוקדם או אובדן הריון חוזר שביצעו את בדיקת הדם, בנוסף לאיסוף רקמה עוברית.

מתוך 86 מקרים שנכללו בעיבוד הנתונים הסופי, השיגה בדיקת הדם המתקדמת רגישות (אחוז מתוך החיוביים להפרעת כרומוזומים שאותרו נכונה) של 82%, ספציפיות (אחוז מתוך המקרים ללא הפרעת כרומוזומים שאותרו נכונה) של 90% ודיוק כללי של 85%.

הצעה לשינוי גישה: התמקדות בבירור העובר ואז האם

במסגרת המחקר, שמומן חלקית על ידי חברה שמבצעת בדיקות בטכנולוגיה זו, סקרו החוקרים את האפשרות למקד את הבירור ההתחלתי בגנטיקה של העובר ולא בבדיקות שונות לאם.

החוקרים הציגו מספר מחקרים קודמים שמצאו שבדיקה של המידע הגנטי של העובר יכולה לגלות את הסיבה להפלה לעיתים קרובות יחסית ולחסוך את הצורך בביצוע בדיקות מיותרות לאם.

מספר מחקרים העריכו שביצוע הבירור בשיטה זו גם יכול לחסוך בעלויות בירור של כ-1,100 דולר בכל מקרה.

השורה התחתונה? הוכחת יכולות עם כמה מגבלות

החוקרים ציינו שהמחקר המעניין מכיל גם מספר מגבלות. מספר הנשים שהשתתפו בו הוא קטן יחסית והגדלה שלו תוכל לשפוך אור נוסף שיוכל לשפר את התהליכים המעבדתיים, שבעזרתם מנתחים ומפרשים את התוצאות.

בנוסף יתכנו מקרים שבהם הבדיקה איתרה הפרעות כרומוזומליות שגויות. במקרים כאלה, האם תקבל הסבר בנוגע לסיבה הסבירה להפלה בלי לבצע בדיקות נוספות שיוכלו לאתר את הגורם האמיתי לאובדן ההריון.

זאת ועוד, מציינים החוקרים ששימוש בטכנולוגיה במקרים של הפלה מוקדמת (ולא רק ההפלות חוזרות) יכול לספק הסבר לאם בנוגע לסיבה האפשרית לאובדן ההריון, ללא בדיקה פולשנית ולהעניק לה הקלה נפשית בתקופה שלאחר אובדן ההריון.

המחקר התייחס גם להיבטים טכניים רבים אחרים הנוגעים לאיכות הבדיקה וביצועה, אלה יכולים להשפיע על התועלת הנשקפת ממנה ומדומות לה 'בעולם האמיתי'.

האם הרופא שלך חייב לעדכן אותך בנושא?

בגדול, כן. ממש כפי שאנו חשופים למידע החשוב ומאחר וישנם מאות ואלפי מקרים של נשים הסובלות מהפלות חוזרות בישראל, סביר בהחלט שהרופא שמלווה את מעקב ההריון שלך במסגרת קופת החולים או במסגרת פרטית, יעדכן אותך לגבי האפשרות לערוך בדיקת NIPT, שעשוייה לאבחן סיבות גנטיות להפלות שאת חווה.

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הפלות חוזרות

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

02 באוגוסט 2021

פגיעה במבנה של כרומוזו...

הכירו את המשמעות האפשרית של פגיעה ושינוי במבנה של כרומוזום 13 ומדוע כל כך חשוב לאבחן שינויים במבנ...

קרא עוד

08 באוגוסט 2021

אבחון אוטיזם במהלך ההר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על האפשרות לאבחן אוטיזם לפני ובמהלך ההריון ועל מקרים חמורים של רשלנות ב...

קרא עוד

30 באוגוסט 2021

פגיעה במבנה של כרומוזום 4

שינויים במבנה של כרומוזום 4 ומוטציות גנטיות באזורים שונים על גבי הכרומוזום עלולים להוביל לפגיעה מ...

קרא עוד

01 בספטמבר 2021

סולר קפלינסקי רשלנות ר...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

08 בספטמבר 2021

פגיעה במבנה של כרומוזום 6

באמצעות בדיקות גנטיות בשלבים הראשונים של ההריון ניתן לאבחן שינויים במבנהו של כרומוזום מספר 6, אשר...

קרא עוד

12 בספטמבר 2021

הדבקה בחיידק ליסטריה ב...

הסיכוי של אשה בהריון להידבק בחיידק הליסטריה המסוכן גבוה עד פי 18 לעומת אשה שאינה הרה, ובמקרה של ה...

קרא עוד

22 בספטמבר 2021

אבחון כליית פרסה בעת מ...

הרופאים אבחנו כליית פרסה בעובר שברחמך? לאבחנה זאת יכולה להיות השפעה משמעותית על העובר ומגוון נרחב...

קרא עוד

29 בספטמבר 2021

פגיעה במבנה של כרומוזום 3

שינויים במבנה של כרומוזום 3 ומוטציות גנטיות באזורים שונים על גבי הכרומוזום עלולים להוביל לפגיעה ר...

קרא עוד

17 באוקטובר 2021

מיקרוצפליה ומקרי רשלנו...

מיקרוצפליה ובעברית זעירות הראש הנה מום מולד הנובע, ברוב המקרים, בשל מוטציה גנטית שנוצרה לאחר ההפר...

קרא עוד

17 באוקטובר 2021

פגיעה במבנה של כרומוזו...

הילד שלך אובחן עם פגיעה מהותית במבנה של כרומוזום 10 רק לאחר הלידה? באמצעות בדיקת מי שפיר בתחילת ה...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36