סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

עורך הדין עופר סולר, ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

המשרד המוביל בישראל לייצוג נפגעי רשלנות רפואית, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

פנו לקבלת חוות דעת מקצועית >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

ייצוג נפגעי רשלנות רפואית

עו"ד עופר סולר, מציע ללוות אותך ואת בני המשפחה בהליך המשפטי ועד לקבלת פיצויים מלאים

לקבלת חוות דעת מקצועית >>

אי-אבחון איסכמיה ומקרי רשלנות רפואית

מחבר: 21/01/2019 14:20

איסכמיה הינה בעיה רפואית אשר מתבטאת כזרימה מוגבלת ולא מספקת של דם אל איבר או רקמה מסויימים בגוף האדם, באופן זמני או קבוע.

ככלל, כל האיברים והרקמות בגוף זקוקים לאספקה מתמדת של דם וחמצן. זרימת דם מוגבלת מכונה איסכמיה ואילו חוסר בחמצן מכונה היפוקסיה.

כאשר מתרחשת איסכמיה וזאת בדרך כלל עקב היצרות או סתימה בכלי הדם שמספקים דם לאותו איבר או רקמה, הם עלולים להיפגע עקב כך, עד כדי הגעה למצב של סיכון חיים.

כך לדוגמא, איסכמיה של שריר הלב, המכונה גם איסכמיה לבבית, עלולה לגרום לאוטם שריר הלב / התקף לב, איסכמיה של המח עלולה לגרום לשבץ מוחי ואיסכמיה של המעיים עלולה לגרום לקוליטיס איסכמי.   

בסקירה המפורטת שלפניך מסביר עורך הדין עופר סולר על החשיבות הרבה שבאבחון תופעות של איסכמיה בשלב מוקדם ככל שניתן, על מנת למנוע הידרדרות במצבו של הסובל מהבעיה.

כמו כן, יוצגו דוגמאות למקרי רשלנות רפואית באבחון התופעה, בהם הוגשו תביעות פיצויים בסכומים ניכרים בשל נזקים חמורים שנגרמו מאי-אבחון הבעיה.

תסמיני האיסכמיה, אופן אבחונה והטיפול בה

תסמיני האיסכמיה, אופן אבחונם והטיפול באסיכמיה נקבעים בהתאם לאיבר הפגוע ורמת חומרתה של הבעיה. כמובן שבאחריות הרופא המטפל בקופת חולים ו/או בבית החולים לאבחן את התופעה ואת רמת חומרתה, מוקדם ככל שניתן.

כך לדוגמא, איסכמיה קלה יחסית בעורקים הכליליים, שמונעת אספקת דם לשריר הלב, יכולה להתבטא בקוצר נשימה במאמץ, עייפות, חולשה וכאבים מפושטים באזור החזה בזמן מאמץ.

כאשר האיסכמיה מגיעה לדרגה חמורה יותר, היא עלולה להתבטא באוטם בשריר הלב המוכר בשם התקף לב.

כאמור, גם אופן אבחון האיסכמיה נעשה בהתאם לאיבר הפגוע. למשל, את האיסכמיה הלבבית ניתן לרוב לאבחן באמצעות אק"ג בזמן מאמץ, מאחר ולאיסכמיה יש תבנית מאד ברורה המוצגת בבדיקת א.ק.ג, אם כי האיסכמיה יכולה להופיע לעיתים גם במסגרת בדיקת א.ק.ג במנוחה.

סיכויי האבחון באמצעות בדיקת א.ק.ג נחשבים לגבוהים יחסית, אולם לעיתים יתכן שהבדיקה לא תאבחן את האיסכמיה בעיקר אצל נשים.

במידה והתברר שאכן ישנה איסכמיה לבבית, הטיפול בה יכול להתבצע באמצעות מתן טיפול תרופתי, מיפוי לב, או צנתור, לצורך בדיקת מצב הסתימה בעורקים הכליליים.

כמו כן, כאשר קיימת איסכמיה מוחית לדוגמא, אשר מתבטאת בפגיעה באספקת הדם התקינה למוח וגורמת לשבץ מוחי, יש לבדוק את הגורם לכך.

במידה ומתברר למשל כי קיים קריש דם אשר חוסם את אחד העורקים המובילים דם למוח, ניתן להשתמש בתרופות להמסת הקריש. עם זאת, לעתים חייבים להכניס צנתר לעורק כדי לשלוף את הקריש או להמיס אותו באופן ישיר.

האיסכמיה עלולה להיחשב במקרים רבים כמצב מסכן חיים, במיוחד כאשר מדובר באיסכמיה לבבית או מוחית ולכן, גם לאחר ההתאוששות ממנה, יש לערוך מעקב רפואי שוטף אחר מצב החולה.

במסגרת המעקב, יש, מצד אחד, לערוך בדיקות תכופות לאבחון מוקדם ככל הניתן של האיסכמיה ומצד שני, להקפיד על טיפול מונע במטרה להפחית את הסיכוי להתפתחות איסכמיה נוספת.

כגון באמצעות נטילת תרופות נגד קרישת דם למי שסובל מקרישיות יתר וכן הקפדה על אורח חיים בריא. אורח חיים כזה כולל הימנעות מעישון, פעילות ספורטיבית, הקפדה על משקל תקין, שמירה על רמת השומנים, הכולסטרול והסוכר בדם וכן רמת לחץ הדם.

מקרי רשלנות רפואית באבחון וטיפול באיסכמיה

כמו בכל טיפול רפואי, העילות לגרימת רשלנות רפואית בכל הקשור בטיפול באיסכמיה יכולות להתבטא בשלל צורות ולכל אורך הטיפול בחולה, החל מאופן אבחון האיסכמיה ועד לאופן הטיפול בה.

רשלנות רפואית בכל הקשור לאבחון

מטבע הדברים, ככל שאבחון האיסכמיה הנו מוקדם יותר, כך ניתן לטפל בה טוב יותר ולמנוע את החרפתה.

הרשלנות בהקשר זה יכולה להתבטא, בין היתר, בהיעדר אבחון בכלל, אבחון מאוחר, אבחון שגוי, אי לקיחת אנמנזה מפורטת הכוללת גיל, מין, רקע בריאותי, אי ביצוע בדיקה גופנית על ידי הרופא ועמידה על התסמינים המתוארים על ידי המטופל.

רשלנות רפואית בכל הקשור לעריכת בדיקות

כאשר יש חשד לאיסכמיה באיבר כלשהו, יש לערוך שורה של בדיקות כלליות בהתאם לאיבר שחושדים שהוא נפגע.

כך לדוגמא, לצורך אבחון איסכמיה לבבית, יש לערוך בדיקות א.ק.ג במנוחה, א.ק.ג במאמץ, הולטר א.ק.ג 24 שעות, מיפוי לב, דופלקס עורקים, בדיקות הדמיה, בדיקות דם ועוד.

הרשלנות בהקשר זה יכולה להתבטא באי עריכת בדיקות כלל, עריכה מאוחרת של בדיקות, פענוח שגוי של תוצאות הבדיקות ובמיוחד של בדיקת דם וא.ק.ג.

רשלנות רפואית בכל הקשור למתן הטיפול

יש להקפיד על מתן טיפול מדוייק בהתאם לסוג האיסכמיה ומצבו האישי של החולה.

רשלנות בהקשר זה יכולה להתבטא בהשהיית מתן הטיפול, מתן טיפול תרופתי שאינו מתאים מבחינת סוג, מינון, או מבלי לוודא את רגישות החולה להן, ביצוע הליך רפואי שאינו מתאים לחולה או ביצוע רשלני של הליך רפואי שלכאורה מתאים לו ועוד.

פסיקת פיצויים בשל אי אבחון איסכמיה

במסגרת הליך ת"א 4177-02 אליהו אשכנזי נ' ד"ר לודמילה גנאדין אשר התנהל בבית המשפט המחוזי בירושלים, נדונה תביעת רשלנות רפואית של מטופל בן 65 כנגד רופאת משפחה בקופת חולים כללית.

המטופל התייצב אצל הרופאה כשהוא מתלונן על כאבים בחזה, כאבים בכתף, הזעה וקוצר נשימה בעיקר בזמן עליה במדרגות, כמו גם שיעול יבש.

הרופאה ערכה לו בדיקה גופנית, נתנה לו תרופות והפנתה אותו לבצע בדיקות מעבדה, צילומי רנטגן ובדיקת א.ק.ג, תוך שהוא התבקש לשוב אליה עם התוצאות.

כעבור יומיים המטופל איבד את הכרתו, לקה באירוע קרדיאלי חריף, אשר בגינו נגרם לו נזק בלתי הפיך בגזע המוח. כתוצאה מכך המטופל נמצא בתרדמת מוחלטת.

בית המשפט קבע שהרופאה התרשלה בכך שהיא לא אבחנה שהמטופל סובל ממחלת לב. בין היתר, הרופאה התרשלה בכך שהיא לא ערכה לו בדיקת א.ק.ג בעצמה וזאת בו במקום ובאופן מיידי, לאור תלונותיו השונות, ובעיקר על הכאבים בחזה, ואשר באמצעותה היא יכלה לאבחן סימני איסכמיה ללבו של התובע וכן סימן מוקדם לאוטם חריף.

בית המשפט הכריע ופסק פיצויים בסכום גבוה בשל האירוע הנדון.

פסק דין נוסף בו נפסקו פיצויים בשל רשלנות רפואית באבחון איסכמיה: ת"א 3709-02-12 ל'(המנוח) ואח' נ' מדינת ישראל ואח' בבית משפט השלום בנצרת

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (3)

5 stars - based on 3 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית איסכמיה

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

06 ביוני 2019

מידע וסיוע משפטי לנפגע...

עם למעלה מ-18 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ וליוו...

קרא עוד

10 ביוני 2019

אבחון תסמונת HRD במסגר...

עורך הדין עופר סולר מסביר על הצורך באבחון מוקדם של תסמונת גנטית חמורה בשם HRD ומקרי רשלונת רפואית...

קרא עוד

10 ביוני 2019

אבחון מוקדם של תסמונת ...

הכירו את החשיבות הרבה שבאבחון מוקדם של נשאות של הגן הבעייתי, שעלול לגרום ללידת צאצא הלוקה בתסמונת...

קרא עוד

10 ביוני 2019

יש לך ילד/ה עם SMA - מ...

עורך הדין עופר סולר מסביר אודות החשיבות שבאבחון מוקדם של מחלת ה-SMA...

קרא עוד

11 ביוני 2019

יעוץ גנטי ומקרי רשלנות...

התמודדות משפטית מול מקרים של רשלנות רפואית במתן ייעוץ גנטי, שהובילה ללידת ילד או ילדה הסובלים מתס...

קרא עוד

17 ביוני 2019

אבחון מחלת MTHFR בקרב ...

נולד לך ילד החולה במחלת MTHFR שלא אובחנה לפני או במהלך ההריון? ככל הנראה המדובר על רשלנות רפואית ...

קרא עוד

20 ביוני 2019

מקרי רשלנות רפואית בני...

על מקרי רשלנות רפואית בניתוח קיסרי - מה עושים במקרה של נזק ליולדת או לתינוק הרך לאחר ניתוח קיסרי?

קרא עוד

24 ביוני 2019

הצורך לאבחן תסמונת בלו...

על מקרים חמורים של התרשלות ואי-אבחון מוקדם של תסמונת בלום, מה שהוביל ללידת ילד/ה הלוקה בתסמונת חש...

קרא עוד

01 ביולי 2019

נזקים חמורים בעקבות עי...

עורך הדין עופר סולר מסביר על מקרים שבהם היולדת הופנתה לניתוח קיסרי באיחור ונגרמו נזקים חמורים לתי...

קרא עוד

07 ביולי 2019

נולד לך ילד עם תסמונת ...

לידת ילד החולה בתסמונת WWS הנדירה, ברוב המקרים יוביל לכך שניתן יהיה לבסס תביעת פיצויים של מיליוני...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורך דין עופר סולר מעניק ייעוץ אישי, ללא התחייבות, לנפגעי רשלנות רפואית ובני המשפחה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

office@solarlaw.co.il

מרכז עזריאלי 1, קומה 36