סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

אבחון אטרזיה ביליארית כבר בתחילת ההריון

מחבר: 16/12/2020 10:59

המחלה הנדירה המוכרת בשם אטרזיה ביליארית או איטמות של דרכי המרה באה לכדי ביטוי בכך שצינוריות המרה של התינוק, המובילות את מיצי המרה מהכבד אל המעי הדק, חסומות מסיבה לא ברורה.

חסימה כאמור תגרום לנזק חמור לכבד ותוביל, ללא טיפול רפואי הולם, להתדרדרות מהירה במצבו של התינוק עד כדי אי ספיקת כבד ומוות כבר בחודשי חייו הראשונים. שיפור טכנולוגי מאפשר לרופאים לאבחן את המחלה במסגרת מעקב הריון שגרתי, כבר בשלבים מוקדמים של ההריון ולהתחיל את הטיפול בהקדם.

אטרזיה ביליארית (Biliary Atresia) היא אמנם מחלה נדירה יחסית, שמשפיעה על אחת מתוך 14500 לידות, אך היא גורם משמעותי לצהבת של הילוד והסיבה המרכזית להשתלת כבד בילדים.

בסקירה העדכנית שלפניך נסביר בהרחבה על המחלה הנדירה, הדרכים לאבחן אותה בשלבי ההריון המוקדמים ואפשרויות הטיפול ההכרחי לצורך תיקון חסימת דרכי המרה והלכה למעשה, הצלת חייו של התינוק.

נדגיש כבר עתה כי בכל מקרה של לידת תינוק/ת עם אטרזיה ביליארית מבלי שהמחלה אובחנה בזמן ההריון, ראוי וחשוב לפנות להתייעצות עם עורך דין מומחה בתחום הרשלנות הרפואית על מנת לבדוק את המקרה.

כמה מילים על דרכי המרה

רובנו לא מכירים את תפקידה החשוב של מערכת המרה שלנו. המערכת, שמנקזת את מיצי המרה מהכבד, אוגרת אותם ומשחררת אותם אל מערכת העיכול, משחקת תפקיד חשוב בפינוי חומרים שונים ובראשם בילירובין (Bilirubin).

בילירובין הוא תוצר לוואי של תאי הדם שלנו ולסילוקו באמצעות מערכת המרה תפקיד חשוב בהגנה עלינו. בזמן שבהריון האם מפנה את הבילירובין עבור העובר, לאחר הלידה התינוק צריך לעשות זאת בעצמו.

אם מערכת המרה של התינוק או התינוקת לא מתפקדת רמות הבילירובין יכולות לעלות, להעניק לעור מראה צהוב (צהבת) ואף לגרום לבילירובין לשקוע ברקמות, להצטבר בהן ולגרום לנזק, לרבות נזק מוחי.

סיבה מובילה לצהבת של התינוק היא אטרזיה ביליארית, מחלה שמתבטאת בחסימה (אטרזיה) של צינורות המרה (צינורות הביליארי) בשלבי החיים הראשונים ואף לפני הלידה.

גורמים לאטרזיה ביליארית

נכון להיום עולם הרפואה אינו יודע מדוע אטרזיה ביליארית מתפתחת, אך חוקרים כבר הציעו מספר סיבות אפשריות. כך למשל, צברים של מקרים באזורים מסוימים ובעונות מסוימות מציעים שייתכן שווירוסים תורמים להיווצרות המצב. אפשרות נוספת שיכולה להסביר דפוס זה היא חשיפה לרעלים.

גם גורמים גנטיים נקשרו להתפתחותה של המחלה וכך בדיקת אקסום, שמרצפת חלק גדול מהמידע הגנטי שלנו, איתרה שגרסאות מסוימות של הגן PKD1L1 נמצאה בחלק מהמטופלים שלקו בסוג של אטרזיה ביליארית. גם גנים אחרים קושרו לסיכון מוגבר להפרעה באמצעות טכנולוגיות ריצוף מתקדמות.

עם זאת, סביר שבחלק גדול מהמקרים אין סיבה גנטית להתפתחותה של ההפרעה. בהנחה זו תומכים טיעונים שונים ובהם העובדה שבמקרים של תאומים זהים, שחולקים את המידע הגנטי, רק אחד מהתאומים נוטה לחלות במחלה.

הטיפול המרכזי: ניתוח לשחזור ניקוז המרה

נכון להיום, הטיפול המרכזי הראשון לטיפול באטרזיה ביליארית הוא ניתוח לשחזור דרכי המרה, כך שלאחריו מיצי המרה יתנקזו אל מערכת העיכול, בצורה דומה לתפקוד הטבעי והתקין.

בניתוח זה, שנקרא גם קסאי (Kasai) מקרבים את המעי הדק אל הכבד וכך מאפשרים ניקוז של המרה ישירות אל המעי תוך 'מעקף' של דרכי המרה החסומות. אם הניתוח מצליח, הצהבת חולפת תוך מספר שבועות.

על אף יכולת ההצלחה קצרת הטווח של הניתוח, ידוע היטב היום שהמחלה ממשיכה להתקדם גם לאחר ניתוח מוצלח. למעשה, מרבית המטופלים יצטרכו לבצע השתלת כבד גם לאחר ניתוח מוצלח. למרות עובדה זו, ידוע גם שחלק מהמטופלים יוכלו לדחות את הצורך בהשתלה בשנים ארוכות ואף בעשורים בזכות הניתוח.

מחקרים קודמים מעלים שקיים קשר חזק בין מועד ביצוע ניתוח מוקדם, בעדיפות לפרק זמן של עד 30 ימים לאחר הלידה, לבין דחיית הצורך בהשתלת כבד ועל כן מומלץ לבצעו בהקדם האפשרי.

חלק חשוב מהטיפול: אבחנה מהירה לאחר הלידה

לאור החשיבות הרבה שבטיפול מהיר באטרזיה ביליארית, אפילו בחודש הראשון לאחר הלידה, קיימת חשיבות מרכזית גם לאבחון מהיר.

תסמינים לאטרזיה ביליארית יכולים להופיע מיד לאחר הלידה ועד כ-8 שבועות לאחריה. בין תסמינים אלה ניתן למצוא צהבת, צואה בהירה ושתן כהה.

לאחר שעולה החשד לאטרזיה ביליארית יש להשלים את הבירור ואת האבחנה בהקדם, לאור החשיבות הרבה בטיפול מוקדם, אף תוך מספר ימים.

האבחון כולל בדיקות דם, שתן, הדמיה של הבטן, ביופסיה של הכבד (נטילת דגימה לבחינה במעבדה). בדיקה פולשנית שנקראת כולנגיוגרמה היא צעד מרכזי באבחנה של אטרזיה ביליארית כיום. הבדיקה בוחנת את דרכי המרה ויכולה להדגים את החסימה בהם. לעיתים, ניתן לבצע את ניתוח הקסאי במועד הבדיקה.

אבחנה בהריון: רוב המקרים מתחילים עוד לפני הלידה

נהוג להתייחס לאטרזיה ביליארית כמחלה שבאה לידי ביטוי בעיקר לאחר הלידה, כאשר רק כ-16% מהמקרים באים לידי ביטוי כבר עם הלידה.

עם זאת, בשנת 2020 פרסמו חוקרים אמריקניים בכתב העת Journal Pediatric Gastroenterology Nutrition ממצאים שמעידים על כך שברוב המקרים, אם לא בכולם, ניתן לאתר אטרזיה ביליארית כבר במהלך ההריון.

מחקרים רבים כבר דיווחו שניתן לאתר סימנים ל-Biliary Atresia באמצעות בדיקת אולטרסאונד בטן שגרתית במהלך ההריון.

אחד מסימנים אלה הוא ציסטה בכבד, שאותרה בין השבועות 19 ל-32 בהריון. למעשה, מחקר ישראלי מצא שמתוך 25 מקרי אטרזיה ביליארית שנבדקו, בשישה מקרים כבר אותרו הפרעות בכיס המרה במהלך סקירת מערכות בשליש השני בהריון.

ככל שטכנולוגיית האולטרסאונד בהריון מתקדמת, כך משתפרת היכולת הרפואית לבחון גם את דרכי המרה ולהעלות את החשד למחלה בשלבים מוקדמים.

גם ריכוז האנזים GGT (גמא גלוטאמיל טראנספפטידאז) שנבדק במהלך בדיקת מי שפיר במהלך ההריון יכול לסייע בזיהוי חסימה מוקדמת של דרכי המרה.

האנזים נוצר בכבד ועובר במערכת המרה אל המעי, ומשם אל נוזל השפיר. במהלך השבועות 18-19 להריון רמות אנזים זה אמורות להיות גבוהות אך אם דרכי המרה חסומות, כמו במקרה של אטרזיה, רמות האנזים יהיו נמוכות.

המידע החשוב שהתוצאות מספקות לרופא/ה ולהורים יכול לשמש לקבלת החלטות חשובות להמשך ניהול ההריון ואיתור הפרעות אחרות הקשורות לאטרזיה ביליארית.

עם זאת, סביר שהיתרון הגדול ביותר באבחון של חסימת דרכי מרה עוד בהריון הוא האפשרות לבצע ניתוח בשלב מוקדם יותר ובסמוך למועד הלידה, תוך שיפור סיכויי ההצלחה ודחיית הצורך בהשתלת כבד.

לידת תינוק/ת עם איטמות של דרכי המרה

כפי שציינו בתחילת הדברים, בכל מקרה של לידת תינוק/ת עם אטרזיה ביליארית שלא אובחנה במהלך ההריון או בסמוך למועד הלידה, רצוי וחוב לפנות לבדיקת המקרה באמצעות עורך דין מנוסה בתחום הרשלנות הרפואית, על מנת לבחון את נסיבות מעקב ההריון והלידה.

לאורך השנים טיפל משרד סולר קפלינסקי במספר תביעות פיצויים שהוגשו בשל רשלנות רפואית באבחון מוקדם של המחלה הקשה, אשר הובילה לאיחור משמעותי בהפניית התינוק/ת לניתוח מתקן ובכך, לפגיעה משמעותית בסיכויי הצלחת הניתוח ולהתדרדרות צפויה במצב הבריאותי של התינוק/ת.

ניתן לפנות לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות לכל שאלה בנושא מאוחד מעורכי הדין שלנו, כי בכל מקרה, מגיע לך לקבל תשובות ברורות!

קריאה נוספת: רשלנות רפואית באבחון מחלת אגירת גליקוגן

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (2)

5 stars - based on 2 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון מעקב רשלני אטרזיה ביליארית

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

22 במאי 2022

תסמונת פוטוקי לופסקי א...

הכפלה באזור 17p11.2 על הזרוע הקצרה של כרומוזום 17 הנה התיאור המדעי המדוייק של תסמונת פוטוקי לופסק...

קרא עוד

22 במאי 2022

נולד/ה לך ילד/ה עם תסמ...

במקרה של לידת תינוק/ת הלוקה בתסמונת סמית מגניס או 17p11.2 microdeletion, מבלי שהרופא שליווה את מע...

קרא עוד

22 במאי 2022

כרומוזום 17: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים מהותיים במבנה של כרומוזום 17 באמצעות בדיקות גנטיות כבר בתחילת ההר...

קרא עוד

29 במאי 2022

כרומוזום 19: פגיעה במב...

חשוב לדעת כי ניתן לאבחן שינויים ופגיעות במבנה של כרומוזום 19 בזמן ההריון, באמצעות בדיקות גנטיות ז...

קרא עוד

30 במאי 2022

סולר קפלינסקי רשלנות ר...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

13 ביוני 2022

אבחון מוטציות גנטיות ש...

חלק ניכר מהתופעות שגורמות לפרכוסים ואפילפסיה בילדים נובע מרקע גנטי, בחלקו תורשתי ובחלקו כזה הנגרם...

קרא עוד

13 ביוני 2022

תסמונות גנטיות דה נובו...

ישנן עשרות תסמונות גנטיות טריות [דה נובו] שעלולות לגרום לאפילפסיה ולכן חשוב לאבחן אותן כבר בשלב ה...

קרא עוד

15 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

רופא הנשים אשר מלווה את ההריון חייב להסביר להורים כי ניתן לעבטור בדיקות גנטיות זמינות, שעשויות לא...

קרא עוד

19 ביוני 2022

פגיעה במבנה של כרומוזו...

חשוב לאבחן פגיעה אפשרית במבנה של כרומוזום 22 כבר במהלך ההריון וניתן לעשות את זה באמצעות בדיקות גנ...

קרא עוד

22 ביוני 2022

תסמונות דה נובו שעלולו...

נכון למועד כתיבת שורות אלו מוכרות מאות תסמונות גנטיות דה נובו שניתן לאבחן בעובר במהלך ההריון ועלו...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36