סולר קפלינסקי רשלנות רפואית malpractice
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי מקיף ברשלנות רפואית בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב שנים בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של סיבוכים לאורך חודשי ההריון

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בהריון

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי סיבוכים בהריון

פנה/י לתיאום פגישה >>

אבחון אוטיזם במהלך ההריון ומקרי רשלנות רפואית

מחבר: 17/06/2020 14:48

אוטיזם מוגדר כרצף, ספקטרום, של לקויות התפתחותיות-נוירולוגיות שונות, אשר מתאפיינות בקושי לקיים אינטראקציה חברתית ותקשורתית, פגיעה ביכולת לקלוט מסרים מהסביבה, וטווח מוגבל מאוד של תחומי פעילות ותחומי עניין.

הספקטרום האוטיסטי אשר מכונה גם רצף PDD, Pervasive Developmental Disorder, כולל מגוון לקויות וביניהן אוטיזם קלאסי, אוטיזם סוואנט, הפרעת אוטיזם לא מוגדרת ותסמונת אספרגר.

שכיחות האוטיזם באוכלוסיה הישראלית

ככלל, התסמונת מופיעה בקרב בנים פי 4 מאשר בקרב בנות. כמו כן, ממחקרים שנערכו בארץ וברחבי העולם עולה כי קיימת מגמת עליה גלובלית באבחון ילדים הלוקים באוטיזם.

כך לדוגמא, ממחקר שנערך בישראל על ידי קופת חולים מכבי, עלה כי בין השנים 2003-2009 עלה מספרם של הילדים הלוקים באוטיזם בארץ פי 3 (!) וכי נכון לשנת 2009, שכיחות האוטיזם בארץ בילדים מתחת לגיל 12 הנה 1 לכל 200 ילדים, כאשר 83% מהילדים שאובחנו היו בנים.

מאז המחקר של קופת חולים מכבי, פרסמו נתונים מדאיגים עוד יותר: במהלך 10 השנים האחרונות גדל מספר האנשים המוכרים עם אוטיזם בישראל באופן דרסטי: מ־3,949 בשנת 2007 ל־14,269 בשנת 2016!

נתונים אלה עולים מנתוני הסקירה השנתית של אגף המחקר במשרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים, שפורסמו לקראת היום הבינלאומי למודעות לאוטיזם, שחל בחודש אפריל.

יחד עם זאת, השכיחות של אוטיזם בישראל עדיין נמוכה משמעותית מזו שבארה"ב ובמדינות מערביות אחרות ברחבי העולם.

גורמים מוכרים יותר וכאלה שפחות

בארץ ובעולם נערכים מחקרים רבים כדי לנסות ולברר מהם הגורמים להיווצרות האוטיזם, אך אלו עדיין אינם ברורים לחלוטין כיום. יחד עם זאת, יתכן שהאוטיזם נגרם מצירוף של כמה גורמים או שקיימים גורמים שונים לסוגים שונים של אוטיזם.

התפיסה המחקרית הרווחת כיום סוברת כי האוטיזם נוצר כנראה בשל התפתחות בלתי תקינה של המוח, אשר נגרמת עקב שילוב של גורמים גנטיים וסביבתיים.

עוד מקובל להניח שהליקוי במח מתרחש לפני הלידה או סמוך לאחר מכן, כאשר כיום נערכים מחקרים גם במטרה לאתר את מקום הפגיעה ואת אופייה, כגון שינוי מבני, חוסר איזון כימי וכיו"ב.

גורמים אפשריים נוספים שנחקרים כיום כוללים סיבוכים בהריון ו/או בעיות מהלך הלידה, הריון בגיל גבוה של האם ו/או האב, שימוש בתרופות מסויימות במהלך ההריון, הפרעות בחילוף החומרים בגוף, תגובה לחומרים בסביבה או במזון, זיהום נגיפי, שימוש בסמים ואפילו שימוש בקנאביס ועוד.

לאורך 10 השנים האחרונות נשמעות טענות לפיהן חיסונים לילדים בגיל הרך עלולים לגרום לאוטיזם, אולם הדיעות בעניין זה חלוקות וישנם מחקרים סותרים.

לגבי הגורם הגנטי, ממחקרים שונים שנעשו עולה כי בהחלט קיימת אפשרות לקשר גנטי, אם כי רק בחלק קטן מן המקרים. שכן, הסיכוי ללקות באוטיזם גבוה בהרבה אצל אחים לילדים שלוקים באוטיזם מאשר הסיכון הרגיל באוכלוסיה.

סיכון החזרה במשפחה שבה יש כבר ילד אחד עם אוטיזם הוא כ-5% בכל הריון וכאשר יש שני ילדים שלוקים באוטיזם, הסיכון עולה ל-35%-25%.

עובדה נוספת המדגימה את הגורם הגנטי הנה שכיחות התופעה בקרב תאומים זהים. אצל 90%-80% מתאומים זהים, כאשר לתאום אחד יש אוטיזם, גם אצל התאום השני מאובחן אוטיזם.

עובדה נוספת המעידה על חשיבות המרכיב הגנטי היא שבמשפחות בהן יש מקרה של אוטיזם, ניתן למצוא קווים אוטיסטיים קלים או הפרעות נפשיות בשכיחות מוגברת אצל קרובי המשפחה.

יחד עם זאת, העובדה שאין 100% אוטיזם בתאומים זהים, מצביעה על כך שהאוטיזם נגרם גם מגורמים סביבתיים וגורמים אפיגנטיים. כלומר, גורמים לשינוי ב-DNA שלא בעקבות מוטציה ב-DNA אלא דרך השפעה על תפקוד ושינוי פעילות החלבון.

יחד עם זאת, עד כה טרם זוהה גן אחד בודד וספציפי שאחראי להיווצרות האוטיזם ונראה שמעורבים בתופעה כמה גנים.

בין הגנים שנמצאו כאלה שגורמים לאוטיזם ניתן למנות את MET CNTNAP2, EN2, אך המנגנון הביולוגי הברור של השונות בגנים אלו והתפתחות אוטיזם טרם קיבל הסבר מספק.

ככלל, המחקר הגנטי בשנים האחרונות מדגיש את ההטרוגניות הגנטית הרבה וכן את העובדה שמדובר במספר רב של שינויים גנטיים, שכל אחד אחראי רק על אחוז קטן מהמקרים. קיימת חשיבות רבה לקבלת ייעוץ גנטי בטרם הכניסה להריון קראו עוד בנושא

איך ומתי אפשר וצריך לאבחן?

ברוב רובם של המקרים הסימנים האופייניים לאוטיזם מופיעים רק אחרי שלב הילדות המוקדמת ועל כן ניתן כיום לאבחן את האוטיזם בעיקר לאחר התפתחותה של התסמונת, תוך כדי היעזרות בקריטריונים התנהגותיים שנקבעו על ידי ארגונים רפואיים ברחבי העולם.

אשר לעריכת בדיקה גנטית לאבחון האוטיזם ולמרות האמור לעיל, מממצאי המחקרים שנערכו עולה כי קיימת אפשרות לקשר גנטי לתופעת האוטיזם אזי, עד כה טרם נמצאה בדיקה גנטית וודאית שניתן לבצע לפני או במהלך ההריון כדי לאבחן אוטיזם בעובר ב-100% וגם לא ניתן לעשות בדיקה כזו לאחר הלידה.

יחד עם זאת, לאחרונה ניתן להיעזר בבדיקה טכנולוגית חדשנית אשר מכונה בדיקת הצ'יפ הגנטי, אשר מכונה באנגלית CMA, קיצור של Chromosomal microarray או CGH, קיצור של Comparative genomic hybridization. השם צ'יפ או שבב, ניתן בשל הדימיון לשבבים המצויים במכשירים אלקטרוניים ובמחשבים.

המדובר בבדיקה אשר סורקת את החומר הגנטי / הכרומוזומים של הנבדק ברזולוציה גבוהה ביותר, ואשר מאתרת שינויים גנטיים קרי, עודפים או חוסרים מזעריים של מקטע, שאינם ניתנים לאיתור בבדיקות אחרות, לרבות בדיקת מי שפיר רגילה, ואשר עלולים לגרום לתסמונות גנטיות שונות ולרבות פיגור שכלי ואוטיזם.

בדיקה זו רלוונטית במיוחד לתסמונות גנטיות כגון: תסמונת האיקס השביר ותסמונת רט, שבהן מדווח גם על הופעת תסמינים אוטיסטים.  

כיום מקובל להניח כי באמצעות הבדיקה ניתן לאתר באמצעות הבדיקה 10%-20% ממקרי האוטיזם.

כאשר מדובר בעובר, הבדיקה נעשית באמצעות דגימת מי השפיר או סיסי השליה וכאשר מדובר באדם, הבדיקה נעשית באמצעות בדיקת דם.

כדי להבין את חדשנותה של בדיקת הצ'יפ הגנטי יש להשוותה לבדיקת מי השפיר הרגילה, אשר מתבצעת כבר למעלה מ-50 שנה באותה שיטה.

לצורך ביצוע שתי הבדיקות, הרופאים שואבים מעט מי שפיר מהרחם אשר מכילים תאים שנשרו מהעובר ולאחר מכן מגדלים את התאים במעבדה. במסגרת בדיקת מי השפיר הרגילה, בודקים את התאים תחת מיקרוסקופ, שמאפשר לאתר רק בעיות כרומוזומליות גדולות, שנראות לעין תחת המיקרוסקופ כמו תסמונת דאון.

לעומת זאת, במסגרת בדיקת הצ'יפ הגנטי, התאים נבדקים נסרקים על ידי מכשיר לייזר מיוחד שמסוגל לאתר שינויים גנטיים בגודל תת-מיקרוסקופי, שלא נראה לעין, ועל כן לא ניתן לאתרם  בבדיקה מיקרוסקופית רגילה.

ממצאי בדיקת הצ'יפ הגנטי מושווים למאגר חומר גנטי תקין, שהתקבל מבדיקת אנשים בריאים ומאפשרים לזהות הבדלים מזעריים העלולים להעיד על קיומן של בעיות גנטיות שונות.

סריקת החומר הגנטי בקרן הלייזר נעשית ברזולוציה הגבוהה לפחות פי 100 מזו של הבדיקה המיקרוסקופית הרגילה, ועל כן היא מאפשרת לזהות כ-300 תסמונות שלא ניתן היה לאתר עד היום.

יחד עם זאת, כמו לכל טכנולוגיה חדשנית, גם לבדיקה זו ישנן חסרונות. ראשית, חשוב לציין כי גם בדיקה זו, הגם שהיא מאפשרת לאתר בעיות גנטיות רבות, עדיין איננה מאפשרת לאתר את כל הבעיות הגנטיות.

כמו כן, פענוח התוצאות נמצא עדיין בתהליך בדיקה ולמידה ולא לכל שינוי גנטי שנמצא במסגרת בדיקה זו ישנה כיום משמעות קלינית ידועה או ברורה.

לפיכך, לעתים מתקבלות תוצאות שקשה להפיק מהן תועלת לגבי קבלת ההחלטה ביחס להמשך ההריון או הפסקתו. כמו כן, אי הבנת המשמעות הקלינית עלולה לעתים גם לגרום לחרדה מיותרת ולביצוע הפסקות הריון לא מוצדקות.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שקבלת תוצאה תקינה אינה מעידה בהכרח על היעדר סיכון ללידת ילד או ילדה הלוקים באוטיזם. עוד נמצא כי לגבי ילדים שאובחנו כבר עם פיגור שכלי או אוטיזם, ואשר בדיקת מי השפיר הרגילה שבוצעה באמם במהלך ההריון הראתה קריוטיפ / מבנה כרומוזומים תקין, אזי רק ל-19% מהם התגלו חסרים גנטיים במסגרת בדיקת הצ'יפ הגנטי.

בדיקת הצ'יפ הגנטי נערכת כיום במימון משרד הבריאות רק במקרים של הריונות בהם נמצא מום בעובר באמצעות בדיקת אולטרסאונד ובתנאי שהיא תבוצע במערכת הציבורית.

במקרים אלו הסיכון לאיתור ממצא משמעותי בבדיקת הצ'יפ הגנטי עומד על כ-1:50. ביתר המצבים הבדיקה אפשרית במימון פרטי, אך יש לקחת בחשבון שהמדובר בבדיקה יקרה, שעולה כ-1,000 דולר.

עוד בנושא: מוטציות גנטיות שניתן לאבחן בבדיקת צ'יפ גנטי

רשלנות רפואית לגבי אבחון אוטיזם בהריון

צריך לזכור ולהבין כי לא תמיד ניתן לאבחן אוטיזם לפני או במהלך ההריון, אך ככל שעוברות השנים ישנן יותר ויותר אפשרויות לערוך בדיקות ואבחון הולם לפני ו/או במהלך ההריון.

בכל שנה שעוברת, היקף החובה המקצועית של הרופאים המלווים את מעקב ההריון שלך גדלה והולכת, בכל הנוגע לאפשרויות הבדיקה והאבחון המוקדם.

מקרי רשלנות רפואית הקשורים לאבחון אוטיזם בהריון יכולה להתבטא באופנים שונים לרבות:

  • אי הפניית ההורים לביצוע בדיקות גנטיות במהלך ההריון, כגון מי שפיר או צ'יפ גנטי, למרות שהיה קיים חשש לקיום מום גנטי בעובר. לדוגמא, במקרה ולהורים כבר נולד ילד אוטיסטי
  • אי הפניית ההורים לביצוע המשך בדיקות גנטיות נוספות, לאור ממצאי הבדיקות הראשונות
  • אי מתן הסברים ומידע רלוונטיים להורים עם גילוי חשש לפגם גנטי בעובר ו/או המלצה על הפסקת הריון
  • ביצוע לקוי של הבדיקות, במיוחד בדיקות פולשניות כמו מי שפיר, וגרימת נזק עקב כך
  • פענוח שגוי של ממצאי הבדיקות הגנטיות. בדרך כלל מדובר בפענוח שגוי באופן לפיו נטען כי העובר נושא פגם גנטי, בשעה שהוא איננו כזה, או כאשר נטען שהעובר איננו נושא פגם גנטי, למרות שהוא סובל מפגם כזה

עוד בנושא: ביסוס עילת תביעה במקרה של אבחון אוטיזם בגיל 2-3 שנים

במסגרת פסק הדין המעניין בהליך ע"א 2124/12 אשר התנהל בפני ביהמ"ש העליון, נדונה תביעת רשלנות בעילת הולדה בעוולה, אשר הוגשה כנגד קופת חולים כללית על ידי זוג הורים שנולדה להם תינוקת שאובחנה כבעלת תסמונת איקס שביר בגיל שנתיים.

המדובר בתסמונת שמועברת בתורשה מהאם ואשר מאופיינת בפיגור שכלי ולעתים גם בתסמינים של אוטיזם כפי שצויין לעיל.

בית המשפט העליון קבע כי רופא קופ"ח כללית שניהל את מעקב ההריון של האם התרשל בכך שלא הפנה את האם במהלך בדיקות ההריון, לבדיקת נשאות של תסמונת האיקס בשביר וכן בכך שנמנע לעדכן את ההורים כי קיימת אפשרות לבצע בדיקה זו ואף באופן פרטי.

רשלנותו הודגשה במיוחד לאור העובדה לפיה ההורים ביצעו את כל הבדיקות האחרות שאליהן הופנו במהלך מעקב ההריון, לרבות בדיקות שמומנו על ידם באופן פרטי, ואף בחרו ספציפית באותו רופא לצורך ניהול מעקב ההריון.

לאור הרשלנות הרפואית החמורה האמורה נפסקו להורים פיצויים כספיים בסכום של למעלה מ-8.3 מיליון ₪.

בכל מקרה של לידת ילד או ילדה הסובלים מאוטיזם, ראוי לפנות להתייעצות עם עורך דין המתמחה ברשלנות רפואית, ולבדוק את נסיבות ההריון והלידה לעומקן. בחלק מהמקרים יעלה הצורך לפנות לקבלת חוות דעת של מומחה רפואי על מנת להעריך האם המדובר בהתרשלות מצד אנשי הצוות הרפואי.

עוד בנושא: מתי אפשר להגיש תביעת פיצויים בשל אבחון ילד על הספקטרום האוטיסטי?

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (16)

5 stars - based on 16 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית הריון אבחון אוטיזם

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

16 באוגוסט 2020

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורכת הדין ארבל קפלינסקי ועורך הדין עופר סולר עונים לשאלות נפוצות בנושא רשלנות רפואית!

קרא עוד

07 בפברואר 2021

אבחון חסר 2q13 בכרומוז...

אם הילד/ה שלך אובחנ/ה עם חסר מזערי 2q13 שבכרומוזום 2 רק לאחר הלידה, והרופא לא הסביר על האפשרות לב...

קרא עוד

07 בפברואר 2021

רשלנות באבחון מוקדם של...

מחיקה מזערית של 11q15.5 עלולה להוביל לתסמונת בקווית׳ ווידמן, שאותה ניתן וחשוב מאד לאבחן במסגרת בד...

קרא עוד

14 בפברואר 2021

תסמונת WAGR: חסר מזערי...

ניתן וחשוב לאבחן את תסמונת WAGR במסגרת מעקב ההריון השגרתי, באמצעות דיקור מי שפיר ובדיקת צ'יפ גנטי...

קרא עוד

16 בפברואר 2021

אבחון מוקדם בהריון של ...

מוטציה בגן PTEN עלולה להוביל ללידת ילד או ילדה שיהיו חשופים להתפתחות גידולים ממאירים, לעיכוב התפת...

קרא עוד

18 בפברואר 2021

מיקרו מחיקה או מיקרו ה...

מיקרו מחיקה או מיקרו הכפלה של 22q11.21 אובחנה רק לאחר הלידה? יכול בהחלט להיות שמדובר ברשלנות רפוא...

קרא עוד

21 בפברואר 2021

רשלנות באבחון חסר מזער...

הילד/ה אובחנה רק לאחר הלידה עם חסר מזערי בזרוע הקצרה 1p36 של כרומוזום 1? משרד סולר קפלינסקי מייצג...

קרא עוד

21 בפברואר 2021

סולר קפלינסקי רשלנות ר...

עם למעלה מ-19 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך דין עופר סולר ועורכת הדין ארבל ...

קרא עוד

21 בפברואר 2021

אבחון מוטציות גנטיות ש...

היפומלנוזיס ע״ש איטו היא מחלה גנטית נדירה מאד, שפוגעת בעור ובחלק ניכר מהמקרים גם במערכת העצבים של...

קרא עוד

23 בפברואר 2021

לפני הלידה: אבחון מוקד...

מיוטוניה דיסטרופית DM הנה מחלת ניוון שרירים מולדת, גנטית ותורשתית, שאותה חייבים לאבחן כבר במהלך ה...

קרא עוד

25 בפברואר 2021

הילד על הספקטרום האוטי...

לפחות ב-15% מהמקרים שבהם מאובחן ילד על הספקטרום האוטיסטי ניתן למצוא רקע גנטי, אותו ניתן היה לאבחן...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 36