עורך דין עופר סולר רשלנות רפואית
שיחה אישית עם עו"ד עופר סולר: 072-334-0001

טיפול משפטי ברשלנות באבחון וטיפול בסרטן

עו"ד עופר סולר, בעל הכשרה פרה-רפואית וניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרים של טעויות באבחון וטיפול כושל בסרטן

פנה/י לתיאום פגישה >>
עו"ד עופר סולר מומחה ברשלנות רפואית

טיפול משפטי ברשלנות בסרטן

עו"ד עופר סולר, בעל ניסיון רב בייצוג תובעים (בלבד) במקרי טעויות באבחון וטיפול כושל בסרטן

פנה/י לתיאום פגישה >>

מקרי רשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן

מחבר: 21/06/2020 09:08

הבסיס למחלת הסרטן הוא פגיעה בקוד הגנטי של תאי הגוף, שגורם להתחלקותם באופן בלתי נשלט. הגורמים למחלה הם לרוב שילוב של גנטיקה וסביבה, אך גילוי מוקדם של סרטן מציל חיים.

קיימות מגוון בדיקות שנועדו "לתפוס" את התפתחות הסרטן כבר בשלבים הראשוניים, והגילוי המוקדם מאפשר לרופאים להציע טיפולים טובים יותר עם סיכויי החלמה גבוהים.

בזמן שמהדורות החדשות עסוקות במגפות ובאסונות טבע, ניתן למצוא בהן מידע מועט מאוד על סיבת המוות מספר 1 בישראל - מחלת הסרטן.

לפי דו"ח משרד הבריאות, מחלת הסרטן אחראית למותם של 26% מהגברים הנפטרים בישראל, ול-25% מהנשים והיא גורם המוות המוביל ביחס למצבים רפואיים אחרים. הסרטן הוא אויב חמקמק ומרתק, ובכתבה זו ננסה לחשוף את המהלכים שלו ולהסביר מהו הבסיס למחלת הסרטן, כיצד הוא פועל ומתפשט בגוף האדם, ובאיזה תחמושת נלחמת בו הרפואה.

לפניכם סקירה נרחבת וחשובה על אופיה הבעייתי של המחלה הארורה, גורמי הסיכון לחלות בסרטן, דרכי אבחון, מניעה וטיפול. כמו כן, נביא מספר דוגמאות למקרים שבהם אבחון מאוחר של המחלה בגופו של אדם, בשל רשלנות רפואית חמורה, הובילה לתוצאות קשות מאד.

הכר את האויב: מהו סרטן, וכיצד הוא נוצר?

סרטן הוא למעשה קבוצה של מחלות שיכולות להופיע ברקמות או איברים בגוף, שכולן תוצאה של שינויים גנטיים בחלק מהתאי הגוף שגורמים לתאים להתחלק בלי בקרה. התאים הסרטניים עלולים לפלוש לרקמות סמוכות וגם לנדוד מהמקום המקורי בו נוצרו לעבר מקומות אחרים בגוף, "להתיישב" שם ובכך לייצר גרורות של הגידול המקורי.

חלק מסוגי הסרטן יוצרים גושי תאים שניתן לזהות בעין (גידולים סולידים), כמו למשל סרטני מעי שמתחילים כ"פוליפים" וגדלים בהדרגה בדופן המעי. סוגי סרטן אחרים הם "בלתי נראים", כמו למשל סרטני-דם שבהם התאים הסרטניים נודדים בזרם הדם ולא מרוכזים בהכרח בגוש מוגדר.

תאים סרטניים הם תוצאה של מוטציות (שינויים) שהיו קיימות קודם לכן בקוד הגנטי של האדם, או מוטציות שהתרחשו בקוד הגנטי כתוצאה מגורמים חיצוניים. באופן רגיל, התאים בגופנו אמורים לבצע את תפקידם, למות ולהיות מוחלפים בתאים אחרים וקיימים מנגנונים שנועדו לשמור על החידוש הטבעי של התאים.

התאים הסרטניים מתגברים על מנגנון המוות התאי ומצליחים להמשיך לחיות ולהתחלק, לעיתים, לנצח.

לתאים הסרטניים השפעה הרבה מעבר ליצירת הגידול עצמו. התאים הסרטניים ניזונים מחמצן ומרכיבים תזונתיים שהיו אמורים לשמש את רקמת הגוף הבריאה.

בנוסף, הגדול הסרטני עלול ללחוץ ולגרום לנזקים לרקמות שנמצאות בסביבתו. בנוסף, הנשק המתוחכם ביותר של הסרטן הוא השפעתו על מערכת החיסון. רבים מסוגי הסרטן מתגברים בהצלחה על מערכת החיסון ואף מגייסים חלק מתאי מערכת החיסון על מנת שישרתו את תאי הגידול.

גורמי סיכון: נקודות התורפה בקרב מול הסרטן

גורם הסיכון שעליו אין לנו שליטה הוא המטען הגנטי שאיתו נולדנו ונמצא שבשיעור של 5%-10% ממקרי הסרטן קיימת מראש מוטציה שעלולה להביא להתפתחות סרטן. הסרטנים המשפחתיים הידועים ביותר הם חלק מסוגי סרטן השד והשחלה וחלק מסוגי סרטן המעי הגס. חשוב לדעת כי ניתן ובמקרים מסויימים אף נדרש, לערוך בדיקות גנטיות לאבחון סרטן, כאשר במשפחה יש מקרים ידועים של סוגי הסרטן התורשתיים.

עם זאת, לרוב מדובר בשילוב בין המטען הגנטי המולד לבין גורמים סביבתיים שגורמים לשינויים גנטיים.

ישנם גם גורמי סיכון לסרטן שבהם ניתן בהחלט לשלוט ובין השאר: עישון, צריכת אלכוהול מסיבית, עודף משקל, היעדר פעילות גופנית ותזונה לקויה. בנוסף, חשוב לדעת שגם לגיל השפעה מכרעת, כאשר בארה"ב 87% ממקרי הסרטן מתגלים בבני 50 ומעלה.

אבחון מוקדם מציל חיים

החדשות הטובות הן שאבחון הסרטן בשלב מוקדם מעלה את הסיכוי להחלים מסרטן. למעשה, האפשרות לגילוי וטיפול מוקדם היא אחת הסיבות המרכזיות לכך שהסיכוי למות ממחלת הסרטן פחת ב-26% בין השנים 2005-1991. 

קחו דף ועט ורשמו לפניכם את הבדיקות החשובות הבאות שעליכם להכיר על מנת לאבחן בשלב מוקדם גידולים סרטניים.

שימו לב,ייתכן שהרופא שלכם ימליץ לכם לבצע בדיקת תכופות, מוקדמות או נרחבות יותר, בהתאם למצבכם הרפואי הייחודי או עדכונים רפואיים:

סרטן המעי הגס: הגילוי המוקדם נעשה באמצעות בדיקת דם סמוי בצואה, או באמצעות בדיקת קולונוסקופיה, שהיא בדיקה שנעשית תחת הרדמה. עבור מי שלא נמצא בקבוצת סיכון, קולונוסקופיה מומלצת החל מגיל 50, ובאופן שוטף אחת ל-10 שנים.

סרטן העור: סוג זה של סרטן ניתן למניעה על ידי בדיקה סדירה אצל רופא העור, כיוון שניתן לרוב לזהות את הנגעים הסרטניים לפי שינוי צבע או צורה.

סרטן השד: זהו הגידול השכיח ביותר בקרב נשים בישראל, כשעיקר התחלואה מתגלה מעל גיל 50, עם ירידה משמעותית בתמותה בשנים האחרונות הודות לגילוי מוקדם. הגילוי המוקדם מבוסס על בדיקת ממוגרפיה, המומלצת לנשים מעל גיל 50 אחת לשנתיים. הודות לאבחון המוקדם, שיעור הנשים המאובחנות בשלב מוקדם עלה משיעור של 57% בשנת 2007 ל-73% בשנת 2014.

סרטן צוואר הרחם: סוג סרטן זה ניתן לגילוי מוקדם וגם למניעה. הגילוי המוקדם נועד לאתר מראש שינויים טרום סרטניים, ונעשה באמצעות דגימת תאים מצוואר הרחם, בדיקת PAP. הבדיקה מומלצת לנשים בגיל 54-25, אחת לשלוש שנים. חשוב לדעת שיש גם אפשרות למנוע את חלק ממקרי הסרטן על-ידי חיסון נגד נגיף הפפילומה, שהוא המנגנון העיקרי שגורם למחלה. חיסון זה הוא חלק מסל הבריאות וניתן לבנים ובנות במהלך כיתה ח', אך ניתן לבקש מרופא המשפחה לקבל אותו גם מאוחר יותר.

סרטן הערמונית: זהו הסרטן השכיח ביותר בגברים בישראל ושכיחותו עולה עם הגיל. הגילוי המוקדם יכול להתבצע על ידי בדיקה רקטלית, בדיקת דם שמודדת את רמתו של החלבון PSA שמופרש מהערמונית, וגם באמצעות בדיקה גנטית.

כל הבדיקות ברשימה שריכזנו עבורכם נמצאות בסל הבריאות בישראל, אולם קיימות מגוון בדיקות נוספות שאינן בסל הבריאות ויכולות לגלות סוגי סרטן מסוימים בשלבים מוקדמים.

מומלץ לפנות לרופא המטפל שלך על מנת להתייעץ לגבי הבדיקות המתאימות לך, בהתאם להיסטוריה המשפחתית ומחלות הרקע שלך.

המהפכה בטיפול במחלת הסרטן

בחירת הטיפול המתאים ביותר לסרטן מבוססת על סוג הסרטן, רמת ההתקדמות שלו והמאפיינים הבריאותיים האישיים של החולה.

תוכנית הטיפול תהיה מבוססת לרוב על שילוב של כמה אמצעים ובהם:

כימותרפיה: כוללת מגוון תרופות שמכוונות נגד תאים שמתחלקים באופן מהיר, כמו תאים סרטנים. תופעת הלוואי העיקרית של הכימותרפיה היא פגיעה בתאים תקינים שמתחלקים מהר, כמו תאי שערה, עור ותאי הריריות בגופנו. חשוב לדעת שלאורך השנים גם הכימותרפיות מתקדמות ו'מחכימות' וכך גם היכולת שלנו לשלוט על תופעות הלוואי שלהן.

הקרנות: מבוצעות כיום באופן ממוקד לאזור מסוים בגוף, בו מרוכז הגידול. הקרינה נועדה לגרום לשברים בחומר הגנטי ברקמת הגידול שיביאו למותם של התאים הסרטניים. תופעות הלוואי העיקריות הן עייפות וכוויות, וישנם תופעות נוספות המשתנות לפי האזור המוקרן.

טיפול הורמונלי: טיפול זה מתאים לחלק מסוגי הסרטן, בהם ישנו תפקיד חשוב להורמוני הגוף בהשפעה על הגידול, כמו סרטן השד או סרטן הערמונית.

השתלת מח עצם: טיפול זה מיועד בעיקר לחולים בסרטני-דם (לימפומה, לוקמיה). לא מדובר בניתוח, אלא בתהליך בו האדם מקבל עירוי של מח עצם. ההשתלה יכולה להיות של מח עצם של אותו חולה או השתלה מורכבת יותר של מח עצם של תורם. המטרה היא "לנקות" את מח העצם החולה ולהחליפו בתאים בריאים.

ניתוח: התנאים לביצוע ניתוח משתנים בהתאם לסוג הסרטן ומידת התפשטותו. הניתוח יכלול לעיתים גם הסרה של בלוטות לימפה, שדרכן עלול היה הגידול לשלוח גרורות ולהתפשט. הניתוח יכול להתבצע מייד לאחר האבחנה או לאחר שננקטו טיפולים אחרים, כמו הקרנות וכימותרפיה, על מנת לכווץ את הגידול.

אימונותרפיה: בשנים האחרונות מתחוללת מהפיכה של ממש בטיפול בסרטן, עם כניסתן לשימוש של תרופות שמבוססות על הפעלה של מערכת החיסון נגד התאים הסרטניים. זוהי קטגוריה רחבה של טיפולים שמבוססים על חיזוק תפקודה של מערכת החיסון, והתגברות על ניסיונות התאים הסרטניים לדכא את מערכת החיסון ו"להתחבא" מפניה. 

מיטב המוחות בעולם המדע פועלים בשנים האחרונות כדי להבין לעומק את המנגנונים העומדים בבסיס מחלת הסרטן ולהביא מזור לסובלים ממנה. ככל שאנו מכירים טוב יותר את המחלה, אנו מבינים את השפעותיה הרחבות על הגוף, וגם לומדים על דרכים חדשות להתמודד מולן.

חשוב לזכור שיש לנו השפעה על מזעור גורמי הסיכון החיצוניים לסרטן, ובמיוחד על האפשרות לגלות את התאים הסרטניים בשלבים מוקדמים שיאפשרו טיפול טוב יותר וסיכויי החלמה גבוהים.

אבחון וטעויות באבחון

התחנה הראשונה במסלול אבחון המחלה הנה ברוב המקרים רופא משפחה בקופת החולים, אשר בפניו שוטח המטופל את תסמיניו הרפואיים ומתלונן על מיחושיו.

אלה, בשילוב התרשמות הרופא מתפקוד לקוי של המערכת החיסונית של המטופל, על בסיס ממצאי בדיקה גופנית שערך ותוצאות בדיקות מעבדה, אמורות להדליק נורה אדומה אצל הרופא ולהחשיד בקיום מחלה ממארת.

במקרה זה מצופה מרופא המשפחה לערוך אבחנה מבדלת, במסגרתה עליו לשלול גורמים פיזיולוגיים שאינם רלוונטיים לדיאגנוזה, לערוך רשימה של מחלות אפשריות כעולה מהממצאים הרפואיים ולהפנות את המטופל להמשך ביצוע בדיקות בכדי לקבל תמונת מצב מקיפה, שתסייע בזיהוי המחלה מוקדם ככל הניתן והתאמת הטיפול הנדרש.  

הבירור הרפואי יבוצע באופן הדרגתי, על בסיס הידע הנרחב, אשר מצוי בידי רופא המשפחה לעניין שכיחות הופעתן של מחלות סרטניות ובהתאם לנסיבות החולה הספציפי. החל מבדיקות בסיסיות של דם, שתן וצואה, עבור בצילומי רנטגן, CT ו- MRI וכלה בבירורים רפואיים מתקדמים ואחרים.

במסגרת שיקול הדעת שהוא מפעיל, נדרש רופא המשפחה לגילוי אחריות ועירנות לגבי מצבו של המטופל, תוך מעקב אחר החמרת התסמינים, הידרדרות במצב הרפואי ותוך הימצאות שוטפת עם היד על הדופק.

זלזול ושאננות מצד הרופא לגבי תלונותיו של הפציינט ביחס לסימפטומים מובהקים למחלות הסרטן וכן לתסמינים אינדיבידואליים לחולה, עשויים להיחשב כרשלנות רפואית, אשר נבחנת בחומרה רבה על ידי בית המשפט ככל שהיא מתגלעת בעניין מחלות ממאירות, בהן  נודעת חשיבות קריטית למועד האבחון, כאשר גילוי מוקדם של המחלה יכול להסתבר בדיעבד כבעל השלכות מצילות חיים.

המבחן המשפטי

בהתאם לפקודת הנזיקין חלה על הרופא חובת זהירות, המחייבת אותו לנהוג בהתאם לרף המקצועי המקובל בתחומו, כאשר הסטנדרט בו הוא נדרש לעמוד מגולם במסגרת מבחן הרופא הסביר.

בית המשפט בוחן את התנהגות הרופא ושיקול דעתו בקבלת החלטות ביחס לאמות המידה המקובלות בענף עיסוקו ובהתאם לידע הרפואי שהיה קיים בתקופה בה ארע המקרה.

במידה ובית המשפט סבור, בהסתמך על חוות הדעת הרפואית ועדויות הצדדים, כי הרופא המטפל נקט בדרך הנופלת מהרף המקובל וחורגת מן הפרקטיקה הנהוגה, וכי רשלנותו באבחון שגוי או מאוחר של המחלה גרמה באופן ישיר לנזקו של התובע, ימצא הרופא אשם בעוולת רשלנות רפואית והאחריות לפיצוי התובע תוטל עליו ועל המוסד הרפואי המעסיק אותו.

בתביעות שעניינן אבחון מאוחר של מחלת הסרטן, יואשם הרופא בתפקוד רשלני לא רק בנסיבות בהן העיכוב באיתור המחלה הביא למותו של המטופל, כי אם גם בנסיבות בהן נגרמו לתובע נזקים שניתן היה למונעם באבחון מוקדם של המחלה וכן בגין התארכות משך הטיפול, שינוי סוגו, תוחלת החיים שקוצרה וכדומה.

פסיקת פיצויים בתביעות בגין גילוי מאוחר

בתביעות העוסקות ברשלנות רפואית באבחון מחלת הסרטן נוהג בית המשפט לפסוק פיצויים נדיבים לתובע, בגדרם באים הוצאות רפואיות, ראש נזק של כאב וסבל, אובדן ימי עבודה ופגיעה בכושר ההשתכרות, אובדן סיכויי החלמה וקיצור תוחלת החיים.

גובהו של הפיצוי נגזר ממידת הנזק הרפואי אשר נגרם לחולה, סיבוכים רפואיים הצפויים בהמשך ויכולתו של המטופל לשוב למעגל העבודה, כאשר לסוג הסרטן אשר אובחן באיחור ומידת ריפויו השפעה על שיעור הפיצויים שייפסקו.

בהתאם לכך, על  המוסד הרפואי המטפל תחול אחריות מוגברת לגבי סוגי סרטן הניתנים לריפוי, אשר אובחנו באיחור וגרמו להחרפת המחלה, בהם:

סרטן השד - התעלמות מתלונותיה של הפציינטית על הימצאות גוש בשד

סרטן העור - חוסר פיענוח נכון של נקודות חן, כתמים ובהרות בעור, המחשידים בהתפתחות המחלה

סרטן המעי הגס - כאשר הגידול הממאיר לא אובחן במסגרת בדיקת קולונוסקופיה או שאובחן כגידול שפיר וכן סרטן השחלות, אשר במידה ולא אותר בזמן עלול להוביל לצורך בכריתת הרחם.

לגבי מחלות סרטן הניתנות לריפוי תיבדק השאלה האם האיחור באבחון החריף את המחלה והביא לנקיטה בשיטות טיפול דרסטיות יותר, לדוגמה, טיפול כימותרפי תחת אפשרות של ניתוח במידה והמחלה היתה מתגלה בשלב מוקדם.

לעומת זאת, בסוגי סרטן סופניים, דוגמת סרטן הריאות, תחול על הרופא אחריות מופחתת, שכן גילוי מוקדם של המחלה לא היה מסייע בריפויה ובהחלמה ממנה, אך גם במקרים אלה עולה סוגית מתן טיפול בכל מחיר, בנסיון להציל את החולה.

מניסיון של שנים רבות בייצוג תובעים ובני משפחה בתביעות פיצויים שהוגשו בשל רשלנות באבחון סרטן, ניתן לומר כי בוודאות כי סכום הפיצויים הנפסקים לזכותם של החולים ובני משפחתם עולים בכל שנה באופן משמעותי. הערכה מדוייקת יותר של גובה הפיצויים ניתן יהיה לקבל רק בפגישה אישית עם עורך דין מנוסה.

ההתמודדות הנפשית של החולים

לקשיים הפיזיים הכרוכים בהתמודדות עם המחלה, אשר נפלה על המטופל כרעם ביום בהיר, טיפולי ההקרנות והכימיותרפיה, על הכאבים והתופעות הגופניות אשר נלוות להם, מתווסף מימד ההלם והתדהמה מהגילוי המאוחר לצד תחושות של תסכול ואכזבה מהמימסד הרפואי אותן חווים חולים רבים שמחלתם לא התגלתה במועד.

הלך הרוח הרווח בקרב חולים אלה הוא, כי לאחר שנים של העברת תשלומים סדירים עבור קופת החולים, הפרשות לביטוחים רפואיים משלימים ותשלום מס בריאות, כאשר הגיעה שעתם של שירותי הבריאות במדינה לפרוע את החוב - כשלה בכך המערכת.

התחושות נעות מייאוש וחוסר אונים ועד ביקורת חריפה וכעס רב על אוזלת ידם של הרופאים, המובילה לאובדן אמון מוחלט במערכת מתוך תפיסה, כי כשם שכשלה בזיהוי המחלה במועד, לא תשכיל לטפל בה באופן יעיל בהמשך.

במקרים מסוג זה מטיחים המטופלים טענות קשות בקופות החולים בפרט וברפואה הציבורית בכלל, לפיהן חוסכים הגורמים השונים בכספים ובמקום לערוך בירור מקיף ויסודי ולהפנות את החולים לביצוע הבדיקות הנדרשות, משקיעים משאבים באפיקים אחרים. 

התחושה העולה מהביקורת הנמתחת נגד המערכת הנה של התנהלות כושלת של הממסד, טיפול מסורבל, המתאפיין בסחבת ובחוסר הסברים מספקים לחולים, וכי גם שעה שמתגלה המחדל מפנה המערכת עורף, מתחמקת מלקיחת אחריות ומסרבת להכיר בטעויותיה.

תחושה מרכזית נוספת הינה, כי רק מי שידו משגת ויכול להרשות לעצמו לפנות לשירותי הרפואה הפרטית זוכה לקבלת טיפול הולם, וכי מחדלים מסוג זה אופייניים למדינת ישראל בלבד ולא היו מתרחשים בחו"ל. 

לרגשות ומחשבות כאלה השלכות מרחיקות לכת על סיכויי ההחלמה, שכן חולים, אשר אפסה תקוותם והרימו ידיהם, יאבדו את אותה אופטימיות ואמונה המהוות מרכיב פסיכולוגי חשוב בתהליך הריפוי ממחלות הסרטן למיניהן, כנדבך משלים לטיפול הרפואי.

חשש לרשלנות רפואית באבחון המחלה?

גם נכון למועד כתיבת שורות אלו, עדיין, בכל שנה יש הרבה יותר מדי מקרים שבהם המחלה הארורה מאובחנת באיחור, בשל טעויות של אנשי הצוות הרפואי בקופת החולים והרופאים המקצועיים. למרות ההתקדמות שחלה באפשרויות האבחון והטיפול במחלה, עובדה אחת עדיין נשארה רלוונטית מתמיד: אבחון מוקדם של סרטן מציל חיים.

מאידך, איחור של כמה חודשים ויותר באבחון המחלה מכל סיבה שהיא, עלול להסב לחולה נזק משמעותי ולהקטין את סיכויי ההחלמה שלו. בכל מקרה של חשש מפני רשלנות רפואית כאמור, מומלץ וראוי לבחון את המקרה בעיניים מקצועיות, במסגרת ייעוץ משפטי אישי מול עורך דין המתמחה בייצוג נפגעי רשלנות רפואית.

למשרדנו ניסיון רב בתביעות פיצויים שהוגשו בשל טעויות והתרשלות של רופאים באבחון המחלה ואנו מציעים גם לך לפנות ולשוחח עם אחד מעורכי הדין במשרד, במטרה לבחון את המקרה האישי שלך במשקפיים משפטיות ובשיתוף עם מומחה רפואי מתחום האונקולוגיה, על מנת להעריך האם ניתן יהיה לבסס עילה להגשת תביעה בשל רשלנות לכאורה בטיפול הרפואי שניתן לך עד ובהמשך לאבחון המחלה.

עורכי הדין עונים לשאלות

לאורך השנים טיפל משרד סולר קפלינסקי במאות פניות של חולים ובני משפחה, שרצו לבדוק את המקרה האישי שלהם ולדעת האם נפל פגם בטיפול הרפואי שקיבלו, בדרך לאבחון וטיפול במחלה הארורה.

לפניך תשובות מפורטות של עורכי הדין לשאלות נפוצות, שחוזרות על עצמן ומצאנו לנכון לפרסמן כאן באתר לאור חשיבותן הרבה. ראוי להדגיש שוב, כי בכל מקרה של חשש מפני התרשלות בטיפול הרפואי שניתן לך בכל הנוגע לאבחון וטיפול במחלה הארורה, חשוב לפנות לעורך דין ולבדוק את המקרה בצורה מדוקדקת ופרטנית.

אבי ז"ל עבד במשך שנים כטכנאי דודי שמש, עבודה שכרוכה בחשיפה קבועה לשמש. הוא לא הופנה על ידי רופא המשפחה מעולם לרופא עור ולצערנו נפטר בגיל 49 מסרטן העור שלא אובחן במועד, מה הסיכויים בתביעה?

אנשים אשר נחשפים שעות ארוכות לקרינת השמש הינם בסיכון מוגבר לפיתוח סרטן העור ובמיוחד לגידולים מסוג BCC‏ Basal Cell Carcinoma וכן מלנומה Melanoma, לפיכך מומלץ להפנות אותם לבדיקה שנתית אצל רופא עור לגילוי שומות וכתמי עור חשודים על מנת לאפשר גילוי מוקדם של חשד לגידולי סרטן העור.

אבחנה של סרטן העור בשלבים ראשונים והתחלתיים משפרת בצורה משמעותית את סיכויי ההחלמה ומכאן חשיבותה הרבה.

על רופא המשפחה מוטלת החובה לקבל מכל מטופל מידע שלם הרלבנטי לסיכון שלו לפתח מחלות שונות ובין היתר לגבי המקצוע של המטופל, שכן יש מקצועות רבים עם סיכון מוגבר למחלות שונות.

אם יתברר לאחר בחינת התיעוד הרפואי כי רופא המשפחה כלל לא היה מודע לחשיפתו המוגברת של המטופל לשמש במסגרת עבודתו או שלא הפנה את המטופל לבדיקת רופא עור למרות הסיכון המוגבר שלו יתכן וניתן יהיה לבסס עילת תביעה בטענה של רשלנות רפואית שגרמה לאיחור באבחנת סרטן העור כנגד הרופא וקופת החולים.

בגיל 34 אבחנתי עם סרטן צוואר הרחם. לא ידעתי בכלל שיש בדיקה שאפשר לאתר את המחלה בשלבים ראשונים ומעולם לא הופניתי על ידי הרופאה הגניקולוגית שלי לבדיקה כזו ולא קיבלתי הסבר בנושא. מה אתם ממליצים לעשות?

סרטן צוואר הרחם נגרם ברוב המכריע של המקרים מווירוס הפפילומה אשר עובר ביחסי מין, לפי הנחיות משרד הבריאות מומלץ לבצע בדיקת פאפ PAP SMEAR (בדיקת משטח של צוואר הרחם) אחת לשלוש שנים מגיל 25 ועד לגיל 54. המדובר בבדיקה פשוטה, לא מסוכנת וזולה יחסית שניתן לבצע בקלות.

סרטן צוואר הרחם הוא בין מחלות הממאירות הבודדות שניתן כיום לגלותן בשלב מאד מוקדם, טרום סרטני ולטפל בהן באופן יעיל ופשוט יחסית ובכך למנוע סיכון של המטופלת וסבל רב.

אם יתברר מהתיעוד הרפואי במעקב אצל הרופאה הגניקולוגית כי אכן לא ביצעו לך מעולם בדיקת פאפ ולא הוסברה לך האפשרות לבצע בדיקה כזו ניתן יהיה להעלות טענה בדבר התרשלות של הרופאה הגניקולוגית במעקב אשר הביאה לאיחור באבחנה שלך סרטן צוואר הרחם, פגיעה משמעותית בסיכויי ההחלמה וסבל רב.

כדאי לפנות בשלב ראשון לקבלת ייעוץ והכוונה אצל עורך דין בעל ניסיון בתביעות בנושא רשלנות רפואית ואיחור באבחון סרטן צוואר הרחם.

אחי אובחן עם מחלת סרטן במעי הגס בגיל 43. מסרתי את המידע הזה לרופא המשפחה שלי ולגניקולוג שלי והם אמרו שבגיל 40 אופנה לבדיקת קולונוסקופיה. בגיל 39 אבחנו אצלי סרטן שחלות בשלב מתקדם ומתברר שיש לי גן שמגביר את הסיכון למחלה, האם ניתן היה לאבחן אותי מוקדם יותר בגלל היסטוריה משפחתית?

משרד הבריאות גיבש הנחיות על מנת להקל על הרופאים את האבחנה והגילוי של מחלות ממאירות באוכלוסייה הכללית, הנחיות אלו גובשו בידי צוות מומחים רפואיים על בסיס מחקרים רבים.

לפי הנחיות משרד הבריאות כאשר לאישה יש קרוב משפחה מדרגה ראשונה אשר חלה בסרטן המעי הגס לפני גיל 50 מומלץ שהיא תעבור ייעוץ גנטי אונקולוגי על מנת לאפשר גילוי של מוטציות גנטיות העלולות להעלות את הסיכוי לסרטן השחלות Ovarian cancer (בעיקר מוטציות בגן BRCA) ועל ידי כך להביא לגילוי מוקדם של המחלה ככל שזו קיימת.

אילו היית נשלחת כנדרש ליעוץ גנטי נוכח העובדה שאחיך חלה בסרטן המעי הגס לפני גיל 50 הרי שבייעוץ גנטי היו ממליצים לך לעבור בדיקות דם לגילוי הגנים השכיחים המעלים משמעותית את הסיכון לסרטן השחלות.

גילוי גן כזה אצל אישה בריאה מאפשר מספר פעולות. חלק מהנשים הנושאות את הגן, במיוחד נשים לאחר גיל הפוריות, בוחרות באפשרות הרדיקלית של כריתת שחלות על מנת למנוע כל סיכון וחלק מהן עוברות בדיקות קפדניות מדי חצי שנה הכוללות בדיקה גניקולוגית ובדיקת אולטרסאונד כדי לאפשר אבחנה מוקדמת של גידול סרטני בשחלות ככל שזה חלילה ימצא.

נראה כי במקרה שלך נוכח העובדה שלא נשלחת כלל לקבלת ייעוץ גנטי עם האבחנה של אחיך כחולה בסרטן המעי הגס, היתה סטייה מסטנדרט רפואי סביר אשר מנעה ממך את האפשרות לגלות את המחלה בשלב מוקדם ולהעלות את סיכויי החלמתך או אפילו למנוע את המחלה כליל.

יכול בהחלט להיות שניתן להגדיר את המקרה שלך כרשלנות רפואית ולצורך קבלת תשובה ברורה וחד משמעית בנושא, מומלץ להקדים ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי אישי בפגישה עם עורך דין מנוסה.

לאחותי הגדולה גילו סרטן השד בגיל 48, עדכנתי את רופאת המשפחה שלי בכך אבל היא אמרה שאין לי מה לדאוג כי לא מצאו אצל אחותי את הגן שמגביר את הסיכון ושאעשה ממוגרפיה בגיל 50. בגיל 45 גילו לי גידול סרטני גדול בשד שהתפשט לבית השחי רק אחרי שמיששתי את הגידול. הרופאה לא שלחה אותי לממוגרפיה בזמן אלא רק אחרי שמיששתי גוש. האם יש כאן רשלנות רפואית לדעתכם?

לפי הנחיות משרד הבריאות בנושא מניעה וגילוי מוקדם של מחלות ממאירות אישה אשר לה קרובת משפחה מדרגה ראשונה אשר אובחנה עם סרטן השד יש לשלוח לבדיקות ממוגרפיה ואולטראסאונד לגילוי מוקדם של סרטן השד החל מגיל 40 (באוכלוסייה הכללית ההנחיות הן לבצע בדיקת ממוגרפיה כבדיקת סקר החל מגיל 50).

העובדה שאצל אחותך לא אותר בבדיקה גנטית גן אשר מגביר את הסיכון למחלת הסרטן אינה משנה את ההנחיה כי יש לבצע לקרובות משפחה מדרגה ראשונה בדיקות ממוגרפיה בגיל מוקדם יותר מכלל האוכלוסייה.

הבדיקות הגנטיות כמעט תמיד בודקות את הגנים הנפוצים והשכיחים המעלים את הסיכון לסרטן השד כאשר ידוע שיש גנים נוספים המעלים את השכיחות לסרטן השד במשפחה שבדרך כלל לא נבדקים בשל נדירותם באוכלוסייה הכללית, החוקרים עצמם מעריכים כי גם כיום עדיין לא התגלו ככל הנראה כל הגנים הגורמים לסיכון מוגבר לסרטן.

את פעלת נכון כאשר עדכנת את רופאת המשפחה בדבר מחלת הסרטן של אחותך והרופאה אמורה היתה להפנות אותך לכירורג שד בהקדם וכן לדאוג שתבצעי בדיקת ממוגרפיה ואולטראסאונד שד במידת הצורך אחת לשנה.

הפניה לבדיקות ממוגרפיה מוקדמות היו מגלות בסבירות גבוהה את הגידול בשלב מוקדם יותר מהאבחנה שבוצעה בפועל בשלב בו הגידול גדול ולאחר שכבר היתה התפשטות של הגידול הסרטני לבלוטות הלימפה בבית השחי.

אבחנה מוקדמת יותר של סרטן השד מעלה את סיכויי ההחלמה ומפחיתה את סיכויי חזרת מחלת הסרטן חלילה בהמשך. אבחנה בשלב מוקדם יותר גם מקטינה במידה רבה את הצורך בטיפול אגרסיבי הכולל כריתה של בלוטות הלימפה עד למצב של פגיעה בניקוז הלימפתי של היד ובצקות קשות ביד הגורמות למגבלה בתפקוד.

אבחנה מוקדמת גם מאפשרת כריתה מוגבלת יותר של רקמת השד ושחזור פשוט יותר של השד בעקבות כך.

במקרה המתואר בהחלט מומלץ להקדים ולפנות לקבלת ייעוץ משפטי אישי ולבחון את המקרה לעומקו ולפרטיו, שכן על פניו בהחלט יתכן כי המדובר על מקרה שיאפשר להגיש תביעה בעילת רשלנות רפואית.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי

קיראו מידע ומאמרים נוספים באתר

דרגו אותנו: | דירוגך () בוצע בהצלחה דירוג ממוצע (5) | דירוגים (7)

5 stars - based on 7 reviews

קראו עוד

סגור

מיקומך באתר: רשלנות רפואית סרטן

חוות דעת מקצועית

רוצה להכיר את כל האפשרויות שבפניך ולקבל החלטה מושכלת? פנה/י אלינו:

מכתבי תודה והערכה

"חשוב היה לי גם לכתוב ולהגיד תודה, עוד פעם, על הטיפול המשפטי שלך ושל צוות המשרד בתביעת הפיצויים שלנו מול בית החולים תל השומר. הגענו אליך בהמלצה של רופא בכיר ולמרות הקשיים, קיבלנו פסק דין ופיצויים הולמים"

ד.מ. סביון

"עופר סולר היקר, אין לנו מילים לתאר את הטיפול המשפטי המסור והמקצועי שקיבלנו ממך, לאורך 4 וחצי שנים שבהם ניהלת את התביעה מול בית חולים העמק בתבונה רבה, עמדת לצד בני המשפחה בכל עת ובכל עניין. מאחלים לך רק בריאות והצלחה"

משפחת ב.ע. חדרה

"פנינו למשרדך כשנה וחצי אחרי אירוע קשה של לידה שהסתבכה, ליווית והפנת אותנו אל המומחים הרפואיים והגשת תביעת פיצויים שהסתיימה במהירות, בדרך של פשרה ומבלי להגרר להליכים משפטיים מיותרים וכואבים. על כל אלה תודתינו"

בני הזוג בצרה

"עו"ד עופר סולר ייצג את המשפחה בתביעה נגד גניקולוג וקופת חולים מאוחדת. זכינו להכיר את המומחה המשפטי הטוב ביותר בתחום בזכות המלצה של קרוב משפחה והגענו לתוצאה ראויה, שעזרה להמתיק ולו במעט את חומרת הפגיעה והשפעותיה"

ב.פ. בני ברק

מידע משפטי ועדכונים:

27 במרץ 2024

עורכי הדין שלנו עונים ...

עורך הדין עופר סולר, מבכירי עורכי הדין בישראל בתחום הרשלנות הפרואית עונה לשאלות נפוצות בנושא רשלנ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

עברת ניתוח קשירת חצוצר...

עברת ניתוח קשירת חצוצרות? הניתוח נכשל ונכנסת להריון לא רצוי? יתכן ומאד כי המדובר במקרה של רשלנות ...

קרא עוד

28 במרץ 2024

מגיע לך לקבל תשובות במ...

עורך דין עופר סולר: מעל 21 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בלידה. פני/ה להערכת סיכויי התבי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תביעות רשלנות רפואית ב...

בעיות וכשלים חמורים לאורך חודשי ההריון ובעיקר בזמן הלידה עלולים לגרום לשיתוק מוחין ולנזק בלתי הפי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

שמירה לקויה ואובדן עוב...

בני זוג תבעו את בית החולים תל השומר בשל התרשלות בשמירה על עוברים מוקפאים בטיפולי IVF וזכו לפיצויי...

קרא עוד

28 במרץ 2024

הרופאים טעו בפענוח תוצ...

בדיקת השקיפות העורפית מסייעת לרופא המלווה את מעקב ההריון שלך להעריך את הסיכויים ללידת ילד/ה הלוקה...

קרא עוד

28 במרץ 2024

תסמונת ויליאמס והחובה ...

תסמונת האהבה הנה אחת מהתסמונות הגנטיות השכיחות ביותר ובכל מקרה, חשוב לדעת כי ניתן לאבחן את המוטצי...

קרא עוד

03 באפריל 2024

רוט סולר תביעות ביטוח:...

עורך הדין עופר סולר שותף בפירמה רוט סולר - תביעות ביטוח, המתמחה בייצוג תובעות ותובעים בתביעות מול...

קרא עוד

03 באפריל 2024

על אודות עורך דין עופר...

לעורך הדין סולר ניסיון של למעלה מ-20 שנים בניהול תביעות רשלנות רפואית מורכבות...

קרא עוד

03 באפריל 2024

עופר סולר רשלנות רפואי...

עם למעלה מ-20 שנות ניסיון בייצוג נפגעי רשלנות רפואית בישראל, עורך הדין עופר סולר עומד לרשותך! המש...

קרא עוד

21 במאי 2024

בדיקת אקסום: חשובה בכל...

מחקר ישראלי [2024] בחן וניתח תוצאות של 1020 בדיקות אקסום בהריונות שגרתיים, שאינם מוגדרים הריונות ...

קרא עוד

פניה אישית ודיסקרטית

עורכי הדין שלנו לרשותך, בכל שאלה! פנה/י לקבלת ייעוץ משפטי אישי ותשובות בכל שאלה:

טלפון: 072-334-0001

פקס: 03-7369345

מרכז עזריאלי 1, קומה 24