הידבקות האם בוירוס CMV במהלך הריון ואי אבחונו של הוירוס בבדיקת torch עשויים להביא לפגיעה בעובר ולנזק בלתי הפיך - על מקרי רשלנות רפואית ותביעות משפטיות.
רשלנות רפואית CMV - הידבקות בוירוס CMV בעת הריון
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

לשיחת יעוץ עם עו"ד סולר חייגו: 03-7369254
מאמרים אחרונים
יצירת קשר עם עו"ד עופר סולר
כל התגיות

הרופאים לא זיהו וירוס CMV במהלך ההריון?

Hebrew
תאריך: 29/04/2013 13:34   

בלידה ולפניה במהלך ההריון, העובר המתפתח עלול להיות רגיש לפגיעות באופן מיוחד. אחד מהתחומים בהם רגישות זאת מתבטאת היא במערכת החיסונית החלשה של העובר, אשר לא נותנת לו הגנה מפני מחלות, שכמבוגר לא צפויות להשפיע עליו כלל. אחת המחלות הללו נגרמת כתוצאה מווירוס הציטו מגלו בלעז: CMV, cytomegalovirus.

וירוס שכיח זה (שמזכיר מבחינה קלינית את ההרפס) השפעתו על האוכלוסייה הבוגרת, זניחה, אך השפעתו על עובר רך יכולה להיות הרסנית ולהביא לנזק קשה. במאמר זה נבחן האם ומתי הידבקות בנגיף (CMV) מהווה רשלנות רפואית ומכך מתי תקום עילת תביעה לפיצויים לנפגע מהווירוס כאמור.

לשיחה אישית עם עורך דין חייג/י: 03-7369254

כיצד נדבק עובר ב-CMV?

לעובר יש סיכוי סטטיסטי גבוה להדבק ב-CMV כאשר אימו נדבקה בנגיף במהלך הריון או לפניו.

מהי הבדיקה השגרתית לגילוי CMV?

לצורך גילוי הנגיף בעובר, נהוגה בדיקת ה-TORCH אשר מטרתה לגלות חיידקים זיהומיים ממספר תחומים, והיא נעשית במקרה של חשד ל-CMV.

מהו הנזק שעלול להיגרם כתוצאה מוירוס ה-CMV?

הנזק שעלול להיגרם לעובר מה-CMV בראש ובראשונה הוא במערכת העצבים. כמו כן, יתכנו נזקים אחרים ורבים כגון משקל לידה נמוך, הפרעה בגדילה התוך רחמית, היקף ראש קטן, צהבת, הפרעות בתפקודי הכבד, שריעות הכבד והטחול, הפרעות בראייה והשמיעה, נזק מוחי בלתי הפיך ועוד.

מהם הקשיים שבזיהוי עובר החולה ב-CMV?

קיימות מספר בעיות שבאבחון עוברים כנגועים בנגיף:רשלנות רפואית CMV - הידבקות בוירוס CMV בעת הריון

  1. הבעיה הראשונה נוגעת למחלת האם, יש שמחלת האם ב-CMV מלווה בחום קל וניתן להחשידה ויש שאינה מלווה בכלל בסימפטומים, ואז קשה מאוד לדעת על קיומה – מכך כמובן קשה לקבוע מתי יש צורך בבדיקה מיוחדת ומתי אין צורך כאמור.
     
  2. בעיה נוספת נוגעת למהימנות הבדיקה - הבדיקה אינה יכולה לקבוע באופן חד משמעי, האם אכן נדבק העובר ב-CMV והאם לאו.

כיצד בית המשפט הכריע בסוגיית רשלנות רפואית באבחון CMV?

מקרה של תביעת רשלנות באבחון של הווירוס הגיעה בפני בית המשפט בשנת 2007 בת"א 245/04:

עובדות המקרה - הקטין במקרה הנדון סבל מנזק מוחי קשה, שנגרם כתוצאה מה-CMV. באמו של הקטין לא הופיעו כל תסמינים המעידים על הידבקות בנגיף.

התובע טען, שתי טענות, עמם נאלץ בית המשפט להתמודד:

  1. הטענה הראשונה הייתה - כי הנתבעים (בית החולים) לא מסרו לאם, את אפשרות הידבקותה בווירוס ומכך שללו ממנה את הזכות לבצע בדיקה, מה שגרם להולדת בנה בעוולה.
     
  2. הטענה השנייה כוונה נגד המדינה, שהרי זו לדידו של התובע לא פרסמה נהלים ברורים מתי וכיצד יש לבצע את הבדיקה המגלה את הנגיף (בדיקת ה-TORCH).

בית המשפט דחה את טענות התובע, וקבע כי אין מדינה בעולם שמפנה את האם לבדיקת TORCH כאשר לא התגלו סימנים מחשידים במהלך ההיריון.

לגבי הטענה השנייה קבע בית המשפט שדווקא קיימות הנחיות מצד משרד הבריאות הקובעות שאין להפנות עובר לבדיקות כאמור, כאשר לא נתגלה חשש ל- CMV אצל האם.

אבחון CMV אצל האם, אך היעדר הפנייה לבדיקת העובר

נתגלו סימני מחלה אצל האם, והעובר לא הופנה לבדיקה יהווה הדבר רשלנות?

מצופה מרופא סביר להכיר את התסמינים המעידים על מחלה פלונית. מכך במידה והסימנים שהופיעו אצל האם, יעידו באופן חותך על כך שנדבקה בנגיף ועל אף זאת היא לא תקבל הפנייה לבדיקת TORCH הדבר יצמיח זכות לפיצוי בגין הנזק שנגרם.

עם זאת, כפי שכבר צוין מדע הרפואה בכל הנוגע לגילוי ואבחון הנגיף אינו שלם, ועל כן, לא כל טעות של רופא באבחון, תיחשב כלא סבירה.

במאמר זה כתבנו אודות נגיף ה-CMV ואת השפעותיו ההרסניות על העובר במהלך הריון של אשה שנדבקה בוירוס. ראינו כי לעיתים ניתן לאתרו ולעיתים הוא אפילו לא מראה סממנים כלשהם אצל האם.

לאור פסיקת בית המשפט נראה כי במקום שבו לא היה מקום לחשוד שהאם חלתה ב- CMV לא מצופה מהרופאים להפנותה לבדיקה לגילוי הנגיף, ואי הפנייה כאמור איננה רשלנות.

עם זאת במקום בו באם היו סימנים שיכלו להעיד על קיום הנגיף, יתכן שבית המשפט יקבע שאי ההפניה לבדיקת Torch הנה בגדר רשלנות ומקימה עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית.

עורך דין עופר סולר טיפל ומטפל בתביעות נזיקין שהוגשו בעילת הרשלנות הרפואית, בעקבות אי אבחונות של הוירוס, שגרם לנזקים חמורים בתינוק שנולד עם הנגיף. אנו מציעים גם לך, בכל מקרה של ספק, להקדים ולפנות לקבלת יעוץ משפטי אישי ודיסקרטי בנושא.

לשיחה אישי עם עורך דין עופר סולר חייג/י: 03-7369254

בואו לשוחח עם מומחים ועורכי דין במסגרת: פורום רשלנות רפואית

לשיחה מיידית עם עו"ד חייגו: 03-7369254