malpractice מאמר משפטי - מקרה מצער של תסחיף מי שפיר או רשלנות בלידה?
תסחיף מי שפיר או רשלנות רפואית בלידה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

לשיחת יעוץ עם עו"ד סולר חייגו: 03-7369254
מאמרים אחרונים
יצירת קשר עם עו"ד עופר סולר
כל התגיות

מקרה של תסחיף מי שפיר או רשלנות רפואית בלידה?

Hebrew
תאריך: 07/05/2013 16:23   

חושב להכיר ולדעת איך ניתן להמנע מכל אותם מקרים מצערים של תסחיף מי שפיר. מה משמעותו של המונח הרפואי ומהם הגורמים לתסחיף ממש לפני הלידה?

בין אם מדובר במחסור כח אדם בבתי החולים, שמאלץ מתמחים ורופאים זוטרים ללוות הליכים רפואיים מורכבים ובין אם אלו הם מקרים מצערים שלא ניתן היה למנוע, את שנת 2008 משפחות רבות יזכרו כשנה העגומה בחייהן. מנתוני משרד הבריאות עולה כי מידי שנה נפטרות בישראל 7 נשים בממוצע עקב סיבוכים או רשלנות רפואית בלידה.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייג/י: 03-7369254

גלית סעדה אופיר, שעל פי תביעתם של בני משפחתה מתה עקב רשלנות רפואית בלידה, שעות ספורות לאחד שילדה תאומים, היא רק אחת ממספר נפגעות ששכלו את חייהן במהלך שנה זו. מבתי החולים נמסר כי הסיבה למוות, ככל הנראה, היא תסחיף מי שפיר.

גלית, שנשאה ברחמה תאומים, נאלצה ללדת בניתוח קיסרי מחשש לסיבוכים בלידה רגילה. לאחר הניתוח שהתה בחדר ההתאוששות מספר שעות והוחלט להעבירה למחלקת היולדות, שם הספיקה לבלות את השעות האחרונות לחייה בחיק משפחתה וילדיה.תסחיף מי שפיר

כשהתלוננה על חולשה וכאב ראש, על פי כתב התביעה, נבדקה על ידי רופא במחלקת היולדות שהרגיע אותה באומרו כי מדובר בתופעת לוואי שכיחה אחרי ניתוח קיסרי.

כשלא חלפו הכאבים והחולשה, ניתן לה טיפול ראשוני, באמצעות משככי כאבים ומצבה השתפר.

שעות ספורות אחר כך, גלית נפטרה. בית החולים הודיע כי על פי ההערכות הסיבה למוות היא תסחיף מי שפיר, אולם מפרסומים בתקשורת עולה כי אינם שוללים אפשרויות אחרות וכי קיים חשש שהסיבה היא סיבוכים בניתוח הקיסרי.

בתחילת אותה שנה, בחודש פברואר, הובאה לבית החולים אשה חרדית ממרכז הארץ ועקב עיכוב משמעותי בהתקדמות הלידה הוחלט לבצע ניתוח קיסרי.

גם אז, נראה כי הניתוח עבר בשלום, אולם שעות ספורות אחר כך נראו סימנים מדאיגים של קריסת מערכות ובעיה בקרישת הדם, היולדת הובהלה לטיפול נמרץ אך ניסיונות להציל את חייה נחלו כישלון.

בדומה למקרה המצער של גלית סעדה אופיר, גם הפעם מומחים בבית החולים טענו כי מדובר באירוע נדיר על רקע תסחיף מי שפיר.

מהו תסחיף מי שפיר?

תסחיף מי שפיר הוא תופעה נדירה המתרחשת אחת ל–20,000 לידות בישראל. מדובר באירוע לא צפוי המוביל לקריסה והרס של מערכות הגוף, תוך זמן קצר מאוד.

במצב זה, מעטות האפשרויות העומדות בפני הצוות הרפואי בבואו להציל את חייה של היולדת ובמרבית המקרים תסחיף מי שפיר מוביל למוות. הניצולות, לרוב יסבלו מנזקים נוירולוגיים קשים.

התסחיף מתרחש כאשר נוזל מי השפיר חודר למערכת כלי הדם של היולדת. הגוף מגיב בהלם אנפלקטי, בדומה לתגובה אל אלרגיה חמורה במיוחד, המתבטא במצוקה נשימתית, דימום ותרדמת. סימני האזהרה שהרופאים חייבים לאבחן בהקדם הנם קשיי נשימה, דימום עז, חולשה חזקה ועילפון.

מוות בלידה עקב תסחיף ריאתי

תופעה מסוכנת נוספת היא תסחיף ריאתי, הנובע עקב קרישות יתר של הדם. כאשר קריש דם נודד במחזור הדם של היולדת, הוא עלול להגיע אל תוך הריאות ולגרום לסתימת כלי הדם בריאה.

בשונה ממקרים של תסחיף מי שפיר, אותם לא ניתן לצפות או למנוע, תסחיף ריאתי אופייני לנשים הסובלות ממחלות לב או מחלות אוטואימוניות שונות.

מתן מדללי דם אחרי ניתוח קיסרי או לידה רגילה הוא טיפול מונע שכיח שנשים רבות מקבלות.

מקרה מצער של תסחיף מי שפיר או רשלנות רפואית?

במקרים רבים של פגיעה או מוות עקב טיפול רפואי כושל עולה השאלה – האם התנהלות הצוות הרפואי הייתה תקינה ונעשה כל מה שניתן היה לעשות בנסיבות האירוע על מנת למנוע את היווצרות הנזק?

עבור בני המשפחה, שמאבדים אדם יקר באירוע טרגי כל כך, ללא ספק מדובר בשאלה כואבת.

חשוב להבין כי לא כל מקרה של נזק עקב טיפול רפואי כושל הוא בהכרח עילה לתביעת רשלנות רפואית, שכן יתכנו מקרים בהם עשה הצוות הרפואי במקצועיות ומסירות את כל שניתן היה לעשות.

אולם, תביעות של רשלנות בלידה או במעקב הריון הן בין התביעות הנפוצות ביותר בתחום וחשוב לאפשר לאיש מקצוע מטעמכם לבדוק את נסיבות האירוע.

מטבע הדברים, הצוות הרפואי לא ימהר להודות בטעויות אם אירעו ולכם כבני משפחה אין את הכלים המקצועיים לבחון את התנהלותם של הרופאים.

פנייה אל עורך דין בתחום רשלנות רפואית תאפשר לכם לבדוק ולחקור את הסיבות האמיתיות להיווצרות הנזק ובמידה ואכן מדובר במקרה של רשלנות בלידה ולא תסחיף מי שפיר שאיש לא יכל למנוע – תוכלו להגיש תביעת פיצויים.

משרדו של עורך דין עופר סולר מתמחה בייצוג נפגעים והגשת תביעות רשלנות רפואית גם במקרים מצערים של תסחיף מי שפיר. אנו מציעים גם לך לפנות אלינו בהקדם, לצורך בחינה מקצועית, משפטית ורפואית, של המקרה והזכויות שלך.

הפניה לקבלת יעוץ משפטי אישי במשרדנו אינה כרוכה בהתחייבות כלשהי.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר חייג: 03-7369254

לפניה וקבלת סיוע דיסקרטי ליחצו: יעוץ לנפגעי רשלנות רפואית

לשיחה מיידית עם עו"ד חייגו: 03-7369254