על מקרים מצערים של רשלנות רפואית בעת מעקב הריון והנזקים שנגרמים לאם ולעובר בעקבות כך...
רשלנות רפואית במעקב הריון - מעקב הריון רשלני
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

לשיחת יעוץ עם עו"ד סולר חייגו: 03-7369254
מאמרים אחרונים
יצירת קשר עם עו"ד עופר סולר
כל התגיות

רשלנות רפואית בעת מעקב הריון

Hebrew
תאריך: 29/04/2013 14:15   

מעקב הריון - פיקוח והשגחה רפואית נאותה על התפתחות העובר

סל הבריאות הממלכתי מעמיד לרשות נשים בהיריון שורה של בדיקות, שמטרתן לאבחן חשש למומים בעובר, או צורך בטיפולים רפואיים במהלך ההריון, בשל סיבוכים בריאותיים מהם סובלת האם.

במקרים בהם נגרמה פגיעה לעובר, או נולד תינוק הסובל ממומים שהרופאים לא התריעו עליהם – יתכן ומדובר במקרה של רשלנות רפואית במעקב הריון. במצב זה, כדאי להתייעץ עם עורכי דין המתמחים בתחום רשלנות רפואית ולבדוק את הנסיבות לנזק.

חשיבותו של מעקב ההיריון 

רשלנות במעקב הריון עלולה לגרום לנזקים רבים, בין אם מדובר בנזקים כתוצאה של רשלנות באבחון סיבוכים רפואיים שגרמו לפגיעה בעובר ובין אם בנזקים כתוצאה מאי אבחון מומים בעובר בזמן ולידת תינוק הסובל מנכויות שונות (הולדה בעוולה).

לקבלת יעוץ משפטי אישי מעו"ד עופר סולר חייג/י: 03-7369254

בתי המשפט מכירים בכך שהבאת ילד לעולם, הנה אירוע מכונן בחייו של כל זוג וכל משפחה ועל כן מייחסים אחריות רבה לצוות הרפואי שאמון על הטיפול באם, על מעקב הריון ועל ניהול הלידה. תביעות בהן מוכחת רשלנות רפואית במעקב הריון, או בניהול הלידה, זוכות לרוב לפסיקה המבטיחה פיצויים ביד נדיבה.

רשלנות במעקב הריון

מעקב הריון שגרתי, כולל מספר בדיקות המתבצעות במהלך חודשי ההריון. במידה ובדיקות אלו מעלות חשש כלשהו לשלמות העובר, זוהי אחריותו של רופא מטפל להפנות את האם לבדיקות נוספות. אם לא עשה זאת, למרות שהיו סימנים אשר אמורים לעורר חשש, יתכן ומדובר במקרה של רשלנות רפואית במעקב הריון.רשלנות במעקב הריון

בדיקות שגרתיות במסגרת זו:

  • בדיקת אולטראסאונד לקביעת מיקומו של שק ההריון, גודלו ומצבו של העובר.
  • בדיקות שגרתיות כמו ספירת דם, תרבית שתן, סוכר בצום, בדיקת סוג דם ורמת נוגדני RH אם סוג הדם שלילי ועוד.
  • בדיקת אבחון גנטי, סיסי שליה.
  • שקיפות עורפית.
  • סקירת מערכות מוקדמת.
  • חלבון עוברי, דיקור מי שפיר, ספירת דם.
  • סקירת מערכות מאוחרת.
  • העמסת סוכר.
  • בקורת קצב גדילה.
  • מעקבי מוניטור אולטראסאונד בתדירות משתנה

בנוסף לבדיקות הרגילות הללו, במקרים בהם עולה חשש לבריאות האם, או העובר, יש להפנות את האשה לבדיקות נוספות. כך גם במקרים בהם קיימת התוויה של גיל, או גנטיקה והאשה נמצאת ב"קבוצת סיכון" כלשהי.

תביעות שכיחות בגין רשלנות רפואית

קיימים סוגים של בדיקות המבוצעות כחלק מתהליך מעקב הריון ורשלנות רפואית בביצוע הבדיקות, רשלנות בפענוח התוצאות, או אי הפנייה לבדיקה כאשר הדבר התבקש – היוו בסיס לתביעות רבות בגין רשלנות רפואית במעקב הריון.

בדיקות סקר גנטיות – לפני ההריון, או במהלך שלביו הראשונים אם לא תוכנן, מתבצעות בדיקות גנטיות במטרה לאתר מחלות קשות וזוגות בסיכון להולדת ילוד חולה. הידע הרפואי הקיים היום מאפשר בחלק גדול מהמקרים לצפות מראש את לידתו של תינוק הסובל ממחלה גנטית. במקרים אלו, על הרופאים לתת לזוג ההורים הסבר מלא וברור אודות כל הסיבוכים האפשריים בהריון, או בלידה, לרבות הסיכוי ללידת תינוק בעל מום ולאפשר להורים לבצע בחירה מודעת – האם להפסיק את ההריון.

שקיפות עורפית – בדיקת שקיפות עורפית מבוצעת בשלבי ההריון ההתחלתיים ולפיה ניתן לזהות את הסיכוי ללידת תינוק הסובל מתסמונת דאון, או פגיעות כרומוזומליות אחרות. בדיקה זו, הנה בדיקת סקר ואין אפשרות לאשר, או לשלול לפיה בוודאות את קיומו של פגם כרומוזומלי, הבדיקה מצביעה על הסתברות לקיומו. במקרים בהם קיים חשש לפגם, זוהי חובתו של הגורם הרפואי להפנות את האם לבדיקות נוספות. אי הפנייה, עלולה להימצא על ידי בית המשפט כמעשה של רשלנות רפואית במעקב הריון.

בדיקות נוספות – בעת הצורך, כאמור, ניתן לבצע בדיקות נוספות כמו סיסי שליה, או דיקור מי שפיר, בכדי לזהות בצורה ודאית תסמונת בעובר.

התיישנות תביעות - עד מתי אפשר לתבוע?

בשונה מתביעות רשלנות רפואית שעניינן הליך רפואי שבוצע באדם בוגר, אם התובע הוא הילוד עצמו, תחל תקופת ההתיישנות מרגע הגיעו לגיל 18 ולא מהמועד בו בוצע מעשה הרשלנות. כלומר, יוכל הילוד להגיש תביעה בגין רשלנות במעקב הריון עד גיל 25.

בכל מקרה של חשש לרשלנות מצד הצוות הרפואי שניהל את הלידה, או את ההריון, כדאי להתייעץ עם עורכי דין הבקיאים בתחום ולא לבצע שום פעולה על דעת עצמכם.

לקבלת יעוץ אישי מעורך דין ליחצו: פניה דיסקרטית לקבלת סיוע

לשיחה מיידית עם עו"ד חייגו: 03-7369254