תסמונת רגל קלוטה צריכה להיות מאובחנת במהלך ההריון. עו"ד עופר סולר מסביר ומתאר מתוך ניסיונו...
רגל קלוטה או club foot הנה תסמונת המתפתחת בזמן ההריון
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

לשיחת יעוץ עם עו"ד סולר חייגו: 03-7369254
מאמרים אחרונים
יצירת קשר עם עו"ד עופר סולר
כל התגיות

תסמונת רגל קלוטה או רגל סוסנית

Hebrew
תאריך: 14/01/2015 13:51   

בדרך כלל אנו נולדים עם כפות רגליים תקינות, הפונות בצורה ישרה מהגוף והלאה, עם זאת, יש מקרים בהם כפות הרגליים מעוקמות במובן הפשוט של המילה, לתסמונות זו קוראים רגל קלוטה או רגל סוסנית ובלועזית Club Foot.

כאשר מדברים על רגל קלוטה, מתכוונים לתסמונת שמתבטאת בעיוות מולד באזור הקרסול או כף הרגל.

לסובלים מהתסמונת יש כפות רגליים הנוטות כלפי מעלה באופן חיצוני, או שהן מקומרות כלפי פנים. מדובר בסיטואציה ששתי הכפות מקומרות או כלפי פנים או חוץ, אין מדובר בכף רגל אחת.

כמו כן, בסיטואציה של רגל קלוטה, עצמות כפות הרגל חלשות יותר וקיימת פריקה של עצמות כף הרגל.

על פי תיאורים רפואיים ולפי מחקרים שפורסמו, אחד מתוך אלף ילדים ייוולד עם התסמונת המתוארת. אותם מחקרים מלמדים כי התופעה של רגל סוסנית נפוצה הרבה יותר בקרב זכרים לעומת הופעת מקרים נדירים בלבד אצל נשים.

סימנים וסימפטומים של התסמונת

בדרך הכלל הסימנים נראית בבדיקות ההריון, כאשר ישנם מקרים רבים בהם לא ניתן לאתר זאת בשלב ההריון בצורה נחרצת.

ניתן לאבחן את התסמנות בשלב סקירת המערכות ולאחר מכן אף באמצעות בדיקת אולטרסאונד. ככלל השלב הנפוץ בו מתגלית התסמונת הוא בשליש האחרון להריון.

כמו כן, בדרך כלל ניתן לזהות את התסמונת באמצעות בדיקה גנטית מוקדמת, במיוחד כאשר מדובר בעובר המצוי בקבוצת סיכון.

הגורמים לתסמונת והטפולים האפשריים

התסמונת נגרמת ככלל יחד עם תסמונות אחרות ולאו דווקא כתסמונת יחידה. בנוסף, ככלל היא נגרמת עקב בעיות במערכת העצבים, או בעיות במערכות השרירים בגוף או אף גורמים ומשתנים סביבתיים.

בין היתר המחלה נגרמת עקב ריבוי עוברים בהריון, לדוגמא כאשר מדובר בהריון עם שלושה עוברים ויותר. מקרים נוספים שאובחנו כגורמי סיכון הנם בעיות במי השפיר בעקבות אירועים חריגים בהריון.

הטיפול בעובר הסובל מרגל סוסנית יחל כבר זמן קצר לאחר הלידה, זאת על מנת לטפל ברגל בשלב מוקדם בטרם מתחילה התפתחות טבעית.

השיטה הנפוצה לטיפול ברגל קלוטה היא קיבוע באמצעות גבס. טיפול זה חייב להיעשות בשלב הקרוב ביותר ללידה. הקיבוע נעשה כמה פעמים, עד קיבוע סופי שלאחריו מבצעים קיבוע באמצעות מוט לרגליים.

הטיפול הרפואי בילד ימשך בדרך כלל עד גילאים 4-5. לפי מחקרים שפוסרמו בשנים האחרונות עולה כי הטיפול בתסמונת זוכה להצלחה רבה, אך מאידך לא ניתן להצביע על 100% הצלחה בשיקום והבראה של הילדים.

נציין ונדגיש כי הטיפול הנעשה באמצעות קיבוע כפות הרגליים גורם לכאבים ברמה משתנה לכל אורכו.תסמונת רגל קלוטה club foot

טיפול נוסף הוא באמצעות מתיחה יומיומית של כפות הרגליים וקיבוען באמצעות מכשיר מיוחד בשעות הלילה.

מעבר לכך, ניתן לטפל בתסמונת רגל קלוטה באמצעות ניתוח כירורגי.

בניתוח ניתן להחדיר עצם מסוימת לקיבוע הרגל.

כמו כן, באמצעות ניתוח ניתן לערוך חיתוך של גיד האכילס שבסופו הוא יוארך, המשמעות היא קיבוע הרגלים בצורה ישרה באופן נורמלי.

לחלופין ניתן לבצע ניתוח בו יועברו גידים מאזור אחר בגוף לאזור כפות הרגלים, מה שמחזק את יציבותן ומקבע את הרגליים.

אחוזי הצלחתו של הניתוח גבוהים, אך שוב, אין המדובר על 100% הצלחה בניתוח ובתהליך השיקום ממנו.

יתרונו של הניתוח הוא בעיקר בכך שהילד, לאחר ההחלמה והשיקום, לא יצטרך לעבור טיפולים רפואיים במשך 4 או 5 שנים מלידתו.

עילות לתביעת רשלנות רפואית בעקבות רגל קלוטה

כאמור, Club Foot הנה תסמונת אותה ניתן לאבחן ולגלות באמצעות בדיקות גנטיות מקדימות כאשר העובר מצוי בקבוצת סיכון ולכל הפחות, כבר בשלב ההריון.

לאור עובדות אלה, מאחריותו המלאה של הרופא המטפל / גניקולוג המבצע מעקב אחר שלבי ההריון להפנות את האם לביצוע בדיקות גנטיות.

כמו כן, עליו להקפיד על ביצוע בדיקות לאורך חודשי ההריון במטרה לאתר ולאבחן את התסמונת לפי קצב התפתחות העובר, בין עם באמצעות סקירת מערכות ובין אם באמצעות בדיקת אולטרסאונד.

בנוסף, כאשר מדובר בהריון עם תאומים או מספר עוברים רב יותר, הרי בהעוברים נמצאים בקבוצת סיכון ויש לתת על כך את הדעת לאורך מעקב ההריון כמובן.

לאורך השנים האחרונות, משרדנו טיפל ומטפל בכמה וכמה תביעות רשלנות רפואית שהוגשו על ידי הורים לילדים שנולדו כשהם סובלים מהתסמנות, ובעקבות אי אבחון מוקדם על ידי הרופאים, עוד במהלך ההריון.

לאור המידע הרב, סטטיסטיקה ומחקרים שפורסמו, מצופה מכל רופא המצבע מעקב הריון להיות ער לנתונים שעולים בפניו עוד מהשלב הטרום הריוני, לאורך התפחתות העובר ובבדיקות מעקב ההריון.

התעלמות מגורמי סיכון ואי אבחון התסמנות בבדיקות סקר מערכות ו/או אולטרסאונד עלולים להוות עילה בנזיקין כנגד הרופא המטפל.

דוגמאות לתביעות רשלנות רפואית

בהליך ת"א 3574-03/10 מ' ר', נ' ר', י' ר' נ' שירותי בריאות כללית ואחרים, הוגשה תביעה נגד בית החולים והרופא המטפל ע"י הוריו של פעוט שנולד כשהוא סובל מרגל קלוטה.

הטענה העיקרית בתביעה היתה לאבחון שגוי בשלב ההריון. הפעוט נולד עם רגל סוסנית ועם תסמונות נוספות לרבות פגיעה בכליות ועוד.

לא בוצעה בדיקת אולטרסאונד ובית החולים "העמק" אף ביצע תיעוד לקוי ביותר של הליך הטיפול באם במהלך הריונה ובעת הלידה.

בית המשפט קיבל את תביעת ההורים והפעוט בטענה של הולדה בעוולה, כלומר טוב מותי מחיי.

בית המשפט קבע כי הוכח שהרופא המטפל לא ערך בדיקה ביומטרית בנסיבות הללו על אף שהיה עליו לעשות כן, ולכן התרשל וכך גם בית החולים.

ההורים, בשם בנם הפעוט, זכו בתביעה ונפסקו לזכותם פיצויים בסכום כולל של ארבעה מיליון שקלים.

במסגרת הליך ת"א 21516-11/09 ג'אזי חוג'יראת נ' מדינת ישראל, הוגשה תביעה ע"י התובע נגד המדינה שאחראית על טיפת החלב בו טופל.

התובע נולד כשהוא סובל מתסמונת רגל סוסנית. מעבר לכך, אמו נכנסה להריון לצרות שבגופה הותקן התקן תוך רחמי שלכאורה אמור למנוע הריון.

בכתב התביעה טען כי על אף זאת היא נכנסה להריון מה שאמור להיות הריון בר סיכון לפי הספרות הרפואית ככלל. עם זאת טען התובע כי אמו לא הופנתה לבדיקת מומים כדי לשלול מום ואף לא לבדיקת אולטרסאונד וכתוצאה מכך לא אובחנה התסמונת עמה נולד.

בית המשפט דחה את תביעתו על שני ראשיה. כלומר, תחילה הוא קבע כי בתקופת היוולדו לא הייתה פרקטיקה רפואית נהוגה לפיה קיומו של התקן תוך רחמי אמור לגרום לאחות בטיפת חלב בהכרח לשלוח את האם לבדיקת מומים, על כן האחות והמדינה בעצם לא התרשלו.

בנוסף, בית המשפט קבע כי העובדה שמדובר בתסמונת של רגל קלוטה, אינה עילה לתביעה מכוח העוולה של "טוב מותי מחי" שמשמעותה היא כי עדיף היה שאדם לא יוולד. בית המשפט קבע כי מדובר אומנם במום אך התובע חיי חיים מלאים ומאושרים.

רוצה לקבל ייעוץ אישי?

כאמור, משרדנו טיפל ומטפל לאורך השנים בתביעות רשלנות רפואית שהוגשו על ידי הורים ועל ידי מתבגרים הסובלים מתסמונת Club Foot, שלא אובחנה כראוי עוד בטרם ההריון ובמהלכו.

אם נולד במשפחה ילד הסובל מהתסמונת, משרדנו עומד לרשותך ועורך דין עופר סולר ישמח להפגש איתך, לבדוק את התיק הרפואי והתנהלות הצוות שטיפל באם לפני ההריון, ולאורך תשעת החודשים שקדמו ללידה.

לאחר בחינת הנסיבות שהובילו ללידה, ולאחר ייעוץ משפטי פרטני ניתן יהיה לקבל החלטה מושכלת לגבי טיפול משפטי בעניין.

לשיחה אישית עם עורך דין עופר סולר חייג/י: 03-7369254

לשיחה מיידית עם עו"ד חייגו: 03-7369254