רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה - אתר malpractice מסביר ומציג מקרי רשלנות נפוצים
רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

לשיחת יעוץ עם עו"ד סולר חייגו: 03-7369254
מאמרים אחרונים
יצירת קשר עם עו"ד עופר סולר
כל התגיות

רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה

Hebrew
תאריך: 11/10/2011 13:17   

ניתוחים לקיצור קיבה הפכו בשנים האחרונות לפרוצדורות נפוצות לצורך טיפול בבעיות של עודף משקל קיצוני והשמנת יתר. ניתוחים מסוג זה מתבצעים מסיבות רפואיות וכן כניתוחים אלקטיביים - מבחירתו של המנותח.

למרות זאת ובניגוד לדעה הרווחת כי המדובר בהליך פשוט ויעיל להרזיה, הניתוח לקיצור קיבה הוא הליך מורכב בעל פוטנציאל לסיבוכים רפואיים לא פשוטים שעלולים להסתיים אף במקרי מוות.

לשיחה מיידית עם עורך דין חייגי/י: 03-7369254

בחלק מהקרים סיבוכים אלו לעיתים עלולים להיות תולדה של רשלנות רפואית בשלב ההכנה לניתוח, במהלכו או לאחריו, שאז קמה למנותח הזכות להגיש תביעת פיצויים בעילה זאת.

ניתוח לקיצור קיבה - על מה ולמה?

ניתוח לקיצור קיבה, כשמו כן הוא, מטרתו להקטין את נפח הקיבה. הקטנת נפחה של הקיבה גורמת למטופל להרגיש תחושת שובע לאחר צריכת כמות קטנה של מזון, ובכך מפחיתה את כמויות המזון שהוא צורך מדי יום.

קיימים מספר הליכים שונים המשמשים את הרופאים לקצר קיבה של מטופל:

כריכת טבעת - סיליקון או מתכווננת, זהו ניתוח המתבצע חדשות לבקרים בארץ. הניתוח מבוצע באמצעות סיכות, שמטרתן חלוקת הקיבה לשני חלקים וטבעת שנכרכת סביב האזור המוצר. תוצאת הניתוח היא הפחתה של 70 אחוז מהמשקל העודף, עם זאת לניתוח סיבוכים מועדים כגון החלקת הטבעת, דימום פנימי, ניקוב הקיבה ואף במקרים נדירים (1 ל-200) מוות. כמו כן, לעיתים הניתוח נכשל, שכן המטופל ממשיך לצרוך מזון המשמין גם באכילת כמויות קטנות (מתוקים בעיקר).

החדרת בלון -  הליך חדשני אשר אינו כולל התערבות ניתוחית ועל כן הוא פחות מסוכן באופן משמעותי. עם זאת מדובר בהליך יקר ביותר אשר אינו נמצא בסל הבריאות ואחוזי ההרזיה כתוצאה מעריכתו הם כ-10% בלבד.

מעקף קיבה - הליך זה מתבצע על ידי תפירת הקיבה וחיבור החלק הקטן של הקיבה שנוצר למעי הדק.  הליך זה נחשב יעיל ביותר להרזיה והוא מתגבר על בעיית "המתוקים" הקיימת בהליכי הטבעת. על אף יעילותו במלחמה בשומן הליך זה נחשב מסוכן למדי, והוא עלול ליצור סיבוכים משמעותיים ואף להביא למות המטופל בכ-2 אחוזים מהניתוחים.

רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבהניתוח לקיצור קיבה ומקרי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית מתהווה מקום שרופא סוטה מדרך ההתנהגות הסבירה, ובסטייתו הוא גורם נזק למטופל. לאור כך, מובן שלא כל נזק שנגרם כתוצאה מניתוח כושל לקיצור קיבה הוא נזק שנגרם ברשלנות.

עם זאת ניתן לשרטט מקרים בהם צפוי בית המשפט לפסוק פיצויים למטופל:

רשלנות טרום לניתוח -  רשלנות טרום לניתוח תתהווה כאשר הרופאים לא בחנו את המטופל, ולא השתכנעו כי הוא אכן מתאים לקריטריונים הדרושים לביצוע הניתוח.

על הקריטריונים הללו ניתן ללמוד מסל הבריאות הישראלי והם מתמקדים בגיל המטופל, מדד המשקל העודף שלו ה-BMI ובסכנות הנשקפות לו אם לא יבצע את הניתוח.

כמו כן  על המטופל לתת הסכמתו מדעת לקיצור הקיבה, וזאת לאחר שהוסבר לו באופן מפורט על כלל הסיכונים והסיכויים של הניתוח – ראה למשל ת"א 1109/97 שם פסק בית המשפט:

"היקף המידע הנמסר לחולה צריך לבטא את האיזון הראוי בין שני אינטרסים: מצד אחד, האינטרס של החולה לקבל את מלוא האינפורמציה על מנת להגיע להחלטה מושכלת ומצד שני, מניעת מצב בו הנטל המוטל על הרופאים לשתף את החולה בכל דבר מקצועי יחרוג מגבולות סבירים ויפגע בעבודת הרופאים ובסופו של דבר גם בשיקול דעתו של החולה"

רשלנות בניתוח עצמו – בכדי לבסס עילת תביעה לרשלנות בהליך עצמו יש להוכיח כי הרופאים סטו מהנורמה הרפואית הסבירה והנוהגת במצב דברים דומה למה שארע למטופל. בכדי להוכיח את האמור, יש להמציא חוות דעת רפואית שתראה כי במצב הרפואי שנוצר, רופא סביר היה נוהג אחרת מכפי שנהג הרופא המטפל.

רשלנות רפואית לאחר הניתוח – יש לציין כי מצופה מכל רופא סביר לעקוב אחר המטופל לאחר ביצוע ניתוח מורכב כגון קיצור קיבה, ועל כן התרשלות בהשגחה וגרימת נזק כתוצאה ממנה תצמיח אף היא למטופל זכות לפיצוי.

דוגמאות מפסקי דין בתחום

מעיון במאגר המשפטי עולה כי במהלך 15 השנים האחרונות דנו בתי המשפט בישראל בתביעות רבות שהוגשו על ידי תובעים, בעילת רשלנות רפואית בניתוח לקיצור קיבה.

על מנת להבין ולדעת יותר מומלץ לעיין בפסקי הדין הבאים:

  • תא (בימ"ש השלום י-ם) 3002/05 חרות גור אריה נ' ד"ר משה דודאי
  • בית המשפט העליון  רעא 7731/04 מדינת ישראל משרד הבריאות נ' עזבון המנוחה אביטל הלפרין ז"ל
  • בית משפט השלום בירושלים תא 13442/04 בני כפיר נ' מרכז רפואי כרמל
  • בימ"ש השלום בירושלים תא 6004/04 ציון שדה נ' ד"ר משה דודאי
  • בימ"ש המחוזי בירושלים תא 1109/97 יהודה פרננדס נ' הסתדרות מדיצינית הדסה
  • בית המשפט המחוזי בחיפה תא 10359/97 גבע שרית נ' שירותי בריאות כללית

התייעצות עם עורך דין לאחר ניתוח כושל לקיצור הקיבה

ניתוח לקיצור קיבה, פורט על מייתרים שמוכרים לאנשים רבים – הרצון להיות רזים. לעיתים גם בשל העלות הגבוהה של הניתוח רופאים נחפזים לבצעו וזאת ללא בדיקה מקדמית לגבי מידת התאמתו של המטופל לביצוע הפרוצדורה המורכבת.

תביעה משפטית המתבססת על רשלנות רפואית בהליך קיצור קיבה עלולה להוביל לנזקים חמורים לתשלום פיצויים בסכומים גבוהים ביותר, ועל כן במקום בו נפגעתם מהליך הקיצור, מומלץ לפנות אל עורך דין מהתחום שיעריך עבורכם את סיכויי הצלחת התביעה, ואת גובה הפיצוי המשוער.

לקבלת סיוע דיסקרטי של עורך דין ליחצו: יעוץ משפטי לנפגעי רשלנות

תגיות בעמוד:   ניתוח קיצור קיבה    דימום פנימי   
לשיחה מיידית עם עו"ד חייגו: 03-7369254