תיאור מקרים של רשלנות רפואית בהליך הפסקת הריון - מה עושים ומי נושא בנזקים?
הפסקת הריון - מקרי רשלנות רפואית בעת הפסקת הריון
x דיווח על תקלה
תאור תקלה:
שם:
דואר אלקטרוני:

לשיחת יעוץ עם עו"ד סולר חייגו: 03-7369254
מאמרים אחרונים
יצירת קשר עם עו"ד עופר סולר
כל התגיות

מקרי רשלנות רפואית בעת הפסקת הריון

Hebrew
תאריך: 29/04/2013 13:15   

הצורך בהליך הפסקת הריון וביצוע גרידה יכול לנבוע מסיבות שונות, הקשורות באם ובעובר, ובהם חשש למומים אצל העובר, הריון מרובה עוברים, המסכן את שלום האם והעוברים שברחמה, כניסה לא מתוכננת להריון וכד'.

פרוצדורת הפסקת הריון בישראל מוסדרת בחוק העונשין, תשל"ז - 1977 ובתקנון העונשין (הפסקת הריון) תשל"ח - 1978, אשר קובעים תנאים מקדימים בהם נדרשת האישה ההרה לעמוד לצורך ביצוע הליך הגרידה.

לשיחה אישית עם עורך דין לאחר הפסקת הריון חייג/י: 03-7369254

ההליך מבוצע באופן חוקי בבתי חולים אשר מורשים לכך מטעם משרד הבריאות, על ידי סגל רפואי מנוסה ותחת בקרה ופיקוח, לאחר קבלת אישורה של ועדה מיוחדת להפסקת הריון.

במקביל להליך המוסדר בחוק מתבצע מספר לא מבוטל של הפסקות הריון במרפאות פרטיות, בהן נחשפת המטופלת לסיכון מוגבר של היווצרות סיבוכים ונזקים גופניים בלתי הפיכים.

חרף האמור, מקרי רשלנות רפואית בהליכי הפסקת הריון מתרחשים גם במסגרת בתי החולים המוסמכים, ובגינם מוגשות לבתי המשפט תביעות העשויות לזכות את התובעים בפיצויים בגובה רב.

עילות להגשת תביעת רשלנות רפואית בגין נזקים שנגרמו בעקבות הפסקת הריון

עילה להגשת תביעת רשלנות רפואית בהליך הפסקת הריון יכולה לקום בשל מספר סיבות, בהן: ביצוע ההליך ללא הפיקוח הרפואי הנדרש, בחירה בשיטת הפסקת הריון אשר אינה תואמת את נסיבות המקרה, לקיחת החלטה על ביצוע הפסקת הריון שעה שלא היה צורך בכך וביצוע הגרידה עצמה על ידי על רופא לא מיומן.

להליך הפסקת הריון נלווים סיבוכים, אשר עשויים להתפתח באופן טבעי בעקבות ההליך, כמו: זיהומים, דימום מוגבר, ניקוב הרחם והיווצרות קרישי דם - בכל מקרה כזה יש לבחון אם מדובר בהתפתחות סיבוך אפשרי כתוצאה מההליך או כזה שנגרם עקב מחדל רפואי במהלך ביצוע הפסקת ההריון.

מקרי רשלנות רפואית בהליך הפסקת הריון

כריתת רחמה של מטופלת בעקבות בחירה שגויה בשיטה של הפסקת הריון:

במקרה זה בוצעה הפלה בשבוע ה- 18 להריון בשל עובר מת ברחמה של האישה.

מצב שליית הפתח, אשר אפיין את הריונה של התובעת, לא הובא בחשבון במסגרת בחירת שיטת הפסקת ההריון. לאחר גרידת העובר בוצעו נסיונות להוצאת השליה ורק אז אובחן, כי היא דבוקה לשריר הרחם, דבר שהצריך לבסוף לכרות את רחמה של האישה.

הרשלנות הרפואית במקרה זה התבטאה בחוסר היערכות מוקדמת למצב של שליה דבוקה, החודרת לשריר הרחם ומשתרשת בו. סיבוך זה, שהינו אפשרי במקרי שליית פתח, הביא לבחירת אופן הפסקת הריון שאינו מתאים לנסיבות המקרה ולנזק הגופני בכריתת הרחם.

בית המשפט פסק, כי במקרה זה ארעה רשלנות כפולה: הן בחוסר הפעלת שיקול דעת רפואי נדרש, בבחירת שיטת טיפול ללא בחינת התאמתה ליולדת, וכאשר קיימות חלופות אחרות, והן בהיעדר ליווי ופיקוח רפואי נדרש על ההליך, על ידי רופא מומחה.

מוות בעקבות הפסקת הריון כתוצאה מהיווצרות קריש דם במעיים

במקרה זה הוביל הליך הפסקת הריון של אשה בת 38 למותה כשבועיים וחצי לאחר הגרידה. סיבת הפסקת הריון - מקרי רשלנות רפואית בעת הפסקת הריוןהמוות כפי שאובחנה לאחר הפטירה: קריש דם שחסם את מעי האישה.

הפסקת ההריון בוצעה בבית החולים אסף הרופא, בהמלצה רפואית בשל חשש למומים אצל העובר. 

בתום ההליך סבלה האם מדימום שסיבתו אינה ברורה ובחלוף שבועיים של אישפוז במחלקה לטיפול נמרץ בבית החולים נפטרה כתוצאה מקריש דם שחסם את מעיה.

המשפחה טענה, כי לאחר הגרידה סבלה האישה מסחרחורות והקאות, הועברה למחלקת הנשים ולא בוצעה לה כל בדיקה שגרתית לאבחון הסיבוך בשלב מוקדם, שעה שניתן היה להצילה.

רק לאחר מותה הסתבר, כי האישה סבלה מסיבוך נדיר של היווצרות קריש דם בעקבות תהליך הגרידה.

תופעה של קרישיות עשויה להתפתח בעקבות שינויים פיזיולוגיים במהלך ההריון, לאחר הלידה וכן לאחר הליך הפסקת הריון וניתן לטפל בה באמצעים תרופתיים למניעת קרישה. 

תמותה בשל קרישיות הינה אמנם ארוע נדיר, אך יש להביא אפשרות כזו בחשבון. מקרה זה עומד על קו התפר שבין רשלנות רפואית בהיעדר מעקב מתאים אחר האישה בתום ביצוע ההליך והתייחסות להתפתחות אפשרית של תופעה מסוג זה, לבין סיבוך נדיר, שצפיות התרחשותו נמוכה.

תסמונת אשרמן

סיבוך אפשרי נוסף בעקבות הפסקת הריון הינו תסמונת אשרמן - היווצרות הידבקויות בחלל הרחם לאחר לידה או הפלה, אשר סיבתן נעוצה לא אחת ברשלנות רפואית במהלך הפסקת הריון או בהיוותרות שאריות שליה ברחם לאחר הלידה. 

התסמונת מוצאת ביטויה בהרס חלל הרחם, אשר עשוי לגרום לזיהומים ולנזק בלתי הפיך לרחם עד הצורך בכריתתו. 

במסגרת הפסקת הריון מבוצע הליך גרידה בו נלקחת רקמה מחלל הרחם - שק ההריון והחלל הפנימי של הרחם מנוקה. ביצוע גרידת יתר במהלך הפלה מתוכננת, באופן אגרסיבי, עשוי להוות עילה לרשלנות רפואית נגד הסגל הרפואי אשר ביצע את הפעולה. 

חוסר אבחון, אבחון שגוי או איתור הבעיה באיחור, עשויים לעכב את את הטיפול הרפואי הדחוף שצריך להינתן לאשה הסובלת מתסמונת אשרמן - ביצוע היסטרוסוקפיה אבחונית, לצורך עמידה על מצב חלל הרחם ולאחר מכן היסטרוסקופיה ניתוחית - התערבות כירורגית בהרדמה חלקית להוצאת שאריות השליה או הרקמה מהרחם.

כריתת רחם ואובדן כושר הפוריות בעקבות הליך הפסקת הריון

במקרה זה הוגשה תביעת רשלנות רפואית נגד בית החולים תל השומר, בגין ביצוע פעולת הפסקת הריון שעה שנדרש טיפול אחר, בעקבותיה נגרם נזק בלתי הפיך לרחם התובעת, אשר הוביל לצורך בכריתתו המוחלטת.

הצוות המטפל במחלקת נשים ויולדות בבית החולים שגה באבחנה הרפואית והניח בטעות, כי הדימום הלידני נגרם בשל אי התחדשות רירית הרחם, כאשר בפועל דובר בשאריות שליה.

כפועל יוצא מהאבחנה השגויה הוחלט על ביצוע התערבות כירורגית וריקון הרחם, אשר פגעה לימים בפוריות האישה והתקבלה ללא דיון צוותי על סיבות הדימום והעלאת חלופות טרם ביצוע ההליך.

פעולת הפסקת ההריון עצמה בוצעה באופן מוגזם, אשר פגע בסביבת הגידול וההשתרשות של השליה ובאפשרות התפתחותה בעתיד, תוך גרימת נזק לדפנות ושריר הרחם, אשר גרם להיווצרות תסמונת אשרמן - הידבקויות בחלל הרחם, שאילצו לבסוף לכרות אותו (לקריאה בנושא: כריתת רחם).

דעת מומחה קבעה, כי הצוות הרפואי צריך היה לתת ליולדת טיפול לכיווץ הרחם ולעצירת הדימום ולהימנע מביצוע הפעולה הניתוחית המיותרת.

במקרה זה נתבע בית החולים בגין רשלנות רפואית כפולה: הן בשל אבחון מוטעה והן בשל ביצוע הפעולה באופן רשלני ואגרסיבי תוך גרימת נכות למטופלת, שנאמדה בכ-  40%.

הנזקים בגינם הוגשה התביעה הם: אובדן כושר הפוריות של האישה, טיפולים ממושכים לשיקום הרחם, אשר לא נשאו פרי, אובדן ימי עבודה והפסד שכר, הוצאות כספיות רבות הכרוכות בהבאת ילד לעולם בהליך של פונדקאות לצד צער וסבל נפשי רב בשל אובדן כושר הפוריות וחוסר היכולת להרות בעתיד. סכום הפיצוי שתבעה המשפחה במקרה זה עמד על כחמישה מיליון ש"ח.

במקרה של נזקים לאחר הפסקת הריון, מומלץ להקדים ולהתייעץ עם עורך דין מיומן, קודם לקבלת החלטות או נקיטת צעדים באופן עצמאי. עורך הדין עופר סולר עוסק בייצוג נפגעי רשלנות רפואית מזה שנים רבות ויישמח לשוחח ולייעץ גם לך ללא כל התחייבות.

לקבלת סיוע ליחצו: יעוץ לנפגעי רשלנות רפואית

לשיחה מיידית עם עו"ד חייגו: 03-7369254